Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: OM, 29. dubna 2014,12:10:50

Titulek: Média = Protilietadlové delo
Ak subjekt X (osoba, firma, institucia, politicka strana, ...) "zautoci" na A.B., splnia (i stratove) media ulohu spolahlivej obrany. Vzdy sa najdu zdroje (a novinari), ktori "najdu" neprijemne fakty o X a dokazu ich dostatocne dlho podsuvat citatelom (= volicom). Drviva vacsina subjektov X nie je blba, takze letecke utoky ani nenastanu (ano, obcas to nejaky zufalec skusi a system sa aspon realne otestuje).
Reagovat >

Vložil: Jindřich N., 29. dubna 2014,17:14:00

Titulek: Čištění systému
Dobrý den, pane Hlavenko, rád čtu vaše články.

Zajímal by mě váš názor na myšlenku, že to Andrej Babiš dělá prostě proto, že ho štve korupce, byrokratická zátěž a další překážky ze strany systému, na které každý podnikatel každodenně naráží a které mu defakto ničí obchody a kradou z firem peníze. A v jeho případě 200x tolik, co jiným podnikatelům. Nemůže toto být další z motivací?

Což souvisí i s tou úvahou "protože může".
Reagovat >

Vložil: thr, 30. dubna 2014,9:46:25

Titulek: RE: Čištění systému
Jste opravdu přesvědčen, že korupce firmě velikosti Agrofertu tak moc škodí? Reálně je možná až naopak, sice se něco utratí za úplatky, což ale na druhé straně vede k získání daleko zajímavější ceny od státu... Problém je spíš současná situace, kdy protikorupční hysterie vede k tomu, že mnoho výběrových řízení skutečně končí na cenách pod náklady, tohle je dlouhodobě neudržitelné. Cynik by si dokonce mohl myslet, že Babiš chce korupci nahradit přímými vazbami. Nicméně pravdou to být nemusí a ač jsem spíše skeptik, tak bych vůbec nevylučoval možnost, že tu jde skutečně o do jisté míry idealistickou snahu něco změnit více do hloubky.

O tomto je ale právě podstata článku - opravdu je dost těžké rozklíčovat, o co se tu hraje, přitom je to ale pro vývoj v ČR zcela zásadní. Také by mne odpověď velmi zajímala...
Reagovat >

Vložil: Void, 29. dubna 2014,17:50:15

Titulek: Pumpa na dotace
Myslím si, že jeho cílem je, aby si přihrál maximum (zejm. evropských) peněz z dotací do Agrofertu. Tím dostane smysl vlastnictví "JZD Horní Dolní".
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 29. dubna 2014,19:15:50

Titulek: Odpovědi
ad média: zatím není vidět zneužívání MaFry vlastníkem. Byl tam jeden sporný případ, kdy Mladá Fronta vytáhla deset let starou kauzu OKD (kterou už dávno předtím objevila Česká televize) a týden ji "vařila" proti Sobotkovi. Ale to je pořád ještě celkem standardní novinářská práce. Ale jinak se nic neděje a nátlak vlastníka vidět není.

ad zda to Babiš může dělat proto, že ho štve korupce atd. Možné to je, já v tomto celkem nevylučuju žádnou možnost :). Nicméně právě on jako velmi zkušený podnikatel ví, že v principu i u nás probíhá podobný vývoj jako v ostatních postkomunistických zemích, že to je spíše věc náhrady dvou, tří generací lidí a ne otázka jednoho "spasitele".

ad dotace: Agrofert překvapivě zase tak moc dotací z Bruselu nebere, a evropská zemědělská dotační politika je poměrně striktně daná; rozhodně nemohou vlády jednotlivých zemí svévolně rozhodovat, komu nasypat dotace a komu ne.
Reagovat >

Vložil: OM1, 30. dubna 2014,9:13:34

Titulek: RE: Odpovědi
Tie media su urcita POISTKA - nemusia byt nikdy zneuzite. Z ekonomickeho hladiska staci, aby podnikali bez vyraznejsich strat (mensie straty Andrej zatiahne). Z psychologickeho hladiska oponenti (politicki, ekonomicki, ...) vedie, ze super ma nieco v zalohe (media ako strategicku zbran) a budu opatrnejsi.

Urcity cas sa prestalo u nas (SK) intenzivne "vrtat" do jednej z financnych skupin. Nie, chlapci neprestali byt dravcami (mozno este naopak), ale vstupili do denniku Pravda a TV Joj. Tato "malickost" stacila na pokoj zbrani. Pritom tieto media si robia svoju standardnu pracu a nie su (nijako specialne) zneuzivane. No oponentom staci pocit, ze by mohli byt...

Chcem verit, ze sa Andrej stane STATNIKOM (= autoritou) a nie klasickym "politikom" (= clovekom, ktory bere politiku ako inu formu podnikania). Predpoklady na to ma (financna nezavislost, rozhladenost a dufam, ze i "nevydieratelnost"). To sa dozvieme az po niekolkych rokoch (po sumarizacii chyb, ktore zakonite pridu a vysledkov). Zial moc je silna droga a tazko sa oddolava jej negativnym ucinkom.
Reagovat >

Vložil: thr, 30. dubna 2014,9:59:02

Titulek: RE: Odpovědi
S tímhle bych docela souhlasil. Varianta, že média pořizuje spíše jako strategickou zbraň a ne jako taktickou dává smysl.
Tohle je právě Babišův rozdíl proti většině našich politiků (a skoro bych řekl, že vůbec nejvíce se to týká ČSSD). Oni fakticky uvažují pouze na taktické úrovni ve stylu Kalousek je nepopulární, tak z něj uděláme démona a vymezíme se proti němu, lidé moc nemají rádi církve, tak uděláme velké téma z restitucí nebo třeba příklad staršího data s vytvořením zásadního tématu z 30ti korun u lékaře. A ono to třeba i na první pohled funguje, jenže už v celkem krátké době se to může začít vracet - financování zdravotnictví je problém, nafouklý odpor proti restitucím dělá z lidovců nestabilního partnera (a mimochodem pozastavení restitucí by z hlediska dopadu na ekonomiku bylo spíš negativní), nadsazenou hysterií proti Kalouskovi si zase Sobotka naprosto zavřel cestu k široké koalici atd. Vsadím se, že s médii by to bylo stejné - kdyby ČSSD nějakým způsobem získala vliv, tak ho okamžitě použije "k bitvě" ve smyslu útoku na konkurenty a o tom, že by mohlo být lepší mít pojistku k tomu, aby se raději než bitva vyhrála celá válka by je ani nenapadlo.
Babiš je ale nesporně úvahy v delším horizontu minimálně plně schopen a řekl bych, že to i dělá, převahu nad protivníky mu do značné míry poskytuje právě toto.
Reagovat >

Vložil: Johny, 1. května 2014,23:58:54

Titulek: RE: Odpovědi
Spíše než v tom, čemu se MF věnuje (Sobotkovi), bych problém viděl v tom, o co se nezajímá – tedy právě o samotného Babiše. Proč se s podobnou náruživostí nezabývá též (pochybnou) minulostí AB?
Reagovat >

Vložil: thr, 30. dubna 2014,10:02:29

Titulek: RE: Odpovědi
Ad dotace - celkem striktní jsou z EU dotace "na hektar" atd. Nemalé peníze jsou ale skryty třeba v rozsahu závazků na podíl biopaliv atd a tady není prostor pro národní vlády až zas tak malý. On třeba rozdíl podílu biopaliv o jediné procento je v penězích fakt slušná hromada...
Podotýkám, že také nejsem přesvědčen, že je odpoveď na babišovy aktivity takto jednoduchá, myslím si pouze, že to trochu podceňujete.
Reagovat >

Vložil: Petr Holý, 30. dubna 2014,15:05:21

Titulek: ehm :)
Tentokrát musím s panem Hlavenkou naprosto souhlasit :)

Jen jednu připomínku, kormidlování politiky přes media není typické jen na východ od nás, ale je naprosto typické i na západ od nás resp. na jih ....

Ne nadarmo je Andrej Babiš přirovnáván k italskému premiérovi Silviu Berlusconim...

Ne nadarmo v USA veškeré media byla konsolidována do 7 mamutích mediálních domů vlastněných přímo nebo zprostředkovaně úzkým okruhem politiků (neocons) a nezávislá media tam přestala prakticky existovat.

Technologie moci je stejné na všech světových stranách :)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 30. dubna 2014,15:36:21

Titulek: RE: ehm :)
Není tak typické v Británii, Německu, Francii či zemích Beneluxu. Dokonce není typické ani pro země jihu Evropy, zde je výjimkou Itálie s Berlusconim, tam se to zcela vymklo normě.

USA - je dobře, že jste to připomněl. Je to trochu jiný případ. Jednak pochopitelně není pravda, že média jsou zde vlastněna politiky (které noviny prosím patří Obamovi?), spíše ta země je poměrně ostře názorově rozdělena a média jsou tak velmi silně "stranická": jedna polovina nenapíše nikdy nic hezkého o democrats, druhá zase o republicans, a obě v tomto duchu velmi tvrdě manipulují s fakty a selektivně publikují.
Ale to je hra, kterou všichni znají. Všichni vědí, komu straní Fox News a přes tohle prizma filtrují, co se tam dočtou.
A samozřejmě výhoda Ameriky je, že je to obrovský trh a najdete tam vedle těch "partisan", tedy stranických médií i obrovské množství dalších zdrojů, s různým názorovým úhlem pohledu, různou kvalitou, od skvělé po špatnou. Tak to prostě v Americe chodí: je na vás, co si vyberete, je to vaše zodpovědnost, vaše rozhodnutí.
Reagovat >

Vložil: Petr Holý, 30. dubna 2014,16:04:02

Titulek: RE: ehm :)
Jistě, můžeme se dohadovat co znamená být typické a nebýt typické... ale relevantní argumenty pro to či ono nebudu mít zřejmě ani já, ani vy.

Například tuzemská mediální kampaň v průběhu prezidentských voleb byla naprosto typickým příkladem kormidlování politiky přes media z jedné strany.

Musím se přiklonit k názoru, že Mafra byla obranná koupě, a má sloužit k odstrašení podobně jako jaderné zbraně... kdyby bylo potřeba začne kobercový Mafra nálet... dokud potřeba není, tak ať si holt pomaličku umírá..

ad US: Vycházím z analýzy kterou jsem nedávno četl, ze které plyne, že prakticky veškerá media v US od obřích novin po lokální městská radia patří přímo čí zprostředkovaně do sedmi holdingů, zkusím to dohledat.

Obama si ze svých 400 tisíc USD ročně opravdu mediální dům nekoupí.. ale kdo by vlastnictví mediálního domu očekával od relativně špatně placeného herce? :) Majetek prezidenta Barack Hussein Obamy II se odhaduje na cca $11,830,000 USD v roce 2012. Pravda, může ještě na účet daňových poplatníků ročně 150 tisíc utratit za reprezentaci, 100 tisíc za cestovní výdaje a 20 tisíc za zábavu.

Stačí se podívat, co všechno patří takovému Rupertu Murdochovi, proti jeho mediálnímu impériu (News Corp, Fox holding a 21 century Fox) cca 14 mld USD je celý Agrofert pořád ještě celkem mraveneček.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 30. dubna 2014,17:02:41

Titulek: RE: ehm :)
Netřeba se dohadovat, stačí oddělit dojmy od pojmů a přestat relativizovat.
Je "tvrdý fakt", že v zemích, které jsem uvedl, je vrcholná politická pozice a vlastnictví předního mediálního domu, a navíc nějaké velké podnikání, neznámou. Nevyskytuje se to tam, není (možná nějaký naprostá a časově omezená výjimka existuje, ale ta pouze potvrzuje toto pravidlo). Oligarchizace je pojem známý z východu a z jihu. Ne ze západu a severu. S tím holt nenaděláte a tak to je.

Ohledně USA: tu analýzu byste mohl linknout. Pokud se o něčem bavíme, tak ať to tu je. Jinak možná si neumíme dobře představit, co znamenají "média" v Americe: jsou to desítky tisíc (!!) různých médií. Každý den nějaká vznikají a zanikají. To množství i pestrost jsou neuvěřitelné, navíc samozřejmě anglicky psaná a hovořící média jsou po celém světě. Kdo chce, tak si naladí v USA Al-Jazeeru ve svém rodném jazyce - nejmenší problém. Nebo BBC. Nebo může číst The Economist, nebo The Guardian, nemusí ani vstávat ze židle. Nikde není tak informačně otevřený svět jako tam, kde se hovoří anglicky - a to je podstatné.

Jistě, že média v USA (ale i jinde po světě) jsou součástí tzv. vydavatelských domů, obřích koncernů. Jenomže tyto koncerny jsou veřejně obchodovatelné společnosti, kde největší individuální akcionáři (fyzické osoby) mají nepatrné podíly, v desetinách procenta apod. (Výjimkou je právě ten Murdoch - ale opět je to výjimka potvrzující pravidlo). Já jsem taky četl ty hlouposti o "rodinách", to prostě zase píše někdo, kdo vůbec neví, jak vypadají public companies v USA. Ford už dávno nepatří panu Fordovi, Disney panu Disneyovi, Time Warner bratřím Warnerovým. A žádný z těchto vydavatelských domů nevlastní politickou stranu. V tom je ten drobný rozdíl mezi USA a námi.
Reagovat >

Vložil: karel, 1. června 2014,21:06:58

Titulek: RE: ehm :)
U Británie jste pozapomněl na souručenství Murdoch & Blair. Bez Murdochovy podpory by Blair se svou New Labour v roce 1997 nevyhrál volby.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 30. dubna 2014,17:50:38

Titulek: Ekonomická kondice
S článkem celkem souhlasím, taky jako většina komentujících beru koupi MfD primárně jako "koupení si klidu" (těžko bude tento hlavní investigativní hráč dneska investovat do investigování, jak Babiš přišel k původnímu kapitálu "od isté švajčarské rodiny" :-), plus je to strategická zbraň.
Docela mi tu ale chybí více hledisko ekonomické. Slyšel jsem úvahy, že ekonomická kondice Agrofertu není bůhvíjaká. Ano, dravě zkupoval podniky, ale na dluh. Ano, má obrovský obrat, ale jaké marže? Oficiálně Babiš přiznává dluhy astronomických 25 mld. Kč. A ty musí pořád refinancovat. Kdyby nastal nějaký špatný bankovní čas, globálně, mohl by mít problémy. Nebo kdyby na něj banky nějak zhurta vystartovaly...
Troufám si tvrdit, že pokud proti bankéřům zasedne chlapík v dvojjediné roli zadluženého slovačiska a ministra financí, co ukáže palcem nahoru nebo dolu o zavedení sektorové bankovní daně či dokáže nějaké bance zle pocuchat peříčka svými lidmi, bude to velká selanka a ukáže se, že nějaké úroky jsou přežitek a naopak je pro ně pocta, že mu mohou poskytovat financování se záporným úrokem. :-)
Ale vážně, zkrátka že politickým angažmá do značné míry jistí ekonomickou pozici svého impéria. Že nepotřebuje v politici nutně bohatnout, ale jistit se. Přičemž že si "nakrade" na refinancnování svých dluhů řádově stovky miliónů či třeba na Lessu miliardy je jen takové příjemné zpestření :-)
Reagovat >

Vložil: pedro, 30. dubna 2014,22:20:54

Titulek: RE: Ekonomická kondice
Toť otázka do pranice :-) Podle mého názoru není pozice Agrofertu minimálně účetně špatná. Lze dohledat, že podnik má cca 6-7 mld roční obchodní marže, vytváří přidanou hodnotu cca 25 mld korun a má cca 45 mld hmotného majetku. Takže těch 25 mld sice zní jako astronomická částka, ale v poměru k ostatním ukazatelům to není předlužený podnik.

Věřím tomu poslednímu odstavci. Babiš možná tak nějak tuší, že "blbá nálada" v ČR bují a dost možná si řekl, že než aby mu ev. zatápěl libovolný populista (aneb pojďme si zahrát hru, kolik hlasů by získal Okamura, kdyby řada lidí neviděla alternativu v ANO), bude tu politiku dělat sám.

Ohledně osobního obohacení bych byl hodně opatrný - nechci a priori někomu dávat nálepku gaunera. U Babiše jsou naprosto akutní dvě jiná rizika: 1) opojení v jeho případě (žádný program, žádná skutečná strana a žádná ideologie) naprosto pragmatickou mocí, 2) spolupracovníci. Ono to souvisí - já si osobně myslím, že není žádný zázračný způsob jak dělat dobrou politiku na steroidech (tzn. hned, s využitím "firemních" např. marketingových postupů). Tradiční stranický život a funkce mají svoje opodstatnění - že to nějak přestává fungovat i na Západě a že v ČR se nám toto ani nepodařilo nastartovat je otázka na delší diskusi.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 1. května 2014,0:07:13

Titulek: RE: Ekonomická kondice
Já se tady taky pedra zastanu :). Agrofert je zdravá firma - opět, podle toho, co o něm víme, a není toho zase tak mnoho. Míra zadlužení je běžná, a je to v podstatě růstové zadlužení; Agrofert dokázal v uplynulých letech rok co rok pěkně růst a "growth eats cash", to je běžné. A taky se nemylme: Agrofert úvěrují standardní soukromé banky za standardních podmínek, ručení a dalších pravidel hry. Jsou na světě podstatně více zadlužené firmy - a mají AAA rating. Agrofert dokáže spolehlivě a stabilně vytvářet cash, a nemyslím, že by to bylo do budoucna něčím ohroženo.

Souhlasím velmi i s posledním odstavcem, to je naprosto výstižný postřeh. Klíčové zde je, zda si Babiš troufne ANO přeměnit do standardní politické strany, tedy zda bude ochoten a schopen se zdát moci nad touto stranou, kterou dnes má.

Reagovat >

Vložil: Jiho, 1. května 2014,11:13:48

Titulek: RE: Ekonomická kondice
Jasně že Agrofert úvěrují soukromé banky, jiné už ani vlastně nemáme :-) Ale jak vidíte tu situaci, kdy o 25 miliardách dluhů a jejich podmínkách vyjednává dlužník, který je zároveň ministr financí a toho času je jedinou bariérou před sektorovou daní v řádech desítek miliard, která na tyto soukromé banky hrozí dopadnout? Proto tomu jsou veškeré dosavadní střety zájmů a korupce u ministrů za posledních 25 let o jeden dva řády jinde :-))

Na vaše 2 otázky si troufám odpovědět, že se v dohledné době ANO na politickou stranu nepřemění. To by totiž znamenalo zaujmout jasnou pozici, v případě Babiše tedy přiznat, že to je echt pravicová strana zhruba na idejích TOP09. Což mu nikdy žádný politický stratég, které najal, neschválí, to je jako od Gotta získat jasné vyjádření, jestli má radši blondýny nebo brunety, Spartu nebo Slávii. To se radši nechá zabít, než aby tohle řekl :-)

Co se týká stranické personálního politiky, tam to zatím hraje Babiš chytře. Klíčové posty obsadil zaměstnanci Agrofertu, kteří vědí, že kdyby se postavili Babišovi, jsou ve svém původním oboru vyřízení a neměli by se kam vrátit. A díky tomu, že každý ví, že ANO platí kompletně on ze svého, jsou jakékoliv pokusy o převzetí strany standardními mechanismy jako volby či vnitrostranická demokracie pasé. Dokonalá soft power :-)


Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 1. května 2014,20:20:37

Titulek: RE: Ekonomická kondice
Ale samozřejmě, já v tomto s vámi zcela souhlasím! Babiš je prostě v permanentním konfliktu zájmů, tohle Kalousek pojmenoval naprosto přesně. Takových situací, jakou popisujete, můžou během jeho panování na ministerstvu nastat desítky. Babiš přitom toho nemusí zneužít, nejspíš ani nezneužije, často to ani nepůjde. Ale ten konflikt mezi veřejnou službou ministra a ovlivněním soukromého podnikání je tam pořád.
Reagovat >

Vložil: Milan Tříska , 1. května 2014,11:26:57

Titulek: sběratel devastátor
Jen tak se přidat do diskuse k článku, o kterém autor jistě dlouho přemýšlel je obtížné. Je to velmi dobrý článek. Přikláním se k tomu, že pan Babiš je sběratel- filatelista. Proč nejí chápán jako podnikatel typu Bati? Protože nic nezaložil,on jen sbírá. On není grunder, ba ani inovátor. A v každém případě svým jednáním dokončuje morální devastaci společnosti,která mu neuvěřitelně nekriticky věří,ale protože on sám žádný plán ani vizi nemá, dopadne to o to hůř. A pan Babiš samozřejmě dělá obvyklé chyby amatérů- už má jako každý politik na všechno názor, nepřipravený, rychlý a špatný. Viz třebas jeho podpora projektu Amazon v Brně.To byla totálně ztracená šasne říci něco skutečné užitečného a nového, namísto toho se přidá k davu rychlou nepromyšleno promluvou.I nadále vystačí s neprogramem.Podle mého on necítí žádnou odpovědnost plynoucí z vlivu a moci, kterou má. Je zcela nezodpovědný a krutě se nám nevyplatí.Jo je to sběratel, zatím. Jak se vyvine, to uvidíme,ale není se na co těšit.Grunderství a vize v něm není.
Reagovat >

Vložil: Strýček Joe, 1. května 2014,18:43:42

Titulek: Možná je to prosté
Možná je to prosté. Babiš je úspěšný podnikatel. Policie za ty roky na něj nic nenašla. Jeho 200 firem platí 1 miliardu na daních ročně. Neštvalo by Vás kdyby si Janouškové, Bémové, Řebíčkové strkali peníze z vašich daní do kapsy? S Mafrou je to jednoduché. Bakalou vlastněné noviny by Babiše před volbama ugrilovali. Proto si musel koupit část mediálního trhu aby ty útoky otupil. S prodělkem se v tomto případě počítá.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn