Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Erik , 7. března 2014,10:36:21

Titulek: Referendum na Krymu
Výsledky referenda budou pro připojení Krymu k Rusku. Nezávisle na tom, jak ve skutečnosti budou občané hlasovat...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,10:58:43

Titulek: RE: Referendum na Krymu
To je docela dobře možné :/. Ale opět: zfalšování referenda se neutají, a bude zase zle - Ukrajina tím pádem samozřejmě samostatný Krym neuzná, Tataři budou o to divočejší, neuzná jej pravděpodobně ani svět, a tak dále, obrátí se to proti Rusku. Nic z čeho by Putin profitoval.
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 7. března 2014,11:18:47

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Stačí jeden pohled na strukturu obyvatelstva...

Wiki: Na Krymském poloostrově žije přibližně 2 300 000 obyvatel, z nich je okolo 58 % ruské národnosti, 24 % ukrajinské a 13 % krymskotatarské, převážně užívaným jazykem je ruština.

...a je jasné, že žádná manipulace referenda není ze strany Rusů potřebná. Tak o čem to tady melete pánové?
Reagovat >

Vložil: Erik, 7. března 2014,12:00:06

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Kde máte jistotu, že všichni z ruské národnosti/rusky mluvící bude volit připojení k Rusku?
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 7. března 2014,12:17:01

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Vy koukám nevíte o ruské mentalitě vůbec nic. Tak se nechte překvapit.
Opravdu nevím jak vám odpovědět na otázku kde beru jistotu, že rusové budou hlasovat pro Rusko, tak abych vás neurazil. :-)
Reagovat >

Vložil: Erik, 7. března 2014,12:45:38

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Asi byste se měl nejprve naučit věcně diskutovat a ne hned naznačovat, že lidi, kteří mají jiný názor než Vy, jsou hloupí.
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 7. března 2014,13:28:26

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Promiň. Tvoje otázka byla příliš vysoký lob, tak jsem neodolal. Ale v žádném případě nepovažuji někoho kdo má jiné, nebo spíše příliš jednostranné informace za hloupého. Spíš málo informovaného.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,12:07:56

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Četl jste článek pozorně? Krym má dvacet let poloautonomii. Působí tam dvacet politických stran, nejmíň. Proč ta, která chce Krym připojit k Rusku, má dlouhodobě nějaká 3-4%? Kdyby obyvatelé Krymu chtěli být anektováni Ruskem, dali by té straně 58%, ta by vyhlásila referendum, a bylo by to. Už dávno. Proč se tak nestalo?
Reagovat >

Vložil: thr, 7. března 2014,12:36:51

Titulek: RE: Referendum na Krymu
S tou autonomií Krymu je to trochu složitější. Krym chtěl autonomii od počátku a o nezávislost se pokusil již v roce 1992, následoval poměrně drsný tlak tehdejší ukrajinské vlády, jakž takž se to usadilo až v roce 1996 s dalším upřesněním v roce 1998-2000.
Jenže ze strany Ukrajiny se po oranžové revoluci začaly objevovat trendy k jistému omezení autonomie, situaci celou dobu navíc komplikuje statut Sevastopolu, který ač je pomalu nejvýznamnější místo Krymu, tak byl z více důvodu z autonomní republiky vyjmut.
To přirozeně postupně vedlo k sílení více proruských sil, navíc ale připojení k Rusku je až krajní možnost. Mnoha lidem by tam asi stačilo potvrzení a hlavní větší garance autonomie a tyto síly byly zastoupeny v krymském parlamentu až dost.

Za eskalaci až do bodu úvah o připojení k Rusku si mohou Ukrajinci sami, to si vyvolali tím šíleným přijetím jazykového zákona, které vytočilo i umírněnější části ruského obyvatelstva.
Teď se asi hraje už jen o to, zda dění skončí posílením pravomocí autonomní republiky (asi nově i se Sevastopolem) anebo zda to skončí úplným odtržením.
Jak jsem psal výše - pro Putina by asi bylo zcela dostatečné i posílení autonomie, čímž by si posílil vliv, takže prostor k manévrování tu je...
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 7. března 2014,12:54:15

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Nebylo to potřeba. Rusové žijící na území Krymu neměli po rozpadu SSSR pocit ohrožení ze strany Ukrajinců. Podmínky k životu se nějak výrazně nezměnily. Asi jako Slovák žijící na území Čech nebo obráceně.
Rozdíl je jen v tom, že Rusové jsou na rozdíl od Čechů krystaličtí slované a to co se děje teď na Ukrajině vnímají jako ohrožení ze strany germánů (EU). Schopnost slovanů se sjednotit je neobyčejně velká ale pouze při pocitu vnějšího ohrožení. A to nám teď Rusové předvedou.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 7. března 2014,11:17:31

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Dá se předpokládat, že referendum nebude falšované. Pudl bude zakopaný ve formulaci a interpretaci otázky/otázek. Jasná většina je pro de facto samostatnost Krymu v ruském duchu, ale proti připojení k RF. Jestli to Putin bude chtít včetně de iure připojení, bude muset být kreativní s tou otázkou :-)
Můj tip je, že on připojení nechce, jemu stačí ta samostatnost, takže to nebude problém.
Reagovat >

Vložil: thr, 7. března 2014,11:30:49

Titulek: RE: Referendum na Krymu
Asi tak - tohle jsem psal už v té minulé diskusi... Pro Putina by v podstatě možná bylo "pouhé" posílení autonomie a zahrnutí Sevastopolu k zbytku Krymu dokonce lepší než plné připojení, takže prostoru k manévrování má až dost.

A jedna poznámka - těch 58% Rusů je "papouškování Wikipedie", reálně je ale patrně Rusů na Krymu více, to samé koneckonců platí i o východní Ukrajině.
Navíc by mne nijak nepřekvapilo, kdyby "pro" hlasovalo i pěkných pár ukrajinců, ono je tam totiž jedno specifikum, že na východě je opravdu hodně etnických ukrajinců, který ale mají jako mateřský jazyk ruštinu. A u nich asi taky nebudou první kroky parlamentu po převratu budit velké nadšení... Mimochodem tohle je skutečně třeba brát v úvahu, tohle "neprotnutí se národnosti a jazyka" se v jiných státech asi tak často nevyskytuje.
Asi jediná skupina, která by hlasovala jasně "NE" budou Tataři, ale těch je na ovlivnění výsledku příliš málo.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 7. března 2014,11:13:44

Titulek: Gruzie
S tou Gruzií jste to krapet popletl. Ta byla nejprve silně pro západní a chtěla do NATO (Saakašvili), poté napadla Osetii (už se nějak mentálně asi cítili být v NATO :-) a byla poražena spojeneckým Ruskem, a až po pár letech volby v Gruzii vyhrála pragmaticky proruská strana. Čili to bylo přesně naopak než píšete :-)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,12:12:44

Titulek: RE: Gruzie
Já si to pamatuju celkem dobře. Saakašvili dělal ramena, střetl se s Ruskem a Rusko mu dalo na prdel. (Nevím jestli "spojeneckým", když s někým válčíte, asi to není moc spojenec, ne?).
Ale spíš šlo o to, že namísto toho, aby se Rusko s Gruzií nějak normálně dohodlo, tak na to šlo zase silou - zbytečně silná vojenská akce až do hloubi Gruzie, rozstříleli co po cestě viděli, a pak zase anektovali Osetii/Abcházii. Tedy typicky ruský silový přístup - zbytečný.

Jak jsou moc současní Gruzínci i vláda "proruští", tím si nejsem moc jistý. Jasně, že s ruskými tanky na hranicích si už pragmaticky uvědomili, že chřestýše bosou nohou dráždit nebudou - ale definitivně to berou jako křivdu a nějaké velké přátelství Gruzínců k Rusům tam nebude.
Reagovat >

Vložil: thr, 7. března 2014,12:21:12

Titulek: RE: Gruzie
Já bych si tedy dovolil tvrdit, že v případě Gruzie si poměrně jednoznačně začal Saakašvili, o tom se snad polemizovat nedá... Ruská reakce byla sice tvrdá, ale udělat z Ruska viníka by bylo hodně velké chucpe.

S postojem Gruzínců k Rusům je to dost složité, oni je na jednu stranu asi fakt moc nemilují a zmíněný konflikt tomu také nepomohl, ale na druhé straně je tam v nemalé úctě Stalin, což je místní rodák a s tím je spojen možná lepší vztah k bývalému SSSR, než je obvyklé jinde. Tohle mám mimochodem potvrzeno od lidí, kteří Gruzii opravdu procestovali, nejde o žádnou pohádku. Prostě zase dost specifická země :-)
Reagovat >

Vložil: Jiho, 7. března 2014,12:26:58

Titulek: RE: Gruzie
Rusko bylo spojenec napadené Osetie, které přišlo na pomoc, ne útočící Gruzie :-) Jasně, Saakašvili nepočítal, že bude schopné reagovat tak rychle a myslel, že Osetii stačí v klidu dobýt. Za situace, kdy na Osetii dopadaly salvy z Gradů a valila se tam gruzínská armáda na vyjednávání prostor tak nějak nebyl. Následně se ale myslím vztahy celkem zklidnili a dnes jsou OK. Čili ta dynamika byla opačně něž jste zmiňoval v článku, ale obecně chápu, jak jste to myslel.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,13:17:53

Titulek: RE: Gruzie
Je to sice jakoby off topic, ale je to dobrý příklad typicky ruských postupů (tedy něco, co se možná dá očekávat i na Krymu/Ukrajině).

Osetie je region, ve kterém nejsou v podstatě žádní Rusové (na tom se asi shodneme), a tento region vyhlásil nezávislost na Gruzii. Tento nový stát krom Ruska tuším skoro nikdo neuznal, ale budiž, chtěli být samostatní, mají na to asi právo.

Gruzínci zaútočili vojensky, ale tady právě začíná to "ruské mírotvorství". Rusové tam vtrhli ne s tím, že jsou nějaký spojenec Osetie a zachránce její nezávislosti, ale s tím, že jdou "bránit Ruské občany", kterých tam bylo pět a půl. Tohle je přesně ta záminka, kterou Rusové používají, když chtějí někam vojensky vlítnout a pak si už v té zemi nastolit nějaký loutkový režim - to dokázali skvěle v historii tak dvacetkrát. Rusové tedy "bránili ruské občany" s takovou vervou, že s tankama napochodovali až k Tbilisi - tedy zase takový typický ruský postup, který s nějakým "mírotvorstvím" nemá nic společného. Rusové obsadili několik měst v Gruzii, a pak, aby ukázali, jak jsou hodní, je opustili.

Výsledně se pak z Osetie stal region, který je formálně státem (celkem humorným: 60 000 lidí a jeho HDP je asi tak velký jak tržby středního českého časopiseckého vydavatelství), je naprosto závislý ekonomicky (a tím pádem kompletně, protože v zemi je velká chudoba) závislý na Rusku.

Prostě toto je to "Peacekeeping in a Russian way".

Reagovat >

Vložil: Jarda, 7. března 2014,16:15:54

Titulek: RE: Gruzie
Hehe, jedna nepatrna zmena a mame zaminku pro invazi do Panamy ;-) Takze nejspis nejde o specifikum ruske, ale spise velmocenske ;-)
Reagovat >

Vložil: pedro, 7. března 2014,13:02:29

Titulek: Příliš komplikované
Domnívám se, že se necháváte trochu unášet a vynášíte docela silné soudy jak tady, tak v minulém článku.

1. Vnitřní situace na Ukrajině - nikdo se nenamáhal popsat, co je to vlastně za skupiny, které tvoří nejaktivnější část "opozice". Nezajímají mě studenti, střední třída atd. (ty si dovedu představit docela dobře), ale zajímají mě ti lidé, kteří měli zbraně (a odkud) a kteří se nebáli postavit ozbrojeným vládním silám. Kdo to je a kdo za nimi stojí? Jenom tak na okraj - zamyslel se někdo, proč vlastně Janukovyč utekl tak náhle ze země? Nota bene ohánění se volbami - když ve volbách na Ukrajině zvítězili po nařčení opozice z manipulace výsledky a celkově podivnou aférou prozápadní síly, tak se to ukázali být podobní gauneří jako současný uprchlý ukrajinský šéf. Asi bude problém jinde, než v osobnostech.

2. Rusko - co se dneska děje na Ukrajině můžeme interpretovat jako náběh k okupaci suverénního státu, snahu o odtržení části území, nebo jako ochranu vlastních vojenských zájmů na Krymu. A sorry, ale do hlavy Putinovi fakt nikdo nevidíme, takže nelze říct a je to tak a tak. Podle mě nelze vůbec spojovat aktivity Putina/Ruska a aktivity nějakého místního kašpara, který za dané situace vystoupil ze stínu a tváří se velmi důležitě. Tím nechci říct, že takový kašpar nemůže v touze po vlastním kousku moci náhodou hrát Rusům do karet, ale také nemusí. Čečensko je úplně hloupý případ. Ve světle pozdějších zkušeností samotného západu, Rusko od 90. let bojovalo v Čečně s extrémně nebezpečnými islámskými teroristy. A je celkem jedno, jestli to před 20 lety někdo interpretoval ve smyslu národně osvobozenecký boj a zlé Rusko, ta interpretace je dnes neudržitelná a nikdo jí ve vážnosti nepoužívá. Pokud bych na to použil nějaký příměr, tak mnohem spíše Podněstří. To totiž pěkně ukazuje, že dokonce i dlouhodobém měřítku oni Rusové mají tendenci k určité "bratrské pomoci" a velmocenské politice, na druhou stranu jsou dnes ale velmi opatrní se nějak hlouběji a jednoznačně v podobných situacích angažovat.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,16:17:48

Titulek: RE: Příliš komplikované
Jasně, berte to jako komentář, nikoli zpravodajství - tedy subjektivní pohled na věc. Jiný ale ani být nemůže. Snažím se jej argumentačně podpořit, vy máte zase jiný názor a argumentačně jej podpoříte, a z toho pak vzniká cenná diskuse.

1. K ukrajinské opozici: taky mě to zajímá, ale nemyslím, že to je úplně podstatné. Lze si to ilustrovat například na "sametové revoluci" u nás: naprosto pestré složení lidí a skupin, které spojuje jedna věc - cíl svrhnout opresivní režim nebo vládce. Taky nevím co to je "nejaktivnější": ti co nejvíc křičí? Mávají palicemi? Nebo je jich nejvíc? Nebo mají nejvíc poslanců v parlamentě? Těžko říct. Tohle je prostě prozatímní vláda do řádných voleb, které jsou ale naštěstí vypsány na brzo, tuším za dva měsíce. Pak se uvidí, jaké je skutečné rozložení sil v zemi..

2. "Ochrana vlastních vojenských zájmů" - to je zase dikce Kremlu. Krym NENÍ ruský a jediné, co na něm Rusko má, je námořní základna v Sevastopolu, pronajatá někdy do roku 2050 s prolongací. Nikdo tu základnu ani neobsazuje, nebombarduje, neruší, neomezuje. Jaké "vojenské zájmy"? To pak Rusko klidně může říci, že má vojenské zájmy u Olomouce. Zájmy ať si má jaké chce, ale ať laskavě nepřekračuje své vlastní hranice.

Podněstří: zase asi nemůžeme předpokládat, že Rusko bude mít nějaké tvrdé mocenské zájmy všude. Podněstří je "ob zemi", je mezi Ukrajinou a Moldovou, a i geopoliticky je to dost ztracená varta. RUsové chtějí hlavně rozšiřovat hranice své země a vědí, že některé lokality jsou cennější než jiné.
Reagovat >

Vložil: thr, 10. března 2014,9:16:34

Titulek: RE: Příliš komplikované
Ad 1 - tak přesně tento názor naprosto nechápu - jak vám to může připadat nepodstatné? To, kde se v "revoluci" vyrojily "ozbrojené bojůvky" je naopak zcela zásadní - může to naznačovat opravdu drsnou formu podpory zvenku, nebo taky potvrzení toho, že je skutečně silná role extrémistů, milovník konspiračních teorií si zas může myslet něco o tom, že ta podpora šla od Ruska, které potřebovalo záminku... Ať už ale platí cokoli, tak je to pro učinění si názoru o dění zcela zásadní, označit to za "nepodstatné" je fakt mimo moje chápání...
Srovnání se sametovou revolucí je mimo - ano. měli jsme různorodé složení, ale opravdu nevím o žádné skupině, která by uvažovala o ozbrojeném boji, teroristických akcích, či něčem podobném.

Ad 2 - trochu opomíjíte fakta... On totiž tu prolongaci pronájmu k roku 2050 podepsal až Janukovič, předchozí vedení mělo tendence k okamžitému ukončení po konci původní smlouvy, což je už v roce 2017. Neřekl bych, že má Rusko sebemenší záruku, že by nové vedení dohodu o dalším prodloužení respektovalo, takže mluvit o tom, že základnu nikdo "neruší a neomezuje" je nebojím se říct lež... Teď nekomentuji, zda to je dostatečná omluva pro ruské akce (podle mne spíš ne), jen ale tvrdím, že vaše argumentace prostě není pravdivá.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 10. března 2014,15:08:03

Titulek: RE: Příliš komplikované
ad 1) Upřesním to. Podstatná věc, která skutečně bourá světový pořádek a mezinárodní právo, je ruské obsazování Krymu. To je stokrát důležitější než kyjevský Majdan. Dále: na demonstrace na Majdanu, pokojné, chodilo 300 000 lidí. V zimě, v mrazu, den za dnem. Už toto množství vylučuje nějaké konspirační teorie, že by tam někdo dovezl a zaplatil extrémistické jednotky a podobně, a dává svržení Janukovyče nemalou legitimitu (navíc podobné, i když ne tak masové protesty byly v desítkách dalších ukrajinských měst).
Málokdo si navíc uvědomuje,ž e jakkoli byl Janukovyč demokraticky zvolen, během pár let si upevnil moc způsobem, který nebyl moc vzdáleno od toho, co dělal v třicátých letech v Německu Hitler: přeměnil parlamentní systém na prezidentský, začal vládnout nikoli podle zákonů přijatých parlamentem, ale podle svých dekretů, podřídil si veškeré složky moci. ON BYL TEN, kdo porušil pravidla hry a odpor proti němu, VČETNĚ ozbrojeného, považuji za legitimní.

ad 2) Pokud by regulérně uzavřenou dohodu o pronájmu do roku 2047 Ukrajina porušila, byla by to právě ona, kdo by porušil mezinárodní právo a vystavila by se nepochybně sankcím a postihům, za které by jí navíc nikdo netleskal, z žádné části světa. A například ruská odveta v podobě uzavření kohoutů s plynem by byla spíše vnímána jako oprávněný krok než cokoli jiného.

To je ale pořád jedno a to samé. Civilizovaný svět je nastaven tak, že se učiní dohody a ty se následně dodržují. Kdo je nedodrží, je vystaven trestu. A toto uspořádání je správné, funkční.
Nikoli tak, že si někdo myslí, že by někdo jiný mohl vypovědět uzavřenou smlouvu (nebo možná ale nemyslí, ale každá záminka dobrá) a vlítne do země s armádou a zaminovává hranice. Právní řád a systém postavený na kvalitních písemných smlouvách a jejich dodržování je zde právě proto, aby bránil konstruování takovýchto záminek typu "co by kdyby" a jejich zneužívání.
Reagovat >

Vložil: pedro, 11. března 2014,21:26:37

Titulek: RE: Příliš komplikované
Já úplně nerozumím logice, kde na jedné straně něčí vládu označujete za nelegitimní, ale na druhé straně uznáváte mezinárodní akty, které uzavřela. Nejde ani tak o vás osobně jako spíše o to, že logika nelegitimní vláda -> nelegitimní rozhodnutí a nelegitimní dohody je poněkud obvyklejší a pravděpodobně právě takto bude řada opozičníků uvažovat.

Druhá věc na kterou jsem se snažil upozornit, situaci na Ukrajině určitě lze posuzovat kritérii dobrého vládnutí. Janukovyčovo vládnutí dobré nebylo, v tom s vámi souhlasím, ale je třeba vidět, že Kučmovo také ne a Juščenkovo s Tymošenkovou také ne. Vládnutí současného premiéra nejspíše tímto směrem také nejde, ptotože první kroky dovnitř země bylo uzavření spojenectví s ukrajinskými oligarchy a zrušení jazykového zákona, což se domnívám není dobrý signál.

Konečně nedávno jste tady napsal příspěvek na téma geopolitika. Tohle je přeci typicky geopolitická otázka. Můžeme se tady ohánět mezinárodním právem zleva i zprava, ale tady jde v první řadě o velmoci a jejich bytostné bezpečnostní zájmy. Pokud se na to budeme dívat z tohoto pohledu a já k tomu mám určitou tendenci, tak Rusko dalo najevo, že vojenská základna na Krymu je pro něj nedotknutelná a Západ dal najevo, že nebude trpět nějaké Ruskem orchestrované porcování Ukrajiny. A tak to také nejspíše skončí.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 12. března 2014,0:39:15

Titulek: RE: Příliš komplikované
A už zase mě dáváte do huby písmenka, která jsem nikdy nenapsal. To je tak oblíbená metoda tady v diskusích... nechcete si to odvyknout?
Psal jsem pouze to, že považuju za oprávněné (tedy legit), že byl Janukovyč, který si mimochodem kolem sebe spletl a schválil síť zákonů, dle kterých byl víceméně zvnějšku neodvolatelný, svržen a sesazen i proti své vůli. Nevím, proč by to mělo okamžitě znamenat nějakou neplatnost všech smluv, které za prezidentování uzavřel - přece toto rozhodnutí je na jeho (doufejme že legitimních a demokraticky zvolených) následovnících, jak se k těmto dohodám postaví.

Zrušení jazykového zákona se nekonalo, jak jistě víte (ale samozřejmě, ten pokus byl blbej), a "uzavření spojenectví s oligarchy" je taková konstrukce, kterou někdo napsal v novinách a co pod tím básník myslí, nikdo neví. S jakými oligarchy? Se všemi nebo jen s některými? Co je obsahem té dohody, ví to někdo? Nikdo to neví.

Geopolitika v době míru stojí na zachovávání status quo - to se dá měnit jen "po dobrém", dohodami. Základna v Sevastopolu je ruské status quo a je to tak v pořádku. Nikdo ji nechtěl rušit ani vypovídat. Pokud by tak Ukrajina učinila, bylo by to sebevražedné, protože pak by měli Rusové skutečné "geopolitické" právo se domoci nápravy násilí, a pro Ukrajinu by nejspíš svět nehnul ani prstem.

Pokud obhajujete vpád neoznačených ruských jednotek na suverénní území cizího státu tím, že za tím mohla být nějaká hypotetická obava (či spíše záminka) o nikým neohrožovanou vojenskou základnu, pak předpokládám, že byste stejným metrem hodnotil vpád ruských vojsk do ČR s cílem ochránit své občany v Karlových varech. Vždyť vlastnictví KV Rusama je taky takové status quo ne?
Reagovat >

Vložil: pedro, 12. března 2014,12:56:33

Titulek: RE: Příliš komplikované
Ti oligarchové jsou Taruta, Kolomoisky, Kernes, Akhmetov a další. Proč myslíte, že tito lidé podporují ukrajinskou vládu v Kyjevě?

Myslím, že celou věc překrucujete. Nebudeme se hádat, zda je nějaký rozdíl mezi tím označit vládu za nelegitimní nebo označit za legitimní její svržení nestandardními prostředy.

Vtip je samozřejmě v tom, že ta situace je obrovsky nepřehledná. Velkou roli určitě hrají tajné služby. Informace, které dostáváme jsou protichůdné. Já žádný vpád nikoho nikam neobhajuji. Ale na druhou stranu chápu, že jestli Kreml měl informaci o dění na Ukrajině takovou, že je potencionálně ohrožena jejich vojenská základna (a tím pádem i černomořská flotila a přístup k Černému moři), tak na to museli nějak reagovat. Museli ve smyslu, že by reagovala každá velmoc, demokratická, nedemokratická, s ideologií takovou nebo makovou - to je geopolitická záležitost a přístup všech je v tomto prostě totožný.

Je samozřejmě také možné, že se Rusové pokoušejí o nějakou jinou variantu ve smyslu velké dělení Ukrajiny. Já to nevylučuji, ale pokud se mě budete ptát, čemu věřím, tak tomu prvnímu scénáři.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 13. března 2014,10:29:32

Titulek: RE: Příliš komplikované
Nejen podporují, nová politická garnitura začala na na férovku východní oligarchy jmenovat přímo předsedy regionálních vlád!! Konkrétně třeba zmíněného oligarchu Taruta. To podle pana H. ale není "uzavření spojenectví", to je naopak přímo vypovězení války :-))
Reagovat >

Vložil: pedro, 13. března 2014,17:42:41

Titulek: RE: Příliš komplikované
Ale já bych to zase nehrotil. Pan Hlavenka se zeptal, kdo ti oligarchové jsou, tak jsem mu odpověděl. Na českém internetu tato zpráva proběhla bez podrobností.

Jmenování někoho má dvě roviny - vláda někoho může jmenovat (možná, je to vůbec ústavní ve smyslu český premiér také nemůže jmenovat starostu Horní Dolní nebo hejtmana Moravskoslezkého kraje), ale ten dotyčný takové jmenování může a nemusí přijmout. A pokud ho přijme, pak k tomu musí mít určitou motivaci.
Reagovat >

Vložil: pedro, 10. března 2014,15:14:13

Titulek: RE: Příliš komplikované
Ano, souhlasím. Ještě bych dodal, body 1 a 2 souvisí. Pokud se na Ukrajině chopí moci extrémní protiruské síly, tak ta z dnešního pohledu "jistá" základna se může velmi rychle stát velmi nejistá. Ruské akce pak působí jako velmi racionální a limitovaná velmocenská akce, čímž je nechci s naší historickou zkušeností nějak za každou cenu hájit, ale ono to tak prostě dobře může být.
Reagovat >

Vložil: jiri.27, 7. března 2014,17:10:56

Titulek: Sberbank, LBBW
Tak myslím, že raději zruším své účty v Sberbank a LBBW... Zajímalo by mě, zda někdo analyzuje, jaká bezpečnostní rizika představuje ruský kapitál v EU.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 8. března 2014,13:01:46

Titulek: Chce Putin anektovat Krym?
Situace má velkou dynamiku a aktérům do hlavy nevidíme, ale osobně si myslím, že automaticky předpokládat, že chtějí Rusové resp. Putin anektovat Krym resp. východ Ukrajiny, je mylné. Podle mého jsou proti 2 zásadní argumenty:

1) mezinárodní právo - Rusko celou svou moderní existenci v mezinárodních vztazích vsadilo na obhajoby principu územní suverenity zemí a nepřípustnosti jakýchkoliv agresí a okupací. Mimo jiné tenhle princip je důležitým pojítkem ve vztahu s velkým spojencem/rivalem Čínou. Anexí kusu Ukrajiny by tahle karta navždy padla. To by pro Rusko bylo nepříjemné i z toho důvodu, že narozdíl od USA, které disponují obrovskou útočnou silou schopnou napadnout a okupovat libovolný stát na zeměkouli, což každých pár let také dělají, Rusko takový vojenský potenciál nemá a tak by nastolení principu "silnější může napadat" bylo pro něj nevýhodné, protože by se často obracel proti němu, ale "zisky" by nebyly skoro žádné.

2) vývoj na Ukrajině. Pokud by hypoteticky Krym a levý břeh připadl Rusku, co by se stalo s Ukrajinou? Pořád by ještě zůstal velký a potenciálně silný stát, který by se náhle homogenizoval a "znormalizoval" a mohl by nabrat jasně prozápadní směr, včetně vstupu do NATO a časem do EU. To by bylo přesně to, co Putin nechce.
Naopak, nestabilní Ukrajina, kde jsou střety a tenze, kde se musí vyvažovat mezi západem a pro ruským východem, to je pro Rusko ideální stav, za kterého je pořád klíčových hráčem pro celou Ukrajinu. Je prakticky vyloučené, aby takto nestabilní stát s nejistými hranicemi a věčnou hrozbou občanské války někdy mohl vstoupit do NATO a EU.

Jasně, Putin se může chovat iracionálně, ale oba zmíněné důvody proč neanektovat mi přijdou významné a převažující ostatní motivy.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 9. března 2014,19:07:50

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Zcela souhlasím. Je ale nutné říci - a vyplývá to i z vašeho textu - že Putin to zdaleka nemá nějak v kapse nebo pod kontrolou. Protože už takové "udržovat nestabilní Ukrajinu" - to je není jako udržovat kastról s polívkou v neustálém varu. On se o to může různě pokoušet, ale může docela dobře selhat. Ostatně Rusko se mockrát zmýlilo a mockrát nedosáhlo toho, čeho chtělo dosáhnout.

Znovu bych zopakoval to, co jsem už psal několikrát a co skutečně považuji za podstatné: gravitační síla bohatého Západu je tak enormně silná, že převáží militantně-mocenské, autoritativní snahy států jako je Rusko. A nakonec tahle gravitace převáží i v Rusku samotném.
Reagovat >

Vložil: Josef, 9. března 2014,22:11:09

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Co to píšete pane? Jakého bohatého západu? To vám uniká, že když by okamžitě svět přestal používat dolaru, USA prakticky již přestává existovat? Právě kvůli tomu, že je tam obrovský zbrojní arzenál, svět si toto nedovolí provést. USA, nebo lépe, určité špičky chtějící světovou nadvládu jsou schopny použít cokoli, třeba i rozjet třetí světovou. Dolar je dnes již bezcená měna, jen a to opakuji, jen kvůli strachu, co by mohli ti blázni myslící jen na to jak budou řídit svět, provést, tak se dál dolar používá coby hlavní měnu za ropu a jiné zdroje. To vám evidentně uniká pane, že západ již není tím bohatým západem.

Proč myslíte, že byla napadena Lýbie? Myslíte že kvůli lidem? Vždyť v Lybii se žilo tak jak se nám může jen zdát! Prý hrozného diktátora toho Kadáfiho chtěl rozbouřený a naštvaný lid sesadit. Na takové žvásty může skočit jen trotl.Nebylo to kvůli tomu, že je tam ropa? Ano, jde o ropu. Ale tak, že Kadáfi začal prodávat ropu za jiné penízky, než za dolar. Víme? Proto tuto zem srovnali se zemí. Jinak Kadáfi spolufinancoval kampaň bývalému prezidentovy Sarkézymu a ten se mu za to nádherně odvděčil, že.


Vždyť USA je nezadluženější zemí planety!!! A Lybie byla do doby, než toho hrozného diktátora zápaďáci zavraždili, bez jakéhokoli dluhu.

Ano vážení, nevíte-li jak to ve světě doopravdy vypadá, kdo jej ovládá a řídí, raději přestaňte tyto články psát. Evidentně nevíte která bije.

V devadesátých letech se hodně mluvilo o tom, že západ uzbrojil Rusko. Copak ho uzbrojil? A čím? To že si USA tiskne dolárky jak na běžícím pásu aniž ty jsou něčím kryté, tak to znamená, že někoho uzbrojily? Západ se snaží aby bylo na rusko hozeno embargo. A co se tím vyřeší? To jako má položit Rusko? Vážně si to myslíte, že ho to položí?

Západ hrozí, že zabaví uložené bankovky těm ruským oligarchům. No co tedy provedou ti ruští oligarchové? Budou si ukládat doma v Rusku a nebude hrozit, že o tyto peníze kdykoli a kdekoli přijdou. Sice budou muset zaplatit více za daně, ale peníze jim zůstanou. Vydělá na tom jen Rusko.

EU hrozí, že s ním přestane obchodovat. Zajímavé. A kde bude brát plyn? Rusko bude ropu i plyn prodávat Číně, která má nedostatek těchto surovin a musí je nakupovat jinde a dráž. Tudíž, kdo na tom vydělá? Západ? Rusko se přesune jen na jiné trhy a Čína bude nakupovat levněji. A co EU? Hroutí se protože nemá suroviny. Takže jaké sankce?

A to si myslíte že to v té USA neví, že to takhle je? Potřebují pitomce z EU, aby si mohli dělat co chtějí. Zkouší kam až můžou zajít, co si nechá Rusko ještě líbit. Jenže toto již rusákům docvaklo, že hrozí jeho rozpad. Tudíž nemůže ustupovat věčně. Ale to vy nějako nechcete vidět. Nějako jste zaslepeni nějakými bludy, či čím. Níže máte odkazy na zajímavé informace. A nejsou to žádní komunisti, či tak nějak. Je to varování světu, co může přijít během následujících dnů a měsíců. Varování lidmi ze západu, kteří jasně vidí k čemu se dnes schyluje. A jen proto, že několik tupých hlav si chce stále vynutit své a kus rádoby vyspělého světa ne a ne vidět o co jim defakto jde.

Až se třeba ten rádoby vyspělý západní svět vzpamatuje ze své zaslepenosti, tak třeba už bude příliš pozdě. To už taky mohou v mezikontinetálním prostoru poletovat rakety s nukleární náloží a co to asi bude pro lidsvo znamenat, je vám snad jasné!
Reagovat >

Vložil: Achernar, 10. března 2014,2:19:30

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Ja si myslím, že západ je bohatý, a bohatý aj bude. Nie je to len tak, že Rusko prestane dodávať do Európy plyn a ropu. Čína ho nebude chcieť kúpiť, lebo ak by padla Európa na kolená, nikto by tie čínske výrobky nekupoval. V ekonomike je to všetko previazané. Veď niečo o tom hovorí už aj mlčiaca Čína - ak by videli šancu získať viac lacného plynu a ropy z Ruska, už by boli na jeho strane.

Tak isto, ak by sa niekto chcel začať zbavovať dolárov, prišiel by o obrovské majetky. Ak by sa všetci začali zbavovať dolára, kto by ho kúpil? Jeho hodnota by padla na dno a všetky štáty a zbohatlíci, ktorí ho používajú ako rezervnú menu, by prišli o takmer všetko. Vrátane Ruska, či Číny, ktorá vlastní väčšinu dlhopisov USA.

Preto si myslím, že dolár sa z jedného dňa na druhý len tak neprestane používať. Možno bude pokračovať pomalý trend využívania aj iných mien, no rýchle to, predpokladám, nebude. Avšak pád Ameriky z trónu svetovej superveľmoci to spôsobiť môže, pri súčasnom vývoji, ale nechcem sa tu hrať na proroka, som iba obyčajný laik.

Ak však Rusi prestanú dodávať plyn, obráti sa to len proti nim. Sankciami zo strany EÚ by síce stratila aj EÚ, ale zrejme oveľa menej, ako Rusi.

V tejto kríze, myslím, že závisí od toho, či to Putin má dobre naplánované, alebo iba koná tak, aby to ulahodilo jeho egoizmu. Každopádne, nemáme šancu vedieť, čo sa tomuto malému veľkému mužovi preháňa hlavou, ale ak to prehná, tak môže spustiť nejaký väčší konflikt, ktorý tu nikto nechce. A čiastočne to už začal - veď Ukrajincom aj Rusom sa doteraz spolunažívalo takmer bez problémov.

Putin do toho začal miešať propagandu, demagógiu a premyslené klamstvá a pozrime sa, čo sa deje - ľudia sa navzájom bijú na uliciach, vojaci obsadzujú územia a padajú výstrely. Všetko v doteraz na celosvetové pomery pokojnej krajine.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 10. března 2014,8:39:57

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Lidé, kteří by rádi viděli, jak dolar padne na kolena a "USA kvůli tomu zkrachují", mnoho nevědí o fungování ekonomiky a financí.

Dolar je dnes základní, nikoli rezervní měnou pro celý svět - v dolarech se vypořádává nejvíce transakcí, je to etalon, kotva, a hlavně je ho v oběhu (i v tom "virtuálním", elektronickém) obrovské množství. V tomto smyslu to vlastně není americká, ale světová měna, kterou používají všichni obchodníci na světě.

Američané samotní si jsou tohoto velmi dobře vědomi a i když "napouštějí" do ekonomiky další peníze, hlídají si velmi dobře jejich množství. Je navíc iluze, že to dělají pouze oni - celosvětově se peněžní zásoba každý rok zvětšuje o 8-9%, každý rok, ve všech měnách. Samozřejmě že se může a bude měnit kurz dolaru vůči dalším světovým měnám, ta volatilita je běžná, byla vždy a bude vždy, a nic podstatného to neznamená - i kdyby dolar deprecioval za pár let o další čtvrtinu, nic zásadního se nestane.

Navíc, pokud by měl být dolar jakoby nahrazen nějakou jinou měnou, jaká by to byla? Druhé nejsilnější je Euro, což taky není žádná stoprocentní sázka na jistotu. A pak už tam žádná další měna, která by byla dostatečně silná, aby byla odolná vůči výkyvům a velkým spekulativním útokům, není.
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 11. března 2014,1:34:30

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Jiří, jistě jste zaznamenal, že ve vztahu k jakékoliv měně a jejímu emitovanému množství se mluví také v souvislosti s tkz. "krytím". Zlatý standard vs. petrodolar.

Pokud samotnou ekonomiku lze charakterizovat pohybem hmoty případně energie (což je zase jen hmota) z místa přebytku do místa nedostatku, pak klíčovým slovem je "pohyb".

Pohyb je v současnosti zprostředkovaný spalovacím motorem na fosilní paliva tz. nafta.

A jsme doma.

Nafta = ropa. Ropa = pohyb = fungující ekonomika.

V zemi kde se každý rok o vánocích pouští v televizi pohádka Byl jednou jeden král snad není nutné vysvětlovat, že dolaru ani zlata se nikdo nenají ani nenapije a v zimě se jimi neohřeje.

Je to zřejmé, žel až tak, že se na toto často zapomíná.

Peníze, peníze a zase peníze a nebo zlato které prodám za peníze.

Tímto poněkud infantilním úvodem se dostáváme k hodnotám.

První a poslední kdo stanovuje zda je něco hodnotné či nikoliv je člověk.

Lidské životní potřeby vytvářejí přirozený hodnotový žebříček a jejich pořadí je naprosto ovlivněné skutečností jakou měrou slouží k přežití.

1. vzduch (bez něj máte jen několik málo minut)
2. voda (několik dnů)
3. potraviny (několik měsíců)
4. teplo (záleží na okolnostech, moc tepla nebo málo?)

VŠECHNO OSTATNÍ, JE JEN OSTATNÍ.

Vidíte někde peníze? Nebo zlato a diamanty?

Jistě, vidím ochotu někoho vyměnit ropu, plyn, potraviny nebo vodu za kousky potištěného papíru nebo plíšek kovu, případně kamínek s příslibem, že ty kousky mu umožní vyměnit je v podstatě za totéž, jen jindy a jinde.

Společným jmenovatelem této výměny je důvěra, že tato reverzní výměna bude i v budoucnosti možná. Abych tomuto uvěřil musí mě někdo přesvedčit, že mnou požadované hodnoty skutečně má, a i v budoucnosti je bude mít. Toho lze dosáhnout jediným způsobem. Silou.

Když budeme sledovat silové působení současných vojensko/ekonomických mocností, (a jsou jen dvě) dojdeme ke stejnému závěru, že zabezpečením/zachováním si přístupu k surovinám, které jsou primárním ekonomickým hybatelem poskytují výše zmíněnou záruku.

Šest tisíc let lidské civilizace a pořád ta stejná hra. Hra na silnějšího. Pomalu nebo rychle. Lstivě nebo ještě lstivěji. Cíl je stejný. Ovládnout hodnoty. Skutečné hodnoty.

Životní prostor, vodu, potraviny, energie.

Tolik jen k té gravitaci bohatého západu evropy. :-)Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 11. března 2014,9:32:32

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Je to takové snění se zavřenýma očima. Bylo by možná dobré vyjít ven, otevřít je a rozhlédnout se.

Japonsko má mizivý životní prostor (127 mil. lidí nacpaných na úzkých ostrovech), nemá vodu, nemá potraviny, nemá energetické zdroje. Je to jeden z nejbohatších států na světě.

Rusko má obrovský životní prostor, má vodu, má potraviny, má nesčíslně energetických zásob. Je to jeden z chudších států na planetě.

Švýcarsko má malinký životní prostor, vodu možná z ledovců, energii žádnou, plantáže žádné. Je to jeden z nejbohatších států na světě.

Pokud realita nepotvrzuje teorie, je nutné vyvodit závěr, že teorie nejsou dobré.

Gravitace bohatého Západu existuje a je nepřekonatelně silná. Milióny lidí migrují nebo chtějí migrovat na bohatý Západ. Chtějí žít tak jakose žije tam. Chtějí se mu dorovnat. Proč tak činí, ti bláhoví? Zřejmě si nepřečetli váš diskusní příspěvek.
Reagovat >

Vložil: Josef, 12. března 2014,22:57:26

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Co je to to bohatství. Píšete o Japonsku co-by jeden z nejbohatších států. Ano možná v něčem bohatý byl, to souhlasím. Po roce 64 začalo Japonsko s prudkým nárustem veškerého průmyslu, japonci jsou známí svou pílí a pracovitostí, tudíž i díky tomu, že nemají suroviny, tak to svou pílí a pracovitostí dokázali. A co víc, dokonce se počítalo, že předeženou i Spojené Státy. Jenže. A jsme u toho. Toto jenže znamená, že nejde neustále něco zvyšovat, zrychlovat a podobně. Prostě západní systém se nasytil a hotovo. Kdybyste se pořádně zajímal o celosvětovou ekonomiku, tak zcela jistě si všimnete, že západ po roce 80 se dostává do prudkého poklesu poptávky, západ defakto nemá kam vyvážet. Jejich dosavadní trh je zcela nasycen a nemají-li fabriky kam prodávat, co se stane? No a dále si povšimnene, že najednou po roce 90 a to právě díky tomu, že východní blok končí, západ se dostává na trhy, které předtím pokrývaly východní bloky. Jo takže ta západní krize je najednou na pár roků zažehnána. Jenže co se stane dál? No to už jasně víte a znáte sám. Trhy jsou opět zaplněny. Není opět kam vyvážet. A i když firmy přešly z kdysi standardní kvality, na daleko výnosnější nestandard, kdy výrobek přežije jen zároční dobu a je nutno koupit nové zboží, stejně ale dochází k tomu, že je trh nasycen. Jo právě ten japonský fenomén ze šedesátých let, po roce 90 ovládla Čína. Jak to vypadalo v Číně před dvaceti lety? A jak to tam vypadá nyní? Prostě Čína převzala triumf Japonsku. I když japonské výrobky jsou daleko kvalitnější, tedy některé, jejich cena ale odrazuje k nákupu a lidé kupují raději i ty daleko nekvalitnější výrobky, ale za daleko nižší cenu. Čím je to způsobeno? Je to dáno více faktory, ale zajisté nejvíce je ten fakt, že lidé když vidí v médiích, co si dopřávají ti bohatí, se těm chtějí podobat. Proto taky existují reklamy, které běží v médiích a přerušují každou chvíli vysílání. Reklamy i když jsou za dost vysoké peníze, se firmám zajisté vyplácí. Lidé tedy chtějí rovněž to zboží, co viděli v televizi. Dobrá koupíme. Jenže je tu háček. Obyčejní lidé zase nemají takové příjmy, nemají tolik peněz co mají ti boháči. Začnou tedy stávky, nepokoje, a tak se hold musí lidem přidat. Tím pádem se opět zvýší i poptávka. Jenže kde na to vzít? Stát navýší půjčky. Přeci si my pracháči nebudeme ukrajovat ze svého. Půjčky zaplatí všichni. Jenže tohle nejde donekonečna, že. Jednoho dne musí přijít konec. No a právě v této době, když se na trhu objevuje sice nekvalitní zboží, ti chudší lidé prostě neváhají a i toto nekvalitní zboží kupují. No a najednou i ty firmy které dříve lpěly na vysoké kvalitě, postupem času přicházejí na to, že se daleko více vyplatí přejít na trh s tímhle tím fenoménem. Hned máme o prodej postaráno. Bohatých lidí není na palnetě až tolik. Střední vrstva pomalu a jistě upadá a přesunuje se do té nízké vrsrvy. A s tím jak se ty sociální nůžky rozevírají, je tento jev ještě rapidnější. Tudíž hned je jasné, že trh s levnějším zbožím má daleko větší úspěch, než sice daleko kvalitnějším, ale taky daleko dražším, které je jen pro těch pár vyvolených. Je to prostě tak. Auta těch nejlákavějších a nejdražších značek si dovolí asi kdo? Výrobky těch nejdražších značek si dovolí koupit kdo? A kolik takových výrobků tedy na celém světě může být? Tudíž s nabídkou roste i poptávka. A tohle samozřejmě platí i naopak. Není-li poptávka můžete nabízet horem dolem, ale když nikdo nekoupí, tak komu vlastně nabízet? Lidé by určitě chtěli, jenže je tu jeden háček, je tu ta otázka finanční. Bydlení něco stojí. Jsou určité firmy, které se na tom živí. Vlastní živobytí něco stojí, a opět jsou firmy které na tom vydělávají. No a pak máme peníze co nám zůstaly ze zaplacení nezbytného pokrytí vlastního života. Ale těch většinou už moc nezůstává, že. A je to věčný koloběh. V tomhle koloběhu se předhání jedna firma před druhou, která bude ta lepší a přežívšivší. Žádná firma nechce zkrachovat. Zkrachuje-li, majitel, či majitelé nebudou mít zisky. Tudíž je to věčný boj, věčné soupeření. Používají se různé metody jak položit konkurenční firmy. Některé jsou z morálního hlediska celkem ucházející, jiné ale už jsou kolikrát na hraně zákona. Ale někdy máme některé zákony, které zase jsou na hraně s morálními hodnotami.

No a jsme u toho. Co to vlastně je ten život? Co je to bohatství? A jaké bohatsví? Čeho bohatství? Dále máme otázku co je to ta nejvyšší životní úroveň? Jaké morální, či nemorální hodnoty jsou v té které kultuře upředňostňovány? Jaké priority jsou v té které kultuře upředňostňovány? Co je to ta kultura? Tisíce otázek.

Ono to není vůbec jednoduché říci, že ta zem je civilizovaná a ta naopak. Nebo že tam je vysoká životní úroveň a tam nízká. Nebo ještě lépe. Jde defakto o pohled na život jako takový a na svět jako takový. Někoho priorita je mít peníze. Jiného zase žít život. Někomu stačí k životu jen suchý krajíc chleba a voda, jinému zase nestačí nic. Je to o pohledu na svět. Na světě žije několik miliardářů mající tak neskutečné bohatství, že se to jiným ani nesní. Na světě je ale tak obrovské množství nuzáků, kteří jen trpí. Jejich děti hlady umírají. A proč? Tomu vy říkáte vysoká životní úroveň? Tomu se říká civilisovaný svět?

No a když jsme u těch miliardářů. Co myslíte, má on lepší život než nějaký obyčejný člověk, který má jen pár korun, ale má radost ze života, umí si života užít, stačí mu celkem málo k životu? Ke spokojenému životu? Co myslíte musí mít člověk miliony aby se cítil spokojený? Musí mít konta nabité bankovkami aby byl člověk spokojený?

No vidíte. Někomu stačí málo a někomu nestačí ani to, kdyby vlastnil celý svět. Není to divné?
Takže jak se to má s tím životem jako takovým. Nebulíkuje nám někdo do hlavy nějaké kydy a my mu jen hloupě na to skáčeme? A jsme u toho. Proč tisíce lidí prchá tam na ten tak přebohatý západ. Určitě je v tom hodně faktorů. Jedním z nich je, že západ těm chudákům zničil domovy. Zničil rodiny. Zničil a zpřetrhal veškeré vazby s minulým životem. Tam kde byl celkem normální život je jen zbořeniště plné mrtvých. Být vy tam přeživším, zůstanete?

Dalším z faktorů proč se to děje, je že firmy potřebují zaměstnance. Potřebují ale co nejlevnější pracovní sílu. Například v rovníkové Africe je dost levné pracovní síly. Jenže tam zase nejdou postavit fabriky. Vysoké náklady na výrobu. Nejjednodušší je dovést si levnou zahraniční pracovní sílu domů. Máme opět několik možností. Pronajmeme nějaké dopravní porstředky a převezeme si tu pracovní sílu. Jenže to by se mohli domácí pracující vzbouřit. Máme ale taky možnost a to perfekního řešení, jednou ranou a více much najednou. Vyrobíme zbraně. Prodáme někomu zbraně. Někdo pužije zbraně. Co ale s tou zemí, kde se ty zbraně použily? Ono se to časem nějak vyřeší. Hlavní je výsledek. Tam, kde se ty zbraně použili je život celkem nemožný. Lid, kde se zbraně použili je nucen se sám o sebe postarat, kdy se jako nejvýhodnější jeví přemístit se na místa, kde další ozbrojené střety nehrozí. A kde se jeví že to nehrozí? V civilizovaném světě. Tudíž stěhují se národy. A za vlastní peníze. A co budou dělat v té civilizované zemi? No ono se pro ně vždycky nějaká ta práce sežene. A jaká? No to je jedno. Hlavně, že budeme mít levnou pracovní sílu. Takže je to tak, že my je nutíme, aby se oni k nám přestěhovali. Ještě před zahájením útoku na Lybii, jistí lidé varovali, že bude hodné uprchlíků, když se použijí zbraně. No ale on to byl taky jeden ze záměrů. Levná pracovní síla. Oni ti, kteří to rozdmýchávají ty ohniska nepokojů mají perfektně vypracovány varianty možných dopadů. Moc dobře vědí co se dá očekávat. Nevědí přesně s kterou variantou protivník vyrukuje, ale moc dobře vědí, že nakonec některou z variant ten musí použít. A jsme u toho.

Nadáváte, na to, že do Evropy proudí tisíce islámistů. A kdo za to může? Ti kterým ti tzv. civilizovaní zničili domovy? A nebo naopak ti civilizovaní, kteří o sobě tvrdí že mají nejvyšší životní úroveň? No a proč já píši, že to o sobě tvrdí, že mají nejvyšší ....
Reagovat >

Vložil: Josef, 12. března 2014,23:08:02

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
že mají nejvyšší životní úroveň? Protože mají tak obrovské zadlužení, že kdyby dluhy povracely, tak defakto na tom jsou jak ty tzv. rozvojové státy. Tedy ve finanční otázce. Je to vše jen relativní.

Jak vy tvrdíte že Japonsko je na nejvyšší životní úrovni, tak se podívejte ale čím je to vykoupeno. Nejvyššímy dluhy. To ale umí každý. Vemu půjčku a žiji si. Ale to zákonitě sebou nese obrovské komplikace. No a proto si vás dovolím poopravit. Japonsko sice může patřit mezi ty s nejvyšší životní úrovní, ale nejbohatším státem no to bych nějako hodně pochyboval. Nebo v čem nejbohatším státem? A o USA to platí dvojnásob.

Už zde bylo řečeno, že bohatsví je něco co nejde měřit. Bohatství myšlení, bohatsví peněz, bohatsví sviní a mnoho druhů bohatství se může vyskytovat. Největším bohatstvím je nejspíš samotný život. Umět toto bohatsví do posladní kapky využít. Vychutnat si ho. A vězte, že penězi to asi nepůjde. Zatím jak se zdá, za posledních deset tisíc let, kdy člověk jen drancuje, likviduje, plundruje, tak se tomu životu vzdaluje. A může nastat doba, kdy ten život lidstva defakto ve vteřině zanikne. A je s podivem, že některé naše média zaměstnávají takové imbecily, kteří si dokonce dovolí otevřít hubu a na kameru říci něco ve stylu, proč se na ty zlé rusáky nepoužije síla. Proč tam na Ukrajinu nevtrhnou třeba vojska NATO. Cožpak je možné, že v dnešní době, kdy si říkáme, že jsme na vysoké životní úrovni, kdy o sobě tvrdíme, že jsme my ti civilizovaní, tak s klidným svědomým světu sdělíme, že klidně použijeme síly pro naši správnou věc? A je to doopravdy správná věc? Během vteřiny může lidstvo zaniknout. Naší rukou. Rukou homo sapiens. A proč? Namyšlenost, tupost, vychytralost, degenerovanost, nebo co to je za nemoc, která se v nás vyskytuje? Co nás nutí podřezávat si vlastní větev na které sedíme? A proč?

Určití lidé na tom strašlivě vydělávají, že za použití zbraní se ničí nejen města ale celá území, kde potom jen pustina z kdysi překrásných míst plný života. Určití lidé toho náramně využívají rozeštvávat nejen rody ale pak i národy mezi sebou, kdy se ti vraždí navzájem, aniž přesně vědí proč? Někteří jedinci to vidí tak, že nad ně není, tudíž jen oni mají právo vyřknout ortel nad tím druhým. A proč tomu tak je? Kdo jim dal k tomu právo? Kdysi se to provádělo prý z boží vůle. Tak on bůh chce aby se jeho jménem vyvražďovaly celé narody mazi sebou? Bůh je za to zodpovědný, že bylo zničeno miliónů životů, jen pro nic? A ještě dnes, kdy si o sobě dovolíme tvrdit, že jsme civilizovaní o těch kteří táhli světem a vraždili, ničili, podmaňovali si celý svět, tvrdíme, že oni byly osobnostmi? To vážně byly osobnosti? Nebo naopak vrazi, kteří ve jménu jakési divné ctižádovitosti plenily a likvidovali jiné lidi a národy? Tomu se říká civilizace? Ve jménu boha, ve jménu mamonu, ve jménu... Já se ptám – jakým právem???

Civilizovaný svět! Co to vlastně znamená? Život, co to vlastně znamená? Hodně ale sakra hodně otázek kolem nezodpovězeného tajemství života a my jej během vteřiny zahodíme, jen kvůli své tuposti a namyšlenosti jej klidně třeba i zlikvidujeme.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 13. března 2014,10:33:32

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Josefe, rozumím asi jak jste to myslel, ale pozor, nenechte se mást čísly: USA a zejména Japonsko jsou "zadlužené" primárně sami sobě. Čili v Japonsku dluží centrální vláda svým regionálním vládám a svým občanům, americká vláda zase velkou část "dluhu" dluží nižším státním správám. To není klasický dluh vůči někomu "zvnějšku". Kdyby si někdy v budoucnu tyhle dluhy jednoduše započetli a škrtli, bude to jenom úkon na papíře a stát se nezhroutí....
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 13. března 2014,0:38:51

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Jiří, abyste alespoň částečně pochopil o čem tady píšu tak to zkrátím na nezredukovatelné minimum. Josef má lehký sklon ke grafománii a nechci to tu přetapetovávat.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/100841-japonsko-kvuli-sebevrazdam-a-depresim-obyvatel-prichazi-o-biliony/

Přečtěte si jen titulek. A odpovězte si na otázku kdo tvoří Japonsko. Pokud Vám náhodou vyšlo, že jsou to lidé - Japonci, pak si ten titulek přečtěte ještě jednou.

Stále nic? Nedochází? :-)

Je stát firma nebo je to společenství občanů???
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 13. března 2014,0:48:27

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Víte, to je ten problém. "Přečtěte si jen titulek". Debilizace národa "titulky" došla už tak daleko, že prostě "stačí si přečíst titulek".

No, a víte - nestačí. Kdybyste si nepřečetl jen titulek, a začal hloubat a zjišťovat fakta, tak byste zjistil, že třeba:
- Slovinsko má vyšší procento sebevražd než Japonsko
- takové Gronsko má čtyřikrát vyšší procento sebevražd než Japonsko
- a takové Řecko, které je na rozdíl od Japonska ekonomicky skutečně v prdeli, má úroveň sebevražd 6x nižší než Japonsko.

Halt, jsou to složitý věci. A fakt jim nelze porozumět tím, že si "přečtete titulek".


A ještě k tomu zadlužení Japonska. Když je někdo zadlužený, tak někomu dluží. Ten, komu dluží, se nazývá věřitel. A víte, u koho je zadluženo Japonsko? U Japonců. Sakra, to je divný, že? Japonec dluží Japoncovi strašlivý prachy a výsledkem je jedna z nejvyšších životních úrovní na světě. Kdyby Japonec dlužil Japoncovi ještě víc, tak by ta úroveň byla ještě vyšší.

To jsou složitosti, co?
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 13. března 2014,1:04:57

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Můj pokus o zjednodušení nevyšel. :-)
Momentálně není podstatné proč a kolik Japonců ročně spáchá sebevraždu, i když to je také zajímavé téma.
To na co jsem chtěl upozornit je skutečnost, že Japonsko kvůli sebevraždám Japonců nepřichází o biliony ale o Japonce.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 13. března 2014,8:38:10

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Tak to, že země - jakákoli - přichází sebevraždami o své občany, to jistě není objev, který by byl nyní slavnostně učiněn. Dokonce i když Češi - v míře sebevražd za Japonci zaostávající, ale ne zase o tolik - spáchají sebevraždu, tak Češko přichází o Čechy!

Akorát tedy nevím, co z toho vyplývá.

Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 13. března 2014,23:55:55

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Nevyplývá z toho nic, jen lehce podkrývá vztah státu ke svým občanům a jejich skutečné - nikoliv pouze deklarované - postavení v tomto svazku. Ve Vašem článku "Proč nejde stát řídit jako firmu" jste se rozepsal na toto téma a připodobnil tento vztah jako bližší k vztahu rodinnému.

Nevím jak Vy ale já si nedokážu představit rodinu, která informuje o úmrtí svých členů tímto způsobem: "Náš syn spáchal sebevraždu a kvůli tomu jsme přišli o 17.456.359Kč"
btw. to číslo jsem si nevycucal z prstu, je to přesný výsledek "expertů" a "výzkumníků" z tohoto článku: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika/stat-prichazi-o-57-miliard-kvuli-dopravnim-nehodam/r~i:article:737818/

Tento způsob je totiž daleko více podobný tomu, jakým informuje vlastník firmy své zaměstnance o výsledcích svého hospodaření.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 14. března 2014,8:41:27

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Teď už moc nevím, kam jsme se v diskusi zatoulali, ale jestli naznačujete, že různé "výpočty", jakou škodu utrpí stát tím, že mu umřou občané, jsou přihlouplé a vlastně nedůstojné, pak s vámi naprosto souhlasím :)
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 14. března 2014,21:20:54

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Jistě, to je konzistentní názor zcela ve shodě s Vaším článkem na který jsem upozornil. Jenže tak to není. Není to ani přihlouplé ani nedůstojné, je to naprosto v souladu s tím, jakým způsobem tkz. demokratické státy fungují. Jako firmy. Není pak ani tolik překvapivé, že nepřiměřeně vysoký ekonomický tlak na přelidněné Japonsko doléhá tímto způsobem.
Co na tom, že tato výrobní mašinerie dožene ročně 30.000 Japonců v nejlepších letech k sebedestrukci. Hlavně že firma prosperuje. Když jsem tu výše napsal žebříček hodnot, s kterým jednoduše nelze nesouhlasit, tak je z něj patrné, že vše v něm je pouze podporou pro udržení života jednotlivce. Život sám je tou nejvyšší hodnotou pro život. Jaká to musí být beznaděj v jednom z nejbohatších států, když ani vysoká životní úrověň není zárukou kvalitního života.
Nakolik bude výhodné pro Ukrajince zůčastnit se tohoto krysího závodu ukáže budoucnost.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 16. března 2014,19:14:25

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Humorné. Takže důvodem k sebevraždě je "výrobní mašinérie" a jde o japonce v "nejlepších letech".

Podívejte se na statistiky. V Japonsku je velký podíl sebevražd u teenagerů (kteří ještě nepracují) a u seniorů (kteří UŽ nepracují). Aha, sakra, takže s těm nejlepšími lety jsem to jen tak nějak plácl, aniž jsem o tom cokoli věděl, že?

Dále: důvodem je "výrobní mašinérie". Víte něco o důvodech sebevražd (především nejrůznější nemoci)? Nechcete si o tom něco přečíst? Nechcete si něco přečíst o seppuku a o historické (od 11. století) trvající jakési "tradici" a společenské akceptaci sebevražd v Japonsku?

Plácáte, a to doslova strašidelně.
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 16. března 2014,20:25:58

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Takže podle Vás se likvidují jen tak z tradice. Nebo jsou to nemocní lidé, kteří volí rychlou smrt před chcípáním?

cituji:
Sebevražda je hlavní příčinou smrti u mužů po padesátce, což je část populace, která byla mimořádně postižena restrukturalizací hospodářství. Sebevražda je rovněž nejčastější příčinou smrti u dvacátníků a třicátníků, tedy ve věkové kategorii, kde se choroby jako příčina smrti ještě příliš neuplatňují.
zdroj:
http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/japonska-populace-starne-a-vede-v-poctu-sebevrazd-161482?category=ze-zahranici
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 16. března 2014,22:46:43

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Prostudujte si k tomu více zdrojů prosím.
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 17. března 2014,10:03:06

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Aha, chápu, já si mám dát práci s tím abych podpořil Vaše tvrzení. Díky za nabídku, zvážím to. :-)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 18. března 2014,9:49:35

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Ne prosím... naprosto offtopicové sebevraždy v Japonsku jste tu zvedl vy. Je to velmi zajímavá problematika, můžeme to někdy probrat, u tohoto článku ale to je skutečně mimo, a krom toho, nezlobte se, nebudu diskutovat na té úrovni, že oponent vytáhne nějaký článek z E15, kde je tématu věnováno pět vět, stylem "a teď mluv!". Tak hluboko jsem zatím ještě neklesl :)
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 19. března 2014,0:26:13

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
Dobře, beru. Váš bloc, Vaše pravidla. Klidně to tady smažte, probereme to jindy. :-)
Reagovat >

Vložil: takovej anonym, 9. března 2014,22:31:10

Titulek: RE: Chce Putin anektovat Krym?
ad 1) První, co mě napadlo na "novej pořádek" k nejbližším sousedům s pátou kolonou byla reakce právě Číny. Tak jsem si projel dostupné zdroje. Číňanů je v RSFR (SSSR) podle střízlivýc odhadů 3mil a ačkoliv se píše o pohraničí, tak jsou víc ve městěch (stánkaři, byznys) než v oblastech (např. Amurský kraj byl v 19.století čínského císařství) ačkoliv se o tom hodně píše (před volbami) jako o riziku. Zkrátka pro Čínu to ještě není precedent k následování a útoku na "svoje" (když nebudou chtít obsadit nějakou ruskou megapoli). Mimo jiné, rok starou diplomku na toto téma jsem našel za pár minut. A nejen ten zdroj.
Dopad bude mít faktický spíš na věrohodnost Ruska a Putina - pěkná úvaha byla od Procházkové, že Putin prostě zpanštěl (zblbnul, ztratil úsudek,...) a už není takovej šachista, jak se mu přisuzuje. Ty kecy o nearmádě, neutralitě atd. mu prostě nevěří ani Rusové (někteří chtějí ale vědí že to je mocenská olympiáda bez rozhodčího) a hraje to vlastně amatérsky silou proti faktům (místo lstivýho podvodníka je z něj násilnej zloděj).

ad 2) To je otázka co se mu odehrává v hlavě - buď nedomyslel co bude následovat po první výhře (pak vsadil špatně a ztratil důvěru ve světě) nebo bude táhnout dál, obsadí celou Ukrajinou (a připojí Podněstří a tedy Moldávii) a severní břehy Černého moře a bude studená (doufám, že jenom) válka s NATO se vším všudy. I když je v Rusku defacto oligopolie, tak stačí celkem málo, aby ho místní finanční bojarové prostě vyautovali (hodně Chodorkovských Putinova smrt)

Krym je prostě špatně - v tom vosím hnízdě jsou muslimové i s Turky (Krymští Tataři), Ukrajinci (furt velká země na západ od hranic RSFR), porušení mezinárodních smluv o nedotknutelnosti včetně odmítnutí jaderných zbraní (1994) a porušení mezinárodních vojenských pravidel (jakou vlajku mají mít na uniformách ty fulldress vojclové zná každej i z SPZky u jejich UAZ a BMP). Teď jsou rusové za podvodný blby a Ruský slova mají váhu Kim Čong Una i kdyby řekli, že nebe je modrý. Předpokládám, že celej jih novýho sovětskýho sajuzu začne být znova pro rusy horký a budou je tam brát jako osiny v zadku.
Reagovat >

Vložil: Josef, 9. března 2014,13:29:56

Titulek: jen tak dál...
No pane Hlavenka já když pročítám zdejší vaše články, tak jen žasnu. V jednom z článků píšete, že jak se nám to dnes nádherně žije, jak to bylo před těmi 25 lety hrozné, pak zase v jiném píšete, že jsou tady nějací sluněční baroni, kteří okradli stát o miliardy, což tedy v tomto případě musím s vámi souhlasit, pak zase že nemá cenu chodit k volbám protože stejně všichni jsou jen jedna stejná pakáž, a tak dále a tak dále. Tak co je tedy z toho pravda. Co si mám vybrat. Žijeme si tu nádherně a nebo je to tu samý lump a gauner neštítící se níčeho, jen když mu to sype?

V jednom článku jak jsem již uvedl, píšete jak je tu nádherný život oproti době nedávné. Zvláštní já když se vrátím o pár let zpět, tak slyším ty devadesátá léta, to nadšení a jásání, když se tady rabovalo, pardon ona to byla tolik potřebná kupónová privatizace, tisíce lidí s nadšením očekávali skvělé zítřky, slepě věřili jistým lidem, kteří jim cosi nereálného slibovali. A jak jde ten čas, najednou slyším postesky, nadávky a nářky, že kdyby to tenkrát tito lidé co zvonili klíči na náměstích věděli, co je čeká, raději by si tu ruku usekli. A je jich čím dál tím víc co tohle říkají. Není vám to divné? Vy píšete, že se tu skvěle žije oproti době minulé a ono čím dál tím víc lidí tvrdí pravý opak? Dokonce sám uznáváte že žádné z toho nedávného nadšení nemohlo být uskutečněno, protože jsme jen očekávali, že nám něco dá západ zadarmo nedá. A že to se tedy nikde takhle neděje. Takže si opět protiřečíte, že. Když někteří skuteční ekonomové varovali, že to bude katastrofa, tak byli za pomoci tupého davu, který byl řízen jistou skupinou lidí, ktará si tenkrát říkala elita národa, tak tento byl označován za komouše a rozvrace státu. Nebudu zde psát jak se žilo v té době nedávno minulé kterou vy tolik osočujete. Nebojte já nikdy v žádné straně nebyl a nejsem, jsem jen obyčejný člověk, který se snaží žít normálním životem. Snažím se nekrást, nelhát, spíše pomáhat druhým, kteří jsou na tom hůře nežli já. Tím nemyslím ani tak ekonomicky, jde spíš o pomoc morální. Víte proč píši morální? Protože dnes je tento stát ve stavu hrozné antitoleranci, kdy převládá jen ubohý hyenismus. Jestli tedy víte co to znamená? V době kdy státní úředníci, politici, soudci s klidným svědomým nechávají nešťastného člověka, který nikdy nikomu nic zlého neudělal, jen nerozumí právním kličkám a úskokům parazitů neštítících se ničeho, aby ten by potom vyhnán na ulici těmito gaunery zlodějskými. Tomu říkáte právní stát? Žijeme v době, kdy si normální česká rodina ani nemůže dovolit mít děti, protože je to skoro nemožné pak ty děti uživit. Prostě na to nemá. A je to čím dál tím horší. Mladým rodinám musí pomáhat ti, ktaří tenkrát na těch náměstích těmi klíčemi zvonili. Oni tenkrát někomu skočili na špek. Dnes tito lidé musí živit i své již dospělé potomky, mající děti, protože tito noví rodičové by to jinak těžko zvládli. Samozřejmě jsou i rodiny co se v milionech topí. Ale těch je naštěstí, (nebo naneštěstí?) jen poskrovnu. Takže ti kteří tenkrát na náměstích jásali a dnes, kdy by měli šetřit na stará kolena, aby si pak zaslouženého odpočinku užívali, musí opět pomáhat a to dost citelně těm svým dětem. Takže to si opravdu žijí až nad poměry. A zvláštní na tom je, že vy zde v jednom z článků tvrdíte jak to bylo tenkrát hrozné a oni tito, kteří tu dobu pamatují, mají zkušenost tu, že jejich rodiče se o ně starat v době kdy tito měli malé děti, starat nemuseli. Takže jak je to tedy? Jo a upozorňuji opět, žádný straník jsem nebyl a tu dobu jsem opravdu nemiloval. Spíš naopak.

No a jsme u jádra pudla. Pořád se žvaní, jak si ta Ukrajina pomůže tím vstupem do Evropy. Proboha živého. Vždyť jste už sám psal že západ nikomu nic zadarmo nedá. Tak proč se oni ti ukrajinci tolik enormě cpou do té tolik zlaté Evropy. A proč naopak ta Evropa tolik chce ty zbídačené lidi z Ukrajiny? To nemá už dost problémů s Řeckem a dalšími méně výkonnými státy? Tak o co tu vlastně jde?

A za další, nemáte strach, že až ti tolik hodní ukrajinci nedávno poklidně skandující na mejdanu, přijdou na to, že se jim nežije líp, protože to ani není možné, západ na to nemá peníze, tak tito tolik hodní občané Evropy nepotáhnou směrem na západ a nezničí vše co jim v cestě stát bude? To opravdu nemáte z toho strach? Víte co je to za lidi? A když strhnou na svou stranu i ten zbytek ukrajinců, kteří se této maškarády zatím ještě neúčastní, protože je jim jasné o co jde? Tudíž i tito pak již půjdou do ulic, protože je naštve to věčné lhaní a oblbování? A co se bude dít ve státech jako Řecko, Itálie, Španělsko a podobně? Když ti si řeknou, jak je možné, že se najednou peníze najdou na stát který ani není v unii? To si opravdu myslíte, že jsou obyčení lidi trotlové? Ano slovani jsou nesmírně shovívaví. Tolerantní. Nejsou hrrr hned do všeho. Ale jiné národy a hlavně ty jižanské jsou mnohem, ale mnohem temperamentnější, a ukazují to skoro denně, že ti si nic nenechají líbit. No a co se bude dít pak až do ulic vlítnou i ti?

A proč vlastně? Protože západní svět chce těm chudákům ukrajincům pomoci? Tomu vážně věříte? Nemají tyto státy západu svých problémů až až? Neměly by se tyto státy zajímat o své problémy doma, kterých je nespočet?
Reagovat >

Vložil: Achernar, 10. března 2014,2:44:29

Titulek: RE: jen tak dál...
Len k jednej veci - akože česká rodina nemá na to, aby mala deti?

Keby žili za komunizmu, tak by na to peniaze mali - káva len v nedeľu, saláma len na oslave, alebo cez sviatky, rovnako ako aj mäso len dvakrát do týždňa.
Nemusia kupovať žiadne pampersky, ale môžu prať textilné plienky - ručne, v kadi nad ohňom a so strúhaným mydlom, nie v automatickej práčke s drahým pracím práškom. To je len zopár príkladov z toho, ako sa vtedy žilo na dedine.
a presne takto si mohli za komunizmu ľudia dovoliť mať deti a tak by si ich kľudne mohli dovoliť aj teraz. Lenže našťastie životný štandard išiel po páde komunizmu prudko hore. Áno, stále nás rozkrádajú rôzni zlodeji v politike, ale opäť raz - sú tam rovnakí ľudia ako všade inde. Len je tu tá vštiepená komunistická „morálka“ - 1. Aj tak sa nič nezmení, 2. Kto neokráda štát okráda svoju rodinu, 3. Štát je proti mne, 4. Ber, kým sa dá a najmä 5. Nemám prácu - môže za to štát.
Keď sa toto vymaže z mysle ľudí, potom sa budeme môcť dostať niekam na úroveň západných štátov, ktoré nemali komunizmus, ktorý takto pošramotil rozmýšľanie všetkých ľudí.
Reagovat >

Vložil: Josef, 10. března 2014,22:26:03

Titulek: RE: jen tak dál...
Za prvé nevím o nikom na naší planetě, kdo by žil v komunismu! Ten nikde ještě nikdy nastolen nebyl. Jestli myslíte socialismus do roku 89, tak se musím hodně, ale sakra hodně smát. Prožil jsem v něm mnoho let, tudíž moc dobře vím z vlastní zkušenosti, že moji rodiče to měli za mládí hodně těžké. Ty pochutiny jak píšete si právě nemohli dovolit v době kapitalismu. Aby člověk u nás nemohl jíst salám, aby nebyla káva, že by nebylo maso, no tak to tedy o tom nic nevím. Možná sem pletete dobu poválečnou, kde nebylo toto nikde, celá Evropa byla válkou zničena. Co pamatuji já od 60 let ale ty pokrmy, na které vy poukazujete, tak máte smůlu. A řeknu vám nejen se svou matkou vzpomínáme ny ten socialistický salám, což byl doopravdy salám a ne jak teď jen jakési náhražky. Jo máte pravdu s tím, že zde nebylo automatických praček. A když napíšete, že zde nebyly ani transistory, tak vám zajisté oponovat nebudu. Ono totiž nikde ve světě v té době nebyly, víme! Ano pamatuji i vámi uváděnou valchu, tu si pamatuji, jenže to bylo na malé ruční praní. Velké praní probíhalo v pračce. Sice dnes by se tomu smál, že co to je za pračku, ale ono před sedmdesáti opravdu nikde ve světě pračky neexistovly. Tedy ne ty malé do koupelny. Pamatuji ,že jsme chodili do společné prádelny, kde byla velká pračka, dole ve sklepě, byla místnost a světe div se ono když budete procházet dnešními panelovými domy, tak tam najdete podobnou místnost. Takže takhle asi vážení ne. Tohle podstrkujte těm co tu dobu neprožili, kdo to nemůže pamatovat. A můžu vám říci, že u nás v československu se žilo tak jako třeba ve vedlejším rakousku ne. Už jsem psal, že mám na západě příbuzné a to již od druhé světové. Tudíž si moc dobře pamatuji, když přijeli k nám na moravu, jak kupovali oblečení, záclony a další, které sice u nich byly rovněž, ale u nás je to vyšlo o hodně levněji. Nebojte, ono si byli ti soudruzi vědomi, že bude velké porovnávání života mezi západem a socialistickým východem, tudíž takové státy jako NDR, ČSSR, Maďarsko, Polsko, tak tam se rychle budovala struktura podobná té západní. Vždyť to byl takový boj. Kdo vyrobí lepší výrobek a dřív. To možná ani nevíte, že v česku byla vynalezena mikrovlnná trouba. Že u nás byl vynalezen indukční ohřev. Ono toho u nás bylo totiž hodně vynalezeno. Vždyť se přeci říkalo zlaté české ručičky. Ale toto bohužel platilo jen do roku 90. Pak již skončily zlaté české ručičky. Od té doby začínají zlodějské české ručičky. Ve světě jsme již známi jen coby zloději a nemakačenka. Vždyť nedávno bylo že v británii chytli kumpanii o nějacích češích, slovácích a kurdech, co obchodovali s lidským masem.

Za druhé, co to tady plácáte o tom, že po roce devadesát prudce roste náš standart? Vážně? A jak jste na to přišel? To jako že před devadesátým tu nebylo co nakupovat? Vážně, ne? A to vám říkal kdo, že tu nic nebylo. Vždyť už jsem psal, že to byla prestiž mezi západními zeměmi a východem, kdo dřív a kvalitněji vyrobí. Takže hošánku nežvaň nic o době, kterou ani nejspíš neznáš. Jak proboha mohla naše republika po devadesátém jít prudce nahoru, když se zlikvidoval veškerý, opakuji, veškerý průmysl. Vždyť my jsme v padesátých letech vyráběli i kvalitní fotoaparáty, pak ale jsme zůstali u výroby kvalitních zvětšovacích přístrojů. Značka Meopta byla moc dobře známá ve světě. Co to tady plácáš ty troubo, že zde byla bída. Mám příbuzné v Rakousku a ti ještě dlouho po válce poznali velkou bídu. Kdyby nejezdili nakupovat k nám, tak na hodně věcí peněz neměli. Do roku 68, jsme je o hodně předháněli, pak bohužel, díky obsazení ruskými vojsky a hlavně díky našim, kteří se východu začali cpát do análu, povyhazovali ty kteří pomohli k našemu rozvoji a většinou se na ta místa dostávali budižkničemové. Ale to nezařídili žádní rusáci, to totiž prováděli češi na češích. Sami sobě ubližuje moc rádi. Prostě Švejkové. Poníženě se klaním vašnosto...

Co je to ta komunistická morálka? To taky neznám. Nevím nic o žádné komunistické morálce. A zase vám to vrátím tím čehůnstvím. Tou švejkovinou. On ten čech je schopen jen čechovy ublížit. Cizákovy se klaní. Tak to je ta tvoje a vlastně vás havlobijců komunistická "morálka". Povídá se že se tady kradlo až hrůza. A dnes se nekrade? Zajímavé, že dnes jsou toho plné kriminály. Praskají ve švech. Takže jak to tedy je? A prý jen ti politici kradou. Dnes ukazovali, jak nějací vandalové rozřezali historické obrazy za kolik milionů a určitě to nebyli politici. Tak to je ta nádherná kapitalistická "morálka". V jednom příspěvku nahoře jsem psal, že lidé, kteří tenkrát na náměstích klíčemi zvonili, dnes na to nadávají. Že kdyby věděli, jak bude za dvacet let tak raději šli a nosili ty vámi osočované komunisty na rukou a líbali jim nohy. Samozřejmě přeháním, ale tak nějak to dnes ti lidé vidí, že si hodně, ale sakra hodně ublížili. A potkávám jich denně dost co nadávají. Jen jsme daleko pomalejší s těmi revulucemi a tudíž nám dlouho trvá, než do ulic vyjdeme. Ale stane-li se tak tak potěš pán bůh. Zatím to nebylo nic. Zatím to jen v nás dřímá. Toto moc dobře znám. Vždyť jsem tím procházel od osmdesátých. Ano byli jsme naštvaní. (moc nás ale nebylo, co jsme veřejně nadávali -(opět ta švejkovina)), ale postupem doby to společností začalo vřít a vřít až přišel ten 89. Ale nebylo to tím, že se tady žilo hrozně. Bylo to tím, že nám někdo do očí lhal. Tvrdili nám, že jsme si rovni, ale nebylo tomu tak. Soudruh si byl rovnější. Soudruzi byli nadlidé. To štvalo obyčejné lidi. Byly zbytečné zákazy. To víte, že nás to štvalo, že se nemůžeme jet podívat na dovolenou na západ. To jste nějako opomenul, to byla pravda, na západ někdo nemohl. Ale soudruh Štetina mohl. A proot jsme nadávali. Jaktože on může a my ne? Byly jiné věci na které jsme nadávali, ale určitě né ty které zde popisuješ ty. Jídla byl nadbytek. A kvalitního. Vždyť jsme byli v zamědělské výrobě soběstační. To teprve po devadesátém se ve velkém likviduje skot a zeměděltsví jako takové. Moc dobře pamatuji jak dávali někdy v 87 v televizi, jak k nám do československa přijela skupina Japonců a zírali s otevřenou pusou jak nádherné jsou u nás vesnice. Tedy byly. Dnes ve vesnicích už málokdo dokáže žít. Ve vesnici daleko od měst se dnes snad ani nedá žít. Tenkrát to bylo jinak. Takže nepište prosím bludy. Ještě je nás hodně naživu, co tu dobu moc dobře pamatujeme. A je ještě hodně naživu, co pamatují i tu dobu před válkou. To si poslechněte, jak tenkrát se žilo, za těch tolik hodných kapitalistů. Naši rodiče si tedy v mládí nemohli hrát s hračkami, jako my. Naši rodiče bývali i hodně o hladu. Naši rodiče nechodili přes léto v botách, neměli na boty. Naši rodiče prostě prožili dětství v tom vámi tolik obdivovaném kapitalismu, ve kterém hodně lidí hlady umíralo, ale na toto se nějak dnes rádo zapomíná. Jak tenkrát stříleli policajti do dělníků, kteří stávkovali, protože za práci dostávali hodně nízké platy, za které skoro rodinu neuživili. To se o tom dnes mlčí, že děti tenkrát neměli skoro dětství, neboť museli chodit pomáhat rodičům na pole aby se rodina uživila. To se nějako o tom nemluví, že právě díky tomu tolik hodnému kapitalismu vlastně vzniknul ten komunismus. Jen proto, že páni fabrikanti sdírali pracující, tak ti vámi tolik obdivovaní páni se topili v milionech a ta vámi opovrhovaná spodina sotva přežívala. Ale právě díky tomu, že po válce byl socialismus, tak se u nás postavilo stovky továren a lidé mohli chodit do práce a mohli mít peníze na obživu. Díky tomu obrovskému nárůstu výroby v šedesátých letech, se lidé začali mít tak, jak o tom dřív ani nesnili. Vy trubky hloupé. Vždyť vy vůbec nevíte jak se našim rodičům žilo. Ti doopravdy měli krušný život. Moje babička ve třiceti vypadala skoro jako šedesátiletá, byla sedřená. Protože byla bída, hlad a hlavně byl kapitalismus. Vy trubky, když nic o té době nevíte, tak mlčte. Po padesátém roce u nás nastává ohromný rozvoj všeho. Takže přestaňte laskavě plkat o dobé minulé, když ji ani neznáte. To, že jsme nadávali na ty komouše, bylo úplně, ale ....
Reagovat >

Vložil: Josef, 10. března 2014,22:26:53

Titulek: RE: jen tak dál...
ale úplně kvůli něčemu jinému.
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 11. března 2014,0:03:45

Titulek: RE: jen tak dál...
Je všeobecně známý fakt, že nejméně dětí se rodí ve státech s nejvyšší životní úrovní a nejvíce s tou nejnižší. S ekonomickou situací obyvatel je tedy v nepřímé úměře. Faktorů, které je nutno brát v potaz je daleko více než jen ekonomická situace. Od prvotní schopnosti reprodukce a dostupnosti antikoncepce přes lidskou vyspělost rodičů tkz. "myslet na budoucnost" což je v civilizovaném světě obvykle strach z budoucnosti, dále vyspělost zdravotnického zázemí které poskytuje vysokou míru životaschopnosti i u jedinců jejichž délka života by bez tohoto dramaticky klesla až po osobní rozhodnutí strávit 20-25let svého života jiným způsobem než starostí o potomstvo. Výsledek je zřejmý.
Reagovat >

Vložil: Josef, 11. března 2014,2:25:49

Titulek: RE: jen tak dál...
A co je to ta nejvyšší životní úroveň? Doufám, že tím nemyslíte USA a Evropu? Kde je tisíce bezdomovců, či žebráků? Tomu vy říkáte nejvyšší životní úroveň? Já do roku 90 nepoznal žebráka. Po devadesátém jsem jich začínal nejprve pár v Praze vídávat ale rok od roku se jejich počet neustále zvyšoval a to nejen v hlavním městě, ale pak už v celém státu. Dnes bohužel běžný jev. No tak to je asi tou nejvyšší životní úrovní, že jo. Pamatuji dobu, kdy jak vy tvrdíte, že je to tzv. vyspělostí rodičů tzv. myslet na budoucnost, rád vzpomínám na tu dobu, kterou vy nepoznáte, kdy my jako mladí tedy tenhle problém "myslet na budoucnost" neměli. Za našeho dospívání měl každý peněz dost. Mohl nakoupit co chtěl i když někdy byly problémy, ale to byla jiná věc (opět švejkovina vedoucích prodejen, kteří se chtěli mít o "něco" lépe, než se měli, měli málo i když byli pěkně placeni za to nicnedělání...to by bylo jiné povídání-taky jeden z bordelů na který jsme v té době nadávaly a to dost nahlas - a opět jen někdo, zbytek zase švejkové-co kdyby, nedej bože aby nás tam ti atd...). A hlad či bída jek ten před vámi tvdil, no tak to už hodně velká síla.

Ekonomickou sílu bych určitě nerozebíral, to je vám snad taky jasné. Tu dnešní dobu prostě s tou minulou nějako srovnávat z ekonomického hlediska, zajisté nejde. Tehdá jsme světu nedlužili ani fíka. Ba naopak svět dlužil a ne málo nám. Takže ekonomiku raději ne. Takže u nás tehdy v civilizovaném státu vůbec žádný problém se životem jako takovým enbyl, tudíž se již jako dvacetiletí lidé brali navzájem a měli děti. Nebyl to totiž žádný problém rodinu uživit. A mohli si přitom i užívat na rozdíl od dneška. Tak to je milánku. Jo bylo málo bytů. Chtěli jsme pryč od rodičů, abychom žili samostaně, ale bytů dost chybělo. To je pravda. Nějako stavebníci nestíhali pokrýt požadavky rozrůstající se společnosti. No a pak přišel rok 90 a pomalu bytů přestávalo chybět. Myslíte, že se začalo více stavět bytů? Nebo to bylo tím, že mladí již přestávali na to mít tu rodinu uživit. Co myslíte? Zamyslete se nad tím. Takže to přeci jenom bylo tím, že se sice nic nového nepostavilo, ba naopak rozestavěná sídliště na Praze se zbořila a jen pár stovek bytů se za těch dvacet let postavilo. A nyní vy budete tvrdit, že mladí jinak uvažují. Ne oni jinak neuvažují, oni prostě na to, aby tu rodinu uživili nemají. A o tom to je. A nezlobte se na mne ono to ani není o mnoho lepší na tom západě o kterém tolik sníte. Copak tam mladí mají peníze? Když vyjdou ze škol, tak jsou rádi, že nějakou tu práci seženou. A za těch dvacetpět let tam rovněž hodně ta životní úroveň klesla. Copak nečtete jak se rozevírají víc a víc ty nůžky mezi bohatými a chudými? Ne? Tak to má právě vliv na to, že ani tam ti mladí nemají na to, aby uživili rodiny, takže omyl. Není to vyšší uvědomělostí, či o tom, že by si chtěli užívat, píši, že my si užívali i s dětmi, děti za dvacet let vyrostou a vy si užíváte dál. Tedy v socialismu. Jasně, že je znát, když jste svobodný, že si užíváte té svobody daleko více, ale stejně vám k tomu něco schází. A to rodina. Děti vyrůstající s vámi. Vždyť to vidím jako včera, jak mladé rodiny s dětmi jezdí na výlety po republice a učí potomky poznávat svou vlast. Jak jezdí rodiny na dovolenou do jiných soc. států a uživají si radosti. A vidím jak tak jezdí opět, protože i když již mají možnost jet i dál na západ, která z rodin na to má? A bude to ještě horší. Peněz je čím dál tím míň. Kdapak milánku je to jen a jen o tom, že prostě mladé rodiny na to nemají. Vždyť to vidím na vlastních, tak mě o tom nepoučujte porboha. Něco jsem už zažil. Něco pamatuji. Tak proč se nás snažíte oblbovat? Nějakými hloupými kydy? Kde na to berete tu odvahu a drzost nás poučovat o životě o kterém vy víte prd? Jakým právem vy trubky osočujete ten minulý režim, když ho vůbec neznáte? Kolik vám bylo, když přišel 89? Aha velcí rozumbradové se zrodili. No potěž pán bůh za takovéto trotlíky, co chtěj starýho vlka nějakým žvástům učit, který prožil kus života a to pěkně divoce a o kterém se si ti, kteří chtějí poučovat ani nedokáží představit.

Dále, to jak píšete o tom vysokém zdravotnickém zázemí, tomu mám rozumět jak? To jako že teprve po 90 se u nás zdravotnictví výrazně zvýšilo, či jak to myslíte? No to snad takhle ne. Znovu opakuji. Prožil jsem většinu svého života v socialismu. Poukazuji znovu ne komunismu. V socialismu a pamatuji to zdravotnictví. A to moc velmi dobře. Nejednou jsem byl nucen strávit nějaký ten čas v nemocnicích. A pamatuji roky sedmdesáté, kdy jsem ležel v nové nemocnici v Mostě, dva pacienti na pokoji. Nádherné porstředí na nemocnici. Jasně ve starých budovách to nevypadalo tak útulně. Ale to myslíte, že se ty starší nemodernizovaly? Ha, ha, nějako zapomínáte, že jsme v té době žili. Takže panáčku, zase vedle. Naše zdravotnictví bylo, a to opakuji, bylo na té nejvyšší úrovni ve světě. Ať ti bulíkujou dneska co chtějí, já ti budu vždy tvrdit, že jedním z nejvyspělejších. To, že ti ukázali někde fotku nějakého zařízení na západě, tak to bylo jen pro vyvolené. Obyčejný člověk se tam tedy nedostal. A věz za pár let to bude i u nás. Že bude jen pro ty bohaté. Vlastně ono to už je. Vždyť se o tom píše, že sem vozí ukrajince a léčí je za naše peníze a našince vozí hodinu, dvě po Praze a toho nikde nechtějí přijmout, že nemají volné kapacity. No tak tenhle případ tenkrát nasta, tak vážení, to by bal malér. To by si žádný doktor, žádný papaláš nedovolil. Tenkrát na rozdíl ode dneška si člověk nemusel nic nechat líbit. A to vy určitě vědět nemůžete. Tenkrát se lidé báli daleko, a opakuji daleko méně, než dnes. To, že vám někdo nakukal do vašich hlaviček, že tu byla nesvoboda, no tak to se musím smát až se za břicho popadat. Vždyť co jsme se s kámošena nařádili a nikdy se nám nic nestalo. To, že to sice bylo zakázáno. Tak to jo. Ale, to neznamená, že si lidi nezanádavali a dokonce veřejně. Co ti mohli udělat? Zavřít, jak nám hrozili? No tak to jsme se jim těm papalášům hodně nahlas vysmáli a zeptali se jich, kdo tedy bude dělat, když my budeme sedět v kleci. No a byl klid. Moc dobře si uvědomovali, že na nás nemají. Od osmdesátých let už nikoho nezavírali, víme! To jste mohli velmi hlasitě nadávat a nic. Ano byli korytáři, kteří se báli o své korýtka. Ale těch je dnes mnohem víc. Každou chvíli jsme s kámošema měli oplétačky s policií, kvůli svým postojům. Znovu opakuji nadávali jsme a to pořádně na ten bordel tady. Ale znovu poukazuji, ne na nějakou chudobu, nějaké prý špatné zdravotnictví a tak podobně. Dnes vím, že to je hlavně ta švejkovina, ta česká blbá vlastnost, která je to, na co jsme vlastně nadávali. Na to, že jsme chtěli vyburcovat ty švejky kteří jen po hospodách u piva si trochu pozanadávali. Ale jen tak potichoučku, aby je náhodou slyšet nebylo. Co kdyby!

To co tady píšeš milánku o životaschopnosti, je velmi zajímavé. Ano to si piš, že životaschopnost bude opět drasticky klesat díky tomu komzumu, díky obrovskému stresu, který na nás všechny začal doléhat. Díky té vámi tolik obdivované chemické a velmi vysoce zdravé stravě, která jen rakovinu a další svinsta přináší. To, že nejste schopni používat hlavu a že nejste schopni vidět tu opravdovou pravdu, tak to já za to nemohu. Mám těch pár tvých řádků nahoře a žasnu. " ...jedinců jejichž délka života by bez tohoto dramaticky klesla až po osobní rozhodnutí strávit 20-25let svého života jiným způsobem než starostí o potomstvo. Výsledek je zřejmý". Znovu opakuji. Co to je starost o potomstvo? To my neznáme. My jsme žádné takové starosti tedy rozhodně neměli. A potomstvo přitom jo. Můžeš mi to porsím vysvětlit ten pojem? Jo a dodávám. Kdokoli mladý tenkrát požádal o novomanželskou půjčku, tak ji dostal. A víte kolik byl úrok? Nic. Opakuji Žádný úrok. Padesát tisíc novomanželská. Rodiny s dětmi měli nízké zdanění. Rodiny s dětmi měli další výhody. Když ti bylo padesát tisíc málo zažádal jsi o další. Ta už měla maličký úrok. Asi dvě procenta? Nevím já půjčku rozhodně nepotřeboval. Na vše mi výplata stačila. ....
Reagovat >

Vložil: Josef, 11. března 2014,11:15:14

Titulek: RE: jen tak dál...
Jo abych jen nepěl ódu na ten minulý režim, tak to uvedu na pravou míru.

Soudruzi a nejen v té SSSR byli nějací zkostnatělí troubové a fanatici. Podle nich co vzešlo na západě od nás bylo špatné. Vezmeme si například šedesátá léta. Na západě vzniká hnutí hippies. A co to bylo za hnutí? Jen velmi zkratkovitě, byla válka ve Vietnamu a toto hnutí ji tvrdě kritizuje. Ale místo aby toho soudruzi na východě nějako využili, tak naopak i toto hnutí tvrdě odsuzují, zakazují. Na západě vzniká hodně nových hudebních skupin a i ty kritizují ten stav západní společnosti. Na východě aniž by si zjistili o čem je řeč, opět vše zakazují. Nesmí se dovážet desky, či nahrávky těch západních skupin, prý co je ze západu, tak vše porhnilé je. A to byla ta obrovská chyba těch ubožáků nahoře. I když se stejně na tzv. černém trhu dá sehnat snad všechno, tak to ale bylo nelegální. A proč? Protože tam nahoře seděli trotlové, které ty nové kapely a muzika nijak nezajímala. Nahoře seděli trotlové, které mimo jejich žvástů o nějakém světě kde si je každý rovný, jen oni jsou si rovnější, tak nic jiného je nazajímalo. To, že mladý člověk měl jiný náhled na svět, to oni ti skostnatělí a tupí páprdové nějako nechtěli vidět, nechtěli slyšet. Pak ve straně bylo mnoho tzv. komunistů, které defakto zajímá jen jejich prospěch. Těm skonstnatělím páprdům, tito kariéristi přizvukovali, aby si mohli přitom něco malého nakrást. Ti skostnatělí páprdové pak nevidí, že ti vyčůraní jim jen proto přikyvují a přizvukují. Jinak je jejich žvanění vůbec nezajímalo. A nezajímalo je ani co mládež cítí a chce. Na toto byl tan režim nějako tupý a hloupý. Nějako nechápal, že když nepodchytí mládež, ta se jim za to šeredně odvděčí. No a taky na to defakto, sice díky tvrdé politice o něco dýl, ale stejně nakonec dojeli. Ta zkostnatělá chiméra totiž díky tomu nemohla přežít. Léta šedesátá nám jsou toho svědkem. U nás se tato předpojatost vůči západu rapidně snížila, se západem jsme navazovali čím dál tím vyšší nejen obchodní styky, ale to se právě nelíbilo, některým sousedním státům východního bloku. Hlavně tehdejší NDR na to poukazovala, co se u nás děje. To víte, že oni hodně záviděli že my můžeme se západem obchodovat a oni z důvodu reparací dohodnutými mezi USA, Británií a SSSR nikoli. Tak bouřili proti tomu, abychom dál směřovali hlavně obchodně se západem. Tudíž přišel rok 68 a vtrhli sem vojka východního bloku. A bylo po kuželkách. Hodně čechů prchá do zahraničí protože se obávají tvrdých sankcí. Hodně skvělých odborníků mizí z této země nenávratně pryč. A jen kvůli tomu, že ti skostnatělí pánové nejsou schopni vidět, co je správné a co ne. Nechtějí vidět, že v té straně, která si říká komunistická je statisíce soudruhů, ale jen těch, které nezajíná nic jiného, než vlastní prospěch. Takže tak asi nějak velmi zkráceně. Ono totiž nic není jen černé a pak bílé. Ono je hodně možností mezi tím vším. Jde o to jestli lidé jsou schopni vidět dál, než jen na svou špičku nosu. A vo tom to je.
Reagovat >

Vložil: Jaja, 14. března 2014,22:43:11

Titulek: RE: jen tak dál...
Soudruhu Josefe, divím se vám, že neemigrujete do KLDR, tam byste si užil všech vymožeností socialismu, po kterých se vám evidentně tak stýská. Pak bychom byli ušetřeni těch výplodů, kterými nás tady častujete. Tam by vám totiž internet zatrhli.
Reagovat >

Vložil: Josef, 17. března 2014,22:47:25

Titulek: RE: jen tak dál...
No já nevím, ale ten švédský socialismus se nelíbí?

Jo a jaké výplody máš na mysli? To že kritizuji nenažranost jistých jedinců, to mají být jako ty výplody? No já zapomněl, čehůnek, co rád sedře kůži. Ale pozor na hlavinku při tom klanění. Ať se o ni neudeříš.

Jo a hošánku asi nepamatuješ jak na nás tenkrát v 89 na těch tribunách vytrubovali, že oni socialismus rušit nechtějí, že se nemusíme bát budoucnosti. Že naopak se nám sociální výdobytky ještě zlepší. Tak na tohle si vzpomínám jako by to bylo včera. Na ty sliby, na které hodně trubek nalítlo. A dnes ti, kteří nalítli, dřou bídu s nouzí. Moc dobře si vzpomínám na havlovy kecy že ho komouši pomlouvají, že on chce jen to nejlepší pro nás. Jo slibovali, slibovali, ale jen tupci mohli naletět těm kecům tam na těch balkonech a tribunách.

Nemůžu za to, že ty to nemůžeš pamatovat. Za to já opravdu nemohu. Ale ono moc lidí tu dobu pamatuje a neboj oni si to nenechají líbit tu lež těch zaprodanců západu. Neboj ono se kola otáčejí sice pomalu, ale zato jistě...
Reagovat >

Vložil: Josef, 9. března 2014,17:39:40

Titulek: tak kdo opravdu je agresor
A ještě přidávám nějaké ty odkazy, abyste viděli na vlastní oči jací agresoři jsou ti rusáci darebáčtí...

http://www.youtube.com/watch?v=doKQBUXZ51g#t=76

http://vimeo.com/88192361

A co hrozí lidstvu, jestli toho ti tolik hodní izraelci a někteří amerikáni nenechají, je snad jasné. Takže doporučuji jít si rychle užívat za ty našetřené prachy, neboť za měsíc dva, tyto penízky už potřebovat nebudete, páč žádné lidstvo nebude.
Reagovat >

Vložil: Seko, 12. března 2014,6:40:02

Titulek: To su skratka velmoci
Rozdiel medzi Ruskom a USA je ten, ze Rusko posiela armadu iba do susednych krajin a narobi menej skody. Ale inak obe tieto velmoci si budu robit co chcu, neviem preco to niekoho prekvapuje. My v Europe sa iba pozerame a diskutujeme.

Myslim, ze keby Rusko obsadilo Krym uplne otvorene s plnou vervou (myslim tak ako CSR), aj tak im nikto nic nepovie a verizm tomu, ze su toho kludne schopni. Ze tak nerobia, urcite nebude zo strachu. Autonomny Krym je pre nich najlepsie riesenie a popravde je to aj jedine riesenie. Co ine v tejto situacii zostava? Prave preto je zaujimave, ako sa situacia tak rychlo vyvinula a ako vlastne na Ukrajine vznikla. Tie ozbrojene jednotky a estra rychly rozpad vlady su naozaj dost podozrive a aby som pokracoval v myslienke z uvodu prispevku, vyzera to, ze si Rusko tentokrat vzalo lekcie od CIA. Iba zabudli na lekciu ''utajenie'', ale ucia sa.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 12. března 2014,10:58:22

Titulek: RE: To su skratka velmoci
Nejlíp to vystihl jeden bezpečnostní analytik v ČT: podstatou událostí na Ukrajině je, že Rusko veškeré své tajné služby vrhlo na ochranu olympijských her v Soči a toho využila CIA a připravila jim za zády převrat na Ukrajině :-) A Rusové to považují za pěkný podraz (bojem proti islámských teroristům přece dělají službu i Američanům, chránili i jejich sportovce) a tak jim to chtějí vrátit i s úroky :-)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 12. března 2014,22:06:06

Titulek: RE: To su skratka velmoci
To mě s prominutím přijde jako kravina. Jestli mělo Rusko v Soči nějakých 50 000 bezpečáků, tak kdyby nebyla olympiáda, tak by byli v Kyjevě? A čemu by bránili a jak - vzali by si ostřelovačské pušky a postříleli by ne 70, ale 7000 těh demonstrantů? Rusko samozřejmě může v pohodě zinscenovat "krymskou domobranu", ale co by dělali na Majdanu, to nevím. Navíc pokud by se látlo, že tam vojensky operují ruské jednotky, tak by to byl už opravdu průser.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 13. března 2014,10:25:09

Titulek: RE: To su skratka velmoci
Ehm, asi máte zkreslenou představu, co jsou tajné služby a jak fungují. Určitě to nejsou deseti tisíce bezpečáků v ulicích :-) Úspěch ruských tajných služeb z Soči a neúspěch na Ukrajině spočíval v úplně jiných metodách práce pánů bez uniforem.
BTW podobně jako teorie, naposledy rozebíraná v aktuálním Týdnu, že za pádem Nečase stály americké tajné služby, silně znepokojené informací že se Nečas chystá přiklepnout Temelín Rusům, neznamená, že tu loni v létě po ulicích běhali tisíce amerických "bezpečáků" v uniformách s odstřelovačkama :-))
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn