Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: q, 23. února 2016,18:52:27

Titulek: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Sorry, tímhle článkem jste u mě hodně klesnul. "Populistický" je módní slovo, které je mi z duše odporné, ale obávám se, že přesně sedí :-(

Hodně z tvrzení z článku by se dalo formulovat i s naprosto jiným vyzněním:

* Zahraniční firmy výrazně investovaly do českých poboček, šly do velikého rizika, že své peníze už nikdy neuvidí. Mnoho z nich je také už nikdy nevidělo. Ale ty, které uspěly, teď sklízí ovoce. Občané, inspirujte se v tom a nebojte se jít do rizika, investujte, podnikejte, může vám to přinést velmi zajímavé zisky!

* Dva miliony Kč na rodinu a dekádu, hrůza. Vždyť to je skoro 50 tisíc Kč za rok a osobu, tedy míň než polovina toho, co od státu dostane za stejnou dobu důchodce. Výrazně by to přispělo ke zvyšování mezd? Asi záleží, co myslíte slovem "výrazně", mě to vychází na necelých 4200 Kč měsíčně hrubého na osobu. I když budu počítat, že to dostanou jen pracující, bavíme se o kolika, 10000 Kč měsíčně? Jako fajn bonus, neopovrhl bych, ale za výrazné zvýšení bych to neoznačoval. Daňový přínos státu z toho je fajn, ale abych nad tím jásal, to bych napřed potřeboval vidět to mýtické snížení korupce... (Pozn.: Pro zjednodušení zanedbávám časovou hodnotu peněz).

A něco je vysloveně demagogie:

* 500 mld. *soukromých* zisků ročně ani omylem neznamená, že "by se dal celý státní dluh uhradit za 3,5 roku" (leda že bychom ty peníze zabavili a použili je na to, ale státy, které něco takového zkusily, většinou až tak velký ekonomický přínos celé akce nezaznamenaly - Zimbabwe nebo Venezuela, například...). O obrovském rozpočtovém přebytku lze dost pochybovat, i kdyby se všechno podařilo zdanit daněmi pro fyzické osoby (DPFO, sociální daň, zdravotní daň), to je ovšem naprostá utopie, bavíme se o nominálním přebytku cca 150 mld. ročně, což zase není tak marné, ovšem jen dokud se podíváme na rozpočtové deficity za posledních 20 let, pak už to zase taková sláva není.

* Co konkrétně nám brání v tom, abychom tu udělali prostředí, do kterého firmy budou chtít peníze sypat, místo aby je vyváděly ven? Jedna věc jsou samozřejmě daně, ale co už, nechceme se řídit doktrínou "ožebrač svého souseda", tak na daně sahat nebudeme - ale co třeba stabilní legislativní prostředí, co nejméně byrokracie a to její minimum, které je nutné, udělat tak, aby s ní byla radost spolupracovat?
Reagovat >

Vložil: Jan, 23. února 2016,20:47:58

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Ano, je to velmi smutné, když inteligentní člověk sahá k populismu a demagogii.

Ale vzhledem k tomu, že Jiří Hlavenka kandiduje za zelené a piráty, mu nic jiného nezbývá. Politika těchto stran je přece na demagogii postavena…
Reagovat >

Vložil: MoB, 23. února 2016,21:29:35

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Ano, také jsem si článek vyložil takto...
Reagovat >

Vložil: karel, 23. února 2016,21:08:56

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
"Zahraniční firmy výrazně investovaly do českých poboček, šly do velikého rizika, že své peníze už nikdy neuvidí."

Absolutně nesouhlasím. Např. české banky byly privatizovány do zahraničních rukou doslova za hubičku, poté co byly na náklady státu (tedy českých daňových poplatníků) kompletně oddluženy. Psychologicky to bylo v té době po všech těch skandálech pochopitelné, ale pro zahraniční vlastníky to byl kauf století.

Jenom trojka Česká spořitelna + Komerční banka + ČSOB odvedla za posledních 15 let do zahraničí 650 miliard korun!
Reagovat >

Vložil: thr, 24. února 2016,9:11:52

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Váš příspěvek pěkně ilustruje problém se slovem "například"... Ve skutečnosti ale jednak mimo banky až tak moc podobně idylických příkladů nenajdete, naopak není problém najít případy, kdy si někdo pěkně natloukl ústa.
Navíc i v bankovnictví to bylo složitější, třeba Nomura i přes následné arbitráže asi nějak extra šťastná není, Erste sice nyní vydělává velmi slušně, ale investic v počátku vůbec nebylo málo a tak se dá pokračovat.

Zajímavé téma jsou i ty nenáviděné obchodní řetězce - článek to pěkně podává jako idylku, ale ve skutečnosti je pomalu více firem, které odsud odešly, často s nemalou ztrátou. Na první zamyšlení mne napadá Delvita, Interspar, víceméně i Julius Meinl, nově Baumax - že by to až tak idylické přeci jen nebylo?
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 23. února 2016,22:52:55

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Nechci křivdit, ale myslím, že jste z článku vyčetl něco jiného, než tam je (tedy než je jeho podstata). Já nepovažuju to, že sem západní firmy vstoupily, de facto "skoupily" český průmysl i maloobchod, za nějakou šílenou hrůznost. Jen popisuju, co se stalo a dokonce i dodávám, že nejspíše žádná jiná možnost a cesta nebyla (i okolní země s trochu odlišnými přístupy dopadly podobně). Nehodnotím minulost, pouze popisuji stav.

A ten stav skutečně není příznivý: odliv versus příliv v poměru 3:1 je jeden z nejhorších v Evropě vůbec. Snažím se ilustrovat, jak velký a důležitý je to problém - opět, nedávám mu žádnou nálepku "dobrý/špatný" a nebojte se, nevolám po žádném znárodňování. Jen tím, že upozorňuji na závažnost (tedy na destruující vliv na domácí ekonomiku, nízké mzdy, tedy v porovnání se zeměmi, kam ty peníze plynou, dramaticky nižší kupní síla) chci upozornit na potřebnost tuto situaci zlepšovat aktivním přístupem ze strany státu. To je skutečně vše, co jsem chtěl článkem říci.
Reagovat >

Vložil: q(+2), 24. února 2016,7:50:48

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Bohužel, já v článku nic než fňukání nad těmi zlými cizáky, kteří si od nás odváží kořist ve velkém a nedávají nám za to dokonce ani ty tradiční skleněné korálky, nevidím. Je to moje chyba? Možná, ale zkuste se na svůj článek podívat větu po větě a označte si ty, ve kterých buď navrhujete nějaké smysluplné řešení, nebo aspoň popisujete ten aktuální stav. Já takových vět moc nenacházím, spíš nacházím potravu pro tu více závistivou část naší populace.

Ilustrovat problém, budiž, může být. Jen si myslím, že jako člověk, který se snaží vstoupit do politiky, byste měl spíš přednášet řešení než jen popisovat. Popisovat jste mohl jako občan.

Stranou nechávám, že jsem si nevšiml žádného popisu "destruujícího vlivu na domácí ekonomiku" a jediný vztah k nízkým mzdám, který uvádíte, je silně demagogický (viz můj první příspěvek).
Reagovat >

Vložil: František, 24. února 2016,13:44:40

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Prosím o citaci částí které považujete za "fňukání nad těmi zlými cizáky", protože já jsem nic takového v textu nenašel.
Zajímalo by mě jestli je problém v chápání psaného slova na mé nebo na vaší straně.
Když vyžadujete aby pan Havelka předkládal řešení tak uznáváte existenci problému který předtím naopak zatracujete. Mohl by jste mi vysvětlit tento rozpor?
Nemohu si pomoci, ale není mi jasné jaký má smysl navrhovat řešení, když neexistuje dostatečný popis problému a jeho důsledků a alespoň elementární shoda nad tím, že problém doopravdy je.
Mohl by jste mi logiku tohoto postupu objasnit?
Reagovat >

Vložil: q(+2), 24. února 2016,20:41:23

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Fňukání: Celý odstavec 4, 5, 6, 7, tedy jádro článku.

Pan Hlavenka vidí problém, tak od něj jako od nastupujího politika chci řešení. Jestli ten problém vidím i já, to s tím nemá co dělat, je zcela přirozené, že co já jako problém nevidím, to je pro někoho jiného zásadní věc. (Nevidím. Chápu, že ty odcházející miliardy jsou nepříjemné, ale vidím je jako spravedlivou odměnu za dřívější investice.)
Reagovat >

Vložil: Jiří HLavenka, 24. února 2016,20:58:48

Titulek: řešení
Ještě jednou, za mě naposledy: návrh řešení naleznete na konci článku.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 25. února 2016,0:29:56

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Obávám se, že od krajského politika tohle řešení (kromě nějaké podpory SMEs a blokace investic ala Amazon) není rozumné a férové vyžadovat. Dost na tom, že v kampani bude slovně kde jaký krajský regionální politik řešit migrační krizi a co máme dělat s Tureckem a Sýrií :-))
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 25. února 2016,8:27:39

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Tohle vaše špičkování mně trochu mrzí. Krom toho, že ke krajskému politikovi mám hodně daleko, je pro mě daleko podstatnější moje osobní integrita a snad i jakási reputace za ty roky, tj. říkám a píšu, co si myslím, a co si myslím, to říkám a píšu.

K tématu - já se domnívám, že snadné řešení to nemá, jen to těžké a dlouhé. Ale uvítám, pokud někdo přijde s jiným schůdným návrhem.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 25. února 2016,10:03:29

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
To mi tedy křivdíte, já se vás naopak zastal!
Mě zarazilo, že když člověk ohlásí kandidaturu do nějakých regionálních voleb na Moravě, už mu někdo napíše "tak od něj jako od nastupujího politika chci řešení." - na téma řešení globálních finančních mechanismů :-) Že to je trochu absurdní, byť jestli budou v krajích kandidovat různé protiimigrační partičky, budou podobné absurdity nastávat ("Jestli chci obchvat města tam nebo tam? Bude kraj spalovat nebo skládkovat? Na to nemám názor, ale je třeba bojovat proti islámu!" :-))
Reagovat >

Vložil: Jiří HLavenka, 26. února 2016,20:00:09

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Aha pardon, to jsem tedy špatně pochopil, omlouvám se.Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 24. února 2016,18:12:19

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Návrh řešení je na konci článku, dočetl jste to? Závěrečné věty jsou pouze o tom, jak situaci zlepšit.

Přesný popis situace je důležitější než si myslíte. Protože málokdo si například tento problém vůbec uvědomuje (v mainstreamových médiích a komentářích o tom není deset let ani slovo). Dokud si neuvědomíme, že ten problém je značný, bude nám zatěžko přijmout řešení - protože to samozřejmě bude vyžadovat nějaké státní finance a úsilí (tj."z našich daní").

Destruující vliv na naši ekonomiku. Odpovím na otázku tentokrát protiotázkou. Němci (ale nejen oni) mají v průměru trojnásobné mzdy jako Češi, výrazně vyšší je jejich HDP per capita, životní úroveň. Čím je to? Pracujeme méně než Němci? Jsme línější, méně výkonní? Čím je tedy dle vás dán ten rozdíl?
Reagovat >

Vložil: q(+2), 24. února 2016,20:48:08

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Dočetl. Ano, jsou o tom, jak situaci zlepšit. Jenže bohužel až v kontextu, kdy jste čtenáře vehnal do nanejvýš demagogické slepé uličky a to řešení tím trpí.

Němci: Čím to je? Nevím, čím *vším* to je, ale jeden významný faktor vidím v tom, že zatímco Němci si za dlouhá léta vydobyli pověst lidí, kteří pracují mimořádně pečlivě a produkují špičkovou kvalitu za špičkovou cenu, Češi se předvedli hlavně v slušné kvalitě za nízkou cenu. Neudivuje mě, že za to první jsou zákazníci ochotni platit víc než za to druhé, bez ohledu na to, jestli obě ty pověsti jsou zasloužené. Proč jsou na tom lépe Řekové nebo Italové, to by byl větší oříšek, to opravdu nevím. Jsem si ale jistý, že to není tím, že na nás pořádají nájezdy loupeživé firmy, které naloupenou kořist převážejí i do té Itálie nebo Řecka.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 25. února 2016,9:02:03

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
Mám s tím trochu zkušeností, ne asi tolik, abych byl schopný to posoudit úplně přesně. Ta německá reputace dává výhodu hlavně jejich obřím firmám - typicky automobilky, velké strojařské firmy á la Siemens a podobně. Tj. firmy, kde už samotné jméno otevírá dveře kdekoli na světě. Tady se rovnat nemůžeme, ale nezapomeňme, že je za tím sto let tvrdé práce, vlastně nepřerušené ani válkou. Tam jistě nemůžeme čekat, že by se za krátkou dobu něco vyvinulo podobně velkého i u nás; možná by se daly zmínit Světlíkovy Vítkovice, ale tam je to dost boj o život. Nebo Koh-i-noor pana Břízy, to je lepší příklad, ale ne zase tak obří firma.

Ale když jde o firmy menší, specializované, které nemají až takový světový brand, tak tam už je dle mých zkušeností celkem jedno, jestli jste firma německá nebo česká. Tam rozhoduje kvalita produktu/služby a obchodní schopnosti, a zákazníkům je fakt jedno, odkud jste.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 24. února 2016,15:24:39

Titulek: RE: Odlišný pohled na tutéž problematiku
q říká "10000 Kč měsíčně? Jako fajn bonus, neopovrhl bych, ale za výrazné zvýšení bych to neoznačoval."
Hm, jestli je v ČR medián mzdy 21.000 Kč, tak navýšením o 10.000 by mzda zvýšila skoro o 50 %, to bych označil jako docela výrazné zvýšení :-))
Reagovat >

Vložil: karel, 23. února 2016,21:11:59

Titulek: Kolonizace
Píšete: "Kolonizace byla prováděna proti vůli kolonizovaných, fyzickým násilím, zatímco zde k úspěchu postačilo vábení peněz."

S tím nesouhlasím, kolonizace ve většině případů v historii vůbec nebyla prováděna proti vůli kolonizovaných. Naopak většinou probíhala právě tím, co popisujete - tedy "nákupem" do té doby vládnoucích vrstev v kolonizovaných zemích.
Reagovat >

Vložil: František, 24. února 2016,10:30:57

Titulek: Regulace
Problém je často neschopnost a zbabělost českého úřednického aparátu.
Hlavní rozdíl mezi námi a západními zemi je většinou jen o schopnosti úřadů usměrňovat velké společnosti.
Vezmu do nebe volající příklad operátorů. Výdělky "našich" telekomunikačních operátorů na počet obyvatel jsou největší v Evropě a přesto máme jednu z nejhorších sítí a jedny z nejvyšších cen.
V západní Evropě by je státní aparát kontroloval, zkoumal a jinak otravoval dokud by tento stav trval.
U nás buď nedělá vůbec nic nebo je naopak podporuje.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 24. února 2016,15:36:22

Titulek: Daňové úniky
Hlavní pravda jsou podle mého ty daňové úniky, resp. daňové ráje.
Ten problém je dramatický a existují výzkumy, že to je ten hlavní důvod krize evropských států, chronických deficitů atd. Že problém není na výdajové straně, ale na příjmové.
Jsem ale velice skeptický v tom, zda-li je to možné řešit.

Nejenom že politici národních států stojí proti nesrovnatelně silnějšímu a mocnějšímu globálnímu soupeři, průšvih je, že zejména pravicovější část ovčanů je v tomhle totálně mimo a pro řešení politici nemají základní podporu od voličů a občanů. Když nějaký zoufalec z ghetta zalže a dostane dávku o 1200 Kč vyšší, toho by zlynčovali, když firma co má zaplatit na daních 1 mld. zaplatí 10.000, tak je to nechá chladnými.
Svého času jsem viděl naději v evropském řešení, protože na západě jsou lidi v tomto vzdělanější a rozumnější a EU jako největší a nejmocnější ekonomika světa by to mohla vynucovat i na globální úrovni, ale díky migrační krizi a následným otřesům už asi není reálné ani to. :-/
Reagovat >

Vložil: thr, 24. února 2016,17:13:49

Titulek: RE: Daňové úniky
Zrovna v ČR se ale hodně mluví o obecném odsávání zisků směrem do zahraničí, kde se třeba i korektně daní v jiných zemích EU, to není o daňových rájích. V tomhle jsme na tom zřejmě skutečně proti "starým zemím EU" o poznání hůře. A zrovna tato část problému se vlivem EU spíše zhoršila.

Daňové ráje se samozřejmě v ČR využívají také, téma k zamyšlení to určitě je vážné, ale v tomhle asi v rámci EU nijak nevybočujeme.
Reagovat >

Vložil: trAble, 24. února 2016,18:57:56

Titulek: RE: Daňové úniky
Některé země už své zahraniční daňové optimalizátory požádaly o doplacení daní a firmy to raději dělají.

Jinak si myslím, že by finanční úřady klidně mohli začít zkoumat, jestli je třeba u operátora platba 500 milionů ročně za využívání značky adekvátní cena. Stejně tak třeba zda je nákup u zahraniční matky (či sestry) skutečně za adekvátní cenu.

Jenže FÚ se zaměřují na podnikatele a malé firmy, ale na ty velké si netroufnou. Nemají na to. A nikdo s tím nic nedělá, protože to všem vyhovuje. Koneckonců i Andrej Babiš optimalizuje a saje peníze z podpůrných fondů (nejen evropských).

Díky za nastřelení tématu, které bohužel nikdo neřeší.
Reagovat >

Vložil: Filip, 24. února 2016,23:02:22

Titulek: Spotrebné dane
Pán Hlavenka, čo máte proti spotrebným daniam? V modernej ekonómii sú považované za omnoho efektívnejšie než dane z príjmu, pretože omnoho menej pokrivujú "incentives" hráčov na trhu. Z tohoto dôvodu sa aj začínajú použivať vo svete viac a viac. Vášmu názoru o "perverznosti" sa preto veľmi čudujem a rád by som vedel, aké preň máte argumenty.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 25. února 2016,0:24:21

Titulek: RE: Spotrebné dane
Obávám se, že se mýlíte, "omnoho menej pokrivujú "incentives" hráčov na trhu".
Důvod proč se těžiště přesouvá od příjmových daní ke spotřebním je to, že se mnohem lépe a jednodušeji vybírají. Resp. se narozdíl od DPFO vůbec dají v globálním kapitalismu vybírat :-)
A perverzní jsou například v tom, že brzdí ekonomiku (penalizují za nákup zboží a služeb), nebo v tom, že jsou regresivní, zatěžují více chudé než bohaté (chudí musí prakticky všechny příjmy dát do spotřeby).
Reagovat >

Vložil: Jiho, 25. února 2016,0:24:54

Titulek: RE: Spotrebné dane
* oprava DPPO
Reagovat >

Vložil: Jiří HLavenka, 25. února 2016,9:18:26

Titulek: RE: Spotrebné dane
Perverznost je v tom, že daně se vybírají tam, kde se platí, nikoli tam kde se inkasuje. Tj. trestají se ti na konci, kteří kupují.

Spotřební/sektorové daně neodsuzuji jako "perverznost", ale jen si nejsem jistý, zda mají vůbec nějaký smysl než u tabáku, alkoholu a benzínu. (Používají se vůbec i v nějakých dalších průmyslech někde?)
Reagovat >

Vložil: Ditys, 25. února 2016,20:38:05

Titulek: RE: Spotrebné dane
Smysl by byl u všech komodit, které jsou zbytné, a přitom jejich nadužívání škodí. Například automobily.
Reagovat >

Vložil: Martin V, 25. února 2016,11:31:14

Titulek: Asi to nechápu
Ty hrozně zlí a ošklivý zahraniční investoři od nás odvážejí České koruny a ty pak utrácejí v jiných státech, tedy hlavně doma?
Pane Hlavenko, v jakém zahraničí se dá platit Českýma korunama? Myslím si, že prakticky nikde.
Není to tedy tak, že ty nám všem uloupené koruny musí směnit s někým, kdo je chce utratit v ČR, tedy se zase nějakým (možná multiplikačním) způsobem vrací do oběhu v naší krásné zemičce?
Reagovat >

Vložil: Jiří HLavenka, 26. února 2016,20:23:04

Titulek: RE: Asi to nechápu
Představte si ten objev: banka jim je promptně smění za jejich měnu, typicky za eura. Úžasná věc, tyhle směny měn.
Reagovat >

Vložil: Martin V, 29. února 2016,6:53:48

Titulek: RE: Asi to nechápu
Však vám to píšu! Je to ve čtvrtém řádku :-) Asi před půlnocí už nedokážete číst, myslet a domýšlet? Co bude banka dělat s půl bilionem korun?
Reagovat >

Vložil: Richter, 27. března 2016,9:44:15

Titulek: RE: Asi to nechápu
No, a ještě aby těch korun nebylo jak nasráno, ČNB skupuje eura a zaplavuje trh korunami. Takový malý bonus k porážce naši ekonomiky. Zatím ta pomoc je v hodnotě 500 miliard a inflace, na kterou se erár těší, nikde. Jednou určitě přijde okamžik kdy bude muset ČNB kapitulovat, určitě to slavnostně okomentuje jako příspěvek k růstu ekonomiky, a nám, nebo spíš velké ekonomice zůstane moře korun s nimiž si nebudou vědět rady. V ten okamžik se začne lámat ekonomický chleba. Kéž by pro nás zůstalo z toho lomu alespoň pár drobtů.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn