Ukrajina IV: počítáme zisky a ztráty

Poslední dny jsou nevzrušivé a předvídatelné: hlavní aktér děje, Rusko, dělá to, co od něj všichni čekali, způsobem, jakému se nikdo nediví. Herci ve vedlejších rolích - Ukrajina, EU, Amerika - postupují podle napsaného scénáře. Ukrajinsko-krymská krize, jakkoli je zásadní geopolitickou událostí posledních dvaceti let, mizí z prvních stránek. Protože nudí.

Počítáme správně?

Na první pohled jsou součty jasné: Rusko získalo Krym - zisk. Ukrajina ztratila Krym - ztráta. Západní svět bezmocně přihlíží - ztráta.

 

A co když je to přesně naopak?

 

Co Rusko ztratilo

Rusko získalo Krym a jeho obrovské území je o jeden malinký kosočtvereček větší. Získalo chudý kraj, do kterého bude muset investovat desítky miliard, aby mu tento kraj zůstal věrný a nezačal brzy nostalgicky vzpomínat na zlatá ukrajinská léta. Přes nalité miliardy cíle nedosáhne: Krymčané jsou hrdí a vždy jednali podle svého. Moskva bude mít na krku potížistu - o tom nepochybujte.

 

Když už Rusko chtělo získat Krym, mohlo to udělat desetkrát elegantněji. Nemuselo tam posílat svoje vojáky a získat před světem pověst trapného, nedůvěryhodného lháře, který tvrdí, že tam žádné svoje vojáky nemá. Kreml nemusel organizovat referenda týden po obsazení země, narychlo, a polepovat zemi plakáty s hákovými kříži. Nemusel dávat do referenda neférové otázky. Mohl nechat Krymčany jej zorganizovat férově, pod dohledem mezinárodních pozorovatelů (takže by nevznikaly pochybnosti o jeho regulérnosti, které nyní jsou), mohl nechat poloostrovu dostatek času na vysvětlení smyslu referenda, na diskuse, na ujasnění postojů - tak jak se to dělá v civilizovaném světě. (I ve Velké Británii se bude konat referendum o setrvání či odtržení Skotska - ale obě části si na to daly dva roky čas, aby měli občané dostatek času o tak zásadní věci popřemýšlet, zvážit všechna pro a proti, aby svoje postoje vysvětlily a obhájily hlavní politické strany). 

Ve férovém referendu by Moskva také zvítězila - a bylo by to její vítězství, uznané Západem. Ten by neměl jinou možnost než jej odsouhlasit a uznat začlenění Krymu do Ruské federace, uznat Putina za demokrata, který férovým, “předepsaným” způsobem umožní národu právo na sebeurčení.

 

Místo toho se konala fraška pod hlavněmi samopalů, narychlo ukuchtěná, z Moskvy dirigovaná a zaplacená. (Kdo zaplatil polep Krymu billboardy a plakáty oslavující “Rossiju”? Že by ta tříprocentní proruská strana?). Svět Krym neuzná - a nemyslím jen západní země, ale pravděpodobně vůbec nikdo, protože žádný ze států nechce uznat takovýto postup odtržení území - protože by to bylo uznání návodu secesistům v jejich vlastních státech. Krym bude pro svět i nadále loutkovou republikou, nikým neuznanou, stejně jako další loutkové státečky či území, které Kreml získal podobně (Čečna, Abcházie, Jižní Osetie).

 

Rusko navíc získalo území, které de facto mělo vždy pod svou plnou vojenskou kontrolou. Území, které bylo jakousi “pátou kolonou” pro jeho zájmy na Ukrajině - pokud bychom si v posledních ukrajinských volbách odečetli Krym, pak by dnes byla premiérkou (Ukrajinka) Tymošenková namísto (Rusa) Janukovyče.

 

Rusko ale ztratilo daleko více. Země, která začínala být na Západě brána jako slušný, skorodemokratický partner, se propadla někam do Brežněvovy éry. Diplomacie ochladne, Rusové nebudou nikam zváni a možná budou vykopnuti z G8, což je dost velké ponížení samo o sobě. Na společná vojenská cvičení s vojsky NATO může Moskva na hodně dlouho zapomenout. Hospodářská spolupráce ochladne, je možné i embargo na některé druhy zboží a technologií, což je v dnešní době “cyber-war” zvláště bolavé. Investice Západu se přesměrují jinam - třeba na Ukrajinu. A Západ se bude s daleko větší vervou osamostatňovat v otázce palivové nezávislosti: ostatně soudím, že takzvaná energetická bezpečnost se stane tématem číslo jedna. I kdyby to stálo hodně peněz - jako že bude! - bude se chtít Západ zcela odpoutat od závislosti v ropě a plynu. Kromě vlastní těžby (břidlicový plyn atd.) to bude znamenat zejména masivnější podporu obnovitelných zdrojů energie a úsporných řešení. A možná taky jádra. Pokud se to podaří, zcela upadne význam Ruska a arabských ropných států, což by byl zásadní zvrat ve světové rovnováze sil.

 

Putin získal maličký Krym, aby ztratil celou Ukrajinu.

 

Co získává Ukrajina

Zbavuje se Krymu, danajského daru. Krym byl vždy jiný, vojensky nekontrolovatelný a silně proruský, bolavá pata Ukrajiny víc než nějaký přínos. Vojensky jej země nepotřebuje - má lepší námořní základny v čistě ukrajinské Oděse.

Ukrajina získává přízeň Západu, kterou dlouhá desetiletí neměla (byla to taková “přehlížená velká země”). Tím, že neeskaluje napětí a nechává se z Krymu vojensky vytlačit, získává důležité diplomatické body, které v brzké budoucnosti za něco vymění: nejspíše za hotové peníze z EU a za výhodné ekonomické vztahy (dnes je například ukrajinská potravinová produkce zatížena při exportu do Evropy velmi vysokými cly).

 

Je samozřejmě těžké předvídat vývoj, ale Ukrajina přinejmenším získává silnou šanci a možnost, jak vstoupit do Evropy, ve které předtím “byla-nebyla”. Pokud ji využije - což předpokládá shodu politických sil, velké vstřícnosti k ruskojazyčnému obyvatelstvu Ukrajiny, nastartování procesu demokratizace země, dostane se na cestu, která vede do klubu bohatých. Toto je možnost, která se stane jednou za dějiny. Díky, Rusko, že jste nám ji dalo!

Co získává Západ

Dovolím si uvést jednu hodně kacířsky znějící teorii: Západu (tj. jeho lídrům) toto celé dění vyhovuje, je pro něj výhodné. Argumenty uvedu jeden po druhém:

1)      Zdůvodní a prosadí si vyšší výdaje na obranu, týká se samozřejmě Evropy. Armády NATO jsou samozřejmě s přehledem nejsilnější vojenskou silou na zeměkouli, jenomže jsou to z drtivé většiny vojska americká a britská - zbytek Evropy přihlíží a nechává se chránit. To není ani slušné, ani udržitelné, byť lze chápat, že se jednotlivým evropským vládám těžko schvalují výdaje na zbrojení, když jsou ty peníze potřeba jinde. Náhlá vojenská hrozba z Východu ale přiměje tyto úvahy přehodnotit, což je jen dobře: jak přesvědčený pacifista dobře vím, že nejlepší obranou proti válce je mít armádu, na kterou se každý bude bát zaútočit.

2)      Získává důvod do sebe integrovat Ukrajinu - velkou zemi sdílející západní (tj. křesťanské, či křesťansko-židovské) hodnoty, nikoli hodnoty islámské a orientální (viz Turecko). Integrace Ukrajiny bude ekonomicky bolavá a Evropa na tom bude krátkodobě tratit, dlouhodobě ale posílí. Dá se vlastně říci, že až integrací Ukrajiny do svých struktur bude Evropa “kompletní”: to, co bude mimo tyto hranice, už budou národy patřící převážně do jiných kontinentů a náležejících k jiným historickým a kulturním okruhům. Evropa se tak stane silnějším a vlivnějším světovým celkem.

3)      Získává legitimní důvod “držet Rusy venku”. Nedělejme si iluze, že by západní svět neměl Putina, důstojníka KGB, dávno prokouknutého. Jenomže jaksi nemohl si s ním nepotřásat rukama, nemohl se tvářit odmítavě, i když viděl, že tento muž tiše přetvořil jakž-takž demokratické Rusko v naprosto autoritativně ovládaný stát, která si na demokracii jen hraje.

