Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Spocklw, 9. února 2016,12:55:40

Titulek: Automatizace byla
Opravdu úsměvná představa, že to někdo fotil ručně. Ale není třeba si myslet, že focení v té době bylo v plenkách, vždyť je to už po 2. světové válce, kde se automatické kamerové a fotografické záznamové systémy používaly na různých letadlech.
Reagovat >

Vložil: AG., 9. února 2016,16:17:41

Titulek: RE: Automatizace byla
Veru, hlavne armady mali so snimkovanim pre spionazne ucely dost skusenosti. Oproti tomu nafotit vlastnu krajinu je malina.
Reagovat >

Vložil: oldwomen, 10. února 2016,5:51:07

Titulek: RE: Automatizace byla
:-) úplně nejdřív se fotozařízení montovalo k palubním kulometům. Logicky - nezávislé potvrzení sestřelu. Běžně bylo, hlavně z důvodu výcviku, používáno ještě v půli devadesátých let. Vyhodnocovala se přesnost střelby jak v simulaci vzdušného souboje, tak i při střelbě na různé cíle. Mechanicky i opticky byly vymakaný i záznamíky letových parametrů. Taky na v podstatě kinofilm. Snímalo to patnáct parametrů. Současný pevnopaměťový zvládají 248 parametrů. Schopný pokrok od prvních barospirografů, které snímaly parametry dva. Výšku a rychlost.A zaznamenávaly rytím hrotu po papíře naběleným plavenou křídou :-)
Reagovat >

Vložil: Oldwomen, 10. února 2016,5:37:01

Titulek: snímkování
Snímkovalo se pomocí speciálních letadel. Teda speciálních... Opravuji. Snímkovalo se pomocí letadel s namontovaným fotokontejnerem , ve kterém byl "foťák" s filmem asi 20cm šířky. Z hlavy si rozměr nepamatuji a jsem líná googlit. Fotoletka byla v Hradci Králové, snímky se pak zpracovávaly v Poličce. Posuv filmu byl automatický. Operátor ležící na břiše s hlavou vystrčenou ze dveří a cvakající fotky na flexaretu je scéna hodná parodie na bondovky :-)
Reagovat >

Vložil: thr, 15. února 2016,9:27:26

Titulek: RE: snímkování
Především již někdy těsně po WWI byla vymyšlena tzv. "Mapovací kamera". Šlo vlastně o systém, kde se pás filmu postupně odvíjel proti pohybu letadla a v kombinaci s dalšími "fígly" byl při nasazení na letadlo letící v dané výšce konstantní rychlosti a kursem výsledkem vlastně jediný "panoramatický pás" krajiny, ze kterého se pak tvořila mapa.
Pro vojenské účely se to užívalo jen doplňkově, protože u vojenského průzkumu nebylo vždy možné zaručit možnost konstatní rychlosti a kursu, takže tam se asi víc užívaly systémy pro jednotlivé snímky (přirozeně i ty měly automatické přetáčení filmu).

Každopádně metody pro focení na film svou "vymakaností" byly o hodně dál, než si v dnešním digitálním zblbnutí umíme představit...
Reagovat >

Vložil: Spocklw, 12. února 2016,13:24:08

Titulek: 1927
Mimochodem, prohrabal jsem se tady ve starých zásuvkách a nešel jsem tu soubor leteckých snímků z r. 1927, pro zajímavost jsem jeden nascanoval:
https://www.dropbox.com/s/ga5f4uek7ljlf6g/Skener_20160212.jpg?dl=0

Jde o toto místo, jen je fotka jinak natočená:
http://mapy.cz/zakladni?x=16.7705872&y=49.2959228&z=16&base=ophoto

To jen tak pro zajímavost, že technologie byla zvládnutá už o hodně dříve.
Reagovat >

Vložil: thr, 15. února 2016,9:37:48

Titulek: Ad ovoce
V mém dětství jsem se s "přístupnými alejemi" nejvíc setkal v jižních Čechách, problém ale byl v tom, že šlo především o stromy kolem silnic, kde byla hodně sporná kvalita - usazování olova z tehdejšího benzínu atd. Docela věřím, že v padesátých letech se stejné stromy běžně obíraly, provoz byl zlomkový, ale v mém dětství mezi 70tými a 80tými letmi už se k tomu nikdo moc neměl.
Ve městech a vesnicích toho moc k vidění nebylo.

Jinak docela zajímavý je postřeh s lesem - ano, lesy jsou v jistém smyslu až invazní a tvář krajiny mění. Spousta dnes zalesněných kopců byla třeba v meziválečném období zcela holá.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 16. února 2016,11:19:00

Titulek: Lesy
A vida, já si říkal, že bloc.cz už je mrtvý, zejména co se pan H. rozhodl zapojit do politiky, že spíše celý bloc smaže, protože by některé jeho emotivnější příspěvky z minulosti mohly být zneužity v politickém boji :-)

Ale k věci: my v Práglu na to máme ještě vymakanější aplikaci: http://dveprahy.cz Tam se paralelně ukazují 2 mapy/letecké snímky vedle sebe a je to myslím lépe popsané a uživatelsky příjemné. Člověk s tím stráví zajímavé chvilky, doporučuji.

S těmi zelenými úvahami souhlasím. Plocha lesů za posledních 100 let skutečně přibývala, oproti všeobecnému přesvědčení. I za éry socialismu. Dodnes pamatuji, jak v 90. dorazila v bílých absurdních brýlích se Škvoreckým Z.Salivarová a jak mě pobavila její odpověď na to, co jí po těch 20 letech nejvíc překvapilo. Prý (z těch opozičních zpráv) měla představu, že najde spálenou zem bez stromů a přitom když někam jeli autem, byli pořád obklopeni neuvěřitelným množstvím lesů :-)

V celkovém číslu za ČR to má 2 hlavní příčiny: 1)zvyšování efektivity zemědělství, díky kterému přestalo být smysluplné obhospodařovat každé políčko v kopci, 2) a to hlavně, odsun Němců. Pohraniční hory ještě před válkou celkem silně osídlené a tedy odlesněné. Už v letech 45/46 padlo strategické rozhodnutí ta území znovu neosídlovat Čechy, na to nás bylo málo, ale cíleně zalesnit. Tak vznikla např. "divoká" Šumava :-) To nemělo primárně souvislost se vznikem železné opony atd.

A naprosto souhlasím s úvahou o volném zeleném prostoru, v Praze mě štve přímo neskutečně: kdekoliv je volná plocha, kde je prostě tráva, nálety, stromy, pak postupně ptáci, zvířata atd., prostor kam můžou chodit blbnout děti, tam dříve či později dorazí místní politická reprezentace s neprůstřelnou logikou: buďto je nutné to hyzdící a neupravené území zastavět (že to koupil krátce předtím agilní developer je určitá náhoda), nebo díky 50mega+ dotaci z EU předělat na upravený park, tedy trávník co musí firmy následně sekat a pár exotických stromků, co se musí v létě zalévat. Nejlépe s plotem a omezeným vstupem.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn