Kde se stala chyba? (K teroristickým útokům v Bruselu)

Šest delších poznámek k nedávným teroristickým útokům v Belgii.

K teroristickým útokům v Bruselu.

1. Je u nás politická skupina, která v maximální míře napomáhá tomu, aby se izolované teroristické útoky přeměnily v opravdový civilizační konflikt, a jmenuje se Úsvit-Blok proti islámu se svými požadavky "zakázat islám" a podobně. Samozřejmě nelze "zakázat" to, co je v myslích a srdcích lidí: jen z pokojně žijících a pracujících lidí instantně vytvoříte skutečné nepřátele. Nic nenahrává teroristickým fanatikům z tzv. Islámského státu jako právě tyto snahy, protože by tím okamžitě triumfovala jejich ideologie a začali by se k nim přidávat příznivci ne po desítkách, ale po miliónech. Nelze zakázat víru, zakažte její vnější projevy a tím intenzivnější bude uvnitř. Zbourejte mešitu, kostel nebo synagogu: vytvořili jste právě jednotku radikálů. Čeští fanatičtí antiislamisté jsou stejně nebezpeční jako fanatičtí islamisté; mějme na paměti, že se radují z každého úspěšného teroristického útoku a z každého mrtvého.

2. Kde se stala chyba? Nemyslím vůbec, že je v "přílivu uprchlíků"; toto jsou naopak v naprosté většině lidé, kteří prchají před stejnými grázly, kteří v Bruselu odpálili nálože. Řádově největší počet obětí islámského terorismu je v USA (11. září), kde je muslimských imigrantů minimum, a tyto útoky neplánovali a neprovedli migranti, ale lidé vně země. 
Podle mého názoru je zásadní chyba v tom, že bohaté západoevropské státy připouštějí vznik a rozvoj oblastí s vysokou koncentrací lidí bez práce, bez vzdělání, bez dobrých příkladů v okolí, bez valné šance se uplatnit, vyloučených lokalit, které jsou pro radikalizaci - tedy proti odpor a nenávist proti systému, která se pak přetaví v násilí - ideální živnou půdou. Země západní Evropy - platí to méně o Německu a to je důležité - v tomto jednají pokrytecky: na jedné straně se prezentují jako vyspělé demokracie s fungující správou, jako vysoce kulturní a nejen penězi bohaté země, ve kterých je radost žít - pokud si ovšem připustíme selektivní slepotu a budeme se tvářit, že v nich neexistují ghetta, kde nefunguje ani demokracie, ani správa a moc ani zákony a kde je možné si o spokojeném životě jenom snít.

3. A kde se ještě stala chyba? Není dnes už ani veřejným tajemstvím, že o aktivní šíření a bohaté financování radikální a nepřijatelné islámské propagandy, neslučitelné nejen s (nepsanými) evropskými hodnotami, ale i psaným právem, se stará zejména Saudská Arábie, kde je tento druh islámu státním zřízením. Wahábistická Saudská Arábie je přitom označována za velkého přítele Západu, zatímco tiše toleruje, ne-li přímo podporuje výcvikové základny teroristů na svém území (15 z 19 atentátníků z 11. září pocházelo z této země) - zatímco Irán je řazen do "osy zla" a je pod tvrdými sankcemi. (Ne že by byl režim v Iránu o mnoho lepší než v Saudské Arábii; není ale taky horší). 
Je jasné, že situace na Blízkém východě je extrémně složitá, že to je sud s prachem - přesněji barel s ropou - a že je pozitivní, že Saudové hrají i jakousi pozitivní roli místního po zuby ozbrojeného četníka. Ale současně platí, že bezvýhradnou podporou tohoto režimu podporujeme šíření islámského fundamentalismu v Evropě. Nelze se mně věřit, že není možné sjednat vztah, ve kterém bude udržena ona jakási "četnická" role Saudů v regionu s podmínkou, že upustí od šíření svého extrémního islámu mimo hranice země - mám za to, že Saudové dnes potřebují víc Západ a jeho zbraně (včetně amerických základen na svém území atd.) než Západ potřebuje Saudy.

4. Případ Turecka. Naprosté nepochopení situace ukazuje vyhrocené úsilí antiislamistů (ale bohužel i řady normálních stran, které v tomto jednají populisticky) nepovolit bezvízový styk s Tureckem. Občané Turecka samozřejmě nemají problém získat víza, kdo si o ně požádá a není zrovna na rizikovém seznamu, ten jej získá; víza jsou ostatně velmi zastaralou překážkou cestování, vlastně jen byrokratickou a ne skutečnou, a samozřejmě zkorumpovanou - o udělení víza rozhoduje turecký úředník. Zavedení bezvízového styku s Tureckem je podmíněno splněním řady dosti zásadních bezpečnostních podmínek; jednou z nejdůležitějších je zavedení povinných biometrických pasů, které jsou velmi těžko zfalšovatelné, na rozdíl od těch dnes platných. Pokud by Turecko, které bezvízový styk velmi chce, požadovaná bezpečnostní opatření zavede, bude to pro Evropu znamenat zvýšení její bezpečnosti a nikoli "cestu do pekel", jak tvrdí hloupí lidé z Úsvitu/BPI.

5. Co by se mělo dělat? Nejdříve k tomu, co moc nepomůže: vyhlašování výjímečných stavů, stavů ohrožení, kumulace vojáků a policistů v ulicích, stokrát víc kamer a sledování lidí. To jsou opatření, která se asi "musí dělat k uklidnění lidí", ale po čase stejně odezní (jen to šmírování zůstane). Podstatné je dle mého názoru právě potlačování šíření náboženského extrémismu, důsledné a přísné, s přesným vědomím toho, kde musí vést dělicí čára: zachování odlišnosti i víry, ale dodržování evropských pravidel hry, psaných i nepsaných. Není možné dovolovat, ani tolerovat radikální výklady islámu, náznaky "vlastního práva" v muslimských komunitách a je nutné to postihovat přísně a "netolerantně", protože právě toto islámský radikalismus plodí. Musí být dána možnost deportace těch, kteří radikální a násilné myšlenky aktivně šíří a kázají. Současně - to je možná ještě důležitější - musí západoevropské státy kousnout do hodně kyselého jablka a začít pracovat na likvidaci ghett a vyloučených lokalit, dramaticky zvýšit investice (zejména lidské) na úsilí o integraci. Je jasné, že to bude politicky nepopulární - hodně práce, peněz a žádné krátkodobé výsledky, spíš jen prvotní problémy - ale jiná možnost není vidět.

6. Spolužití dvou obřích civililizačně-kulturních okruhů (křesťanského/atlantského a arabsko/muslimského) bude rozhodně obtížné, často konfliktní a bude nejspíš určující osou vývoje zemí a národů v obrovské euro-asijské oblasti v tomto století. Zažijeme nepochybně hodně problémů a bolesti - to platí pro obě strany - a žádný recept napsaný na dvacet let dopředu dát nelze, situace se bude jistě vyvíjet tak, jak nejméně čekáme: mějme na paměti, že státy v této "druhé části světa" jsou z valné části polofunkční, zhroucené, diktátorské a násilné a velmi klopotně se prodírají vpřed. Čím si však jsem jistý, je, že pokud bychom - tak jak domácí i evropští "antiislamisté" navrhují - vztyčili neproniknutelnou hranici, za kterou bychom snad měli zahnat všechny nositele druhého náboženství, čeká nás nevyhnutelný světový válečný konflikt o rozměru poslední velké války či ještě větší: jsem přesvědčen, že tzv. Islámský stát by během krátké doby ideologicky a mocensky zvítězil od Tangeru po Islamábád a získal do svých rukou milióny bojovníků a stovky tisíc zbraní včetně jaderného arzenálu. A toto Evropa nemůže dopustit a věřím, že ani nedopoustí.

téma: Bloc.cz - 25.03.2016  


Komentáře ke článku celkem: 21
nechate ci smazeteJan25. 03. 2016 13:23
Deportaceq126. 03. 2016 07:15
 RE:RE: DeportaceJiho26. 03. 2016 10:17
 RE:RE: DeportaceE.K.28. 03. 2016 18:17
 RE:RE: Deportacevávra29. 03. 2016 11:28
 RE:RE: DeportaceJiho29. 03. 2016 18:24
SaudiJiho26. 03. 2016 10:47
vojenská doktrína muslimůRichter27. 03. 2016 11:11
bezHonza27. 03. 2016 14:32
no tak tedy nevim RAB_THIRD28. 03. 2016 00:50
Jestli dobře chápu...Martin V28. 03. 2016 20:20
Aktuální témapedro29. 03. 2016 20:14
 RE:RE: Aktuální témaHlavenka29. 03. 2016 23:03
 RE:RE: Aktuální témathr30. 03. 2016 09:34
 RE:RE: Aktuální témaJiho30. 03. 2016 10:04
 RE:RE: Aktuální témathr30. 03. 2016 10:26
 RE:RE: Aktuální témapedro30. 03. 2016 18:37
 RE:RE: Aktuální témathr01. 04. 2016 07:20
 RE:RE: Aktuální témaJiho31. 03. 2016 10:37
 RE:RE: Aktuální témapedro30. 03. 2016 18:24
Dotaz k článkuJiho31. 03. 2016 10:20
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn