Co všechno dokáže jedno malé Červené tlačítko

Tvůrci poměrně nevýznamné aplikace pro internetový prohlížeč získali na pár dní reklamu, o jaké se jim ani nesnilo, ale zato se jim o tom bude ještě dlouho zdát. My ostatní máme zase o čem diskutovat. Dobré je, že si s představováním Červeného tlačítka můžu ušetřit čas a věnovat komentáři.

Potrestáme vás, ale bacha, je to betaverze

Na to, jak je Červené tlačítko malé, obsahuje neuvěřitelností, až se točí hlava. První z nich je, že bylo puštěno do světa v betaverzi (nejdříve publikováno jako „zkušební verze“, dnes jako „pilotní provoz“, jinde na stránkách zase autoři píší, že je to „ve stádiu testování“, vyberte si).

Pozor – tohle není nějaká free utilitka nabízená as it is. Je to produkt zaštítěný a financovaný Evropskou unií a ministerstvem české vlády, a je to, jak to samo tvrdí, nástroj boje proti kriminalitě – věc, která má pomáhat zločincům do basy a nevinným lidem k ochraně před nimi.

Jeho vypuštění do světa v betaverzi (tudíž i se zásadními chybami, jak bylo už hojně publikováno), je neuvěřitelné. Tohle má přece honit kriminálníky – až dostane Česká policie nové pistole, taky to budou betaverze? („Prosíme, zkoušejte, střílejte, a o nalezených vadách, například když pistole namísto výstřelu vybuchne a zabije policistu, laskavě informujte výrobce. Děkujeme!“).

 

Přihlásit a pak se hned distancovat

Další z neuvěřitelností. K Červenému tlačítku se směle přihlásila Policie ČR i Microsoft. Jejich loga ale už nyní na stránkách projektu nenajdeme, po přiblížení následovalo vzdálení se čili distancování.

To nevěděli, k čemu se tyto dva velmi významné subjekty přihlašují? Funguje to opravdu tak, že jim někdo zavolá, do telefonu navykládá, že to je supr projekt na ochranu dětí a můžeme tam dát vaše logo? Jo jasně, dejte ho tam. Fakt to takto probíhá? Vypadá to, že ano.

 

Amatérismus i lži

Web Červeného tlačítka je chudičký, a přesto jsou tam nasekané pravopisné chyby a překlepy. Tlačítko se někde nazývá tlačtíko, jsme vyzýváni k oznamenování, interpunkční znaménka jsou po, stránkách volně, rozhozeny. Autoři webu zřejmě pocházejí z Moravského Slovácka, což je mě jinak velmi sympatické, protože odsud pocházím také; to se pozná na slovech jako neváhajte a stáhnětě.  

Kde si autoři nedají práci s pravopisem, následují obvykle i věcné chyby, ke kterým už nelze být milosrdný jako k překlepům a je nutné je označit za lži, tedy nepravdy vědomé. Zásadní je v tomto ohlášení už v první větě: červené tlačítko bojuje proti nelegálnímu obsahu na Internetu, zejména proti (…) věkově nepřiměřenému obsahu (…) a dalších jevů. (Po přečtení celé věty musím opět konstatovat těžký zápas s češtinou končící porážkou autora).

Odkdy je, proboha, věkově nepřiměřený obsah nelegální? A proč by měl věkově nepřiměřený obsah někdo hlásit, když tento není nelegální, tedy stejně s ním nejde nic dělat?

Co jsou to ty „další jevy“? Právo takové pojmy nezná – právo explicitně vyjmenovává, co se smí a nesmí.

(Přesně dle návodu Červeného tlačítka jsem si chtěl tento produkt nainstalovat a ohlásit stránky www.cervenetlacitko.cz, protože stránky obsahují lži, což jsem vyhodnotil jako nevhodný obsah, a kdyby ne, jistě se dají schovat pod kritérium další jev. Bohužel se mně však červené tlačítko nepodařilo do MSIE 8 nainstalovat, po instalaci se nic, na co se dá kliknout a je to červené neobjevilo).

 

Organizátoři celého tohoto snažení píší o nelegálním a nevhodném obsahu na Internetu, a oba tyto pojmy pak sdružují do jedné kategorie, která se má hlásit. A zde máme problém.

Nelegální obsah je celkem jasný, na stránkách horké linky je i konkrétně vyjmenovaný.

Horší je to s obsahem označeným jako nevhodný. On totiž není nevhodný sám o sobě, pouze tehdy, když „může negativně ovlivnit vývoj a výchovu dětí“ – tedy v případě, kdy je zpřístupněn dětem. Jenomže na Internetu je přístupné vše (tlačítko „Je mi více než 18 let – souhlasím“ rozhodně není znepřístupnění obsahu dětem) a orgánem, který fakticky rozhoduje o zpřístupnění nebo znepřístupnění, tedy jinými slovy o tom, zda nezletilé dítě bez dozoru k Internetu pustí nebo ne, zda mu tam nainstaluje rodičovský filtr nebo ne, je rodič. Má tedy dítě hlásit, že mu rodič tyto stránky zpřístupnil (a odeslat svou IP adresu)? Má hlásit rodič sám sebe?

 

Neinstalujte Červené tlačítko! Je nevhodné a může být i nelegální!

Při instalaci program píše, že instalační program neobsahuje platný digitální podpis ověřující jeho vydavatele a že takové programy není doporučeno instalovat. To je komičnost až nechtěná: institut, který nabádá lidem neinstalovat programy od neznámých společností, jim doporučí v rámci boje proti počítačové kriminalitě si nainstalovat program od neznámé společnosti…

Jak víme, že stránky www.cervenetlacitko jsou bezpečné a nepatří hackerům, kteří se nám snaží do počítače svinstvo? Protože jsou tam loga ministerstev a Evropské unie? Chachá!

 

Nepovedená špionáž a neanonymita vadí nejmíň

Že Červené tlačítko odesílá ještě „něco navíc“, bylo cílem hlavní kritiky na adresu tohoto projektu. Upřímně řečeno, to mně vadí nejméně – je to opět jen jakási velmi teoretická zneužitelnost, v praxi si umím těžko představit, že by to pro kohokoli představovalo jakékoli problémy. (Odesílání předchozích navštívených adres byl lapsus té betaverze a byl prý odstraněn – tedy kritizuji nedodělanost produktu, ne tuto „nepovedenou“ špionážní vlastnost).

Odeslání IP adresy by samo o sobě rovněž nevadilo (i když není technicky nutné!), nicméně je zde právě ta půvabná, ač krkolomná konstrukce, že dotyčný vlastně má „bonzovat sám sebe“ (případně dítě svého rodiče) – za zpřístupnění stránky dítěti, nikoli za to, že stránka sama existuje, neboť nelegální není.

 

S bojem proti počítačové kriminalitě souhlasím,

a s ochranou dětí na Internetu rovněž. Internet je součást světa, ve kterém žijeme, ten je plný svinstev a chráníme před nimi sebe a vlastní děti ještě více. Ochrana musí být jednoduchá a srozumitelná – trávíme své životy i něčím jiným než hledáním ochrany a nesouhlasím s tímto s „expertními doporučeními“ na odborných počítačových webech, které radí si něco stahovat a instalovat z OpenDNS a podobně. Tohle jsou řešení sice skvělá, ale pro naprostou většinu uživatelů příliš obtížná pro zvládnutí – nápad chránit se (byť částečně) jakýmsi jednoduchým tlačítkem není až tak zlý a v odpovídá situaci a možnostem: „jednoduchý uživatel – jednoduchá ochrana“. Pořád lepší než žádná.

 

Červené tlačítko se zapíše do historie jako další bazmek, který nebude nikdo používat už proto, že je technicky nezdařilý a polofunkční, a jestli to stálo stát 100 000 Kč, no tak jsem vyhodil halíř oknem. Právní mdloby u tak vážné věci jsou ale horší. Jeho tvůrci – a celá parta okolo Safer Internetu – by si zasloužila stanout před soudem, kde by jim bylo řečeno: Nespáchali jste nic nelegálního, avšak shledávám vaši činnost nevhodnou a odsuzujete se k trestu nastudování Trestního zákoníku a ke složení zkoušky s prospěchem nejhůře chvalitebným.

 

téma: Internet - 15.02.2010  


Komentáře ke článku celkem: 11
Bomba ;-)Jiho15. 02. 2010 10:20
Beta je okMichal Illich15. 02. 2010 10:53
Kocábvk15. 02. 2010 11:01
100 000? hahaMartin15. 02. 2010 11:03
 RE:RE: 100 000? hahaDodo15. 02. 2010 15:54
 RE:Méně!Huge20. 02. 2010 13:01
logo polocieJirka15. 02. 2010 11:27
Pravopishon15. 02. 2010 13:10
kocábův virus a prohlížeč?VfB16. 02. 2010 07:07
K zblití...thr16. 02. 2010 07:19
souhlasRadomír Švihel16. 02. 2010 17:34
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn