Ovoce kolem nás
( 9. února 2016 )

Dnes to nebude o politice, ale o jabkách a hruškách. A taky o švestkách, moruších, mandloních, kdoulích, rybízu, angreštu a ořechách.


Žádná politika dneska. Kdo to ještě nezná, tak na adresehttp://geoportal.gov.cz/web/guest/map jsou k dispozici jak mapy všech druhů, tak i satelitní snímky ČR, přičemž je možné si je nad konkrétním územím přepínat - asi nejzajímavější je přepínání současného leteckého snímkování a snímků, které byly pořizovány letecky někdy v padesátých letech. (Což je tedy překvapivé samo o sobě, když si uvědomíme, na co se to fotilo a nejspíš bez jakékoli automatizace, nejspíš v letadle ležel na břiše člověk, koukal dolů, mačkal spoušť a vyměňoval roličky filmu..). 
Na snímku je obec u Brna, kde bydlím, vyzkoušejte si to pro tu vaši, klidně i pro město nebo nejbližší okolí, které znáte. Jeden poznatek je, že se i přes rozšiřování zástavby rostou plochy lesů, že se různé zanedbané kouty přirozenou sukcesí mění na les, nejdříve tam vyroste husté křovisko, které pak vytlačí náletový lesík, který se pak plynule přemění na nějakou tu dubohabrovou směs.
Zajímavější je ale druhá věc: i přes padesátá léta kolektivizace byla půda kolem obcí pořád ještě hodně pestrá, rozdělená na malá políčka s různorodostí plodin, což je podle odstínu dobře vidět, a pak především se všude sadařilo. Ať se podíváte kam chcete, v každé obci byly volná místa uvnitř i v prstenci okolo ovocné sady. Smysl to mělo veliký, pamatuju ještě jako děcko, když jsem přišel domů a hlásil "mami, mám hlad", odpověď zněla "běž si natrhat". Co nebylo na našem, bylo na obecním, sloužilo to každému, kdo zrovna dostal chuť, jabko, hrušku, třešně, moruše... 
Dneska volně přístupného ovocného stromu moc nevidět, pod pojmem "městská/obecní zeleň" se chápe pečlivě stříhaný trávník a když už strom, tak nějaký neškodný, co z něho nic nepadá na zem a nedělá bordel. Třešně mají v supermarketu za stovku za kilo a vypiglované třicetkrát stříkané jabka z Holandska, co chutnají jak oslazený polystyrén.

Tož jenom jestli bychom se k tomu třeba nemohli vrátit.

Fotky jsou k vidění na facebooku zde: https://www.facebook.com/jiri.hlavenka/posts/10154616826553902?pnref=story, ale raději se koukněte na to, jak vypadala dřív místa, kde žijete sami.