 

Západ potřebuje Rusko buď jako zcela demokratické, nebo zcela slabé. Demokratizace se nepodařila, ba naopak nabrala silnou zpátečku, nastává druhá varianta. Hospodářské sankce, dříve nemyslitelné, budou nyní naopak vítané, a Západ je bude, byť jakoby váhavě a nechtěně - “my jsme to nechtěli ale nemáme jinou možnost” uplatňovat. Samozřejmě to bude bolet i jej, ale násobně méně než Rusko.

 

Je zde potřeba si opět osvěžit čísla. Západ (počítejme sem Evropu se státy Commonwealthu, USA a Japonsko) obývá miliard lidí, Rusko 147 mil., z toho Rusů je cca 110 mil. Ještě výraznější je ale poměr ekonomický: 40 mld HDP versus 2.5 bil. u Ruska, a to se promítá i do armád, zejména kvality zbraní. Dejte stranou glóbus, který klame, a vyhodnoťte tato čísla, a vezměte ještě v potaz, že 70% národního produktu Ruska je tvořeno vývozem plynu a ropy.

Co vlastně chce Putin?

Toto je nepochybně velká záhada a odpověď nezná asi nikdo, nejlepší západní špióny nevyjímaje. Jenomže, ať si chce co chce, nemá zase tak moc možností. Proberme si je:

1)      Spokojí se s Krymem a nebude podnikat nic dál. V tom případě Rusko jednoznačně prohrálo - nezískalo prakticky nic a ztratilo mnoho. Ano, Putin jistě získal nějaké domácí body, pro místní publikum je hrdinou, který ulovil tygra, vylovil na první hmátnutí z moře řeckou amforu a anektoval Krym. Ale domácí publikum nikoho nezajímá. (Jedna odvážná hypotéza: Putin se pouští do vojenských dobrodružství, protože jeho domácí pozice se stává vratkou. Rusko se propadá do ekonomické deprese a i Rusové jsou z Putina unaveni, před invazí jeho popularita klesla na rekordně nízká čísla. Je možné, že nelibost dávali najevo i další vlčáci kolem něj - oligarchové a generalita. Putin si tak tímto výpadem možná vybojoval dalších pár let navíc).Varianta se mě zdá jako nepravděpodobná, protože tohle je opravdu malinký zisk.

2)      Vezme si Krym a bude dál provokovat na východní Ukrajině, což možná povede k nějakým dalším “referendům” a uzmutí dalších kousků Ukrajiny, ale pravděpodobněji ne. Metodu provokací známe: setrvalé vojenské manévry na západních hranicích země, posilování stálých posádek na Krymu a např. v Bělorusku, s jakýmsi “obkličováním” Ukrajiny, vyhrožováním vojenským zásahem pod záminkou, že se ubližuje Rusům, pronikání paramilitárních jednotek na nehlídanou východní ukrajinskou hranici, a tak dále. (Tato varianta se mně jeví jako nejpravděpodobnější).
Ale opět, i v té nejvíce optimistické variantě (tj. získání nějakých dalších kousků území) zde nevidím výhru. Další loutkové pseudostátečky, další odpor Západu a s jistotou zesílení sankcí až na úroveň ekonomické blokády, další odliv investic, další pád rublu, další “vyhánění” Ukrajiny do náruče Evropy, tentokrát možná i směřující k dohodě o vojenské ochraně před útočníkem.

3)      Pokus o anexi dalších částí Ukrajiny po krymském způsobu, tedy silovým obsazením vojsky, jedno zda tentokrát s insigniemi nebo ne. Tohle by už znamenalo válku a pro Putina velmi silný vabank, jasný návrat bipolárního světa někdy z padesátých let minulého století. Rusko by se tak stalo v očích celého světa naprosto nezpochybnitelným agresorem s rizikem vstupu NATO do konfliktu, a nejspíše by utržilo dosti drtivou porážku. (Nezapomínejme, že zejména americká armáda se stáhla ze svých “misí” v Iráku a Afghánistánu a má teď, technokraticky řečeno, “volné kapacity”. A někde se ty nové drony vyzkoušet stejně musí, ne?). Zdá se mně skoro vyloučené, že by tato varianta ležela na stolech ruského generálního štábu jako plánovaná, ale může k ní spíš dojít shodou náhod, prostě někde na hranicích “vybuchne ohníček” a konflikt se pak vyeskaluje samovolně, tak jako mockrát v dějinách.

 

V českých rusofilních článcích jsem četl úvahy o tom, že Putin je geniální stratég, který všechny ostatní předčí o deset koňských délek, že je “racionální”, že je šachista, že to má vše promyšlené nadaleko dopředu.
A možná je tomu jinak. Milníky Putinovy kariéry jsou Čečna, Abcházie a Osetie, Krym. Územní zisky, které stály stovky tisíc životů (Čečna), či jsou zanedbatelné (gruzínské enklávy), či takové, kde získal vojenskou invazí to, co mohl dostat mírovou cestou (Krym). Do těch prvních pouze nepřetržitě cpe peníze, aby vyvolal zdání fungování, u té třetí ho to čeká. Rusko je stejně zkorumpované jako za jeho předchůdců, a ekonomicky je za Západem tak daleko jako dekády předtím. Stačí pokles cen plynu a ropy a země jde do deprese. Procentuální růst HDP je klamavé číslo: vezměte si absolutní růst HDP na hlavu (v euru či dolaru) a zjistíte, že západoevropské země rostou stále výrazně rychleji než Rusko. (Čili, jak je známo - z nuly se roste rychle, zvláště v procentech). Bohatí Rusové vyvážejí mění rubly za dolary v miliardách a ukládají je na Západě - krásný důkaz důvěry elity ve vlastní zemi.

A Putin sám je nejspíše osamělým člověkem na vrcholu moci, obklopen přikyvovači, jak tomu u podobných mužů malé postavy a megalomanské touhy bývá, který dost možná už dávno ztratil kontakt s realitou a schopnost sebereflexe.

Je špičkovým atletem, lovcem tygrů, pilotem stíhačky, hlubinným potápěčem-archeologem a přesto jej hryže, že Chuck Norris tohle všechno a mnoho dalšího dosáhl už ve dvou letech.  Závidí Západu jeho samozřejmou vůdčí roli a touží jej pokořit - nezná ale jinou cestu než zabíráním území a jiný prostředek než kalašnikov.

 

Který z obou Putinů je blíže skutečnosti? To se, myslím, v průběhu příštích měsíců dozvíme.

 

 

téma: Bloc.cz - 21.03.2014  


Komentáře ke článku celkem: 91
TitulekOndra Kněžour21. 03. 2014 19:49
 RE:RE: TitulekPatrick Zandl22. 03. 2014 07:38
 RE:RE: TitulekJiho22. 03. 2014 13:17
 RE:RE: TitulekOndra Kněžour22. 03. 2014 16:05
 RE:RE: TitulekJiří Hlavenka22. 03. 2014 16:24
 RE:RE: TitulekOndra Kněžour22. 03. 2014 17:05
 RE:RE: TitulekJiří Hlavenka22. 03. 2014 18:49
 RE:RE: TitulekOndra Kněžour22. 03. 2014 20:41
 RE:RE: Titulekpavell23. 03. 2014 19:13
 RE:RE: TitulekJiří Hlavenka22. 03. 2014 16:18
 RE:RE: TitulekOndra Kněžour22. 03. 2014 16:29
 RE:RE: TitulekJiří Hlavenka22. 03. 2014 16:39
 RE:RE: TitulekOndra Kněžour22. 03. 2014 17:21
 RE:RE: TitulekJiří Hlavenka23. 03. 2014 08:51
Zájmy Putina nejsou zájmy RuskaBrunellus21. 03. 2014 19:55
Bohužel až příliš optimistické...Václav Lacina22. 03. 2014 07:04
přílíš optimistickéJan Kodera22. 03. 2014 20:26
 RE:RE: přílíš optimistickéVáclav Lacina23. 03. 2014 03:52
Lzi anebo zaslepenost?Drapal Jiri23. 03. 2014 16:22
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Václav Lacina23. 03. 2014 17:42
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka23. 03. 2014 17:50
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiho24. 03. 2014 00:11
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka24. 03. 2014 10:08
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiho24. 03. 2014 12:56
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka24. 03. 2014 13:22
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Petr Holý24. 03. 2014 13:43
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka24. 03. 2014 14:05
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiho24. 03. 2014 19:08
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka24. 03. 2014 21:14
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiho25. 03. 2014 00:12
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka25. 03. 2014 10:27
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?thr24. 03. 2014 09:34
 RE:RE: Lzi anebo zaslepenost?Jiří Hlavenka24. 03. 2014 10:10
Stovky tisicDavid24. 03. 2014 08:10
Jako obvyklePetr Holý24. 03. 2014 12:03
 RE:RE: Jako obvykleJiho24. 03. 2014 12:51
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý24. 03. 2014 13:08
 RE:RE: Jako obvykleJiří Hlavenka24. 03. 2014 13:47
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý24. 03. 2014 14:07
 RE:RE: Jako obvykleJiří Hlavenka24. 03. 2014 17:22
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý24. 03. 2014 19:28
 RE:RE: Jako obvykleJiří Hlavenka24. 03. 2014 21:22
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý24. 03. 2014 23:46
 RE:RE: Jako obvykleJiří Hlavenka25. 03. 2014 10:15
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý25. 03. 2014 12:07
 RE:RE: Jako obvykleJiří Hlavenka25. 03. 2014 12:52
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holy25. 03. 2014 14:40
 RE:RE: Jako obvykleJiří Hlavenka25. 03. 2014 15:33
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý25. 03. 2014 15:41
 RE:RE: Jako obvyklePetr Holý25. 03. 2014 15:45
 RE:RE: Jako obvyklexxx24. 03. 2014 20:46
Málo kontextuJiří Dvořák24. 03. 2014 12:58
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka24. 03. 2014 14:15
 RE:RE: Málo kontextuthr26. 03. 2014 09:26
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka26. 03. 2014 11:56
 RE:RE: Málo kontextuthr26. 03. 2014 12:22
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka26. 03. 2014 12:43
 RE:RE: Málo kontextuthr26. 03. 2014 13:07
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka26. 03. 2014 14:14
 RE:RE: Málo kontextuJiho26. 03. 2014 17:57
 RE:RE: Málo kontextuDavid26. 03. 2014 20:32
 RE:RE: Málo kontextuJiho26. 03. 2014 23:36
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka27. 03. 2014 09:16
 RE:RE: Málo kontextuJiho27. 03. 2014 11:58
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka27. 03. 2014 19:35
 RE:RE: Málo kontextuJiho29. 03. 2014 10:48
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka29. 03. 2014 12:01
 RE:RE: Málo kontextuJiho29. 03. 2014 13:46
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka29. 03. 2014 17:33
 RE:RE: Málo kontextuJiho29. 03. 2014 23:53
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka30. 03. 2014 19:30
 RE:RE: Málo kontextuDavid27. 03. 2014 13:56
 RE:RE: Málo kontextuDavid27. 03. 2014 14:01
 RE:RE: Málo kontextuDavid27. 03. 2014 14:33
 RE:RE: Málo kontextuJiho29. 03. 2014 09:59
 RE:RE: Málo kontextuJiří Hlavenka26. 03. 2014 23:01
 RE:RE: Málo kontextuJiho26. 03. 2014 23:25
 RE:RE: Málo kontextuHonza27. 03. 2014 09:43
 RE:RE: Málo kontextuHonza27. 03. 2014 09:46
 RE:RE: Málo kontextuJosef27. 03. 2014 12:38
hodná USAJosef24. 03. 2014 21:06
 RE:RE: hodná USAPetr Holy28. 03. 2014 10:35
 RE:RE: hodná USAPetr Holy28. 03. 2014 15:50
MuzičkoJan Novák25. 03. 2014 10:44
fašismus v ukrajinských školáchPetr Holý27. 03. 2014 19:26
 RE:RE: fašismus v ukrajinských školáchkolemjdouci27. 03. 2014 21:26
Nějaká fakta z historeJiho29. 03. 2014 10:37
 RE:RE: Nějaká fakta z historeHonza31. 03. 2014 09:40
 RE:RE: Nějaká fakta z historeJiho31. 03. 2014 12:47
 RE:RE: Nějaká fakta z historeJiří Hlavenka31. 03. 2014 15:49
 RE:RE: Nějaká fakta z historexxx31. 03. 2014 18:31
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn