Několik poznámek k „pirátské“ metodice

Statistika nuda je, dá nám cenné údaje: na četné reakce a výzvy si dovolím doplnit předchozí publikovaný text.

Předvčerejší článek vyvolal reakce, které si zaslouží další text. Několik čtenářů relevantně namítalo, že podstatné je, že metodika, která se používá, je dlouhodobě stejná a používá se celosvětově, a že tedy výsledky, jakkoli nemusí být přesné v absolutních číslech, jsou vypovídající ve svých trendech a porovnáních. Jinými slovy: není až tak důležité, je-li míra pirátství u nás 38% nebo 32%, ale že dlouhodobě klesá, že je o něco horší než průměr EU a že zaostává například za mírou pirátství v USA.

 

Dovolím si proti tomu uvést několik námitek. Bohužel nemám k dispozici přesná data, ani jsem si nedělal vlastní výzkum, takže je možné, že z nedobré informovanosti budou tyto námitky a úvahy mylné. Před čtením ale doporučuji prostudovat si vlastní studii (k dispozici zde ke stažení v PDF), která je i v této, vlastně zkrácené podobě podstatně informativnější a hutnější než tisková zpráva. A samozřejmě neopomenu se opřít do českých žurnalistů, tentokrát zejména těch odborných, kteří převzali pouze na kost ořezanou tiskovou zprávu a nezahloubali se podrobně do výzkumu.

 

Nejdříve se věnujme otázce stejné metodiky výzkumné firmy IDC, která se pro měření „pirátství“ používá jak v USA, tak v ČR nebo v Číně. Bohužel, stejná metodika ještě neimplikuje porovnatelné výsledky. Hlavním důvodem je dostupnost vstupních informací, která je zcela jiná v různých trzích. V konsolidovaném západním trhu, kde se naprostá většina počítačů prodává jako „značky“ v supermarketech nebo řetězcích, kde jsou jednotlivé sestavy standardizované i co se týká předinstalovaného software, se dá poměrně dobře dopočítat, co na prodávaných počítačích „je“. Na českém trhu, kterému stále ještě vládnou desítky a stovky mikro-výrobců (assemblérů), kteří skládají počítače víceméně na přání zákazníka či v malých sériích, podobná data takto dobře sebrat nelze. Dalším rozdílem, se kterým stejná metodika mnoho nezmůže, jsou zcela jiné uživatelské návyky v dalším „tweakingu“ zakoupených počítačů – tedy co si na něj kdo stáhne, kde to získá (z Internetu, od kamaráda…) a podobně. Zcela empiricky bych si dovolil odhadnout, že tato míra obohacování počítače o desítky dalších aplikací, odinstalování předinstalovaného a podobně je u nás vyšší než například v západní Evropě nebo v USA. Že jsme hračičkové a máme rádi počítače, se ví odedávna.

 

Faktor, který není možné pominout, je rovněž péče analytiků IDC a čas jimi věnovaný jednotlivým zemím. Bohužel země velikosti ČR si vyžádá podobný čas a péči jako třeba USA; vzhledem k tomu, že znám velikost „týmu“ IDC věnující se například středoevropským post-komunistickým zemím, dosti pochybuji o tom, že jsou schopni zde nasbírat dostatek relevantních dat pro své studie. Jak mně potvrdili někteří poměrně velcí lokální asembleři (dodávající ročně mnoho tisíc PC na lokální trh), nejsou vůbec touto firmou dotazováni. Kuloáry (tj. neověřené drby) pak praví, že IDC v těchto zemích vezme výsledky pouze od globálních firem, jako je HP nebo Dell, a lokální specifika vyřeší tzv. bulharskou konstantou. Ale nelze se divit ani nikomu nadávat – podrobně zmapovat český trh by vyžádalo péči několika lidí na mnoho měsíců. A co víme, jaké lokální špecifiká mají na trzích v Dubai, Venezuele nebo Vietnamu? Je to vůbec porovnatelné?

 

To nejzajímavější ale teprve přichází. BSA/IDC uvádějí, že míra pirátství postupně klesá, zejména v rozvinutých zemích (je, pravda, vyvažována vysokým pirátstvím v zemich, jako je Čína, což je ale dáno explozivně rostoucím trhem s PC v těchto regionech). Dovolil bych si i zde postavit drobný otazník. Asi takový: ?

V čase se totiž velice silně proměňuje skladba software na uživatelově pécéčku. Pokud před patnácti lety měl člověk na PC Windows, pak něco na texty a možná na tabulky, dnes, pokud pohlédnu na svůj téměř „holý“ počítač (vlastně nic jiného než texty, mail a práci s tabulkami na něm neprovozuju), nalezl jsem na něm okolo padesáti různých programů. Z nich jsou ale drtivá většina drobné utility a pomůcky stažené z download.com a podobně. Většina z nich leží nepoužívána nebo zřídka používána, některé, když už se moc nudím, odinstaluji a občas v rámci zkoumání nainstaluju něco nového. Před patnácti lety free software takřka neexistoval, dnes je jej na mém počítači, pokud beru „co software, to kus“, nějakého 80%. Protože je nejsnazší jej získat a nainstalovat, a protože jsem líný si chodit do peněženky pro kreditku, když se mě nabízí něco placeného.

 

Nepochybuji, že BSA/IDC toto ve své studii reflektuje – tedy že o tom ví. (Ne o tom, co je na mém počítači, ale obecně). Pak ovšem míra pirátství, která je definována jako „počet jednotek pirátského software lomeno celkovým počtem jednotek nainstalovaného software, vyjádřeno v procentech“ je nesmírně zavádějící veličinou! Pokud – řekněme – před deseti lety s mírou pirátství 45% měl člověk na svém PC deset programů, tak průměrně čtyři a půl z nich bylo pirátských. Pokud tam má nyní programů – budiž – třeba jenom dvacet, pak jich tam má s mírou pirátství 38% nelegálně nainstalovaných osm. Klesá tedy pirátství nebo naopak stoupá?

 

O tom se ve studii IDC nepíše. Přesto je to materiál dosti zajímavý a stojí z něj například zdůraznit nález, dle kterého ona míra ztrát způsobená softwarovým pirátstvím se za čtyři roky zdvojnásobila, a že tyto ztráty rostou i v zemích, ve kterých míra pirátství klesá (nepotvrzuje to náhodou mou předchozí spekulaci?). Nebo třeba to, jak se IDC snaží dokázat negativní vliv pirátství na místní ekonomiky – úvahy sice trochu účelové, ale ne nesmyslné.

 

Poznámka na okraj: termín „pirátství“, který v tomto i předchozím článku používám, mně leze krkem, neboť je samozřejmě samozřejmě nekorektní a nesprávný. Je však bohužel zaužívaný (všichni vědí, co se pod tímto pojmem skrývá), pokud bych měl hledat nějakou použitelnou definici, zabrala by dvě dlouhé věty a s tím se nedá manipulovat. Berme jej tedy jako nálepku, která ve skutečnosti označuje něco dosti složitého a nelehko definovatelného.

 

téma: Internet - 17.05.2009  


Komentáře ke článku celkem: 7
nesouhlasím se zvyšujícím se počtem programůMirek Harak17. 05. 2009 16:04
 RE:RE: nesouhlasím se zvyšujícím se počtem programůLokutus18. 05. 2009 00:00
Míra pirátství roste?Martin Kopta18. 05. 2009 11:27
PoctyAGG18. 05. 2009 15:21
 RE:RE: PoctyAGG18. 05. 2009 15:26
 RE:RE: PoctySten28. 05. 2009 10:49
zjistit pocet a druhy programu pro MS neni problem.alfa27. 04. 2011 16:00
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn