Olympiáda, nebo Haiti – Nejen čeští žurnalisté jsou oslíci – Až analytici překvapí, že je nic nepřekvapí

Třikrát krátce k aktuálním událostem.

Olympiáda nebo Haiti?

Kruté přísloví říká, že jedna smrt je tragédie, sto tisíc mrtvých je statistika. Nic nedokazuje jeho hroznou pravdivost lépe než neštěstí na Haiti. Zdejší úřady zvýšily odhady počtu obětí v posledních dnech dvakrát, současná cifra je 240 000 a bohužel asi nejsme u konce.

Když neštěstí vypuklo (a odhady počtu mrtvých byly v tisících), byli jsme zprávami zaplavováni; po pár dnech tvořily otvíráky zprávy jako „Po 6 (7, 8, 9, 10… jak šel čas) nalezen/nalezena živý/živá pod troskami.

Dnes po Haiti média neštěknou. Google News, tento weathercock zpravodajského světa, na titulce mezi nejdůležitějšími zprávu ve znění Sedmiletá královna karnevalu se rozplakala (+ dalších 1514 článků na toto téma). Haiti není v první dvacítce a dál se listovat nedá. Naše noviny mají pro drobnůstku, že bylo vlastně právě ohlášeno dalších 100 000 mrtvých, místečko na třetí straně dole. Zveřejňování kont pro Haiti zmizelo; zrovna nyní, kdy je jej potřeba více než jindy, kdy je potřeba zachránit živé, neb mrtví se už zachránit nedají. Jenomže v novinářském řemeslu je Haiti označeno za staré prádlo, a vůbec: proti olympiádě nemají hromady čerstvých mrtvol už žádnou šanci.

 

Nejen čeští žurnalisté jsou oslíci

Těžko říci, jestli se z toho máme těšit nebo ne. Server AllthingsDigital přinesl zprávu, že o koupi stárnoucího a pomalu hynoucího programu ICQ jsou čtyři zájemci, mezi nimi i Seznam, „the largest Web portal in Czech republic“. Jestli něco nedává nejmenší smysl, tak je to právě ICQ Seznamem. Seznam je fenomenálně úspěšný podnik soustřeďující se na lokální trh, v čemž je jeho hlavní síla. Koupí pomalu na úbytě hynoucího produktu (za 200 miliónů dolarů – očekávaná cena) by si připsal desítky miliónů uživatelů rozprskaných všude možně po světě. Co by jim nabídl? Jakou inzerci by jim prodal, od spořky nebo od Pohody? Jaká je souvislost či synergie s ostatními službami Seznamu? Mizivá. A má vůbec Seznam, jakkoli je s přehledem nejlépe vydělávající česká internetová firma, potřebnou částku? Nemá. (Zatím).

Zahraniční oslíci se uťali, ale čeští je hned následovali. Kurzy.cz ústy nějakého Pavla Bartáka napsaly (titulek), že „Vlastníci Seznamu chtějí koupit celou síť ICQ“. Co na tom, že na přímý dotaz odpověděl vlastník Seznamu, že „je to blbost“; novinář to do článku ocituje, ale přesto k tomu připojí zmíněný titulek. Je to, jako kdyby se novinář zeptal člověka: máte hlad? Ne, jsem sytý, děkuji za optání – odvětí pán. Novinář nadepíše: Má hlad. Titulek i článek dále převzaly Hospodářské noviny, soudnost projevilo akorát Živě (nicméně i zde je mýlka, Yandex není spoluakcionářem českého Seznamu).

Je dojemné, jak slepou důvěru mají čeští novináři k čemukoli, co je napsáno v angličtině. Je dojemné, jak nejsou ochotni věřit ničemu, co jim řekne našinec.

 

Až analytici překvapí, že je nic nepřekvapí

V prosinci 2009 zaznamenala česká průmyslová výroba nepatrný meziroční nárůst. Analytici vyjádřili překvapení, protože čekali pokles.

V lednu 2010 zaznamenala česká průmyslová výroba nepatrný meziroční pokles. Analytici vyjádřili překvapení, protože čekali růst.

Zdá se, že analytici jsou vždycky překvapení, když se stane něco, co neodpovídá prodloužení křivky vývoje z předchozích měsíců tak do budoucna, jak jim to ukáže Excel svou trendlajnou.

Když přišla krize, byli všichni dokonce velice překvapení, ale za pár měsíců říkali, že zase tak překvapení nebyli, protože o jistých strukturálních disproporcích dokonce i semtam potichu mluvili a že to muselo prasknout.

Budiž. Zlomy se skutečně předvídat nedají. Obvyklý vývoj vypadá jako hladká křivka, a i když se někde střádá na problém problém, nelze říci, kdy se to zlomí. Dá se klidně říci, že velmi dobře informovaní analytici mohli s jistotou vědět, že Lehmann Brothers zkrachují, ale nikdo nemohl předpovědět, kdy se tak stane. Za nepředvídání prudkých zlomů analytiky příliš kárat nemůžeme (jiná věc je, že by měli varovat, že prudký zlom dle určitých indicií hrozí – což skoro nedělají).

Druhá, horší věc ale spočívá v jejich někdy až překvapivé nekompetentnosti, ať se na mě pánové a pár dam nezlobí. Prosincový „překvapivý“ růst (následující po ještě nepatrně klesajícím listopadu) totiž byl způsoben zvýšeným počtem pracovních dní oproti srovnávanému období (12/2008); pokud by se to adjustovalo na stálý počet pracovních dní (tj. něco jako „HDP/pracovní den“), vyšel by onen očekávaný pokles, pokračování hladké křivky. Analytici si ale toho nevšimli či tento jev, který zná dobře každý rozpočtář v dílně s deseti dělníky a počítá s ním v plánování výroby, pominuli. A právě tak chybně zareagovali v lednu, kdy už počítali s tím, že když se zvedl prosinec, zvedne se i leden a byli překvapeni, že leden (který neměl více pracovních dní než ten loňský) mírně poklesl.

Necháme analytiky předpovídat jen hladké křivky? Problém ale je, že na hladké křivky nepotřebujeme analytiky, na to stačí Excel, který stojí šest tisíc bez DPH jednorázově, a ne 150 000+ měsíčně. My potřebujeme analytiky na předpovídání křivek nehladkých, na předpovídání když už ne zlomů, tak alespoň inflexních bodů, změn. Dokud se takoví nenajdou, nabízím se váženým českým bankám jako předpovídatel hladkých křivek, pro každé budu mít mírně jinou (tj. násobenou random koeficientem v rozmezí 0,8-1,2), pro každou pod jiným pseudonymem (nabízím pěkná česká jména jako Bureš, Zámečník, Marek, Navrátil, fotky vytahám z Google Images), ceny mírné, termíny expresní, kvalita zaručena. A když se spletu, napíšu, že jsem překvapený.

 

téma: Média - 19.02.2010  


Komentáře ke článku celkem: 17
Komentář k analytikům je perfektníMartin Strnad19. 02. 2010 14:41
 RE:RE: Komentář k analytikům je perfektníLa Tibor23. 02. 2010 02:44
ChybkyHonza19. 02. 2010 16:01
 RE:RE: ChybkyJiho19. 02. 2010 20:08
Seznam / ICQJiří Hlavenka20. 02. 2010 10:44
 RE:RE: Seznam / ICQJiho20. 02. 2010 13:08
Žurnalisté - oslíciTomáš Bleša21. 02. 2010 21:18
 RE:RE: Žurnalisté - oslíciJiří Hlavenka22. 02. 2010 09:20
 RE:RE: Žurnalisté - oslíciTomáš Bleša22. 02. 2010 11:56
Možná radši nepomáhat...David22. 02. 2010 15:22
 RE:RE: Možná radši nepomáhat...Jiho23. 02. 2010 11:13
 RE:RE: Možná radši nepomáhat...David23. 02. 2010 13:01
 RE:RE: Možná radši nepomáhat...Jiho23. 02. 2010 23:09
 RE:RE: Možná radši nepomáhat...David24. 02. 2010 21:47
 RE:RE: Možná radši nepomáhat...Milan25. 11. 2010 20:29
WHODavid22. 02. 2010 15:43
Prima džobKarel22. 02. 2010 18:03
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn