Co pořád máte proti České televizi

Naše největší veřejnoprávní médium není vykreslováno zrovna příznivě. Nekritizuje se ČT trochu neprávem a neférově?

Nedávná volba staronového ředitele ČT, doprovázená poměrně podivnými událostmi (přinejmenším jeden radní-volitel během několika hodin otočil v názoru o 180 stupňů a zase zpět) opět vyvolala přehršel názorů od rozličných osob, pokaždé s jedním společným vyzněním: žehráním na kvalitu České televize. Co na tom, že každý ze stěžovatelů pláče nad něčím jiným – jeden si myslí, že ČT není nezávislá, další, že dělá málo kvalitních pořadů, ještě jiný, že má malou sledovanost, pátý jí vytýká laciné pořady zaměřené na zvyšování sledovanosti, šestému chybí vize, sedmému vadí reklama, osmému že tam brzy nebude žádná reklama, a tak dále. Nečetl jsem, že by ČT někdo pochválil, kromě toho, že se občas pochválí sama, ale to se nepočítá.

 

Takže: Českou televizi nahlas chválím. V rámci rozpočtu, do kterého se musí vejít, a především v rámci kvality a množství domácí dostupné „televizácké“ pracovní síly produkuje kvalitní výsledky ve slušném množství. Není pochyb, že to taková BBC umí lépe, ale má o řád a půl větší rozpočet, v zádech nesrovnatelně kvalitnější a širší tvůrčí síly, nepřerušené zlepšování od roku 1922, nezdevastovanou vnitřní kulturu čtyřiceti lety budování socialismu a kotníky ji neokopává žádná příšerná televizní rada. Pokud porovnáme ČT s jinými státními podniky, jako jsou třeba České dráhy (ČT není přísně vzato „státní“, ale není to firma se soukromým vlastníkem a to je podstatné), vychází z toho česká televize výtečně.

 

Je to samozřejmě subjektivní hodnocení a nenutím vás k nadšenému souhlasu. Lze však porovnávat: kdo se občas koukne třeba na sousední taktéž veřejnoprávní Slovenskou televizi (STV), dýchne na něj nostalgická atmosféra sedmdesátých let. Kdo zná rakouskou ORF či německou ZDF, bude se mnou souhlasit, že se ČT nemá až tak za co stydět. Samozřejmě, BBC je někde jinde, ale to je nedosažitelný etalon.

 

Současné vysílací schéma je dobře udělané. Čistě zpravodajský kanál ČT24 přesně plní svoji funkci – samozřejmě by mohla mít své zpravodajce na tisícovce míst po celém světě, ale to stojí jiné peníze, než které má ČT k dispozici. Sportovní kanál vysílá i dostatek „nehitových“ sportů. ČT2 je program, na který může být Česká televize zvlášť hrdá – jeden zajímavý program pro „menšinové“ publikum stíhá druhý, a noční filmový klub pokrývá nezávislou a ne-středněproudou filmovou scénu vynikajícím způsobem. Kritika se ponejvíce snáší na hlavní kanál ČT1, ale ani tady bych nebyl přísný. Česká televize zde není jen pro „avantgardní“, menšinové publikum (jak si mnozí, zejména „umělečtí“ kritici zřejmě myslí), a musí mít v nabídce i něco pro široké obecenstvo. Zde je ČT1 nevyhnutelně srovnávána s agresivnějšími komerčními stanicemi a ve srovnání prohrává – jenomže v tom je právě ten problém, srovnávat komerční a (na široké publikum zaměřenou) veřejnoprávní stanici možné není.

 

Klíč je samozřejmě v tom, jak definujeme „roli“ veřejnoprávní televize. Zdánlivě není moc o čem diskutovat, neboť je na to přímo zákon. Citovat netřeba, přečtěte si paragraf 2, kde jsou určeny „hlavní úkoly“ ČT – jenomže příliš moudří z něj nejsme, vymezení je široké a obecné. Pokusím se zcela amatérské zúžení tohoto vymezení: veřejnoprávní televize má vyrábět a vysílat takové pořady, které jsou pro komerční televize nezajímavé – a naopak ty, na kterých je schopna komerční stanice vydělat, jim s radostí přenechat.

Myslím, že ČT má nějaké takové zadání „vnitřně stanovené“ a vcelku jej dodržuje. Není jejím úkolem pátrat a stíhat jako honící pes politické a jiné aféry – to jsou jednak natolik lukrativní kauzy, že na jejich vysílání vydělá i komerční stanice, a jednak ČT není ze zákona pověřena tím, aby zuřivě vyšťárávala aféry a pseudoaféry domácích prominentů. Není jejím úkolem draze nakupovat hollywoodskou hitovou produkci, protože tu si koupí a odvysílá TV Nova. Není jejím úkolem provozovat kanál dětských pořadů, protože o to se postará (například) Minimax, dostatečně vydělávající na reklamách pro Lego a Mattela. Není jejím úkolem nakupovat nejprestižnější sportovní soutěže, protože ty umí koupit a inzerentům prodat Nova nebo Prima. Není jejím úkolem agresivním přístupem (nepřestajné self-promo, moderátorské „celebritky“, atd.) lákat diváky. Nekoná se zde souboj Nova vs ČT1 nebo Prima vs ČT1: Česká televize nesoutěží o diváky těchto televizí, v opačném gardu to ovšem platí.

 

Mnohé z toho, co bývá České televizi vysíláno, lze velmi snadno zdůvodnit s poukazem na zmíněný zákon – ČT dělá to, co má, totiž naplňuje jej. Že nemá vizi? Zákon nic nepraví o tom, že ČT má být vizionářským intelektuálním předvojem společnosti. A tak dále.

 

Časté – a nezřídka i oprávněně vypadající – výtky vůči České televizi směřují k tomu, že není schopna být dostatečně kritická vůči politickým stranám, které ji (bohužel) kontrolují. (Parlament, tj. politické strany, volí Radu ČT. Rada ČT zase volí generálního ředitele a mimo jiné určuje jeho mzdu. Přesto že zákon stanovuje, že Rada má být nezávislá, je v praxi její nezávislost velmi pochybná a v nejlepším případě částečná). Zde ale ČT funguje v rámci možného a nemám příliš pochyb, že pokud by si ředitel televizi v tomto směru příliš vyskakoval, byl by promptně nahrazen povolnější osobou. Navíc se domnívám, že ovlivňování ve smyslu „vysílejte toto a nevysílejte tamto“ se příliš démonizuje – to, o co politici opravdu usilují, je být viděn na obrazovce co nejčastěji a v co nejlepších časech.

 

Jistě je ČT co vyčítat – její modernizace by mohla být rychlejší, zejména některá regionální studia jsou oázami zatuchlosti a měla být dávno vymetena. Jistě by se leccos dalo dělat efektivněji (pamatuji na zkušenosti, když v éře, když jsme byli internetoví hrdinové, se mnou dělala zpravodajskou vsuvku ČT a o pár dní později Nova. Z ČT se dostavil kompletní štáb asi osmi osob a trvalo jim to dvě hodiny, z Novy přijel chlápek s kamerou na rameni se slečnou, která mně strčila k puse mikrofon, a za čtvrt hodiny bylo hotovo). Jistě by sebou mohla Česká televize v mnoha ohledech mrskat rychleji. Ale na to, že to je státní podnik, který musí dodržovat speciální zákon (komerční televize se žádným extra zákonem neřídí), a nad jehož ředitelem má neomezenou moc ansámbl loutkového divadla jménem Rada ČT, je výsledek ještě hodně dobrý. 

 

téma: Média - 03.08.2009  


Komentáře ke článku celkem: 22
Soutěž s komercíMartensPh03. 08. 2009 11:41
srovnání s českým rozhlasemMichal Diatka03. 08. 2009 11:59
SouhlasJiho03. 08. 2009 12:00
SouhlasLukáš Lánský03. 08. 2009 12:58
 RE:RE: SouhlasFlint03. 08. 2009 13:12
 RE:RE: SouhlasMichal Suran03. 08. 2009 14:40
 RE:RE: SouhlasFlint05. 08. 2009 09:04
ErrataFilip Rožánek03. 08. 2009 13:03
 RE:RE: ErrataJiří Hlavenka03. 08. 2009 17:35
PoplatkyLokutus03. 08. 2009 19:30
 RE:RE: PoplatkyPavel Šindelka04. 08. 2009 14:35
 RE:RE: PoplatkyLokutus05. 08. 2009 23:09
 RE:RE: PoplatkyPavel Šindelka06. 08. 2009 08:27
 RE:RE: PoplatkyLokutus06. 08. 2009 12:20
ČT je nejlepší, ale...trAble03. 08. 2009 22:16
 RE:RE: ČT je nejlepší, ale...VfB04. 08. 2009 07:15
 RE:RE: ČT je nejlepší, ale...Jiho04. 08. 2009 09:19
Pohľad zo SlovenskaMajo04. 08. 2009 14:53
Skladba programu ČTdivák05. 08. 2009 16:29
Pozitiva na ČT(1) hledám jen těžkoPetr Staníček07. 08. 2009 03:08
SouhrnněJiří Hlavenka07. 08. 2009 08:07
 RE:RE: SouhrnněPetr Staníček27. 08. 2009 16:19
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn