Jak se (ne)vyhazují špičkoví manažeři

Dle zpráv Lidových novin se zaměstnavatel rozloučil s dlouhodobým (7 let) generálním ředitelem TV Nova následujícím způsobem: Petr Dvořák dorazil ráno do práce, načež mu byla předána výpověď na hodinu, jeho kancelář byla zamčená a zaměstnavatelem mu bylo zabaveno služební auto.

tiskové zprávě zveřejněné o několik dní později (avšak datované dnem vyhazovu) hovoří CME o tom, že Dvořák sám „rezignoval“ a je to doprovozeno obvyklými P.R. kecy – kupodivu tyto dvě jakoby protichůdné zprávy nemusí být v rozporu.

 

Kdo je Petr Dvořák, je myslím dobře známé – Novu převzal ve zřejmě nejhorším období: po arbitráži, v době odvolání Železného, v době, kdy okolo Novy vířily soudní spory a kdy ji přebírali finančníci z PPF. Za Dvořákova působení se Nova z těchto problémů dostala a postupně se stala „zlatou slepicí“ v jinak za moc nestojícím zbytkovém portfoliu CME, udržela si jednoznačnou pozici tržního lídra a nadprůměrně vydělávala. Dvořák byl jako ředitel firmy velice úspěšný po celou dobu svého působení.

 

To samozřejmě neznamená, že zaměstnavatel nemá plné právo i veleúspěšného manažera vyhodit v souladu s (mandátní) smlouvou, kterou má s ním uzavřenu. Můžeme se sice podivovat, jak se může stát, že se špičkový, úspěšný a po mnoho let nepostradatelný manažer náhle z hodiny na hodinu stane bezcenným či dokonce škodícím, že je nutné jej okamžitě vyhodit bez relevantní náhrady (Novu nyní vede, či spíše dle mého názoru „nevede“, ale pouze spravuje najatý právník), ale úradky majitelů jsou nevyzpytatelné a ne vždy ke prospěchu věci. Majitel může usoudit – mnohdy právem – že i mnoho let veleúspěšný ředitel se jednoduše „přežil“, vyhořel, unavil se, a je potřeba nové krve, nového maniaka pro další nelehkou pětiletku.

 

Podstatně hůře se ale dá pochopit způsob rozloučení se s manažerským esem. To, co provedla CME Dvořákovi, je hrubá chyba, která nikomu nic nepřinese a naopak napáchá hodně škody. Konkrétně:

- není potřeba ani zdůrazňovat, že všude, ale v kreativních oborech nejvíce, je kvalita a loajalita zaměstnanců, ochota, nadšení do práce nad rámec běžného úvazku největší trvalou hodnotou firmy, kterou se odlišuje od konkurence (a která jí umožní vysoce profitovat – na rozdíl od firem, které touto firemní kulturou nedisponují)

- motivace zaměstnanců je dána jednak penězi, jednak nefinanční stránkou. Zejména pro špičkové manažery, kteří obecně nemají problém si vybírat z dobře placených jobů, jsou nefinanční motivátory důležitější než ty finanční.

- vyhazov Dvořáka je signál pro všechny ostatní manažery v Nově, stejně jako pro všechny potenciální zájemce o vysoké manažerské posty v této firmě, signál hlasitější než kdyby to bylo vytištěno palcovým písmem v mandátní smlouvě: nejste pro nás nic. Jste pro nás mravenci, na kterých nám (coby lidech) vůbec nezáleží, můžeme a budeme s vámi zacházet jako s předměty. Berete prachy, tak držte huby.

- pochopitelně to znamená znejistění i pro všechny obchodní partnery firmy (inzerenty zejména, ti patří vůbec mezi nejplašší zvířata, které přírodopis zná), takže přímý dopad je i ekonomický. Funkce není řádně a postupně předávána, osm let budované know-how, který má generální ředitel pouze ve své hlavě, které se nedá najít na jeho počítači, mizí

- Česká republika je malý trh, malý píseček. Odcházející (vykopnutý) ředitel samozřejmě má nějakou nekonkurenční doložku, ale s ní i bez ní má volby: škodit (mstít se), být neutrální, i nadále spolupracovat a pomáhat. Snadno si dovodíme, ke které alternativě je blíže v případě přátelského a postupného odchodu, a ke které v případě vykopnutí vysokým obloukem.

 

Nechci v článku jen komentovat osud generálního ředitele TV Nova, ale poukázat hlavně na to, že tento způsob rozchodů je v poslední době vidět poměrně často, zejména u firem se „záoceánskými“ vlastníky. Německý vlastník se takto s manažerem nikdy neloučí – dá se vlastně říci, že německý vlastník se s manažerem nikdy neloučí, i když se příliš neosvědčí, dá mu k dispozici jinou a obvykle slušnou práci. Něco navíc jej to sice stojí, ale současně si buduje pověst seriózního zaměstnavatele, který neopouští své lidi. Jistě, výsledkem jsou pak nejrůznější funkce a pseoudofunkce, skladiště pro vysloužilé manažery, což je v praxi trochu srandovní, ale pohled na německou ekonomiku, která je na těchto vztazích postavena, a která je dnes zřetelně úspěšnější než jakákoli jiná (včetně čínské a americké!) nám nedává právo odkladiště manažerů moc kritizovat.

To, že se americký způsob zacházení s manažery promítá i do českých podmínek, je školáckým porušením pravidla „think global, act local“ (respektive aplikováním „think global, act global). V Americe je historicky vztah zaměstnance a zaměstnavatele zcela jiný než v Evropě: zaměstnanec, a to i včetně manažera, sám sebe chápe jako námezdnou sílu, která prodává sama sebe zaměstnavateli, a ví, že může být kdykoli na minutu odejít, je na to připraven, protože je to místní standard. Zaměstnavatel to ví taky a ví, že to ví jeho zaměstnanec. Rychlý výpověď samozřejmě zaměstnance zrovna nepotěší, ale ví, že takhle to prostě v kraji chodí, nemstí se, shrábne zlatý padák a poohlíží se po další práci; proto taky jeho právníci pracovali tři týdny na jeho manažerské smlouvě, aby byl na tyto případy připraven a patřičně zabezpečen.

Je příznačné, že si z cizích metod dovedeme s chutí převzít to nejhorší a nejškodlivější. Pokud to je navíc korunováno lehce balkánskými manýry, je pohroma dokonána.

 

 

téma: Média - 29.11.2010  


Komentáře ke článku celkem: 10
O co autorovi ide?Alny29. 11. 2010 14:32
 RE:RE: O co autorovi ide?Jiří Hlavenka29. 11. 2010 15:41
majitele-dg-29. 11. 2010 15:50
TZ CMEFilip Rožánek29. 11. 2010 16:13
Na úrovni studentaHlava 29. 11. 2010 16:21
Jo jo, expres ven...Vilém Rubeš29. 11. 2010 16:22
SouhrnněJiří Hlavenka29. 11. 2010 16:28
 RE:RE: SouhrnněFilip Rožánek29. 11. 2010 17:10
 RE:RE: Souhrnněthr01. 12. 2010 13:23
Nepruhledna situacepedro01. 12. 2010 09:58
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn