Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Kateřina Dubská, 23. ledna 2015,12:24:34

Titulek: Islám a filozofie
Moc dobrý článek. Před nějakou dobou jsem na jedné přednášce zjistila, že vývoj arabské filozofie skončil ve dvanáctém století (Averroes), protože se začal příliš rozcházet s Koránem. Až v té chvíli mi došlo, jaký význam pro vývoj jakékoliv civilizace má pluralita názorů a svobodný rozvoj filozofických směrů a ve chvíli, kdy je násilně zastavena, společnost stagnuje a čím dál více zaostává. Což se netýká jen muslimů, stačí vzpomenout na marxismus-leninismus.
Reagovat >

Vložil: Václav Lacina, 24. ledna 2015,23:34:17

Titulek: RE: Islám a filozofie
V tomto ohledu je celkem vtipné, že marx-leninismus a neomarxismus jsou jediné "západní deviace", s nimiž je islám ochotný se občas "křížit". :)

Reagovat >

Vložil: Martin V, 23. ledna 2015,12:29:35

Titulek: Souhlas - spíš nesouhlas
Dobrý den, s částí se dá souhlasit, nektěré vývody a závěry mi přijdou logické a správné, ale je tu několik, dost podstatných, nepřesnotí, ne z nevědomosti, ale asi záměrně.
Není pravda, že muslimové vyžadují dodržování svých zvyků jen v rámci své komunity. Známé zákazy vepřového ve školách, kam jich chodí více, povolení vyjímek a nošení burek i mimo jejich komunitu a často v rozporu s nařízením komunity kde se pohybují.
není pravda, že si na ně v "západní evropě" zvykli a vycházejí s nima. Asi nejotřesnější případ je "oddálení" voleb do roku 2022 ve Švédsku, kde si asi zvyknout nechtějí a musejí, protože je zakázáno kritizovat.
Pak již jen takové detaily, že "temný středověk" byl pořád lepší než největší rozkvět islámu, který jen těžil z ukradených informací, aniž by je rozvíjel a zákonitě upadal a tím je i paralela k odchodu kolonistů, kteří věděli jak ze země získat bohatství, což nestihli jejich následníci ani okoukat a zemi si, jak sám přiznáváte, totálně zlikvidovali.
Se závěrem, že si někteří myslí, že když budeme před nebezpečím zavírat oči a ono odejde a my tu nepoznáme žádnou válku, protože jsme všechno zvládli je omyl - ostatní již zjevně začali využívat naší slabosti a snaží se nás "dobýt" a naši vůdcové dávají za pravdu "hrochům", kteří nejsou pro svou víru, schopni se posunout vpřed.

Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 23. ledna 2015,13:24:41

Titulek: RE: Souhlas - spíš nesouhlas
Nevím, jestli tady je možné vůbec nějak smysluplně diskutovat, aspoň já to nesvedu :). To, co uvádíte, jsou jednotlivé případy. Mohu opáčit jinými případy nebo příklady, kde tomu tak není. Je navíc otázka, jak tomu přesně je - pokud uvádíte, že "není pravda", že vyžadují dodržovájí svých zvyků jen v rámci své komunity a ilustrujete to nošemím burek, pak to zní zajímavě: oni chtějí, aby NEMUSLIMKY nosily burky? K tomu máte nějaký odkaz, kde tomu tak je prosím?
Věc oddálení voleb ve Švédsku: to je známá věc, kdy se vládnoucí a opoziční strana dohodly na jakési zdejší verzi "opoziční smlouvy". Lze samozřejmě tisíckrát spekulovat, proč tak učinily (a nejspíše bylo důvodů hodně, Švédsko je taky poněkud unaveno nestabilními menšinovými vládami a dohoda o společném vládnutí na to prostě reaguje. Ostatně na internetu k tomu je mnoho materiálů a analýz), ale říkat jednoznačně, že to je nějak kvůli muslimům, to je už hodně velká divoká úvaha.
Myslím, že je potřeba argumentovat lépe, méně divokých spekulačně-konspirativních teorií. Většinou jsou jevy poněkud jednodušší a příčiny poněkud nudnější :)
Reagovat >

Vložil: Martin V, 23. ledna 2015,16:49:53

Titulek: RE: Souhlas - spíš nesouhlas
Máte pravdu, nejde s Vámi smysluplně diskutovat, ale pořád to zkouším.
Jestli jste měl základy logiky, tak víte, že aby bylo tvrzení nepravdivé, stačí najít jeden příklad kdy neplatí, což jsme udělal.
Nechápu, co nechápete na tom, že chtějí dodržovat zvyky i mimo svou komunitu, ale předpokládám že veřejná škola není jejich komunita(asi neznámější příklad v ČR z poslední doby).
Pokud budu reagovat na váš pokus o demagogii tak ano, chtějí, aby i nemuslinky nosily burky a byly náležitě zahalené. Stačí dohledat, jak umíte, což jste dokázal když mě odkazujete na analýzy na internetu ohledně švédska. (doporučuji blogy na lidovkách a lékař v anglii, ale chápu, on je vyjímka, co je divoch a konspiruje, zatím co ostatním se nic takového v životě nastalo).
Že se vám nezlámal prst v klávesnici, když píšete o "unavené demokracii" :-D, to bylo vlastně v pohodě, když komunisté v ČR, unaveni menšinovou vládou a nestabilitou poválečném období, na 40let zastavili demokracii. :-D
Chápu, že se to musí okecat různýma analýzama co vydávají chtré mluvící hlavy, ale prudký vzestup "populistických" a "xenofobních" stran, získávajících na síle a podpoře obyvatelstva asi bude jeden z důvodů.
Reagovat >

Vložil: 80M, 24. ledna 2015,11:27:34

Titulek: RE: Souhlas - spíš nesouhlas
V tom případě by se dalo říci, že pokud chodíte na schůzky zásadně včas a jednou jste se opozdil, můžeme říci, že není pravda, že byste byl dochvilný.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 25. ledna 2015,11:23:49

Titulek: RE: Souhlas - spíš nesouhlas
Ach, ta logika, to bude zase boj. Zdá se, že absolventům technických oborů zapomněli u studia vtlouci do hlavu jednu větu: že existují obory exaktní, ve kterých matematické zásady platí a neexaktní (což jsou všechny obory společenské, tedy i oblast, které se zde věnujeme), a v nich to neplatí.

Pokud vyslovíte v matematice větu "daná rovnice nemá v oboru přirozených čísel řešení", a pak naleznete jediné přirozené číslo, pro které rovnice má, je tímto věta jednoznačně a nezvratně vyvrácena.

Pokud ovšem v neexaktních oborech řeknete "není pravda, že muslimové nevyžadují dodržování svých zvyků mimo svou komunitu" a doložíte to citací nějakého jednoho muslima jako důkaz, nedokázal jste nic. Právě tak, když řeknete "muslimové jsou nábožensky nesnášenliví" a já najdu jednoho muslima, který je nábožensky snášenlivý, nevyvrátil jsem nic z vašeho tvrzení.

Takže, chceme-li se v této oblasti něčeho dobrat, není možné vrhat na oponenta individuální svědectví "tam se stal jeden takový a onaký případ, tak vidíš, nemáš pravdu/máš pravdu/mám pravdu", ale je potřeba hledat jevy, které lze zobecnit, které se vyskytují často, opakovaně, typicky. A je potřeba se samozřejmě smířit s tím, že "nalezení pravdy", nebo "dokázání něčeho" je v sociální oblasti vždy obtížné, vždy je tam vysoká míra nejednoznačnosti.

A máte samozřejmě pravdu, že právě tato komplikovanost, nejednoznačnost, obrovská rozsáhlost informací, z nichž některé si protiřečí, vede naopak k růstu "jasných názorů", jasných tezí, u kterých prosťáčci a lidé s technicko-matematickou orientací zajásají: "no je to přece ZCELA jasné!", a výsledkem je právě růst popularity stran, které v takto složitých oblastech dokáží předpokládat jednoduchá a jasná řešení. Vždyť je to přece tak jasné!
Reagovat >

Vložil: Vladimír, 23. ledna 2015,13:50:04

Titulek: Omyl. Cikány nenaučil na dávky minulý režim.
Za minulého režimu byla pracovní povinnost. Pokud někdo pamatuje z té doby Cikány v Jablonci nad Nicou, tak jistě s klidem potvrdí informaci, že to byli lidé jako každý jiný, občas i slušnější. Dávky jim začal dávat až režim po převratu.
Reagovat >

Vložil: KRyštov, 23. ledna 2015,14:45:23

Titulek: RE: Omyl. Cikány nenaučil na dávky minulý režim.
Je zajímavé, jak můžete napsat jen ve třech větách tolik nepravd.
Reagovat >

Vložil: Martin V, 23. ledna 2015,16:51:34

Titulek: RE: Omyl. Cikány nenaučil na dávky minulý režim.
Viďte, pan H. na to potřeboval mnohem více slov, umí okecávat!
JInak je to další nepravda, že cikáni si za minulého režimu zvykly na dávky a tento režim je to neodnaučil, ale to byla perlička, kterou jsme nechtěl komentovat. Spíš to ukazuje na páně H. odtrženost od reality.
Reagovat >

Vložil: Janek, 3. února 2015,8:21:59

Titulek: RE: Omyl. Cikány nenaučil na dávky minulý režim.
Přídavky na děti byly u početných rodin velmi slušné, stejně jako mateřské dovolené a dotované byty...
Reagovat >

Vložil: Hadísy a Síra amatére, 23. ledna 2015,16:55:01

Titulek: Hadísy a Síra amatére
Hadísy a Síra amatére - Korán je jen 16% zdroje islámské ideologie.....
Reagovat >

Vložil: Assem Atassi, 23. ledna 2015,17:30:59

Titulek: pár poznámek
Článek je velmi zajímavý a s velkou části závěrů nelze nesouhlasit. Každopádně, rád bych upozornil na jednu nepřesnost v článku. Jde o postavení žen, kde uvádíte že stovky milionů žen mají v muslimských zemích výrazně podřízené a ponížené postavení a že je to dáno zákonem. Kromě Saudské Arábie a možná pár jiných zemí, ze kterých mě teď žádná jiná nenapadá (možná Sudán), mají ženy ve skoro všech muslimských zemí stejné postavení jako muži podle zákona. Samozřejmě i v těchto zemí se můžou najít některé zákony, které ženy znevýhodňují, ale těžko mluvit o nějakém zákonem daném ponižování jako je např. případ Saudské Arábie. Něco jiného jsou samozřejmě určité kmenové či společenské zvyklosti, které nejsou dané zákonem ani náboženstvím a znevýhodňují ženy nebo jím přímo ubližují. Tyto zvyky jsou často rozšířené v oblastech a společenských vrstvách kde vládne malá vzdělanost a ty zvyky tam nejsou jen u muslimů ale i u křesťanů či jiných menšin, do těch zvyků patří např. manželství nezletilých dívek, vraždy ze "cti" či ženská obřízka v některých afrických zemích.
Doplnil bych ještě, že je to jen malá menšina muslimů, která žádá takový nesmysl jako je aplikace islámského práva v rámci svých komunit v Evropě. Když už se něco takového žádá, tak většinou jde o uznání náboženských obřadů manželství a podobné věci z rodinného práva, což není nic, co by zasahovalo do právního systému dané země a je běžné v mnoho zemích světa. Neříkám, že neexistují pomatenci, kteří žádají o zavedení islámského práva v rámci svých komunit ale tvoří jen velmi malou menšinu a jen těžko mluví za celé muslimské komunity.
Další poznámka je spíše doplnění, které podle mě chybí ve Vašem článku a které, podle mě, mělo a má dost velký vliv na vznik těch nejextremističtějších islámských teroristických skupin jako je Alkaida či ISIS. Jde o nedávnou historii, o experimentech a válečných dobrodružstvích bývalého sovětského svazu a spojených států a dalších velmocí, kteří podporovali a podporují různé diktatury v muslimských zemích a vedli různé války, kde se jasně zneužívalo islámské náboženství. Celá ideologie dnešní Alkaidy vznikla v vězeních a mučírnách Egyptské prezidenta Nasira, podporovaného Sovětským svazem a později prezidenta Sadat podporovaného spojenými státy. Ideologie Talibánu a bojovného džihádu podporovalo USA a její spojenci aby oslabily Sovětský svaz a nebýt dobrodružství Bushe mladšího v Iráku před 12 lety tak by těžko dnes existovalo ISIS. Toto neuvážené vměšování a zásahy v těchto zemích je jeden z hlavních důvodů dnešního extremismu, jehož obětí jsou ve většině případů sami muslimové. Jeden případ za vše jsou učebnice, které spojené státy posílali pro výuku děti do Afghánistánu. Dost zajímavý příklad zneužívání náboženství a jeho spojení s násilím (http://newsrescue.com/genesis-of-islamic-radicalism-the-us-textbook-project-that-taught-afghan-children-terror/#axzz3PeyVHjmd). To co se dnes děje je samozřejmě krize islámu jako náboženství ale zčásti je to i vina části civilizovaného světa, který se v těch zemích moc civilizovaně nezachoval.
Reagovat >

Vložil: eM., 23. ledna 2015,20:43:00

Titulek: Islam jako zaminka.
Dobrý den. Odvodil jsem správně z Vaší úvahy, že je Islám pro tamní zvěrstva naprosto irelevantní, a že kdyby Islám (a s ním jakékoliv náboženství, které by bylo po ruce) neexistoval, byl by počet obětí ISIS/Talibanu/jiných sekt stejný?

Přijde mi, že Islám se může hodit do krámu tamním imámům, kteří ať už v něj věří nebo ne, pomocí něj ovládají bojovníky džihádu. Nicméně "řadoví" bojovníci už za tím nic jiného, než Islám a Aláha nevidí. Oni jsou prostě věřící, ke kterým se dostal pokroucený výklad. Pokud by Islám nebyl, řezání hlav na východě by se nekonalo. Alespoň ne v takové míře. IMHO
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 25. ledna 2015,12:06:18

Titulek: RE: Islam jako zaminka.
Nevyvodil jste to zcela přesně, ostatně ale asi není co vyvozovat, je to v článku popsáno, myslím si, jednoznačně.

Můžeme místo náboženství použít pojem "ideologie", bude to jasnější. Najdete-li si jakýkoli ohavný, opresivní režim nebo gangsterskou bandu, je vždy přítomna "ideologie" (může být náboženského i nenáboženského základu), která je použita k ospravedlnění zvěrstev. To je v článku myslím vysvětleno a koneckonců stačí použít rozum a znalosti historie. Téměř vždy je původní ideologie zneužita a demagogicky obrácena naruby - dobře třeba to vidíme na příkladě marxismu, který byl Leninem naprosto zpotvořen a zneužit k ospravedlnění gangsterského režimu, vlády hrstky "rudých komisařů", avšak "ve jménu lidu".

Kolik by bylo v případě té či oné ideologie obětí, to samozřejmě nikdo neví. V dějinách žádná "co by kdyby" neplatí.
Reagovat >

Vložil: Michal Č., 24. ledna 2015,11:51:30

Titulek: Stručný návod, jak porozumět arabskému světu.
Václav Cílek to vysvětlil pěkně:
http://technet.idnes.cz/jak-porozumet-arabskemu-svetu-dz0-/veda.aspx?c=A150119_154333_veda_mla
Reagovat >

Vložil: Václav Lacina, 25. ledna 2015,0:35:59

Titulek: Popravdě...
...nejvíc mě pobavila analýza českého antiislamismu.

Češi:
80% ateistů
50% alkoholiků
(zbytek pije jenom obden)
národním jídlem je vepřové se zelím

Proč asi nemají rádi islám? Occamova břitva: protože jsou to maloměšťáčtí rasisti. :)
Reagovat >

Vložil: pedro, 28. ledna 2015,20:51:11

Titulek: Stručně
Vzepětí islámského extrémismu bych připsal (ale souhlasím i s řadou jiných bodů v článku):

1. Frustrace z neúspěchů vlastních vlád, které měly modernizační, v podstatě prozápadní (nebo provýchodní) zaměření.

2. Extrémní hodnotový relativismus a asertivní individualismus Západu, který je pro člověka z (nejen?) islámského prostředí už ne pouze cizí, ale nejspíše zavrženíhodný a nepřátelský.
Reagovat >

Vložil: Ars, 30. ledna 2015,18:10:57

Titulek: Islam nie je problem...
Islam ako nabozenstvo naozaj necini ziaden problem. Jeden zo zakladnych prvkov islamu je vzajomna tolerancia.

Poznam stovky (nezvelicujem) muslimov v zahranici - vacsina ich emigrovala zo svojich domovskych krajin kvoli tamojsim skomupovanym rezimom, kde bezny clovek nema ziadne prava. Potom ziju v emigracii spokojne bez problemov aj medzi sebou aj s inymi kulturami. Ak je jedna skupina ci rodina viac nabozensky zalozena (napr. sa castejsie modlia, nedochadza ku kontaktom medzi pohlaviami atd.), bez problemov nazivaju s inymi skupinami a rodinami ktore su viac ''moderne''. Nikto nema ziaden problem s nikym.

Trochu nepochopenie vznika ohladom ''muslimskych komunit'' v inych krajinach. Je pravda ze tieto komunity posobia uzavrene a odcudzene. To je skor tym, ze zakladom islamskej kultury je ''velka rodina'', kde kazdy bratranec z 10. kolena je takmer rovnako blizky clovek ako surodenec. Potom je samozrejme trochu neprakticke zblizovat sa s okolitym svetom, kde sa s nikym nepoznate (a naopak), obzvlast ked dochadza ku kulturnym sokom. Tiez ma spociatku stale prekvapovali rozne muslimske zvyky. Ale rovnake je to ked clovek pride do japonskej alebo zidovskej komunity.

Skratka najvacsie tazkosti sposobuju iba rezimy, vlady a fanatici a to sa deje vsade vo svete, nejaka zamienka sa najde vzdy.

Jediny problem ktory ja vidim v islamskej kulture je, ze je stale zvykom mat velku rodinu (proste 5-8 deti je norma). S tym, aka je Zem preludnena, je toto naozaj neudrzatelne. Ono aby bolo jasne, ked chce mat muslim velku rodinu, musi ju vediet aj uzivit, urcite nechce byt na davkach. Ale krestanske kultury sa mozu citit obklopene a ohrozene, co sa necudujem.
Reagovat >

Vložil: Martin V, 2. února 2015,11:46:06

Titulek: RE: Islam nie je problem...
Tak jednu pohádku napsal pan H. a vy jste tomu dal korunu :-D
Muslim nechce být na dávkách a proto se stěhují do zemí, kde jsou relativně veliké dávky, které pobírají. Takových perel tam máte, v pár větách, na celý náhrdelník :-D
Třeba vysvětlíte, proč se tedy stěhují sem, když se tu nechtějí sbližovat a dochází u nich ke kulturním šokům? V uzavřené komunitě mohou žít v desítkách muslimských zemí a bez šoků!
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn