Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: MartensPh, 3. srpna 2009,11:41:49

Titulek: Soutěž s komercí
Problém je, že často ČT soutěží s komerčními televizemi. Estrádami počínaje a filmy konče. A ad sportovní přenosy, je olympiáda nejprestižnější sportovní soutěž nebo ne? Z logiky článku by tedy měla být jinde než bývá. A za sebe můžu říct, zaplať příroda, protože jsem na Primě bohužel viděl fotbalove Mistrovství Evropy. A Nova umí akorát formule díky Turkovi. Nad jinými sporty si klidně zase můžeme zakřičet kdysi oblíbené "Nova k*rvi fotbal" (za fotbal dosaďte jiné neformulové sporty).
Reagovat >

Vložil: Michal Diatka, 3. srpna 2009,11:59:17

Titulek: srovnání s českým rozhlasem
asi to není úplně fér a přesné, ale chtě nechtě musím porovnávat ČT s Českým Rozhlasem. Možná je to jenom zdání, ale přijde mi, že ČR (ČR hlavně 2, 3) je oproti ČT o úroveň výš, co se týká množství zajímavých pořadů.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 3. srpna 2009,12:00:45

Titulek: Souhlas
Tentokrát souhlasím bez výhrad ;-) Jsem rád, že se ČT někdo zastal, je to jinak skutečně oblíbený kopací míč. I ten znovu-Janeček mi nějak zvlášť nevadí, v rámci možného dělá co může. Z té jeho vize na další období jsem v rozpacích nad naprostou specializací kanálů, tedy mj. zcela odebrat zpravodajství z ČT1, sport z ČT2 atd., myslím, že aspoň ČT1 by měla zůstat plnoformátová.
A jakkoliv nemám rád reklamy, osobně souhlasím i s rozumnou mírou reklamy na ČT, pokud nepřerušuje filmy. Jednak tím ČT získávala určitou míru nezávislosti na politicích, druhak tím narušovala monopolní móresy Novy, což bylo taky pro společnost a trh užitečné.
Reagovat >

Vložil: Lukáš Lánský, 3. srpna 2009,12:58:04

Titulek: Souhlas
Vřele souhlasím. Jen k těm pořadům pro děti: tam by se možná veřejnoprávní televize angažovat měla, kvalita soukromých kanálů je v tomhle směru dost strašná a výchova budoucích občanů je dost důležitá. Viděli jste Na půdě? :-) To je pěkný film pro děti a ČT ho pomáhala financovat.
Reagovat >

Vložil: Flint, 3. srpna 2009,13:12:45

Titulek: RE: Souhlas
Takisto vrele súhlasím. Keď sa moje deti v detskom čase pozerajú na ČT1, tak sa môžem spoľahnúť že nepozerajú nejakú blbosť v štýle Pokemonov a od TV ich nemusím odháňať. Na komercii dávajú obvykle béčkové animáky s hrozným dabingom, STV je niekde uprostred - dávajú béčka, vývar z archívu, ale aj slušné veci. ČT by určite nemala rezignovať na detského diváka, z mojho pohľadu rodiča ČT odvádza kvalitnú prácu.
Reagovat >

Vložil: Michal Suran, 3. srpna 2009,14:40:32

Titulek: RE: Souhlas
Ja zas tak úplně nesouhlasím. Většina 'nedělních pohádek po obědě' které ČT vysílá jsou otřesné slátaniny. Je mi jasné, že nemůže každý týden být opravdu hodnotný pohádkový film, ale to co je občas k vidění, je opravdu děs....
Reagovat >

Vložil: Flint, 5. srpna 2009,9:04:03

Titulek: RE: Souhlas
V nedeľu poobede sa u nás TV ani nezapína... Tým detským časom som myslel v sobotu a nedeľu dopoludnia.
Reagovat >

Vložil: Filip Rožánek, 3. srpna 2009,13:03:46

Titulek: Errata
"Není pochyb, že to taková BBC umí lépe, ale (...) kotníky ji neokopává žádná příšerná televizní rada."

