Zelená sázkám aneb Kalouskova cesta tam a zase zpátky

Internetové sázení mělo být zakázáno a místo toho je povoleno: jakou to má logiku? Překvapivě zcela dokonalou.

Skutečnost překvapivého povolení internetového sázení poněkud zakryl jeden jeho zvláštní a jistě nezamýšlený efekt – že se stal smrtelnou pastí jednoho lidoveckého politika, který jej ale naopak v odvážném, ale jinak zcela mylném manévru chtěl využít naopak ke svému vítězství nad stranickým soupeřem. Povolení internetového sázení v Česku ale je zajímavé z několika dalších důvodů.

 

Kdo celý případ sledoval – táhl se několik let – nabyl oprávněně názoru, že vše směřuje k zákazu a ne k povolení. Představitelé ministerstva financí se vyjadřovali velmi ostře a tvrdili, že proti zahraničním společnostem provozujícím sázení v ČR zakročí, znemožní jim zde činnost zákazem finančních prostředků přes domácí banky, a že budou stíhání a tvrdě trestáni i sázející. Ministr Kalousek tvrdil, že sázení bude povoleno přes jeho mrtvolu a obzvláště bizarními nápady proslul ředitel odboru ministerstva Vrzáň. Povolení s minimálními omezeními pak vypadá jako nepochopitelný obrat čelem vzad, ale zde logika poněkud klame. Ona totiž žádná střední cesta neexistuje, a velmi zvláštně se oba krajní póly  (tvrdý zákaz vs široké povolení) v podstatě dotýkají.

Pokud by bylo internetové sázení zakazováno, muselo by jít o opravdu „tvrdý“, nekompromisní, vymahatelný a vymáhaný zákaz, aby se znemožnila činnost zahraničních sázkových kanceláří (zejména bwin, ale etablují se další). Jakákoli jiná varianta zákazu by byla prohrou, protože by se víceméně konzervoval stávající stav, kdy zahraniční společnosti u nás vesele, možná legálně a možná nelegálně, podnikají a odčerpávají několik miliard korun možných rozpočtových příjmů mimo zemi. A naopak, pokud povolit, tak s minimálními omezeními, aby svůj byznys mohly rozjet české sázkové kanceláře, mající za Bwinem a dalšími obrovskou časovou ztrátu, aby jej mohly urvat zpět a tím přesměrovat do domácího rozpočtu nemalé peníze.

 

Ovšemže je zde morální hledisko: je sázení „slušná věc“, má se oficiálně otevírat další kanál, umožnit jej, jak kdosi emotivně psal, „z dětských pokojíčků“? Proč učit gamblerství už od dětského věku, to bylo těch zničených životů a rodin málo?

Celkový objem prohazardovaných peněz v ČR se ročně odhaduje na 150 miliard korun – mimochodem, gigantická částka, odpovídající 15 000 na obyvatele včetně kojenců. Když já nesázím, nikdo z mé rodiny taky ne, vy taky ne, nikdo od vás taky ne… kolik musí prosázet ti, kteří sází?

Jenomže: z tohoto objemu připadá převažující částka (70-80%, přesná čísla z tohoto napůl šedého byznysu nejsou) na výherní automaty, tedy na ten druh hazardu, který je odborníky označován za hlavní příčinu problémů s gamblerstvím. Kurzové sázky, tedy sázky na sportovní výsledky obhospodařují pouze desetinu celkového trhu s hazardem, tedy asi 15 miliard Kč. (Nevím, jestli je tento příměr přesný, ale selským rozumem bych tu devastující škodlivost kurzových sázek vs hrací automaty zkustil přirovnat ke škodám způsobeným u kouření „cigaret vs doutníků“).

Pokud tedy politické strany, které jsou zvyklé klást důraz na morální hodnoty – a to KDU-ČSL nepochybně, nelicoměrně je – bojují proti hazardu coby činnosti škodlivé společnosti a rodině, proč nic nedělají proti výherním automatům, kterých je v malém Česku nejvíce v celé Evropě? To je otázka pro bratry a sestry, statečně bojující proti kurzovým sázkám na Internetu.

 

Dalším podstatným faktorem je postoj českých sázkových kanceláří – zejména státní Sazky, která je proslulá dobrými vazbami na politiky. Není to tak dávno, kdy se šéf Sazky Aleš Hušák rozčiloval nad tím, že stát se sázením na Internetu nic nedělá a že by se to mělo zakázat; byznys společností jako je Bwin odmítali i představitelé dalších sázkových kanceláří. Nyní, několik dní po povolení, je televize plná reklam – těchto sázkových kanceláří, ovšem – na sázení po Internetu.

Proč ten náhlý obrat? Jak tomu standardně bývá, každá nová věc prochází u zavedených hráčů typickými fázemi, od ignorování, přes zesměšňování, odmítání až k nadšenému přijetí. České sázkovky si časem uvědomily, že tohle je a i pro ně může být velký byznys – proto ta změna názoru. Dále nezapomeňme, že start internetového sázení vyžaduje zhruba dvouroční přípravu, organizační a technologickou; proto je logické sázení odmítat, dokud nejsem připraven, a jakmile připraven jsem, tak, možná obrazně řečeno a možná ani tak obrazně ne, zavolat Kalouskovi a říci mu, Mirku, už můžeš.

 

Je dobré si rovněž povšimnout, že vztah českých sázkovek k internetovému sázení je různý. Ač to nikde nebylo nahlas, domnívám se, že Sazka byla dlouhodobě tím největším odpůrcem, zatímco její pronásledovatelé (Synot, Tipsport atd.) naopak sázení po Internetu chtějí déle. Pro dominantní Sazku, která sází na konzervativní uživatele, stále stejnou reklamu v televizi a „stomiliónové jackpoty“ je cokoli nového ohrožením, pro pronásledovatele naopak šancí ji ohrozit. I to mohlo ovlivnit dlouhé a zvláštní váhání legislativců při povolování internetového sázení – silný lobbing sázkových firem je v této zemi jakýmsi veřejným tajemstvím, a můžeme se už jen dohadovat, jestli šlo o lobbing bílý, neúplatkářský, nebo o jeho horší variantu.

 

Shrnu: jsem silně přesvědčený, že ministr Kalousek přes optické váhání a nejasná prohlášení lidí z jeho úřadu byl zcela přesvědčený, že internetové sázení v ČR musí být a bude povoleno, a to přinejmenším od začátku roku 2007, kdy vznikly na toto téma kvalitní právní rozbory informující ministerstvo, že nelze ani legálně, ani prakticky zničit činnost Bwinu a dalších na českém území. Proč to trvalo dva roky, je uvedeno výše, a samozřejmě k tomu připočtěme i to, že se jedná o politický „horký brambor“, u kterého je u nás zvykem jej nějakou dobu přehazovat z jedné ruky do druhou.

 

I Česko tedy dává sázkám na Internetu zelenou: uspějí domácí kanceláře v souboji se zahraničními? Vyskytují se názory, že Bwin (zejména) už má u nás tak silnou pozici, že není ohrozitelný, ale tak jednoduché to není. Právě tak mají své loajální fanoušky i české sázkovky a nebude pro ně obtížné „přesměrovat“ své zákazníky na Internet – a je to samozřejmě v jejich zájmu, protože s internetovým sázením mají nesrovnatelně menší režie než s kamennými pobočkami. Ostatně obrovský zájem – zřejmě nečekaně velký, protože i takovou Sazku přinutil zrušit svou velkorysou promo akci, ve které v podstatě rozdávala lidem zdarma peníze – dosvědčuje, že trh po „domácím“ internetovém sázení je hladový.

Nejasná je ale jedna věc: zatímco české sázkové kanceláře odvádějí ze zákona nemalou část svých výnosů státu, Bwinu a dalších se to netýká. Sazka a spol. tedy budou pravděpodobně vypisovat na atraktivní sportovní události horší (méně výhodné) kurzy než zahraniční kanceláře – nehledě na to, že zatím jejich profesionalita ve vypisování kurzů není příliš vysoká, ale to se dá vylepšit. České sázkovky tak mohou získat spoustu klientů pro internetové sázení, ale budou to spíš příležitostní, jak se v branži říká, rekreační sázející, sázející spíše emotivně (na českou reprezentaci atd.) a zřídka, zatímco profesionální sázející, kteří si tím „vydělávají na živobytí“ nebo to aspoň zkoušejí (a kteří staví na perfektních informacích, jako je připravenost týmů k zápasům, ohlášené soupisky hráčů a další informace na poslední chvíli) zřejmě zůstanou u celosvětových sázkařských sítí.

 

Závěrem je nicméně nutné si přát, aby evropské zákonodárství platilo „naplno a také zpětně“: tedy když už mohou zahraniční sázkovky v Česku a dalších zemí Unie působit, aby v těchto zemích i vyplácely státu adekvátní část výnosů stejně jako Sazka nebo Tipsport.

 

Poznámka: trochu mimo záběr článku je otázka, proč by vůbec sázkovky měly odvádět státu nějaké extra peníze kromě běžných daní z podnikání. Důvod je jednoduchý a dlouho známý – je prokázáno, že sázení jsou jakési „easy money“ – jednoduchý, snadno dosažitelný profit, kdy bez většich nákladů získává sázkovka do své kapsy zhruba polovinu prosázených peněz. Sázející zejména v loteriích nemají žádnou představu, jaká je pravděpodobnost výher, tedy jestli sázkovka rozdává z vybraných peněz zpět 85% nebo třeba jen 30%, jaká je „marže“ sázkovky, v podstatě sázejí emotivně na obrovský jackpot a podobně. Proto se zrodila myšlenka extra odvodů peněz do státního rozpočtu, následně přesměrovaných například do sportu (jistě by nebylo od věci přímé financování skutečně dobročinných činností než sportu, který je sám od sebe velkým byznysem, ale to je opět jiné téma). Tento postup má svou logiku a lety se osvědčil; měl by ovšem být v rámci EU do maximální míry sjednocen a hlavně zorganizován tak, aby z částky prosázené občany daného státu (podléhajících tedy jeho zákonům) se adekvátní zákonná částka vracela zpět, bez ohledu na to, u které sázkovky dotyčný sází.

 

 

téma: Internet - 20.01.2009  


Komentáře ke článku celkem: 19
DoplněníJiho20. 01. 2009 10:14
 RE:RE: DoplněníJiří Hlavenka20. 01. 2009 11:05
 RE:RE: DoplněníJiho20. 01. 2009 11:27
 RE:RE: DoplněníMart20. 01. 2009 12:26
 RE:RE: DoplněníJiří Hlavenka20. 01. 2009 13:17
 RE:RE: DoplněníJiho20. 01. 2009 15:21
 RE:RE: Doplnění,RE: Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl....Jiho,Jiho20. 01. 2009 15:59
 RE:RE: Doplnění,RE: Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl....Mart21. 01. 2009 02:07
 RE:RE: Doplnění,RE: Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl.Jiho21. 01. 2009 10:19
 RE:RE: Doplnění,RE: Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl.Mart22. 01. 2009 01:29
 RE:RE: DoplněníKeff20. 01. 2009 13:13
 RE:RE: DoplněníPaflik20. 01. 2009 14:20
 RE:RE: DoplněníJiho20. 01. 2009 15:08
 RE:RE: DoplněníPaflik20. 01. 2009 16:29
 RE:RE: Doplněníqedisk21. 01. 2009 17:04
Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl....Jiho20. 01. 2009 15:43
 RE:RE: Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl....Jiří Hlavenka23. 01. 2009 12:21
 RE:RE: Sakra, já věděl že jsem na něco v tom fofru zapomněl....Jiho23. 01. 2009 22:35
promohobr20. 01. 2009 17:33
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn