Evropa se trošku zavine sama do sebe, ať se nám to líbí nebo ne
( 6. dubna 2017 )


Zas napíšu něco co se vám nebude moc líbit a vlastně se to nelíbí ani mně samotnému. Ale nedá se svítit.

Rozhovor s ministrem Zaorálkem (odkaz níže) byl kritizován za jeho vyjádření, že se bude muset omezovat volný pohyb osob. Zaorálek není moc obratný ve vyjadřování a docela často mu pitomě ujede huba. V tomto rozhovoru jsou další věci, se kterými zcela nesouhlasím (například uvádí, že "nemá smysl dovážet šičky" - jenomže když je poptávka po této práci a domácí pracovní síla ji nenaplní, co s tím? Dovézt. Německo otevřelo dveře stovkám tisíc gastarbeiterů proto, že dělali práci, která se udělat musela - ekonomice to pomohlo - a kterou by sami nedělali. Výsledek je ekonomický profit pro Německo a ostatně i pro hostující pracovníky).

Nicméně k podstatě věci. To co je nyní vidět v Evropě, ale třeba i v USA, je nepochybné vítězství emocí nad rozumem. Riziko násilného úmrtí z "běžných" příčin jako je například přátelská sousedská vražda či přejetí na přechodu pro chodce je v Evropě 1000x vyšší než to, že se na vás odpálí fanatický islamista, přesto je strach z fanatických islamistů o řády vyšší než z toho ostatního. Na každé vaší mírumilovné procházce Brnem, Prahou, Berlínem nebo Londýnem na vás číhá na každém kroku smrt, i kdyby se tam nevyskytoval ani jeden cizinec. (V Londýně, kterému strašpytlové rádi přezdívají Londonistán, klesly vraždy z cca 200 ročně na 80, během posledních 25 let. Během této doby se počet muslimů v Londýně ztrojnásobil. Náhoda? Nemyslím si!).

Jenomže vítězství emocí nad rozumem je... vítězství emocí nad rozumem. Nic s tím nenaděláte. Strach je vždy iracionální: nejvíce se bojíme neznámého a nepoznaného. Vzestup tzv. populistických stran (přesněji ale "ultrakonzervativně-nacionalistických") stran je postaven na těchto emocích.

No a teď to kyselé jablko a Zaorálkův výrok. Já se bohužel též domnívám, že k tomu, co Zao prognózuje, dojde: že se utáhnou šrouby. Že se zpřísní pravidla, která byla uvolněná, že se budou dělat nejrůznější tzv. bezpečnostní opatření, většinově okázale neúčinná, některá možná budou dávat smysl. Že se bude víc sledovat a šmírovat, že tajné služby dostanou větší pravomoci (což je samozřejmě docela hnusné zneužití strachů a pseudostrachů), a že ani volný pohyb osob nebude tak volný jak býval, že se kyvadlo přehoupne k různým formám protekcionismu. A provedou to přesně ty vlády a přesně ty strany a politické síly, které byly dříve apoštoly liberalismu a uvolňování. Proč? Ze sebezáchovných důvodů - protože vědí, že kdyby to nenechaly, v příštích volbách by mohly skončit v poli poražených. Myslet si o tom můžeme co chceme, ale nastane to - ostatně "hlas lidu" už promluvil a řekl: Brexit.

I německá kancléřka - od které bychom to možná čekali nejméně - v tomto směru pomalu, ale jistě přitvrzuje; například obrat politiky směrem k vyhošťování příchozích bez nároku na azyl je spektakulární, i když se to německá vláda snaží nemedializovat. V nizozemských volbách ztratil popularitu Wilders i proto, že určitou část jeho argumentů převzal jeho protivník (viz poněkud teatrální vykazování tureckých politiků ze země). Francouzský prezidentský kandidát Macron porazí Le Penovou proto, že i on je v otázkách přistěhovalectví atd. docela tvrdý. Pokrytectví, zbabělost, nadbíhání voličům? Zvykněte si na to.

Ze všech stran jsme dnes konfrontování s tím, že po časech klidných a bezpečných nastávají jakési nebezpečné časy. Sám neumím posoudit, zda to pravda je nebo není; byť vykreslování hrozeb (různé "střety civilizací" atd.) považuju za přehnané, jsou tu faktory, které přejít naprosto nelze. Americe šéfuje nebezpečný šílenec a Rusku šéfuje druhý nebezpečný šílenec, Turecku šéfuje třetí nebezpečný šílenec. Všichni tři nebezpeční šílenci eskalují zbrojení a jsou agresívní vůči okolí, č. 2 a č. 3 bohužel nejen verbálně, od č. 1 to čekám během krátké doby taky. Čtvrtý šílenec v Koreji stále zdokonaluje svoje rakety a v okamžiku, kdy se s nějakou trefí, nejspíše omylem, na Soul, máme konflikt, jaký planeta šedesát let nezažila. Pás od Gibraltaru po Islámábád včetně půlky Afriky trpí overpopulací, zdevastovanou krajinou neschopnou produkovat potraviny, hrozícími hladomory pro možná stovky miliónů osob; a umřít doma bez naděje nebo s nadějí na makedonském plotě... domyslete si sami. Tohle jsou - bohužel - fakta. Samozřejmě z nich vyplývá velmi mnoho scénářů vývoje, navzájem se naprosto lišících. Já si netroufnu ani předpovídat.

Reakce Evropy je a bude prvoplánová, obranná, "zavinout se", řešit vlastně vnější problémy jakousi vnitřní obrannou linií, trochu styl "pštros v písku". Nejspíš to mnoho nepomůže, možná to trochu uklidní. Je to dost nevábný a pitomý postup, ale nechat vyhrát různé protofašisty by bylo ještě horší.

Já vím, je to dneska nějaké pesimistické a možná je to tím, že mě bolí zub, tak pardon. Taky bych rád psal o tom, že se demokratický svět sjednotí a začne řešit skutečné výzvy, že bude věnovat velkým hrozbám velkou pozornost a malým malou, tak jako se to má. Bohužel v to ale příliš nevěřím; zvítězí-li emoce nad rozumem, není jiná cesta než nejdříve adresovat emoce, a pak teprve, bude-li vůbec čas, příležitost a dá-li pámbu, se vrátit zpátky k rozumu.

Než začnete kritizovat, zopakuji: neříkám, co se mně líbí nebo nelíbí, co bych chtěl nebo nechtěl. To jsou zcela jiné věci. Sděluji - bez hodnocení, bez srdíčkování a palce nahoru nebo dolů - co si myslím, že nastane.

http://domaci.ihned.cz/c1-65664630-evropska-unie-se-musi-zmenit-a-naslouchat-svym-obcanum-rika-ministr-zahranici-zaoralek