Ne, ne. Pochopitelně také BBC je pod drobnohledem. Na státní úrovni ji má v hledáčku telekomunikační úřad OFCOM (obdoba našich RRTV a ČTÚ, pokud by se tyto úřady sloučily). Zájmy posluchačů a autoregulační principy hájí BBC Trust, nástupce dřívější Rady guvernérů. Členy BBC Trust jmenuje na základě formálního pověření od královny ministerstvo kultury.

"Pokud porovnáme ČT s jinými státními podniky, jako jsou třeba České dráhy (ČT není přísně vzato 'státní', ale není to firma se soukromým vlastníkem a to je podstatné), vychází z toho česká televize výtečně."

A v tom je právě ten problém, nelze srovnávat nesrovnatelné. Česká televize i Český rozhlas mají zejména z hlediska financování výjimečnou pozici; stát nesmí operovat s jejich majetkem, nejde o účetní jednotky v rámci ministerstev ani o rozpočtové kapitoly ve státním rozpočtu. Spíš než ke státním podnikům mají ČT a ČRo legislativně a ekonomicky blíž k jiným nestátním subjektům, jako jsou obecně prospěšné společnosti a obdobné podniky, jejichž vlastníkem není ani stát, ale ani soukromý subjekt. České dráhy jsou naproti tomu státní akciovka se vším všudy, včetně vlivu ministerstva dopravy.

"Jistě by sebou mohla Česká televize v mnoha ohledech mrskat rychleji. Ale na to, že to je státní podnik, který musí dodržovat speciální zákon (komerční televize se žádným extra zákonem neřídí)..."

To není přesné. Komerční televize se řídí zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání (231/2001 Sb.). Česká televize a Český rozhlas se jím musí řídit také, ale v oblasti specifických úkolů mají ještě navíc "své" zákony (483 a 484/1991 Sb.). To je - mimochodem - další rozdíl oproti tolikrát zmiňované Velké Británii, kde mají i komerční televize určeny úkoly veřejné služby.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 3. srpna 2009,17:35:26

Titulek: RE: Errata
Zdravím,
k té televizní radě: bylo to myšleno tak, že BBC neokopává kotníky žádná "příšerná" rada, nikoli že tam žádná rada není. Tj. srovnával jsem OFCOM s Českou radou, která je dost hrůzyplná, na tom se zřejmě shodneme.

Otázka fungování ČT/ČRo. Stát samozřejmě nemůže "operovat" s majetkem Českých drah, jak píšete, tj. že jim jednoduše třeba něco sebere... i ČD je firma s managementem, ten je pravomocný/zodpovědný atd.
To, co spojuje ČT/CRo s ostatními státními podniky, je především neexistence soukromého vlastníka, který se ke své firmě chová zcela jinak než stát k organizacím, které vlastní, nebo i ty, které jen funduje (jako jsou různé o.p.s., veřejnoprávní média atd.). Ten základní rozdíl je v důrazu na kvalitu řízení, na dosahování cílů, v orientaci na zisk a podobně.

Ad "speciální" zákon: ano, máte pravdu, ta moje formulace nebyla přesná. Ale jde o to, že zákon 231/2001 Sb. je víceméně "technický" zákon (kmitočty, technologie, licence atd.). V praktické stránce podnikání jím nejsou komerční televize nijak významně omezovány - dá se říci, že si "mohou dělat, co chtějí", nikdo jim nepředepisuje žádné vznešené nebo nevznešené cíle. Polovina zákona 231/2001 Sb. se týká licencí - jakmile ji máte v kapse, máte vyhráno a děláte si víceméně co chcete. Což pan Železný + spol. velmi dobře věděli.
Reagovat >

Vložil: Lokutus, 3. srpna 2009,19:30:43

Titulek: Poplatky
Proti ČT mám jedinou výhradu. Že je povinná.
Jeden pohled je ten váš. Počítá s užíváním debilizátoru, který se zove televizní vysílání.
Jiný pohled je ten můj. S debilizátorem nepočítá. Přesto musím platit. Abych se mohl podívat na DVD, abych mohl dětem koupit herní konzoli... musím platit ČT. Hloupé, ne?
Reagovat >

Vložil: Pavel Šindelka, 4. srpna 2009,14:35:27

Titulek: RE: Poplatky
To je ale stejně hloupý argument, jako bych kupříkladu chtěl platit nižší daně, protože nechodím volit (a stát volby platí!), nebyl jsem pět let nemocný (a stát za mé peníze dotuje zdravotnictví!) nebo nemám a nechci mít děti (a stát dává porodné!).

ČT má jen smůlu v tom, že je ten poplatek tak explicitně vidět.
Reagovat >

Vložil: Lokutus, 5. srpna 2009,23:09:32

Titulek: RE: Poplatky
O daních se nebavme, to je na delší diskusi. Zdravotní a sociální daň bych zrušil též, porodné jakbysmet.
Se stejnou logikou si můžeme vymyslit sebehloupější poplatek a obhájit si ho daněmi a dalšími hloupými poplatky.

Ale jestli chcete argument, který je blíže dnešní realitě, tak daňe máme, protože společnou infrastrukturu užíváme všichni. Zdravotní a sociální daň máme, protože nemoc, nezaměstnanost, ani stáří neovlivníme. Ovšem to, jestli budu čumět na televizi, ovlivnit můžu. Je to pro vás dostatečně legitimní? Prostě si tu televizi plaťte sám, když na ní čumíte a nechtějte to po mně. Já po vás taky nechci připlácet na svou zábavu. Zadotujete mi posilovnu? To je přeci také užitečné.
Reagovat >

Vložil: Pavel Šindelka, 6. srpna 2009,8:27:26

Titulek: RE: Poplatky
Česká televize není pouze zábava, ale veřejná služba, která byla zákonodárci vymezena speciálním zákonem. To, že zrovna vy ji nepoužíváte (stejně jako já zdravotnictví), přece nic nezmění na faktu, že v takovém případě je dotace na místě.

Mohli bychom se samozřejmě bavit o tom, jestli takovou veřejnou službu vůbec potřebujeme. Ale rozčilovat se nad tím, že ji platíme všichni ze svých kapes, mi přijde při vší úctě nesmyslné, to je v takovém případě normální.
Reagovat >

Vložil: Lokutus, 6. srpna 2009,12:20:54

Titulek: RE: Poplatky
Veřejná služba, která v době internetu ztratila smysl. Zdravotnictví potřebovat můžete, ani se nenadějete, televizi nikoliv. Spojujete nespojitelné.

Mně přijde nesmyslné obhajovat televizní poplatky a dotace s tím, že je to veřejná služba. Znovu opakuji. Ať si to platí ten, kdo tu službu využívá, stejně jako ostatní služby. Restaurace, kadeřnivtví, lázně, sportovní vyžití - to všechno jsou veřejné služby. Každý si za ně platí podle toho, zda je využívá nebo ne. Proč by měla mít jedna televize výjimku, nechápu. Je to diktát a jako takový je to špatné.
Reagovat >

Vložil: trAble, 3. srpna 2009,22:16:27

Titulek: ČT je nejlepší, ale...
ČT je na českém trhu a v českém jazyce nejlepší televizí, ale rozhodně nemá šanci být lepší a efektivnější. Ale to je tak s každou firmou.

Konkrétně si dovolím drobnost: Nechápu, proč ve zpravodajství tak nadužívají přímé vstupy. Obvykle se na místě neděje aktuálně nic, redaktor koktá, mluví vyjeveně a mnohydy jen opakuje to, co před vstupem už zaznělo. Přijde mi to zbytečné.

A pak už jen drobnost. Jazyk... :-(
Reagovat >

Vložil: VfB, 4. srpna 2009,7:15:21

Titulek: RE: ČT je nejlepší, ale...
souhlas a to s těmi přímými vstupy je možná proto, aby hlasatel/redaktor mohl udělat "gesto pro pitomce", tj. když bude reportáž o koních aby jej poplácal po čumáku, když bude o <něco si dosaďte /> udělal <opět si dosaďte sami />
Reagovat >

Vložil: Jiho, 4. srpna 2009,9:19:07

Titulek: RE: ČT je nejlepší, ale...
Živé vstupy jsou ve světě naprosto normální, to je prostě vývoj (a z dřívějšího pohledu legračně levné a jednoduché spojení). V podstatě vás to stojí benzín do auta - jenže to tam s reportérem musí jet tak jako tak, takže proč nepočkat na večer a neudělat ještě živák.
Co je horší, před pár dny jsem zaznamenal na ČT první výskyt bezdůvodně "běžící reportérky" ala TV Nova :-(
Reagovat >

Vložil: Majo, 4. srpna 2009,14:53:36

Titulek: Pohľad zo Slovenska
ČT je fakt na super úrovni oproti STV, kde bol jeden kvalitný program (Pod lampou) a aj ten musel odísť, teraz ho vysiela Joj plus.

Máte tam super dokumenty, Milada Horáková alebo Priamy prenos z 1968, to bola paráda. ČT má veľa fanúšikov aj u nás :-)
Reagovat >

Vložil: divák, 5. srpna 2009,16:29:44

Titulek: Skladba programu ČT
Dobrý den. Jedna věc mi u rozdělení programové skladby na čtyřech kanálech multiplexu ČT připadá zcela absurdní! Proč ČT vysílá sport a sportovní zprávy i na ostatních kanálech a ne pouze na kanálu ČT-sport, což při jeho obhajování původně slibovala ??? Vždyť si všimněte,že tento "virtuální sport" přímo teče, ne kape, z obrazovky všech kanálů 24 hodin denně! Namísto vycpávání programového času tímto zbytečným dablem by ušetřeným časem mohla pomáhat např. ve vzdělávání, motivovat hlavně mládež, která díky zanedbávané technické a odborné osvětě inklinuje k výběru takových povolání, ve kterých vidí možnost s co nejmenší námahou co nejdříve zbohatnout a s jejihž absolventy už můžeme dláždit ulice a oni končí bez práce. To není žádná bolševická a totalitní agitace k násilné regulaci veřejného mediálního prostoru, to je povinnost moudrého státu, potažmo jeho veřejnoprávní televize, starat se o budoucí zdravý rozvoj ekonomiky a růstu prosperity státu a jeho občanů, kteří si ji neplatí jenom kvůli koukání na sport. Hodně vyspělých států to tak již dělá. Úbytek absolventů vzdělaných v technických oborech oproti minulosti je katastrofální! Námitka, že o to se má starat především škola neobstojí! ČT může navíc k osvětě využívat svůj obrovský a unikátní archiv a pomoci našich vědeckých ústavů.
Reagovat >

Vložil: Petr Staníček, 7. srpna 2009,3:08:25

Titulek: Pozitiva na ČT(1) hledám jen těžko
Taky patřím mezi ty "rozličné osoby", co v článku zmiňujete. A nesmíte se zlobit, já ten argument "no jo, není to sice žádné BBC, ale na tu bídu to docela ujde" neberu. Je pravda, že často se kritika zužuje na ČT1 – ČT24 je dobrá, Sport je kapitola sama pro sebe a ČT2 málo sledovaná – ale právem, protože to je přece jen výkladní skříň ČT, a ta je jako celek souzena podle svého prvního kanálu právem.

Zajímavé je, že označujete regionální studia "oázami zatuchlosti", přitom třeba prakticky veškerá "středoproudá" publicistika vzniká právě tady – společenské magazíny (bydlení, zahrada) v Ostravě, věčný držák A-Z kvíz nebo téměř všechny hudební magazíny zase v Brně... Zatímco Praha generuje mučivé emo-porno Pošta pro tebe, strašnotrapnost Hodina pravdy a hodiny účelových estrád (nějaký ten atlet/herec/kniha/tanečník roku se vždy najde).

Pustil jste někdy ČT1 v poslední době během dopoledne? Pak jste se zajisté nemohl minout nějaké to Televarieté, Kavárničku dříve narozených, Elišku a její rod a další stovky hodin hodnotné zábavy z 60. až 80. let. To vymetání archivů přerostlo únosnou míru už před prázdninami, teď už pro to ani neexistuje vhodný termín.

Málokdo si všímá pořadů pro děti. Ty by přitom zkolabovaly bez nakoupené britské produkce. Nemám sice nic proti ovečce Shaun a Pošťáku Patovi – krom toho, že nemají alternativu, nejsou doplněny vůbec žádnou českou produkcí. České pohádky a animované filmy musíme dětem pouštět z netu nebo lovit na jiných stanicích. Mašinka Tomáš už leze našim dětem i ušima, i ČT protočila všechny díly několikrát – zatímco např. Trnkovu Zahradu za Janečka snad nedávali nikdy. Nedávno jsme ji odlovili na CS filmu a holky na to koukaly hodně natěšeně. České animované pohádky se vysílají *výhradně* coby Večerníček, jindy přes den se hraje *pouze* anglo-americká produkce. Přitom zmíněný CS film je schopný vysílat několik hodin české animované produkce denně – takže vybírat by asi z čeho bylo.

Schválně si projděte TV program třeba za minulý týden. Když škrtnete aktuální zpravodajství a všechny archivní pořady starší 20 let, zůstane vám už jen poměrně malá hromádka ostatních pořadů. A když z ní vyeliminujete těch pár (převážně nočních) zahraničních seriálů, zůstane tak směšná hrstka pořadů vlastní tvorby, že to je až trapné. A to nemluvím o dramatické tvorbě, mluvím o tvorbě veškeré. Přitom ČT zaměstnává na 3000 lidí, o externích tvůrcích ani nemluvě...

A konečně teleshopping. Kdyby pominuly všechny argumenty, ten všudypřítomný a vlezlý teleshopping na ČT je zcela bezprecedentní. Máte snad pocit, že BBC, ARD nebo ORF jsou zamořeny teleshoppingem (naprosto ve všech vysílacích časech) aspoň zčásti tak mohutně jako ČT? Já se přiznám bez mučení, ale já už jsem na ty neustálé teleshoppingové vložky v NAPROSTO KAŽDÉ programové přestávce skutečně alergický. Na Peterkovu Českou muziku obzvlášť (ale on za to nemůže, on jen dělá svůj byznys, a zatraceně dobře). Limit 11 minut reklamy na ČT1 denně je v pohodě a klidně by mohl být i vyšší, nevadilo by mi to. Ale 72 minut teleshoppingu je to, co mi přijde vražedné. Jsou dny, kdy to opravdu nedokážu unést a při prvním zvuku teleshoppingu mám chuť tu televizi vyhodit z okna.

Ne, na ČT se mi positiva hledají jen velmi těžko. A pokud nějaké najdu, tak to je věc, která existuje buď dlouho, či Janečkovi navzdory. Zatímco přemýšlím-li o negativech, až příliš často za nimi vidím toho Janečka coby původce. Jinými slovy, za Janečka šla ČT do kopru víc než kdykoli předtím.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. srpna 2009,8:07:50

Titulek: Souhrnně
- soutěžení ČT s komerčními televizemi: ano, souhlasím, někdy tam to soutěžení je. Nezapomeňme ale taky na to, že ČT má stále i příjmy z reklamy a tím pádem soutěží o sledovanost.

- Český Rozhlas: ano, mám velmi rád jeho vysílání, souhlasím, že je velmi kvalitní, akorát srovnávat televizi (která prostě působí trošku laciněji už tím, že to je vizuální médium), s rozhlasem moc nejde.

- pořady pro děti, pohádky: ČT je financuje, natáčejí je jiné týmy (či produkční firmy). To, že někdy není kvalita nic moc, a to není, zase není až tak vinou ČT.

- placení poplatku i pro ty, co nemají televizi: berte to jako daň pro všechny. Je to akorát trochu blbě nastavené :).

- Ad námitky Petra Staníčka: ale jasně, Pošta pro tebe je děsivá, Hodina pravdy je taky útrpná, atd. Ale takhle to vnímáme my... většinová populace při tom slzí, fandí atd. ČT tu není pro "elitu", ale pro celý národ - ostatně si ji i celý národ svými poplatky platí. Dělat něco pro milovníky Evy a Vaška, aby to bylo zároveň zkousnutelné náročným publikem - nevím, jestli to vůbec jde.
Souhlasím s tím, že málo jedou české pohádky z archívů. Nevím, jestli práva k nim vlastní ČT, jestli tam nejsou nějaké problémy s vlastníkem... možná to pro ČT bude paradoxně dražší než nakupovat Pošťáka Pata po kýblech.
Teleshopping = zde souhlasím, neměl by tam být. Má to vysvětlení - je to obcházení zákona o reklamě (povoleném procentu), Teleshopping se tam z nějakého důvodu nepočítá, ČT si tak přilepšuje.
Reagovat >

Vložil: Petr Staníček, 27. srpna 2009,16:19:57

Titulek: RE: Souhrnně
Buďto sám sobě protiřečíte, nebo velmi odlišně chápeme pojem veřejnoprávnosti. Jak můžete jedním dechem říct, že ČT nemá být podbízivě komerční a nemá konkurovat soukromým stanicím a současně, že má vysílat děsivé, útrpné a hloupé pořady, protože má i hloupé diváky? Podle mě má veřejnoprávní médium nabízet jistou kvalitu bez ohledu na sledovanost a tím i diváky vzdělávat, vychovávat a udržovat určitou laťku kultury.

Koneckonců i ti starší a fanoušci Evyvaška a podobní by mohli mít pořady nad hranicí vkusu. Např. to, že z obrazovek zcela vymizel folklór (až na trapnou půlhodinu týdně na ČT2) považuju za ostudné. Osobně sice vůbec netoužím po jódlovacích estrádách jako v Rakousku, po zábavných show s ľudovými bavičmi a cimbálovkou s bicíma jako na Slovensku, ale je určitě dost lidí, kteří by pořady s aspoň nějakou formou folklóru uvítali a rozhodně by to bylo menší zlo než další a další mučicí nástroje Bohdalovsko-Gottovského druhu. To totální mediální odříznutí národa od folklóru je trestuhodné. Ve všech okolních státech běží přitom takové pořady v primetimu - a neříkám, že se to má každému líbit, ale když většina republika už nemá ani možnost s tím přijít do styku (třeba jen zaslechnout a vypnout), je to smutné. Když pak člověk přijede na Slovácko, kde tím spousta lidí pořád aktivně žije, připadá si jak na jiné planetě. Já opravdu nemám rád takovou tu klasickou českou dechovku, ale vyrostl jsem na tom, v televizi byla nějaká podoba folklóru a pseudofolklóru k dispozici pořád - a dnes si aspoň dokážu vybrat, nezatracovat všechno jedním šmahem a házet do jednoho pytle tupé české hospodské kutálky a třeba nádherné horňácké cimbálovky. Ale moje děti, co jsou na světě, se s folklórem v žádných médiích dosud nikdy nesetkaly a asi jen tak nesetkají. A zdaleka ne každý má možnost jezdit na Moravu a setkávat se tam s tím osobně jako my.

Folklór je jen jeden případ za všechny. Podobných příkladů, každý na samostatnou esej, se dá jmenovat jeden za druhým – hudba mladých, alternativní kultura, okrajové sporty, divadlo, přenosy kulturních vystoupení atd. Ta Pošta pro tebe nebo Hodina pravdy jsou exemplární ukázky blbých pořadů, které mají vysokou sledovanost. Takové patří na komerční stanice, veřejnoprávní televize má vysílat pravý opak: pořady ne-blbé, bez ohledu na sledovanost. Popularita vzdělávacích soutěží typu A-Z kvíz nebo O poklad Anežky české ale rozhodně svědčí o tom, že ani u chytřejších pořadů neklesne sledovanost na nulu a sdostatek diváků si najdou.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn