Kdo poslechne fotbalistu?

Významné události začínají úplně nenápadně. Jakýsi fotbalista jménem Eric Cantona prohlásil, že by si měli všichni lidé vybrat z bank svoje peníze, aby dostali „kriminální a zkorumpovaný“ bankovní systém na kolena, a sám začal a vybral si celých 1500 euro. Fotbalistovo prohlášení nyní nechejme stranou, o něj vlastně moc nejde.

Co ovšem vyráží dech a vytváří celou událost, je následná reakce špiček Evropské unie. V oficiálním prohlášení zareagoval Jean-Claude Juncker (býv. guvernér Světové banky, dvojnásobný předseda Evropské rady atd.), Olli Rehn (komisař EU), šéf belgické centrální banky atd. Francouzská ministryně Bachelotová dokonce ochotně přispěchala s podpásovkou – podívejte se na  něj, chce položit banky a jeho vlastní žena (herečka) pro jakousi banku kdysi natočila reklamu. Z galerie panoptikálních reakcí nesmíme vynechat tuto: šéf francouzské velkobanky BNP Paribas řekl, že lidé to nesmějí udělat, protože v bankovním sektoru (tj. pokoušejících se neustále o moderní perpetuum mobile, o výrobu peněz z peněz) pracuje 400 000 lidí a ti by mohli přijít o místa.

Představme si to: fotbalista, byť známý, si jde z banky vybrat 1500 euro a mele při tom jakési nemístné řeči. Následně cítí deset evropských lídrů potřebu uklidňovat obyvatelstvo a začít hledat, jakou špínu by oplátkou mohli na fotbalistu vylít. A až tím vlastně dali fotbalistovu prohlášení váhu.

 

Vlastními nejapnými prohlášeními (Olli Rehn: Cantona je „lepší fotbalista než ekonom“) ukázali, že mají strachu plné kalhoty, a že se bojí přesně toho, co Cantona naznačil. Že stačí málo a kdo si nevybere dnes, si už nevybere nikdy. Všimněme si, že nikdo z nich neřekl, že banky jsou pevné a jejich rezervy jsou velké, ale že Cantonův krok je „absolutně nezodpovědný“: co je nezodpovědného na tom, když půjdu zítra do banky a vyberu si své celkem nepatrné úspory, když se starám o svůj majetek? V řetězové finanční krizi (předevčírem americký hypotéční průšvih, včera Řecko, dneska Irsko, zítra Portugalsko, pozítří Španělsko) vedou vrcholní představitelé světa diplomatické řeči o „potřebě stabilizovat (atd.)“, protože jinak ani mluvit nemohou. Ne dospělí, ale dítě, člověk, který není ekonomem, ale fotbalistou, musel přijít a říci, že systém je už natolik křehký, že stačí nenápadný a docela malý bank run a celý se položí. (On se možná položí i bez toho). A není mu řečeno, že se zbytečně strachuje a obává, protože nic takového se nemůže stát, ale že přece by se „takto nemělo mluvit“. Jak se tedy má mluvit? Naše měna je pevná? To už jsem někde slyšel.

 

Lidská civilizace prožívá za uplynulých pár generací nikdy nevídaný růst a blahobyt; ještě moji prarodiče, kteří patřili lokálně k zámožnějším, žili v podmínkách, které by dnešní nezaměstnaní označili za nelidské. Může za to jistě pokrok ve vědě a technice, ale snadný růst se díky mechanizaci a masivnímu využívání přírodních zdrojů rychle vyčerpal, a pak už to jde hůře. (Využití neobnovitelných přírodních zdrojů ovšem taky není zrovna „fér“ cesta k pokroku). Přesto trváme na pokračování růstu blahobytu, nejlépe pak na „růstu růstu“, tedy ještě na jeho zrychlování. Vymyslelo se tedy financování růstu nekrytými penězi a na zmenšování rezerv, na stále tenčící se skořápce, která dělí blahobyt od katastrofy. Hovořím ovšem o finančním systému, ale ten v tom není sám. Václav Cílek ve svých statích pěkně upozorňuje na to, že díky velmi zdokonalené logistice žijeme takřka bez potravinových rezerv – dříve měly rodiny či komunity (vesnice) zásoby jídla na rok, dnes na několik dní. Proč? Protože věříme, že to nebude potřeba – že systém funguje a fungovat bude, že Tesco má vždy otevřeno a je plné. A totéž platí o finančním systému, o tom velkém (banky půjčující dál peníze, které jim nepatří), ale i malém (život občanů na dluh).

 

A skořápka praskla nečekaně snadno. Žádná válka, pandemie nebo přírodní katastrofa – nic, s čím se nepočítalo nebo nemohlo počítat. Dokonce ani žádný útok spekulantů. Lidstvo pouze lano napínalo a napínalo, a protože neprasklo, tak stále napínalo, podobně jako se ptá člověk toho druhého, který padá z 80 patra mrakodrapu dolů. „Zatím dobrý“.

 

Lze na tom dobře ukázat ještě jednu věc. Svět je dnes složitý nad všechny možnosti poznání jednotlivce – ovšem současně jsme obklopeni obrovským množstvím autorit a „expertů“, kteří se navíc dovedou šikovně mediálně prosadit. Protože se (jakoby) nemůžeme spolehnout na vlastní rozum, který na to nestačí, spoléháme se na lidi, kteří vystupují v televizi pod ceduličkou „expert“ (nejlépe „renomovaná ratingová agentura“). Odmítáme si připustit, že tito lidé vědí o budoucnosti stejně málo jako my, a že jsou navíc ve svých prognózách vedeni vlastními zájmy, jsou obvykle „placeni za optimismus a uklidňování“, a řídí se navíc často stádním pudem – v malých obměnách říkají všichni totéž. Až to praskne, zase říkají všichni totéž, jen opačně než předtím.

 

Fotbalista říká, že finanční systém je kriminální a zkorumpovaný. Pokud má pravdu, podílíme se na zločinu všichni. Desítky miliónů lidí jsou v něm přímo zaměstnány, zbývající jej využívají a nemají se na co vymlouvat – jsou to oni, kteří si berou špatně kryté hypotéky a jiné půjčky, investují do podílových fondů obchodujících s vysoce cennými dluhopisy Řecka, Irska a podobně. To není kriminální ani zkorumpované – pokuze vysoce rizikové až hazardní.

 

Kdo nyní poslechne fotbalistu a spustí to?

 

téma: Média - 13.12.2010  


Komentáře ke článku celkem: 10
Podstata Cantonovi kritikyMichal13. 12. 2010 09:21
A co pak?Martin Štěpař13. 12. 2010 20:27
 RE:RE: A co pak?Jan Tichý13. 12. 2010 21:15
 RE:RE: A co pak?Miloslav Ponkrác14. 12. 2010 14:23
Jedno slovo mi tam chybí...Jiho13. 12. 2010 22:20
 RE:RE: Jedno slovo mi tam chybí...Miloslav Ponkrác14. 12. 2010 21:06
 RE:RE: Jedno slovo mi tam chybí...pepak16. 12. 2010 18:55
 RE:RE: Jedno slovo mi tam chybí...Solvina17. 12. 2010 15:44
 RE:RE: Jedno slovo mi tam chybí...Solvina17. 12. 2010 15:44
Pěknépedro16. 12. 2010 00:34
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn