Konec diskusí, dámy a pánové

Ne, nebojte se, zde nehodlám diskuse ani omezovat, ani cenzurovat; šílení diskutéři a křiklouni tyto stránky zatím ještě neobjevili.

Před rokem a půl jsem zde publikoval článek o škodlivosti (některých) internetových diskusí – škodlivosti nikoli pro čtenáře se slabšími povahami, ale především pro jejich provozovatele, a mírně jsem se podivoval, že jim to nedochází. Musela uplynout na poměry docela dlouhá doba, než se poměry změnily. Přední česká média jako je iDnes.cz nebo Aktuálne.cz svá diskusní fóra cenzurují – správci zde vymazávají příspěvky, které považují za nevhodné. (Slovo „cenzura“ se může zdát nevhodné, ale tato činnost odpovídá přesně definici, například zde; z totalitních dob máme toto slovo zapsáno v trochu jiných souvislostech). Se zcela radikálním krokem přicházejí Novinky.cz, které povolí přispívání do diskusí jen těm uživatelům, kteří se korespondenčně (tedy opravdovou papírovou poštou!)  zaregistrují. Těm přijde do sedmi dnů na jejich adresu zase jiný papírek, který bude obsahovat sedmimístný autentizační kód. Diskuse na Novinkách nebudou anonymní (ani pod přezdívkou), bude vždy uváděno plné jméno, příjmení a „město“ diskutujícího, abych citoval text z nových pravidel (organizátoři této akce zřejmě nepočítají s tím, že by diskutoval někdo, kdo není „z města“, neboť vesničani buď nemají Internet, či jsou negramotní a jen si na něm prohlížejí obrázky).

Je ještě dobré podotknout, že „Novinky.cz“ si vyžádají kompletní korespondenční údaje těchto osob a tito rovněž musí souhlasit s tím, že je „Novinky.cz“ budou dále používat, zpracovávat a spravovat. (To je poněkud bezprávní formulace, neboť něco takového může realizovat pouze právnická osoba; tou však Novinky.cz nejsou – není tedy jasné, jestli tyto údaje poputují do společnosti Borgis a.s., Seznam a.s. nebo do obou.). Dále stojí za zmínku, že se zaregistrovat může pouze ten, kdo má účet na Seznamu (jinak vás to vůbec nepustí k formuláři) a rovněž to, že mezi pravidly, které dotyčný schvaluje, je vedle rozumných podmínek (porušování zákonů, urážlivé, vulgární příspěvky, tapetování, reklama atd.) i zákaz publikování příspěvků nesouvisejících s tématem článku.

 

Je celkem jasné, k čemu toto opatření na Novinkách povede – k faktickému zániku diskusních fór na tomto médiu. Předpokládám, že tzv. „normální diskutující“, člověk jako vy a já, si semtam přečte článek v různých internetových médiích a velmi zřídka má nutkavou potřebu k němu něco sdělit. Jeho příspěvek se objevuje „jednou za čas“, je výsledkem nesouhlasu, potřeby doplnit, opravit chybu, má věcnou připomínku a podobně. Takovýto diskutující samozřejmě za nového režimu na Novinkách nebude olizovat poštovní známku a čekat týden na kód, aby se k článku, který mezitím samozřejmě zapadne a již nikdy nebude čten, vyjádřil.

Samozřejmě na českých webech existují i nenormální diskutující, kteří se vyjadřují úporně ke všemu, obvykle z velmi extrémních úhlů pohledu či publikují bezvýznamné výkřiky, a samozřejmě dokáží v jediném příspěvku suverénně porušit všech osm pravidel, které pro povolené diskutování zavádějí Novinky; pochopitelně vždy vystupují anonymně. Nedivil bych se, kdyby nějaké množství těchto lidí – ale myslím, že tak jako tak je jich poměrně malý počet, o to větší je jejich aktivita – tu známku olízlo a požádalo Novinky.cz o autorizační kód, ale vylučuji, že by dovedli diskutovat tak, jak to nová pravidla vyžadují. Ze všeho nejvíce se ale budou bát jako všichni zbabělci ztráty anonymity.

Mimochodem, koresponenční autorizaci k diskutování neznám z žádného světového média, které na Internetu sleduji.

 

Jsem si nicméně jistý, že to „Novinky.cz“ (ať už to znamená „Seznam“ či „Borgis“) dobře vědí a že likvidace diskusí je záměrná, a že je především vedená jasnými komerčními zájmy. Jak jsem psal v onom rok a půl starém článku, je (tehdejší, dnes už záhy bývalá) forma volných, necenzurovaných diskusí pro provozovatele serveru komerčně škodlivá – škodí pověsti média u inzerentů a ničemu jinak nepomáhají. Neboť všechna internetová média ukazují inzerentům a agenturám nejrůznější vypulírované profily své čtenářské skupiny, kterou se samozřejmě snaží vykreslit v tom pro inzerenta nejlukrativnějším a nejserióznějším světle. Pokud si ale inzerent dá tu práci a zabrousí do diskuse, nabude dojmu, že tyto články čte banda úchylů z okraje společnosti, která rozhodně mezi zákazníky inzerenta nepatří. (Což sice není pravda, ale vypadá to tak).

 

Tah Novinek.cz je mazaný. Po zavedení těchto restrikcí bude tento internetový deník náhle vypadat jako serióznost sama; úchylní diskutující se přesunou tam, kde ještě je jim povoleno se bez větších problémů realizovat, a budou tak kazit pověst konkurenčních médií. Současně ale nejde o likvidaci diskusí jako takovou – to by zase poškodilo pověst Novinek; a pár lidí, kteří tu korespondenční registraci provedou, se najde, takže semtam se někde příspěvek objeví.

Dřívější existence necenzurovaných, zcela otevřených diskusních fór byla vydavateli zdůvodňována takto:

-         jakékoli cenzurování či moderování je technicky obtížné či lidsky pracné (není to samozřejmě pravda, zástupný argument)

-         diskuse máme rádi, ukazujeme tím, že nás lidé opravdu čtou a dokonce se i aktivně vyjadřují (vyčichlý argument, platný možná v internetovém pravěku)

-         víc diskusních příspěvků, víc čtení, víc pageviews, a o to nám jde, což se říkalo obvykle „mimo záznam“.

Jediným skutečným důvodem ten třetí. Soupeření o maximální návštěvnost je platné stále, nicméně už je bez přívlastku „za každou cenu“ jako dříve. Hlavní metrikou nejsou zobrazené stránky (které živé diskusní fórum generuje), ale unikátní návštěvníci; zde ani sto padesát stránek příspěvků ničemu nepomůže. Shlédnutých stránek (pageviews) je tolik, že by se s nimi dala hnojit pole.

 

Jak už se na českém Internetu stalo několikrát, Seznam dokázal být radikálnější než jeho konkurenti, kteří volí obvykle neslané-nemastné cesty s příslušně neslanými-nemastnými výsledky. Může si to dovolit – je lídr s takovým náskokem, že si nějakého procentíčka úbytku návštěvnosti statistici nevšimnou; u konkurence by to byl důvod ke znepokojení. 

 

Bude zajímavé sledovat, kam se „diskutující“ z Novinek po uzavření zdejších fór vrtnou. Zcela bez moderace jsou zatím diskusní fóra na TN.cz; že je zde řada příspěvků evidentně protizákonných, šéfstvo Novy nijak neznepokojuje, dokonce takové diskuse vyzdvihnou na titulní stránce. Stejně tak diskusní fóra českých bulvárních deníků – zajímavé ale je, že tam nikdo pořádně nediskutuje. Registrovat je nutné se na iDnes.cz, na Aktuálně.cz se přispívá bez registrace; obě fóra jsou ale moderovaná („cenzurovaná“), nicméně zatím jen tak jemně, čili „neslaně-nemastně“, odstraňují v podstatě jenom vulgarity, což špatný dojem z diskutujících (tj. „čtenářů média“) nezlepší. Anonymita, vzájemné útočení čtenářů či různé rasistické (apod.) výpady jsou tolerovány. Pokud se na některý z těchto webů přesídlí tvrdé jádro diskutujících z Novinek, budou mít zdejší cenzoři o starost víc a nedivil bych se, kdyby následovali příklad Novinek a začali diskusní fóra likvidovat podstatně tvrději.

 

Může to vypadat zvláštně, ale (například) úplným vypnutím diskusních fór v předních internetových denících bychom se – vlastně zařadili mezi vyspělé země. V britských, amerických či neměckých vydáních hlavních internetových deníků diskusní fóra nejsou. Jejich vydavatelé v nich nevidí přínos a mají pravdu. Křik českých uživatelů o „porušování svobody slova“ nebo „totalitě“, jak bylo možné se dočíst k diskusi k zavedení restrikcí na Novinkách (tato podnětná diskuse je nyní bohužel zablokována, tj. není možné ji číst) je zcela mimo mísu – každý má možnost se na Internetu vyjádřit tisíci způsoby – vždyť jen serverů přímo určených k diskutování najdeme desítky. Vydavatelé na Západě pouze řekli – tohle je naše zeď, tedy my rozhodujeme, kdo na ni smí a kdo nesmí psát. Rozhodli jsme se, že to budeme pouze my, a vy máte kolem tisíce dalších volných zdí.

Diskusní fóra samozřejmě zůstávají u nás i venku na odborných serverech a v blogosféře; tam je diskuse skoro vždy kultivovaná a tedy i přínosná. Ale v obecných médiích, kde převládají citlivá (politická, společenská) témata, jim pomalu zvoní umíráček.

 

téma: Internet - 04.03.2009  


Komentáře ke článku celkem: 14
olizovanixdrm04. 03. 2009 09:19
cenzura a přínos diskusíMartin04. 03. 2009 09:26
 RE:RE: cenzura a přínos diskusíMadCap04. 03. 2009 09:36
 RE:RE: cenzura a přínos diskusíterasky24. 12. 2016 12:03
 RE:RE: cenzura a přínos diskusíBarracuda04. 03. 2009 10:17
 RE:RE: cenzura a přínos diskusírony04. 03. 2009 11:07
Návštěvnost?Jiho04. 03. 2009 10:34
diskusie nad novinamirony04. 03. 2009 11:03
Nemyslím, že by byl problém korespondenční přihlašování.Radek04. 03. 2009 13:07
Art Thriller - Cenzura a byznysMilan Kalina04. 03. 2009 18:29
ReakceJiří Hlavenka05. 03. 2009 00:49
doplněníMilan Kuneš05. 03. 2009 08:12
Po sezóně...Jiho13. 03. 2009 20:50
Novinky.czVlada30. 08. 2015 14:33
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn