Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: pedro, 10. listopadu 2010,19:50:57

Titulek: Pozor na nejasne terminy
Konkretne vyznam terminu velka koalice neni vubec jasny nebo ustaleny. Urcite to muzete brat podle poctu mandatu, pak je otazka jestli na celostatni nebo mistni urovni, dalsi vec, jestli dlouhodobe nebo v jednech volbach. Dalsi varianta je, ze termin "velky" referuje k poctu subjektu v koalici, tj. velka koalice je takova, kde pocet zucastnenych subjektu presahuje potreby na pocet mandatu.
Novinari/volici zrejme chapou termin velka koalice jako spojeni stran s protikladnymi volebnimi sliby a programy. Pak ale plati, ze jina nez velka koalice neni v CR na celostatni a casto i mestske urovni mozna! Komuniste jsou neakceptovatelni pro vsechny, VV mluvila o dinosaurech, TOPka se ve sve "politice" bezdluznosti tezko shodne s CSSD, ODS zase TOP vytykala ono "kmotrovstvi". Rivalita CSSD-ODS je jenom vrsek ledovce.
Volici chteli, aby vladu/vedeni radnic obsadila ta jejich strana. Nutno poznamenat, ze minimalne cast z nich zvlaste u novych subjektu tak rikaje naletela na libiva hesla a peknou image. K myslence na to, s kym kdo uzavre koalici par tydnu po volbach a jak pak bude politika vypadat se volici asi ani nedostali :-)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 10. listopadu 2010,21:25:21

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
Nemám v tomto patent na rozum, ale myslím, že velká koalice (na rozdíl od prostého "koalice") má oprávnění v takovém politickém systému, ve kterém se tradičně přetahují o moc dvě tradičně velké a silné strany ve stylu 40%:40% (typicky Rakousko) a pár maličkých je jazýčkem na vahách. Takže tam pak když se spojí ty velké, je to velká koalice. To ale u nás neplatí v žádném případě, v tom se jistě shodujeme :)
Reagovat >

Vložil: Jiho, 11. listopadu 2010,1:10:53

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
Taky chápu termín "velká koalice" jako spojení 2 dominantních stran. V civilizovaném světě ale bývají zároveň z levice a pravice (kromě tradičního Rakouska se jako velká koalice označují např. i občasná nouzová vládnutí SPD+CDU v Německu) a tak je asi možný i výklad "spojení největší pravicové a největší levicové strany". To teď s oblibou používají v pražské ODS a ukazují na to, že "velká koalice" by tedy byla TOP09+ČSSD a oni svými námluvami s ČSSD vlastně velké koalici chtějí zabránit ;-)
Reagovat >

Vložil: pedro, 11. listopadu 2010,8:22:55

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
Takze tou velkou koalici v CR, pripadne v Praze je tedy podle Vas dvou co? CSSD+ODS?
Nepochybne to jsou 2 dominantni strany, ktere se v podminkach CR muzeme rict tradicne pretahuji o moc...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 11. listopadu 2010,8:30:53

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
Právě tohle neplatí: jsou to sice nejsilnější strany, ale rozhodně ne dominantní. V posledních volbách každá získala jen cosi okolo 20% - to má k dominanci daleko.
Reagovat >

Vložil: pedro, 11. listopadu 2010,8:41:46

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
A Vami uvadena rakouska OVP ztratila v roce 2008 tusim asi tretinu hlasu volicu... Presto je to podle Vas dominantni strana, ODS a CSSD jimi nejsou? Proc? Souvisi dominance s vysledky jednech voleb? Tak ktere strany jsou tedy dominantni a proc?
Vazne si to rad vyslechnu, spatna odpoved asi neni ;-)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 11. listopadu 2010,9:02:16

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
Jistě, časy se mění :). V Rakousku byly dvě zmíněné strany dominantní po snad padesát let, vedle nich byly vždycky jen ty jazýčky na vahách. U nás ještě podobná tradice velkých stran není, a hlavně, bavíme se zde o komunálních volbách - kde nazývat velkou koalicí spojenectví druhého s třetím (!) je fakt blbost. Je to trochu slovíčkaření, ale myslím, že novináři by neměli podléhat svodům jednoduchého pojmenovávání.
Reagovat >

Vložil: pedro, 11. listopadu 2010,11:23:18

Titulek: RE: Pozor na nejasne terminy
A v tom Rakousku, když se dohodl druhý s třetím, tak se mluvilo, snad aniž by to někdo považoval za zcestné, o pokračování vlády velké koalice :-D
Reagovat >

Vložil: Jiho, 11. listopadu 2010,1:24:50

Titulek: Předvolební sliby
S tím neplněním předvolebních slibů bych byl opatrný. Pokud vyjdu z Prahy, kterou znám, tak tady se ani programy ani billboardové sliby 3 velkých stran téměř nelišily. Bezpečnost, více zeleně, moudré hospodaření, více škol, méně korupce atd. atd. Velké téma vyjednávacích týmů "mají děti platit v MHD od 10ti nebo 15ti let?" je, co si budeme nalhávat, komické a neideologické.
IMHO kdyby chtěla TOP09 skutečně vyčistit radnici od kmotrů, měli pozvat k jednání Hulinského, co 15x denně opakuje, že socdem jde výhradně o průnik programů, a říct: OK, bereme komplet volební program ČSSD od shora dolu. Naše podmínky jsou pouze personální - primátorem bude volební lídr ČSSD, TOP09 většinu hlasů v radě, nikdo kdo bral městské peníze od minulé rady nebude v radě. Hulinský by to se skřípěním zubů musel vzít. Stálo by to z pohledu TOP09 nějaké peníze (i když v praxi asi těžko revizor pozná komu je 10 a komu 11, když děti ani nemají doklady, sociální byty proč ne, to jediné sporné - doplácení odebraných podpor stavebního spoření by zařízly přes právní analýzy za běhu). Za šanci vyčistit město a nastavit moderní transparentní pravidla dobré vlády by to stálo a i finančně by se to bohatě vrátilo. Jak ale začala TOP09 místo toho klíčového: odmítnutí kmotrů ODS, co jim voliči vzkázali, začali blekotat o tom, že pravicové strany jsou si přece tak nějak ideově blízké, bylo to už všechno špatně.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 11. listopadu 2010,7:17:37

Titulek: RE: Předvolební sliby
Máte vesměs pravdu, jenom dodám:
- je velký rozdíl mezi vesnicí a Prahou. Na vesnici se skutečně nedělá žádná ideologická politika, skutečně jde jen o to zametání chodníku. V Praze a dalších velkých městech ale ano: rozhodnutí, jestli nasměrovat rozpočet více do "sociálna" nebo "podnikatelska", by právě měly být těmi zásadními, proč volit tu nebo onu stranu. Říkat ZROVNA v Praze, že chodník se nezametá zleva nebo zprava, je licoměrnost a dělání blbců z voličů.
- je ovšem chybou stran, že tyto stránky v programech a volebních heslech neakcentovaly, že se omezily jen na všeobecné bláboly typu "za Prahu krásnější". Teď trochu sklízejí, co zasily.
- speciálně Praha, která je "státem ve státě", by nicméně měla respektovat vztah stran na celostátní úrovni. Voliči velmi často dali (jak tomu v poslední době bývá) hlas jako protest: ne tedy "chceme tyhle", ale "nechceme támhlety". Když se ale pak tihle i támhleti spojí do jedné party, cítí to logicky úkorně. Uvidíme ale, jestli se z toho v příštích volbách poučí.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 11. listopadu 2010,11:24:05

Titulek: RE: Předvolební sliby
Zkuste na ty programy ČSSD,ODS,TOP09 kouknout, tam fakt nejde o žádnou ideologii. A dokonce si myslím, že ani v hlasování pražanů o ideologii nešlo, skutečně to bylo spíše referendum o dosavadní cca 15leté monopolní vládě ODS na radnici. Potíž je v tom, že díky volební manipulaci ODS směli do zastupitelstva jen 3 strany a z nich se musí sestavit koalice. Jestliže byl hlavní výsledek odmítnutí nadvlády kmotrů z ODS, logicky vychází jediná varianta co lidi chtěli: koalice TOP09 a ČSSD. A TOP09 tohle shodila ze stolu, když zase začala mluvit ideologicky a preferovat "pravicového partnera" - právě kmotry z ODS. Jak Hulinského nemusím, tak mi bohužel nezbývá než uznat, že za této situace se pražská ČSSD chová racionálně :-/
Reagovat >

Vložil: thr, 11. listopadu 2010,12:42:17

Titulek: RE: Předvolební sliby
No, já jakožto volič z Prahy mohu jednoznačně říct, že jsem koalici TOP09 a ČSSD nechtěl. Moje představa byla, že dojde na koalici ODS a TOP09, kde bude zhruba rovnováha, s výsledkem určitého omezení některých kritizovaných praktik, ale ne zas nějakého převratu. Jestli to byl názor většinový nevím, ale mohu s naprostou jistotou tvrdit, že to není názor nijak výjimečný.
Co se týče manipulace s obvody, tak to upřímně roli nemělo skoro žádnou - VV dostaly totálně na prdel, v původním systému by do zastupitelstva s bídou prolezly, to samé SNK, takže objektivně jediná opravdu poškozená strana jsou komunisté.
Jinak k tomu jednání ODS a TOP09 - je snadná nadávat na ODS, ale když se na to kouknete objektivně, tak TOP09 se taky moc nevytáhla - na jednu stranu odmítla ČSSD, ale na druhé straně vůči ODS si docela drsně diktovala - "chceme primátora, nechceme toho, tamtoho a onoho" - takhle podle mě konstruktivní jednání nevypadá a pokud opravdu dojde na koalici ODS a ČSSD, tak bude pro mě viníkem tohoto stavu "TOPka" skoro více než ODS :-(
Reagovat >

Vložil: Jiho, 11. listopadu 2010,14:25:24

Titulek: RE: Předvolební sliby
Tak jestli jste chtěl, aby pokračovala vláda pražských hochů z ODS a bylo vás takových hodně, dopadlo to vlastně správně, ať již bude ODS vládnout s ČSSD nebo TOPkou. Aspoň pan H. vidí, že k žádným povolebním veletočům v Práglu nedošlo ;-)
Já za sebe musím říct, že jsem naopak chtěl, aby vládl kdokoliv, hlavně né ty staré zkorumpované tváře z ODS, bez ohledu na ideologii, levici, pravici. Takže já totálně pohořím, to už je zjevné ;-))

Vliv manipulace s obvody samozřejmě nelze zpětně objektivně posoudit. Já si myslím, že byl zásadní a fatální. Nepleťte si to s pouhým přepočtem odevzdaných hlasů! Já chtěl kupř. volit z okruhu zelení-lidovci-ED (za poslední 4 roky zastupitelky zelených rozhodně v kritice korupce a různých chystaných svinstev sehrály nejlepší roli!!), ale ODS mi to znemožnila, čili můj hlas už nikde zpětně nejde odvodit.
Reagovat >

Vložil: thr, 11. listopadu 2010,19:20:21

Titulek: RE: Předvolební sliby
V Praze se to dost liší podle obvodů - mě třeba místy štve magistrát, na druhé straně ale proti výsledkům "vlády ODS" v našem obvodě nemůžu říct nic vážného (Jančíka nemáme). Tahle "rozdělenost" MČ kontra magistrát je jedním z řady pražských specifik, proto se to nedá brát tak jednoznačně. Osobně jsem si myslel, že by volby mohly skončit celkem pozitivně tím, že ODS oslabí, bude nucena vymést některé "nejpochybnější existence", bude muset spolupracovat s reálným koaličním partnerem - prostě zlepšení funkce, ale ne vyložený "veletoč". Bohužel ale povolební vyjednávání je pro mě zklamáním ze strany obou, řekněme pravicových, stran :-(
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn