Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Jiho, 15. května 2009,12:33:18

Titulek: Pěkně napsané, souhlasím!
Podle mého by byly zajímavým zdrojem řekněme průměrné výsledky SW auditů ve firmách či nějaký anonymní statistický průzkum po domácnostech. Docela dobrým průzkumem by IMHO bylo pro konkrétní produkt (Windows?) tolerovat aktualizace od všech instalací, ale evidovat si, kolik jich je z legální instalace a kolik z nelegální, není problém to dále dle IP členit geograficky či firma/občan...
To co uvádí BSA je fakt k úsměvu.
Na druhou stranu: jestli BSA dělá stejnou metodikou průzkumy řadu let a ve všech státech, žebříčky zemí či trendy v časových řadách určitou vypovídací schopnost mají, řekl bych. Byť jednotky u těch čísel by neměli být kusy, procenta a dolary, ale řekněme jablíčka či puntíky ;-)
Reagovat >

Vložil: iki, 15. května 2009,13:56:33

Titulek: jak ale piratstvi merit?
Chtelo by to (aby byla kritika konstruktivni:) navrhnout nejakou metodiku, ktera by byla mene prustrelna. Protoze merit piratstvi mi neprijde jako trivialni.

Na obranu BSA bych dodal, ze jestli pokud meri podle stejne metodiky v case, pak i podle teto metodiky muze konstatovat pokles piratstvi.(ale nez Kc by mela uvadet spise nejake body ci jine virtualni jednotky...)

ad vlastni metodika:
Napada me pruzkum nahodnych pocitacu a merit, kolik % softu je tam legalne. Ale stejne to o nicem nevypovida...
Reagovat >

Vložil: David, 15. května 2009,16:13:29

Titulek: RE: jak ale piratstvi merit?
Dost možná ta míra pirátství vyčíslit nijak nejde a je potřeba to vzít na vědomí. Operovat s číslem, které je výsledkem nějakého výpočtu, kde figurují pouze doměnky násobené bulharskou konstantou, je velmi zavádějící. A ještě horší je z toho něco následně vyvozovat. V tomto směru je naprosto správné, že na to autor upozorňuje.
Reagovat >

Vložil: iki, 15. května 2009,19:29:11

Titulek: RE: jak ale piratstvi merit?
Soulasím, že vyčíslit přesně míru pirátsvtí jde jen těžko, zvlášť, když nám chybí definice:) Nicméně, potřeba to je. To je snad jasné, ne?
Reagovat >

Vložil: Miloslav Ponkrác, 15. května 2009,19:46:01

Titulek: RE: jak ale piratstvi merit?
Ono je potřeba neuvěřitelné množství věcí, které ale prostě nejde zrealizovat. Je to smutné, a je třeba si na to zvyknout, ale realita a přírodní zákony nás přeci jenom maličko omezují.

Je pravda, že každý režim se na to snaží zapomenout, buď vizemi „poručíme větri dešti“, nebo „vizemi o neustálém udržitelném ekonomickém růstu“, ale zatím jsou to obé fikce, a pokus o jejich realizaci dopadl vždy krizí.

Vyčíslit dostatečně přesně míru pirátsví reálně nejde. A jakákoli metoda, kterou objevíte bude mít chybu minimálně několik desítek procent, tedy moc toho neukáže, a už vůbec ne jemný vývoj o jedno procento.

A metodika BSA je jen číslo totáně vycucané z prstu, které nemá vůbec jiný účel, než obhájit existenci BSA a obhájit nutnost represí v zákoně.

BSA počítá míru pirátství přesně takto:

1) Začne na nějaké hodnotě – třeba 45%. Toto číslo je totálně vycucané z prstu, případně si zatočili kolečkem u Mountfieldu a co jim vyšlo, to napsali.

2) Kdykoli jim jdou politici na ruku, a zvýší drakonické tresty, či definice pirátství v zákoně, tak si BSA vycucá, že se míra pirátství dalším rokem vycucá třeba o půl až jedno procento nižší.

3) Pokud naopak politici jim nejsou na ruku, a třeba zruší tresty smrti za poslech písničky, od které nemáte pokladní doklad, či zruší 20 let vězení za vlastní hru na kytaru, pak si vycucají pro příští rok číslo o několik procent vyšší – a následně jim argumentují, že je „potřeba s tím něco udělat“.

4) Vycucaná čísla je třeba nějak obhájit. Takže se vymyslí metodika, která je dostatečně nepřesná, neseriózní, zamlžená a obsahuje tolik bulharských konstant, že nejde ověřit, a jde s ní vysvětlit jakékoli číslo.

5) Vycucané číslo z prstu pak BSA zveřejní, a pak se s tím operuje jako s přesným podkladem. Tomu pomáhají čím dál méně inteligentní novináři, a vůbec obrovská masa lidí, která neprohlédne hru BSA.

Reagovat >

Vložil: Miloslav Ponkrác, 15. května 2009,18:09:03

Titulek: RE: jak ale piratstvi merit?
Ano, může konstatovat pokles pirátství. :-)

Kdyby se metodika BSA uváděla matematicky správně, tak by musela uvést:

Rok 2009: pirátství: 39%±500%
Rok 2010: pirátství: 38%±500%

Mimochodem, podle stejné metodiky jsem v tomto roce mladší o 15 let, sledujte:

Rok 2009: bylo mi 40 roků ± 50 roků
Rok 2010: je mi 25 roků ± 50 roků

Oba údaje pro rok 2009 i 2010 jsou v toleranci plus mínus 50 roků pravdivé a pravdivě vyjadřují můj skutečný věk.

Takže dokázáno: V tomto roce jsem o 15 let mladší!!! Není to úžasné!!!
Reagovat >

Vložil: AGG, 16. května 2009,2:29:37

Titulek: BSA
S BSA nikto nepolemizuje asi preto, lebo tu organizaciu nikto neberies skutocne vazne. Asi ako s blaznom sa nebude nikto hadat, ze obloha je zeleno bodkovana.

Na druhej strane, kedysi som studoval ich metody a ista logika tam je. Napriklad - prieskumom mozno +- zistit, aka je penetracia znackovych pocitacov vs. neznackovych a z toho (zase +-) kolko pocitacov sa vlastne pouziva ci sa kupilo. Typicky softverovy balik tiez ma istu logiku (bezne PC = 0,99 Windows, 0,8 antivirusu, 0,01 Photoshopu...), potom prieskum oblubenosti jednotlivych napr. antivirusov (BTW do balika sa pocita aj free softver).

S kazdym takymto prieskumom samozrejme klesne presnost a BSA si to este pokazi svojimi bujarymi tlacovymi spravami, ktorymi sa skor zosmiesni...

Osobne by som 'mieru piratstva' medzi domacnostami videl cez 80%, vo firmach menej a vo velkych firmach este menej... Mozno su nakoniec tie cisla od BSA celkom blizko.

Tak ci onak, BSA je v praxi hanba, ale nejaka seriozna vzdelavacia organizacia (vratane propagacie free softveru atd) by nebola od veci.
Reagovat >

Vložil: AGG, 16. května 2009,2:33:23

Titulek: RE: BSA
Este... Ta metodika je od materskych organizacii, preto asi dava zmysel :) Keby ju vypracovali lokalne pobocky, tak by to bolo horsie.

Inak, tak filozoficky... Ma niekto priklad statistiky, ktorej sa da verit?
Reagovat >

Vložil: tHe_jinXeD, 16. května 2009,15:40:23

Titulek: Puvod cisel ve "vyzkumu" BSA.
Ale podle BSA jsme na tom porad docela dobre
http://www.nationmaster.com/red/graph/cri_sof_pir_rat-crime-software-piracy-rate&b_map=1

Co je vsak nejodpornejsi jsou zavery, ktere vyvozuji z teto trojclenky zkreslenych faktu:
Moreover, dollar losses from piracy rose by $8 billion to nearly $48 billion. Tedy ztraty ktere pocitaji dle rovnice Value of Pirated Software = (Legitimate Market)/ (1-Piracy Rate)- Legitimate Market. :o)

Pripadne jak vytrzene z predvolebnich kampani:

Software piracy negatively affects much more than just the industry. It also puts a strain on technology companies’ ability to invest in new jobs and new technologies; harms local resellers and services firms; lowers government tax revenues; and increases the risk of cyber crime and security problems. A recent IDC study conducted for BSA found that reducing software piracy by ten percentage points over four years could deliver billions in economic growth and hundreds of thousands of new jobs.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn