Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Jiho, 15. září 2012,13:23:36

Titulek: Pěkná obhajoba důležitosti občanské společnosti
Se kterou rozhodně souhlasím.

Jen bohužel asi bude nutný minulý čas ve větě "např. tím, že jim umožní snadno a nebyrokraticky vznikat i fungovat - platí i u nás" - jestli se nepodaří zastavit nový občanský zákoník. Ten totiž ruší moderní pojetí "občanských sdružení", které se osvědčilo, a vrací to směrem k C.K. "spolkům", tedy k těm holubářům či šachistům, směrem od občanské společnosti v podobě o které píšete...

Druhou poznámku mám k těm negativním zkušenostem -
"Typicky například blokování stavebních řízení kvůli formálním prkotinám, ve skutečnosti ale ze zištných zájmů"
Vím, že to je populární teze, ale podle mého je to spíše mýtus. Za těch 20 let vím o cca 2 případech, kdy se skutečně objevily důkazy, že chtěl představitel ekologické organizace peníze za to, že "přestane dělat problémy". Proti tomu stojí řádově stovky kauz, kde ekologické organizace hrají čistou hru a ze všech aktérů takových stavebních zakázek jsou řekl bych nejčistější. Tím neříkám, že je jejich postoj správný, někdy i škodí - ale zjevně to dělají z přesvědčení a časté osočování, že to dělají najatí za peníze, je prostě jen dehonestace. Opravdu víte o podstatném množství kauz, kde ekologové blokovali stavby, zejména dopravní, ze zištných důvodů?
Reagovat >

Vložil: Jan Petrov, 15. září 2012,15:22:34

Titulek: RE: Pěkná obhajoba důležitosti občanské společnosti
Proč myslíte, že by NOZ měl likvidovat občanskou společnost? Samotná změna názvu ("občanské sdružení" => "spolek") je přece nepodstatná.

Připadá mi (mohl jsem přehlédnout nějaký detail), že co do vzniku občanského sdružení / spolku se nic podstatného nezměnilo. Ustanovení § 226 an. NOZ vznik upravuje obdobně jako nynější zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů.

Jinak NOZ podpůrně (pokud stanovy neurčí jinak) stanoví řadu pravidel, která umožní snadno vyřešit spor mezi členy spolku. Zato nyní může spor, na který stanovy nepamatují (nynější zákon o sdružování občanů v podstatě žádná podpůrná pravidla nestanoví), občanské sdružení až paralyzovat.

Příklad: pokud ze stanov neplyne, jak často má být svolána členská schůze, NOZ stanoví (§ 248 an.) frekvenci 1x ročně. Dále NOZ doplňuje užitečné pravidlo, kdo členskou schůzi může svolat: nejen statutární orgán, ale i kontrolní orgán nebo 1/3 členů spolku.

Navíc nevím, proč by uvedené zákony (které řeší jen organizační formu, navíc jen jednu z více možných) měly určovat, k čemu členové své občanské sdružení (stará nálepka) nebo svůj spolek (nová nálepka) použijí: zda k setkávání holubářů, anebo k opozici proti výstavbě supermarketu.
Reagovat >

Vložil: thr, 17. září 2012,12:02:00

Titulek: RE: Pěkná obhajoba důležitosti občanské společnosti
Blokování staveb "ekology" je samostatná kapitola, ve které jde velmi často o ideologii, tedy blokovat za každou cenu vše, co spadá do opovrhované konzumní společnosti. Přímo o peníze jde občas také, někdy přímo úplatkem (a přirozeně jen některé extrémní případy dojdou až k soudním sporům), častěji dojde na to, že investor "dobrovolně" poskytně granty na nějakou "bohulibou výzkumnou činnost".
Nicméně těch ryze ideologických sporů je asi více, jen si nejsem jistý, zda to je dobrá anebo spíš špatná zpráva.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 17. září 2012,12:27:25

Titulek: RE: Pěkná obhajoba důležitosti občanské společnosti
Nepotřebuji pravomocné rozsudky, ale nevím ani o závažných podezřeních z médií. Přesněji vím o 2, jeden osamělý týpek z jižních Čech a údajný pokus od Dětí Země.
"Zištnost" a "zneužívání" samozřejmě nelze směšovat se situací, kdy občanský tlak dotlačí investora aspoň k nějakým ústupkům typu biokoridor či "za každý pokácený strom zasadíme 3 jiné".
Reagovat >

Vložil: jilm, 15. září 2012,16:56:01

Titulek: Spot Jana Sládka
Nešlo by to článku vložit odkaz na nedávný spot Jana sládka: http://sladek.blog.respekt.ihned.cz/c1-57493970-cheme-primou-demokracii-o-kterou-jsme-se-nikdy-nepokusili? Jeho 4 body by měly být výchozím bodem, jak každý může s minimem peněz/času/znalostí podpořit "budování státu". Zajímat se, kontaktovat, sdružovat se, vstupovat, financovat.
Reagovat >

Vložil: Franta, 15. září 2012,19:01:59

Titulek: Slinty
Opět jen ubohé slinty nafoukaného pravdoláskaře, který si jen honí nafouklé ego.

Zamindrákovaný pan Mr. Nobody, který aníž by tématu jen trochu rozuměl kritizuje Mr. Somebody Klause, aniž by se jen náznakem obtěžoval zjistit, co to vlastně ten Klaus doopravdy říká a proč.

Jak tipické pro tuhle sortu lidí...
Reagovat >

Vložil: Daniel, 15. září 2012,19:46:21

Titulek: RE: Slinty
Co tedy ten Klaus podle vás vlastně doopravdy říká a proč?

Ehm, jak typické, pro tuhle sortu lidí, odvolávat se na guru čehosi, aniž by se jen náznakem obtěžoval... Už chápete?
Reagovat >

Vložil: jilm, 15. září 2012,20:27:35

Titulek: RE: Slinty
Ještěže tu máme Mr. Somebody "kašlu na češtinu" Frantu. :-)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 16. září 2012,19:14:45

Titulek: RE: Slinty
Mr. Nobody versus Mr. Somebody se mně velmi líbí.

Otázka občanské společnosti je sociologické téma. Klaus je stejný sociolog jako já, nebo jako třeba brankář Dominik Hašek - tedy nulový. Klaus je inženýr - vlastně jako já. Něco dokázal ve zcela jiném oboru - v politice, Hašek dobře chytal, já zase podnikám, dle jiných snad i úspěšně.

A nyní v čem je to tak pěkné: v tom, že média, novináři, i celá společnost naslouchá Klausovi vyjadřujícími se k otázkám, o kterých nic odborně neví (právě jako já), protože je PREZIDENT. Jakoby tím, že je prezident, měl pouvoir se vyjadřovat k dvaceti dalším oborům, ve kterých nikdy vědecky nebádal, nikdy na vědeckých fórech nediskutoval (stejně jako já). Jeho názor k této věci je názorem občanským - tak jako můj nebo jako názor, řekněme, Dominika Haška.

A ještě horší je, že jsou tu špičkoví odborníci na tuto problematiku: sociologové, kteří ji dvacet, třicet let studovali, kteří dělali průzkumy, studovali je, zkoumali je, přemýšleli nad nimi, diskutovali je s dalšími vědci v oblasti sociologie a oblastech sousedících. Tito lidé hovoří a publikují. Jenomže jim nikdo nenaslouchá - hlas v médiích dostane Klaus. A případně Hašek či Karel Gott.

Takže za zmínku Mr. Nobody versus Mr. Somebody velmi děkuji - je pro českou společnost velmi typická. Nasloucháme tomu, kdo je nahoře, nikoli tomu, kdo věci rozumí. (Já tomu nerozumím - říkám svůj občanský názor, a jsem vděčný za jakoukoli věcnou polemiku a chytrou argumentaci, která mně pomůže si znalosti v této oblasti prohloubit).
Reagovat >

Vložil: Tomik, 19. září 2012,12:56:08

Titulek: RE: Slinty
Takze je to otazka spolecenskeho statusu a poctu posluchacu? Mr Somebody se vyjadruje priblizne stejne k otazkam, kterym nerozumi, jako zdejsi Mr Nobody - jedinej rozdil mezi nimi je prave spolecensky status a pocet posluchacu. Na vyjadrovanem nazoru to ale nic nemeni - meni to jen a pouze uhel pohledu alibisty, kteremu se dany nazor nelibi.

Jedinej rozdil, ktery mezi Mr. nobody a Mr. Somebody vidim a ktery Mr. Nobody dava argumentacni integritu a verohodnost je, ze Mr. Nobody jde do konfrontace a diskutuje. Mr Somebody pouze tupe sdeluje a prezentuje. Zadny jiny rozdil neexistuje - oba jsou to v otazkach, kde se vyjadruji nekvalifikovani amateri - stejn jako ja ;)
Reagovat >

Vložil: Franta, 16. září 2012,18:39:55

Titulek: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Vážený pane Hlavenka,

když už Váš nejnovější text se vskutku jednoznačným titulkem "Občanská společnost je spasitelka demokracie" ohodnotil JIHO slovy "Pěkná obhajoba důležitosti občanské společnosti... Se kterou rozhodně souhlasím."

... pak nezbývá než Vám poblahopřát k Vašemu přijetí do elitářského klubu salónních sociálních inženýrů, kteří (stejně jako Klaus) upřímně věří, že nás obyčejné blbce, kteří jim do jejich vizionářských schémat jakkoliv nepasují, je zapotřebí v lepším případě "osvítit", "vzdělat" či "převychovat", v horším případě pak alespoň nějak "vysídlit" či jinak "vyzmizíkovat".

Jen pozor na tzv. "autoprojekci" (viz příslušné zdroje), jejímž důsledkem bývají o to horší omyly, oč výše se jí postižení jedinci (v lepším případě) či jí formovaná "občanská sdružení", "spolky" či "politické strany" (v horším případě) založené na nekritickém vzájemném se utvrzování ve svých "pravdách" nacházejí v rámci tzv. "Maslowovy pyramidy" (opět viz příslušné zdroje).

Neboť právě "autoprojekční" přisuzování svých "ušlechtilých" motivačních schémat ostatním vrstvám lidské společnosti v minulosti nezřídka skončilo jejich kontraproduktivním a ve finále až tragikomickým totalitním vynucováním i ve velmi početných skupinách lidí, kteří nesdílejí a nikdy nebudou sdílet ony úžasné "vyšší ideje mravní"...

Viz. třeba Marx & Engels, Nietzsche a jejich "následovníci", kteří akademické teorie svých "věrozvěstů" z jiných vrstev společnosti (alespoň dle Maslowa) rozvinuli v praxi vskutku mimořádně "tvůrčím způsobem".
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 16. září 2012,19:29:35

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Vážený Franto,
v rámci kultivování češtiny pouze upozorňuji, tedy "pane HlavenkO", nikoli "pane HlavenkA", tak jako neoslovuji "vážený FrantA", ale vážený Franto. Ale to je jen taková, jak říkají přátelé Slováci, pikoška.

Vkládáte mně do úst a do mysli mnohé, ovšem nic z toho tam není. Nemám žádná vizionářská témata, jen ukazuji, že tím, co popisuji, žije společnost druhu Homo sapiens pět tisíc let. Nechci nikoho osvítit (leda Klause, ale tam vím, že je to marné, takže se ani nesnažím), tím méně převychovat, a vůbec už ne vysídlit nebo vyzmizíkovat. Jestli jste četl text pozorně, víte, že navrhuji pravý opak - tedy naopak dát každému lidskému tvorovi maximum prostoru pro jeho realizaci. Nikoli mu říkat, co smí a nesmí - že třeba nesmí se sdružovat s jinými v prosazování politického názoru, protože to je přece dáno vyvoleným, jak praví pan inženýr Klaus.

Nicméně s vámi naprosto souhlasím, že mnoho lidí se nalézá ve vrcholu Maslowovy hierarchie, a je dobré, že jste zmínil, že jsou tam lidé v politických stranách. Právě proto potřebují ono nezbytné zrcadlo občanské společnosti!

Vtip však je v tom, že zatímco politici mají skutečnou MOC (danou jim zákony demokratického státu!), lidé z občanské společnosti žádnou skutečnou MOC nemají. Zmínil jste velmi pěkně Marxe, Engelse, a dokonce Nietscheho. Karel Marx, pokud vím, zemřel roku 1883, Friedrich Engels roku 1895. První "rozvinutí v praxi" jejich teorií se konalo 34 let po jeho smrti - to bych tedy prosil nějak srozumitelně dovysvětliti, jak může člověk v praxi něco realizovat 34 let po své smrti.

Nicméně, diskutujme dál, dozvím se třeba ještě něco o autoprojekci.
Reagovat >

Vložil: Vlach, 17. září 2012,0:38:14

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Pane Hlavenko,
pište radši o počítačích, tam stavu trhu docela rozumíte a vaše články mám rád. Zato vaše sociologické výlety jsou tedy hodně mimo. To, že rozhodnutí demokratické většiny nelze "přebíjet" rozhodováním skupinek různých bojovníků za pravdu, je snad evidentní a to je to proti čemu V.Klaus bojuje. Nemluvě o tom, že ty skupinky zpravidla nemají až tak čisté úmysly (viz Jihočeské matky, Ne základnám, hokejkoví ekologové, apod.)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 17. září 2012,8:27:30

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Pane Vlachu,
pár otázek. O čem "rozhodly" občanské iniciativy? "Rozhodly" Jihočeské matky, že se nebude stavět temelín? "Rozhodli" ekologové, že se nebude stavět dálnice Českým středohořím? "Rozhodla" jiná hnutí, že se nebude na Šumavě kácet?

Jediné, co občanské iniciativy mohou, je k věcem se vyjadřovat - někdy třeba protivně hlasitě. Protože jenom tak se daná věc může dostat do velkých médií (ta, ač nemusí být přímo zkorumpovaná, jsou přece jenom součástí velkého byznysu, bez inzerce politických stran a velkého průmyslu by nepřežily) a může se stát součástí celonárodní diskuse.

A ještě se zeptám: kdyby zastupitelstvo zlobované stavebníky rozhodlo, že se za vaší zahrádkou bude stavět sklad pro chemičku, poslušně sklopíte hlavu před "rozhodnutím demokratické většiny"? Nebo se sousedy vytvoříte občanskou iniciativu a budete proti nesmyslnému rozhodnutí v rámci zákona protestovat? Vaše odpověď by mě zajímala.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 17. září 2012,9:24:51

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
V čem "Ne základnám" nemělo čisté úmysly? Od svého názvu přes program a aktivity dávali jasně najevo o co jim jde. Nechtějí na území ČR cizí vojenské základny. To je snad legitimní a jasný požadavek. Navíc většina hlavních postav dlouhodobě zastává pacifistické názory a tudíž to vskutku nebyla parta herců najatá temnými PR silami z východu...
Reagovat >

Vložil: thr, 17. září 2012,11:57:27

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Ehm, chápu že vy to nikdy nepřipustíte, nicméně obecně o podpoře ruských rozvědek pro tato hnutí příliš pochybovat nelze. Zrovna tak jako měla KGB svého času pod kontrolou nemalou část tzv. mírového hnutí v západní Evropě, o tom už se dokonce našly archivní důkazy.

Mimochodem, to nutně neznamená, že lidé hlásící se k "ne základnám" měli temné úmysly, vůbec nepochybuji o tom, že to mnoho z nich myslelo opravdu upřímně. Jenže na to už také existuje výstižný pojem - "užitečný idiot"...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 17. září 2012,12:19:09

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Ale bože! Co z toho vyplývá pro občanské iniciativy? Nic!

Temné síly, ať je nazýváme jakkoli, KGB, CIA, Mossad, Arabové, Číňani, a pokud připustíme, že se snaží Česko infiltrovat a dosáhnout zde svých cílů, půjdou všemi cestami, které existují. Budou uplácet přímo politiky (a že to jde velmi snadno, to víme, ne?), budou si kupovat lobbisty,kteří budou mít blízko k politikům, budou financovat politické strany (kdopak že to financuje Zemana?), budou si naklánět prezidenta (čestné tituly z univerzit jsou pro Mr. Ješitu lákadlem k neodolání), a budou to zkoušet třeba i přes občanská hnutí.

Co z toho vyplývá? Že nožem se dá krájet mrkvev i podřezávat neviňátko?
Reagovat >

Vložil: thr, 17. září 2012,12:27:31

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Reagoval jsem na JiHo, který tu zpochybnil jakékoli vnější ovlivnění konkrétně u "Ne základnám", ač zrovna tato aktivita je příkladem poměrně varovným...

Z hlediska občanské společnosti to nevidím tak jednoznačně, s něčím z vašeho článku souhlasím, s něčím už tak moc ne, ale to by bylo spíš na napsání delšího souvislého textu, na což teď právě nemám ani čas ani náladu.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 17. září 2012,12:42:34

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
O jakém "vnější ovlivnění" Ne základnám ze strany Rusů víte? Kdo a jak je financoval? Kam se ty peníze poděly? Buďte konkrétní. Samotný fakt, že se jim nelíbilo vybudování radarové základny narušující strategickou rovnováhu nebo že jim vyhovuje evropská závislost na fosilních a jaderných palivech z Ruska a vadí každé procento alternativní energie=nezávislosti na Rusku, přece neznamená, že financují či řídí ty, kdo taková stanoviska z nějakého důvodu také hájí.
BTW zrovna u NZ by ta podpora byla hodně kontraproduktivní, protože její prozrazení by byla velká rána tomuto úsilí a naopak vzniklo zespoda a levně, takže vnější podpora by neměla velký přínos.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 17. září 2012,15:27:41

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Já u tohoto konkrétního případu nemám svědectví ani indicii, ale přece jenom nás s Rusy pojí jedno příliš dlouhé společné století, takže cosi máme zažito. To, že Rusové dlouhodobě o vliv za svými hranicemi existují, to, že stále uvažují velmocensky, že u nich ekonomika a politika jdou bok po boku, a že dnes klíčový průmysl je de facto postátněný, to myslím je docela zřejmé. A i česká kontrarozvědka na pokusy o získání všemožného vlivu Ruskem mnoha kanály upozorňuje v podstatě každé své výroční zprávě, v té poslední obzvláště silně.

Takže ač důkazy nemám - kde bych je taky vzal - tak očekávám, že se tyto věci dějí. A konkrétně na protiraketovou obranu (raketové silo v Polsku a radar u nás) reagovali Rusové, ač to nebylo namířeno proti nim, tak zuřivě a podrážděně, jak už dlouho ne.
Reagovat >

Vložil: Franta, 20. září 2012,18:12:37

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Vážený pane Hlavenko,

když už jsme u té kultivované češtiny, tak děkuji za upozornění - popravdě řečeno už jsem docela zblblý z toho, že kdyby se tady projevovala Vaše choť, tak bych ji měl oslovovat "paní Hlavenko", nebo "paní HlavenkOVÁ"?

No ale zpět k tématu - v kolika oněch Vámi adorovaných (= česky snad "opěvovaných") občanských iniciativách jste, byl jste nebo hodláte být aktivní? A mohl byste je vyjmenovat, když už je považujete za "spásu demokracie"?

U nás na vesnici vím jen o třech - a to hasičích (což dokonale vystihnul pan Forman ve svém filmu "Hoří, má panenko" se všemi pozitivy a negativy), myslivcích (= "my si chlastáme a střílíme na VAŠICH pozemcích, neb je na to parlamentně-demokratický zákon schválený exkomunisty) a pak taky samozřejmě o Sdružení Rodičů a Přátel Školy.

Tož tolik k té Vaší poslední výzvě k Občanské společnosti.

No a co se té "autoprojekce" týče (zkuste Google:-), pak to znamená, že kdejaký Marx s Engelsem to sice možná "mysleli dobře", avšak coby salónní teoretici neznalí mozolů bohužel předpokládali, že i zbytek populace má (alespoň podle Maslowa, jenže ten tehdy ještě ani netušil, že se jednou narodí:-) podobně "kreativní" motivy, jako oni - takže se jedná o "v jádru" hodné lidi.

Jenže bohužel tak už to chodí, že "salonních" teorií M&E&N a dalších se posléze až po jejich smrti chytl třeba jistý Vláďa Uljanov nebo jistý pan Adolf (který do toho ještě zakomponoval NietZCHeho - tj nikoliv "Nietscheho", jak to píšete Vy, pane HlavenKO:-)

Se soudružským pozdravem JiHovi

Franta

P.S. Vy sice píšete něco o Maslowově hierarchii, jenže není to spíše o oné Maslowově "PYRAMIDĚ", kde těch Vámi zmiňovaných "mnoho lidí" tvoří jen její špičku, zatímco zbývající drtivá většina se prostě jen snaží - navzdory všem biolihům, obnovitelným zdrojům energií (= v podání ČEZu dříve "duhová energie", jenže to si nikdo dobrovolně nekupoval:-) prostě nějak přežít, vytopit své domy během zimy i bez "energetických štítků" a "ekokotlů" a (aktuálně:-) si občas ze svého ovoce pro sebe a své blízké něco vypálit, aniž by to bylo trestným činem?
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 20. září 2012,19:45:41

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Krátce, ať se z debaty nestane nepřínosné pošťuchování:

- čeština, pátým pádem oslovujeme voláme, viz učebnice ČJ pro 3. třídu

- že na vaší vesnici existují v podstatě jen potomci komunistickým státem nadirigovaných organizací tzv. Národní fronty, je celkem smutné, ale je to česká realita, a právě svědčí o tom, jak je občanská společnost ještě u nás neprobuzená. Ze svého okolí (a je to taky vesnice!) vím o řadě aktivit, které považuji za přínosné pro společnost. Prosím, uvědomte si, že občanskou iniciativou není (zdaleka!) jen oficiální spolek registrovaný u MV, jako jsou ti jmenovaní hasiči a myslivci. K tomu, aby člověk či skupina lidí projevovala svoje občanské postoje, nepotřebuje ve svobodné společnosti žádný glejt.

- Marx a Engels, atd. Gauneři v dějinách lidstva si rádi hledají "ctihodné opory" pro svou činnost, i Hitlerovi ideologové snažili roubovat nacismus na východiska věhlasných (a v jádru nijak nenacistických) filosofů. A ostatně ve jménu Ježíše Krista se mnoho století vraždilo, mučilo a upalovalo. Má to něco společného s autoprojekcí?


A onen filosof se nejmenoval ani Nietzche, ani Nietsche, ale Nietzsche. Holt to se stane, však já jsem v článku uváděl, že nejsem žádný odborník :)
Reagovat >

Vložil: Jiho, 17. září 2012,12:24:01

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Jasně, každá rozvědka logicky podporuje opozici svého nepřítele - tak jako sověti financovali mírová hnutí na západě a americké tajné služby financovali (nejen) naše disidenty. To je známá a logická věc, ale nic to neříká o těch hnutích jako takových.
Ne základnám stálo zejména na lidech okolo Humanistů a co se pacifistickým myšlenkám věnují dlouhá léta, odsuzovali útok Američanů na Jugoslávii jako Rusko-Gruzínskou válku. Navíc zrovna Ne základnám fungovalo tak krátce a idealisticky, že ani nepotřebovalo žádné velké peníze na provoz.
Prostě se musíte oprostit od toho vidění "s těmi nesouhlasím, takže jsou to agenti XYZ".
Že Rusům tohle hnutí vyhovovalo, stejně jako řekněme z opačného spektra se jim líbí kritika alternativních zdrojů a adorace jádra, je celkem logické ;-)
Reagovat >

Vložil: pepak, 18. září 2012,8:39:52

Titulek: RE: Blahopřeji k Vašemu zařazení mezi sociální inženýry
Jaké "rozhodnutí demokratické většiny"? "Demokratická většina" rozhodla o dvou věcech - které politické strany dostanou moc, a v menší míře kteří individuální politikové dostanou moc. Nerozhodla o tom, jestli se bude stavět ta a ta dálnice nebo jestli budeme nebo nebudeme podporovat alkoholové mafie. Vy jste možná ta světlá výjimka, která nalezla stranu, která ve všech svých názorech stoprocentně odpovídá názorům vašim, ale troufám si tvrdit, že drtivá většina lidí to štěstí neměla a v lepším případě vybírala podle toho, která strana je jim názorově nejbližší (v horším podle toho, která jim nejmíň vadí). Třeba mi ale dokážete vysvětlit, jak demokratické rozhodnutí "Volím X, protože nejlépe odpovídá mému světonázoru" přetavíte v demokratické rozhodnutí "chci, aby byly vyhubeny ropuchy v oblasti Horní Dolní - Sever".
Reagovat >

Vložil: jml, 17. září 2012,21:40:10

Titulek: Čekání na atentát
Dávám tomu rok, než se dočteme v novinách, že byl spáchán atentát na bývalého českého prezidenta, při kterém byl dopaden podezřelý J.H. z Brna.
Reagovat >

Vložil: Michal Sadílek, 18. září 2012,4:48:33

Titulek: RE: Čekání na atentát
No tak - vážená a milý jml - copak jste nikdy nečetla, nebo jste neviděl ČEKÁNÍ NA GODOTA? Jiří Hlavenka uhodil hřebíček na hlavičku, a to, že se do toho připletlo pár hlaviček, které by rády jeho obdivnou averzi k VK chtělo pomást slabomyslnější čtenáře tohoto textu k akci ... do roka a do DNA ;-) ... každý z gramotných čtenářů, tohoto textu si počká na konec volebního období současného klepto-re-P-rezidenta a uleví si, když se v přímé volbě shodneme, který ze šneků nás nejen v EU, ale před světem bude nejlépe re-prezidentovat.
Pokud mohu vážně sdílet tento text, dovolím si to pouze přes G+, kam se od začátku září snažím pře-směrovat své FB provokace a o reakci na tento text se rád pokusím v metaBLOGu na www.metafory.cz - tedy jestli mi Jiří Hlavenka odpustí tento můj zpětný odkaz.
Reagovat >

Vložil: Tomik, 19. září 2012,13:05:20

Titulek: RE: Čekání na atentát
Mozna by to chtelo mene invektiv, synonym a dehonestujicich generalizaci:
Jiří Hlavenka uhodil hřebíček na hlavičku
do toho připletlo pár hlaviček
pomást slabomyslnější čtenáře
každý z gramotných čtenářů

Tomu rikam velmi neumetelne podsouvani iluze faktu a prezentace vlastni vize reality. Respektive mam dojem, ze se tomu rika diskuzni demagogie - tedy zamerne dehonestovani pripadnych nazorovych oponentu. Prej "kazdy z gramotnych ctenaru" - jste vazne zacinajici a velmi nezkuseny demagog ;)
Reagovat >

Vložil: Michal Sadílek, 25. listopadu 2012,15:10:21

Titulek: RE: Čekání na atentát
Omlouvám za dehonestaci. Byla to jen hra se slovy, která spíše provokuje k opozici, nebo oponentuře. Jiří Hlavenka mi zkrátka stál za to, abych ne(i)japným způsobem zvrátil podezření, že je potencionálním atentátníkem. Já například již tři roky nosím klobouk jako formu protestu proti VK, neboť když nerezignoval na svou funkci po podpisu Lisabonu - nemohu se smířit s tím, že je to jen - velmi zkušený demagor.
Reagovat >

Vložil: Michal Sadílek, 25. listopadu 2012,15:15:10

Titulek: RE: Čekání na atentát
pardon "demagog"
Reagovat >

Vložil: Martin V, 18. září 2012,15:24:36

Titulek: Občanská společnost
Z toho co je v médiích prezentováno, mám pocit že nejde ani tak o počet lidí, ale jak je lídr toho OS známým.
jako bonus to jsou většinou stále dokola ti samí lídé, jen bojující zrovna proti něčemu jinému.
Navíc na příkladu zásahu občanské společnosti na přejmenování letiště je vidět jak to funguje- Skupinka cca 80tis lidí z deseti milionů si něco vyřve a ostatní to zaplatí. Přitom petice na nepřejmenování letiště, která nebyla médii vůbec prezentována měla také spoustu podpisů a nikdo se jí nezabýval.
Reagovat >

Vložil: pedro, 19. září 2012,19:29:54

Titulek: Politická kultura
Pokud Vám rozumím dobře, tak bych za správný pojem spíše než občanskou společnost považoval politickou kulturu.

Vysvětlím to asi tak, občanské iniciativy stejně jako politické strany jsou prostředky agregace zájmů ve společnosti. Způsob chování obou druhů subjektů je podle mého soudu v průměru odrazem naší politické kultury. To znamená, že v zemi s nízkou politickou kulturou se estabilishment i občanské iniciativy chovají špatně. Politickou kulturou rozumějme znalosti občanů o politice, vztah k politice a politickým/státním institucím a národní/státní hodnoty.

Občanská společnost může být odrazem dobré politické kultury v zemi. Ale nemusí. Pokud občanská iniciativa slouží k prosazování sobeckého zájmu "za každou cenu", tak to naší politickou kulturu nikam do nebes nevynáší. Vybavuje se mi ekologický aktivista připoutaný řetězem k šumavskému stromu.

Problém (tj. stručně v nejlepším případě instrumentální pohled na stát/politiku) má podle mého názoru historickou podstatu. Je to vlastně pokračování prvorepublikové diskuse o smyslu českých dějin. Masarykova státotvorná ideja byla nejdříve zpochybněna na vědecké a faktické rovině Pekařem, reálně politicky zazděna Druhou republikou a Slovenským štátem, po válce zesměšněna příklonem k sovětskému socialismu, definitivně pohřbena rozpadem Československa (proti čemuž Češi bojovali snad ještě méně, než Slováci). Masarykovo pojetí ale po roce 1989 nic nenahradilo. Naopak české děti se ve školách vyučují v duchu této tolikrát praktickými činy zneplatněné myšlenky. Čeští politici se na jedné straně účastní pompézních slavností střižených v prvorepublikovém duchu, na druhou stranu jsou ovládáni kmotry. V zahraniční politice jsme za 20 let dokázali formulovat celkem dva cíle (vstup do NATO a EU), načež po vstoupení slušně řečeno marně definujeme, proč + co tam vlastně hledáme. A tak dále.

Souhlasím, že Klausovo názor na občanskou společnost je nepřijatelný a chybný. Já bych to zjednodušil na vládnu, neotravujte. Politický pragmatismus hrubého zrna. Na tom jeho pragmatismu se mi ale "líbí" dvě věci. V 90. letech byl Klaus ten poslední, kdo by se obtěžoval s nějakými státoprávními ideály. Místo toho jednoduše přišel s mýtem, že ČR je ekonomickým tygrem střední Evropy a že relativně brzy dosáhneme úrovně západních sousedů. A uspěl, uspěl proti těm, které někteři dnes označují za pravdoláskaře. Druhá věc, která se mi líbí, že po pádu tohoto svého prvního mýtu si zjevně uvědomil, že poslední věc se státoprávním rozměrem v tomto státě jsou do značné míry něťastné Benešovy dekrety.

Nějak jsem se rozepsal, tak bych to zkratkovitě uzavřel. Jestliže občan žije ve státě, který nemá žádný smysl, žádné skutečné hodnoty, žádný důvod k existenci, jestliže žije ve státě, který je zcela instrumentální, tak jeho vztah k němu může těžko být jiný, než instrumentální. A to je přesně náš případ víceméně bez ohledu na cokoliv dalšího, např. občanskou společnost.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 20. září 2012,9:10:35

Titulek: RE: Politická kultura
Víceméně souhlasím. Nicméně neredukujme občanské iniciativy pouze na politické cíle - drtivá většina z nich žádné politické cíle nemá, už proto, že jsou to iniciativy velmi lokální, komunální, komunitní.

Souhlasím s tím, že stav (českých) občanských iniciativ velmi dobře odráží stav, vyspělost celé společnosti, politické kultury. Psal jsem však o občanských iniciativách obecně, bez ohledu na zemi. Na reakci "podívejte se na to, jak to u nás s těmi iniciativami dopadá" lze jen odpovědět - tak to změňme, tak SE změňme.
Reagovat >

Vložil: pedro, 20. září 2012,18:05:17

Titulek: RE: Politická kultura
Potencial ke zmene by teoreticky mel narustat s pluralitou spolecnosti, akorat si nejsem jisty, jestli tento vztah neplati jenom v extremu.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn