Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Adam, 4. března 2014,0:32:53

Titulek: Dobré shrnutí
Děkuji za článek, připravoval jsem se sepsat vlastní pohled, ale s Vaší analýzou se shoduji do té míry, že to ani nebude nutné.

Jen dvě poznámky:

a) Mám dojem, že samospráva požádala o „pomoc” - a následně fakticky akceptovala stav, kdy Rusové „střeží” budovy (http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/sef-autonomni-krymu-pozadal-putina-o-pomoc-kyjev-vyhlasil-pohotovost/1049434). Domnívám se, že to lze brát jako když ne pozvání, tak dodatečné „schválení”. Jakkoli jeho legitimita je samozřejmě (i s ohledem na mandát současného premiéra Krymu) dosti pochybná.

b) Právo na sebeurčení bývá vztahováno spíše k národům - a ani takto nebývá automaticky chápáno jako možnost se odštěpit - ta nastupuje zejména v momentě, kdy jsou například práva nějakého etnicky specifického regionu pošlapávána. V tomto kontextu bylo zrušení jazykového zákona skutečně obrovským přešlapem (však se toho též hned chytilo ruské PR: http://czech.ruvr.ru/2014_03_01/Rumunsko-odsoudilo-jazykovou-politiku-Kyjeva-6369/). V tomto ohledu byla problematická například nezávislost Kosova, vzhledem k tomu, že „Kosovští Albánci” stěží tvoří národ v převládajícím chápání.
S právem na sebeurčení je tedy třeba zacházet opatrně, nelze vyhovět každé aktuální odstředivé tendenci (a ani tomu tak nebývá - kupříkladu spor o Ålandy). Nicméně z hlediska geopolitického je samozřejmě logické, že v případě, že určitý region je silně separatistický, není, zejména za ukrajinskokrymských okolností, příliš taktické jej násilím držet pospolu. A vzhledem k přístupu Ruska to skutečně vidím též na „Krym a dost” (a to ještě bude pro Ukrajinu vcelku úspěch - těžko odhadnout, nakolik se na demonstracích v Charkově a spol. prodíleli opravdu dovozoví Rusové).
Reagovat >

Vložil: Adam, 4. března 2014,0:47:16

Titulek: RE: Dobré shrnutí
(Primárním důvodem pochybnosti žádosti o pomoc je pochopitelně fakt, že v daném okamžiku již byli pomocníci čile aktivní.)

Nutno říci, že vnímám celkově Putinův postup jako podstatně hrubější, než bylo nutné. Krym mohl získat i ladněji - stačilo působit vhodnou propagandou, Krym by si připojení/nezávislost odhlasoval a poté by Rusko mělo mezinárodněprávně mnohem jednodušší situaci (snad jen s výjimkou Sevastopolu stran jeho statutu, ale to by již byl řádově menší problém). Jeví se mi to jako okázalý silový signál, do světa (zčásti možná odveta za urážlivou ignoraci Olympiády), ale i vnitrostátně.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 4. března 2014,10:12:33

Titulek: RE: Dobré shrnutí
a) jo, to máte pravdu, že jakési pozvání tam bylo, i když ten Aksjonov byl zvolen do úřadu jen asi den předtím. Je otázka, jestli má na něco takového právo (nevím přesně, co ona polo-autonomie Krymu znamená, tj. co smí a co ne. Dost pochybuji, že by obsahovala i možnost zvaní vojenských jednotek třetího státu (třeba Turecka?) na Krym.
(Ještě k té "autonomii": trochu se zapomíná, že všechny regiony Ukrajiny mají ve svém názvu "autonomní", což ale je něco jako když na Slovensku se kraje jmenují "samosprávný".)

b) Právo na sebeurčení: tohle je věc, která je vždycky tancem mezi vejci. Viz dnešní evropské diskuse o odtržení Katalánska od Španělska, rozdělení Belgie, odtržení Skotska od GB a tak dále. V podstatě se bere za platné, že pokud se v daném regionu - kde je skoro vždycky nějaká národnostní míchanice - vysloví převážná většina obyvatelstva pro nezávislost/samostatnost, nelze tomu moc bránit.

c) Kosovo. Argumentaci Kosovem jsem četl už mockrát a leze mě krkem. Je chybná hned v několika ohledech:
- je zbytečné z nějaké vnější pozice diskutovat a polemizovat, zda kosovští albánci jsou národem nebo ne. Oni se tak cítí, tedy jsou. Jestli se Moraváci budou cítit národem, jsou národ. Mezi "etnikem" a "národem" není žádná ostrá hrana.
- Kosovo bylo do Srbska začleněno až v r. 1912 a v rámci SFRJ mělo status autonomního regionu v rámci Srbska - tedy jeho vymezení jako specifického regionu zde bylo.
- mezi kosovskými albánci a srby panovalo v době "jugoslávské války" ostré a nenávistné napětí (což neplatí o vztahu mezi rusy a ukrajinci, ti si jsou blízcí, jazykově, kulturně, nábožensky). Toto napětí mělo za následky ozbrojené střety, vzájemné zabíjení, až genocidní vyhlazování. VIna padá zřejmě na obě strany, je ale dobré připomenout, že násilí vypuklo poté, co Miloševič provokativně omezil nezávislost této provincie.
- zásah Evropy je "snadné kritizovat". Pokud by Evropa nezasáhla, byly by na místě desítky tisíc, možná stovky tisíc mrtvých, Srbsko bylo samozřejmě vojensky násobně silnější. To by se to pak taky kritizovalo - nezasáhli jste, nečinně jste přihlíželi, slabá Evropo. Zásah měl za primární cíl oddělit od sebe dvě strany, což se podařilo - válčení ustalo, semtam samozřejmě přetrvávají násilnosti, ale nevybočuje to moc z balkánského standardu.

Prostě podobnost s Srbskem-Kosovem tu skutečně není vůbec žádná.

c) Zaujala mě ta "urážlivá ignorace olympiády". Nebyla to žádná ignorace, a nebyla urážlivá. Olympiáda proběhla, sportovci všech zemí soutěžili, celý svět ji sledoval, i včetně politiků západních zemí. To, že na ni nejeli někteří vrcholní politici, je vyjádření postoje, že pokud vládce té země vyhlásí homosexualitu za přestupek, který je nutné trestat, nemusím nutně do té země jezdit, a s tímto postojem rozhodně souhlasím. Jestli je zde něco urážlivého, jsou to postoje Ruska k homosexualitě, které jsou jak z 14. století: Putinem dosazený šéf propagandy říká, že homosexuálové by neměli mít možnost darovat krev, že jejich srdce by se měla po smrti zahrabat a tak. TOHLE je skutečně a neuvěřitelně urážlivé.
Reagovat >

Vložil: Adam, 4. března 2014,14:21:32

Titulek: RE: Dobré shrnutí
Co se týče Kosova, nemyslel jsem zásah NATO, zabýval jsem se vyhlášením nezávislosti. Že násilí vypuklo po omezení autonomie, je přesně to, na co jsem upozorňoval - že z hlediska právního i faktického mnohdy stačí k naplnění práva na sebeurčení vysoká míra samosprávy a zaručení kulturně-sociálních práv. Zda se Kosovští Albánci cítí býti národem, si nejsem příliš jist (proč Albánci?). Požadavkem pro vznik státu je též existence státního aparátu s efektivní kontrolou území v momentě vyhlášení, což je opět k srbským oblastem sporné. Nemyslím si, že tedy mělo být Kosovo vyhlášeno a uznáno jako samostatné, historicky bych za lepší řešení považoval úpravu hranic sousedních států - koneckonců většina Srbů je právě na hranici se Srbskem (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Etnická_skladba_Kosova.PNG), tak proč je odtrhávat od jejich země? Paralela je v tom, že si ani v jednom případě nemyslím, že byly naplněny nároky mezinárodního práva pro výkon práva na sebeurčení separací (samotné zrušení jazykového zákona dle mého názoru nestačí).

Ad „urážlivá ignorace” - urážlivost jsem myslel z pohledu Ruska/Putina, nikoli „objektivně”.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 4. března 2014,16:58:54

Titulek: RE: Dobré shrnutí
No počkejte, to chcete říci, že pokud někde žije tvrdě utlačovaná menšina, která nemá žádná práva, natož tak aparát, tak že se vlastně nemůže nikdy domoci státu, protože stát může vzniknout jenom tam, kde už byl nějaký aparát s kontrolou území? Tedy ta menšina (národ, etnikum) je odsouzeno žít už navěky pod cizí vládou?

Kosovo samozřejmě představuje problematické řešení - to znamená řešení, které porodilo nové problémy. Jenomže nemyslím, že jakékoli jiné řešení bylo lepší. Mohli jste posunovat hranice nahoru nebo dolů, vždycky by na jedné straně hranic bylo pár vesnic se smíšeným obyvatelstvem a vždycky by z toho byla mela.
Nevím, jaké jiné řešení by bylo možné. Kosovští Albánci nechtěli za žádnou cenu být se Srbskem v jednom státě. O tom, že to je národnost, není přece žádného sporu - Albánci jsou historickým indoevropským národem (tj. nejsou to Slované!), byť jejich původ je historicky/genealogicky sporný, to, že se jedná o národ, je ale zřejmé.
Co se tedy mělo dělat? EU nemohl nad cizím územím vyhlásit nějaký "protektorát", to by bylo ješt stokrát víc řevu než je teď. Nemohli ho svévolně připojit k Albánii, protože to nechtěla ani Albánie, ani Kosovci. Tak vznikl tenhle stát. Státy vznikají různým způsobem, i daleko bizarnějším.
Reagovat >

Vložil: mma, 9. března 2014,20:44:29

Titulek: No, ze 14. století...
Kdy že to byl v Británii za homosexualitu odsouzen Alan Turing?
Reagovat >

Vložil: Michal Illich, 4. března 2014,10:12:33

Titulek: imho Krym ruský nebude
Nebyl bych si tak jistý, že si Rusko Krym vezme. Putin přestřelil a myslím, že mu to tentokrát nevyjde. Možná ho to i odstřelí od moci (nejspíš ne hned, ale během pár let).
Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 4. března 2014,11:26:20

Titulek: RE: imho Krym ruský nebude
A co takhle pro změnu si vytáhnout hlavu z prdele Míšo?
Reagovat >

Vložil: Sim, 4. března 2014,10:23:44

Titulek: 2 poznamky
ahoj

1) mam dojem ze z dnesnych sprav to vyzera, ze ruske vojska pozval Janukovic. http://zpravy.idnes.cz/zvaci-dopis-janukovyc-062-/zahranicni.aspx?c=A140303_225731_zahranicni_hro
samozrejme ze pozvanka je plna lzi ale existuje legitimny (legalisticky) pohlad, ze je korektna a platna

2) budapestska zmluva. tu si to trosku prilis zjednodusil. na jednej strane garantuje bezpecnost Ukrajiny nielen Rusko, ale aj Velka Britania a USA, takze tieto 2 krajiny maju teraz povinnost sa o bezpecnost Ukrajiny starat, aj ked dalsi signatar - Rusko - je zaroven utocnik. druha stranka veci, ktoru novinari nestihaju asi teraz riesit je, ze zmluva signatarov len zavazuje predniest vec pred BR OSN, nie sadnut do tankov. a len ked budu proti Ukrajine pouzite atomove zbrane.

http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Memorandum_on_Security_Assurances

tretia stranka porusenia Budapestskej zmluvy je, ze jej celkovy kontext je garancia bezpecnosti statu, ktory ma alebo je schopny rychlo ziskat atomove zbrane a vzda sa toho. ktory stat bude teraz taky hlupy, ze sa vzda atomoveho vyvoja? (toto je asi dnes podruzne ale zajtra mozeme vsetci a dokonca na cele s Ruskom, plakat)
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 4. března 2014,12:27:00

Titulek: RE: 2 poznamky
1) Jo, taky jsem to viděl, akorát je evidentně "pozval" až pár dní poté, co už dávno po Krymu rejdí a obsazují je. Má to ovšem i ten háček, že ukrajinský parlament prezidenta sesadil, na což má zřejmě dle ústavy právo, takže Janukovyč je teď už prostý ukrajinský občan.

2) Souhlas, nechtěl jsem jít do podrobností, aby to nebylo příliš dlouhé.
Reagovat >

Vložil: Josef, 4. března 2014,11:55:47

Titulek: plácání o ničem
Nemohu s vámi souhlasit.

Píšete, " Rusům na Krymu nikdo neubližuje a nikdo s mandátem je tam nepozval".

Jak to , že jim nikdo neubližuje? A co ten zákaz jejich jazyka? To asi znamené co? Co se dělo v Kyjevě před pár dny? Ono vám vůbec, ale vůbec nevadí, že noví samozvaní vládci zdvíhají při proslovu na tribuně, šikmo nataženou pravici, což je defakto uznávání fašictického puče? A co to vlastně znamená pro ruské obyvatele na Krymu?

Mimochodem Krym je již po staletí skoro ze tříčtvrtin obyván ruskými občany. V roce 1954 byl nějako a z nějakých divných důvodů darován jistým ukrajinským soudruhem, který byl zrovna v čele sovětu, tento ruský Krym "darován" Ukrajině. Ano v tehdejší době za SSSR to byla prokotina, ale po 90 roce to již prkotina není. Sice dostává status autonomní, ale stále zůstává co-by ukrajinský s téměř 3/4 obyvatel ruských.

V Kyjevě řádí fašisti, kteří se neskrývají s názory, že rusáky doma nechtějí. Tudíž co to asi může znamenat? To jako, že z Krymu vyženou ruské obyvatelstvo, nebo jek je to míněno? Aha, pak že ruskému obyvatelstvu nic nehrozí. A jak to vypadalo po druhé světové na Ukrajině? Kdo tam řádil až hrůza? Kolik nevinných obyvatel tam bylo zavražděno? A kým?

Takže ne že nic nehrozí obyvatelům na Krymu. Ale ti nečekají a tudíž žádají Rusko o pomoc. Co je na tom divného?

Ale zvláštní, že toto vy v potaz neberete. Vám je evidentně jedno, kdo nebo co na Ukrajině vládne za vrahy, kdo se tam angažoval a proč.

Asi se budu opakovat. Ono si ta Ukrajina snad pomůže tím, že přistoupí na požadavky západu? Vážně? A jaké požadavky to byly, to už si nevzpomínáte? Ne? Tak si to raději znovu pročtěte, co mělo Ukrajinu čekat po podpisu dohody se západem. Proto to ten tolik zlý Janukovyč nepodepsal. Ano nezastávám se ho. Je to gauner, který si nakradl. Ale co potom další? Tymošenková, ta nic, ta muzikant? A další a další. A západ ukrajině od těchto zlodějů pomůže? Kdepak je to úplně, ale úplně o něčem jiném.

Jenže to byste nesměli být ubohými čecháčky věčně se někomu klanící a pořád se někomu do análů plazící, jen pro pár směšných zlaťáčků. Zaprodanci, kteří si dál jak na špičku nosu nevidí!!!
Reagovat >

Vložil: Sum a Fuk, 4. března 2014,21:04:18

Titulek: RE: plácání o ničem
Ted nevim jestli jsi debil (proto tykani) nebo zaplacenej. Hlavenkuv blog ma komentare celkem na urovni s argumenty a dolozitelnymi fakty. Neni pravda ze tam jsou rusove stoletia neni pravda ze by soucasna revoluce byla fasisticka - to tvrdi moskva a Ty. Zasiras argumentacni fora nesmysly jako Goebels a nikdo to fakt nebere. Vypadni na nejakej bulvar r. zadnej argument neprinasis. Pravda je na faktech a ne tech nepodlozenych emocionalnich hemzech co tu seres. Jestli te platej za comment tahni jinam.

Reagovat >

Vložil: Jan Novák, 5. března 2014,21:02:01

Titulek: RE: plácání o ničem
Chceš fakta? Tady jsou.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/329487-unikly-odposlech-v-kyjeve-strileli-odstrelovaci-najati-opozici-obavali-se-politici-eu.html
Reagovat >

Vložil: thr, 5. března 2014,9:02:03

Titulek: Může to být k něčemu dobré...
Celkem přesně podle mě situaci vystihl můj známý - ono je v podstatě jedno, zda je víc pravdy na straně Ruska nebo Ukrajinské opozice. O tom lze dlouze polemizovat, ale faktem je, že reakce Ruska byla až nečekaně ostrá a "imperiální". To by ovšem mohlo mít jeden pozitivní dopad v tom smyslu, že by to mohlo Evropu a USA "probudit ze sna" a ukázat jim, že mír a stabilita není zas tak úplná samozřejmost a něco se pro to bude muset dělat. V tomhle směru je ná západě od konce studené války jasně patrná velká naivita, představy o konci dějin atd., problémy s islámem jsou trochu jiná kapitola, ale na klasické vojenské ohrožení se v podstatě zapomnělo.
A s tímto souhlasím - paradoxně by dopady činnosti Putina mohly v tomto směru být docela prospěšné...

Jinak k Ukrajině - osobně si myslím, že EU hodně podceňuje, kdo se tam tlačí k moci. Ono se v dost případech dá opravdu mluvit o fašistech zcela zaslouženě a o žádnou kremelskou propagandu nejde. Zrovna tak to zrušení jazykového zákona nebyla žádná "neobratnost", to byla totální hovadina či záměrná provokace, které se lidí na Krymu a na východě Ukrajiny dotkl naprosto reálně, neházejte to na Kreml! Tohle nejsou maličkosti a podle všeho to začíná docházet i leckomu v EU, viz třeba info v článku http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/16969-nmecka-media-mni-na-ukrajinu-nazor- .
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 5. března 2014,18:21:37

Titulek: RE: Může to být k něčemu dobré...
Myslím, že EU moc dobře ví, jaké síly se na UA tlačí k moci a že jí to dělá vrásky. Nevykřikuje to nahlas - pochopitelně. A dovolím si odhadnout, že pokud teď jezdí do Kyjeva Kerry a další představitelé západu, tak že svoje velké úsilí napírají k tomu, aby ukrajinské momentálně vládnoucí síly "neprovokovaly" ničím antiruským. Ten úřední jazyk se jim už nepodařilo zarazit, bohužel.

Je ale potřeba říct, že krajně pravicové síly jsou jedněmi z asi čtyř stran či frakcí, které dnes tvoří tu "vládnoucí frontu". Nedominují, nevítězí. U nás máte taky protofašistického Okamuru v parlameně a nejsme kvůli tomu vylučováni z civilizovaného světa.
Reagovat >

Vložil: thr, 7. března 2014,8:46:20

Titulek: RE: Může to být k něčemu dobré...
Ona je to fakt síla - možná (snad, rád bych doufal) nejsou pravdivé ty informace o odstřelovačích opozice, ale naproti tomu se asi nedá pochybovat o tom, že většina "hlasování" ukrajinského parlamentu po převratu byla bez nadsázky pod hlavněmi samopalů "opozice". V tomto směru to bohužel vypadá tak, že sice "fašisté" jsou jen jednou z frakcí, ovšem aspoň dočasně se stali dominantní silou :-( Srovnání s Okamurou je naprosto mimo, sice s ním až opovrhuji, ale opravdu se mu nedá předhodit žádné zastrašování ostratních poslanců atd., postupuje pořád demokratickými prostředky...
Mimochodem ten úřední jazyk zatím asi neplatí, podle všeho to sice parlament odhlasoval, ale "prezident" se aspoň zatím vzepřel podpisu, takže tam by byla ještě šance.

Myslím si, že EU (a USA) má hodně velký problém, protože bezvýhradná podpora dění by byla popřením všeho, co hlásají, na druhé straně ale úplný ústup by byl také problémem. Souhlasím, že se Kerry a další snaží zachránit co se dá, ale jsem docela skeptický k jejich šancím a dokonce bych si dovolil odhadnout, že aktivity Ruska jsou momentálně menším problémem.
Rusko zkrátka asi získá Krym a Putinovi je asi v jistém smyslu jedno, zda to bude přímým připojením nebo zaručením faktické nezávislost a maximální autonomie, má tedy prostor k manévrování. Ovšem hraje se o zbytek Ukrajiny a tam je to podstatně složitější, tam může dojít k rozpadu a paradoxně opět platí, že Rusko na východě nemusí být jediným ani největším problémem, máme tu například v diskusi správně zmíněnou Halič...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,10:56:30

Titulek: RE: Může to být k něčemu dobré...
K Okamurovi a fašistům. Že by se stali v Kyjevě dominantní silou, to mě není známo a myslím, že to není správná informace. Vrcholní představitelé té "prozatímní vlády" jsou všechno jiné než tihle fašouni.

Okamuru jsem uvedl z jiného důvodu: že prostě i u nás, a ostatně v každé zemi kolem nás, je nějaká extrémistická partička. Okamura tu nacionálně-xenofobní notu s "vlastním státem pro Romy", s dojemnou péčí o vraha Pechance atd. rozehrává velmi zdatně. Samozřejmě že nikoho sám nemlátí po hlavě, ale to je tak vždycky - Hitler sám taky nikoho neuhodil a měl velmi rád zvířátka. Pokud tyhle party nedominují, není tak zle. Radost z nich nikdo nemá, ale mnoho s tím nenaděláte.
Reagovat >

Vložil: thr, 7. března 2014,11:48:13

Titulek: RE: Může to být k něčemu dobré...
Víte, nerad bych diskusi posouval někam úplně jinam, ale zrovna ten váš výrok otírající se o "vraha Pechance" skutečně naznačuje jistou jednoduchost uvažování.

Případ Pechanec je totiž velmi zvláštní a variantu, že jde o jedno z ostudných selhání naší justice vůbec nelze brát na lehkou váhu. Ono je například velmi pozoruhodné, že se Pechance nezastává jen Okamura a jemu podobní, ale také Jakub Polák, což je spíše "profesionální aktivista druhé strany", člen Antify atd. Jsem fakt zvědavý, jaký uděláte myšlenkový přemet proto, abyste udělal xenofobního nácka i z něj :-)
Že si na tom Okamura přihřívá polívčičku je asi bez diskuse, nějaké "čestné myšlenky" bych v tom nehledal, ale to nic nemění na tom, že brát Pechance jako nějakého typického "rasového vraha" je v lepším případě neznalost věci, v horším hloupost i záměrná lež :-(
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 7. března 2014,12:16:51

Titulek: RE: Může to být k něčemu dobré...
Jsme už hodně daleko od podstaty, ale nevadí. Víte, pokud by Okamura byl programový "zastánce slabých a nespravedlivě trpících", nezačal by u Pechance a hlavně, dělal by to důsledně, přesvědčivě. Našel by si spoustu sporných justičních případů a po těch by šel. Ale on si vybere - přesně jak píšete, protože si jenom "přihřívá polívčičku" - just Pechance. Protože Pechanec je pro všechny české nácky a protonácky symbol "mučedníka", když jdou na Romy, tak s myšlenkou "pomstít V.P." a podobně. A PŘESNĚ proto šel Okamura za Pechancem - jako za jediným odsouzeným, za kterým se ve své politické kariéře vydal. Ne proto, že by mu na něm osobně záleželo, ale protože věděl, že tím získá body u českých nácíčků.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 6. března 2014,8:11:45

Titulek: Krym
Došlo přesně k tomu, co většina rozumných analytiků říkala dávno. Totiž když vládl Janukovič a začaly hrát separatistickou kartu západní části země (jako první "odtržení" vyhlásila Halič, ne Krym!!), když místní paravojenské jednotky obsazovaly centrální úřady, to spousta "demokratů" řičela nadšením, jak je to úžasný revoluční proces. A nechtěli slyšet, že se tím otevřela Pandořina skřínka a pokud se za čas role v Kyjevě obrátí, budou se podobně chovat naopak východní oblasti. A jaké překvapení: přesně to se stalo. A najednou je to strašidelná a nepřijatelná "agrese"...

Mimochodem úvahy pana H. o sebeurčení regionů zapomínají na jeden zásadní aspekt: vždycky, všude na světě, jsou podobné situace obtížně řešitelné, protože se v nich střetává pravda populační a pravda historického území. Konflikt se tedy vždy vede, zda má "větší právo" to, co chce aktuální většina obyvatel nebo to, čí to je historicky území. A na to neexistuje jednoznačná správná odpověď (zažili jsme to nakonec v minulém století i my Češi).
Komické proto je, že Krym nikdy historicky Ukrajině nepatřil, ani tam nežije ukrajinská většina obyvatel. To území nemá s Ukrajinou nic společného, až na jeden opilecký nápad jednoho strejdy, tím je to naprosto unikátní situace.
Reagovat >

Vložil: Josef, 6. března 2014,10:52:04

Titulek: RE: Krym
Naprosto souhlasím.

Velmi stručně dodávám, že defakto ani taková Ukrajina dlouho neexistuje. Kdy vlastně vznikla? Ono to bylo území obrovských střetů a zájmů všech velkých mocností. Jednou bylo okupováno těmi, pak jinými. Posledních několik stovek let patřil východ Ukrajiny k Carskému Rusku a západ ten na tom byl ještě hůř, kdy jej využívaly jen různé národní mocenské skupiny.

Tudíž je zde obrovský problém. Jak může hrstka západem najatých žoldáků a pár mocných oligarchů, uklidnit tuto nyní pro pár špinavých peněz rozvrácenou zem?

To nějako západ ne a ne pochopit, že si nadělala ale sakra obrovský problém. On byl obrovský bez Ukrajiny, ale poté, co chtějí nacpat peníze do jím vyvolaného konfliktu, se jim to může stát setsakramentsky osudné. A možná i bude. Bude záležet na dalších mocnostech jak nechají ten západ se v tom vykoupat. Chtějí rusáky potrestat, ale nějako jim nedochází, ža na to nemají. Spíš naopak. Každý jejich krok nahrává té druhé straně.

A o to se snažím mluvit. Co se bude dít za pár let až ti tolik hodní ss ukrajinci přijdou na to, že západ jim nepomohl ba naopak jsou na tom mnohem hůře? To se pak k nim připojí i ti zlí, nyní poklidní ukrajinci a to už bude běda.

A to nemluvím o tom, že co se bude dít v dalších zemích EU? Co Řecko, Itálie, Španělsko a další? Oni chtějí občané těchto států aby se Ukrajina stala členem EU, jak se o tom jedná? Oni tito občané zemí, kde jsou obrovské ekonomické problémi nyní a kdy se tyto země zmítají na pokraji krachu a kdy se po nich chce, aby si utahovali opasky, poté co západ uzme peníze z jedné hromady a tyto pak vloží do nového děravého kastlíku, tak tito občané s tím budou souhlasit? To si vážně myslíte, že jsou lidé takovými ovčany a vše si nechají líbit jen pro nenažranost pár jedinců? To se pak začnou dít ale věci. A věřte, že se k tomu kvapem blížíme.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 6. března 2014,11:35:55

Titulek: RE: Krym
Pokud vím, zatím nikdo žádné odtržení nevyhlásil... nevím úplně o čem je zde řeč. To, že země, které nemají historické, staleté hranice, budou mít průběžně různé separatistické tendence, některé neuspějí, některé uspějí - to jistě není žádná novinka, a není to taky žádný "důkaz" pro to, kdo je zlý, dobrý a tak dále.

Agrese nemá žádné přídomky. Agrese je vždy agrese - je to vstoupení vojáků jedné země na území druhé země, které nikdo nežádal, kteří tam nejdou napravovat nějaký brutální konflikt ("usmiřovat rozpálené hlavy"), oddělovat bojující strany. Krym si žil naprosto poklidně a mírumilovně tak jako předtím - nebyla tam snad ani žádná pokojná demontrace, o násilí ani nemluvě. Je potřeba pojmenovávat věci pravými jmény a nesnažit se vstup cizích vojsk na suverénní území jakkoli omluovat, zamlouvat, argumentovat haličí a podobně.

Není sporu o tom, že v otázce sebeurčení neexistuje žádná jednoznačná pravda/právo. Historické úvahy se právem neberou v potaz, kdyby se braly, tak by si pravděpodobně na každý čtvereční centimetr v Evropě mohlo dělat nárok tak pět států a osm národů. Navíc se věci v čase mění: včera jsme s vámi chtěli být ve spolku, dneska nechceme, máte něco proti tomu? Proto se v otázce sebeurčení vychází z vůle občanů daného regionu - jinak to ani není možné.

Argumentace, že Krym "nikdy historicky Ukrajině nepatřil" je jak vystřižený z agitačních příruček Kremlu. "Někomu patřit" je totiž přesné bolševicko-putinovské myšlení: toto je naše a nedáme. Je to to samé jako povídání o "ruských zájmech/kořenech/vztazích" - totéž se totiž pak skutečně dá vztáhnout i na ty Karlovy Vary.
Krym se v referendu před cca 20 lety svobodně, bez toho, aby ve volebních místnostech stáli vojáci se samopaly, rozhodl pro Ukrajinu. A nikoli pro "patření" ukrajině, ale pro poměrně zřetelnou autonomnost v rámci UA. Toto nebylo dvacet let nikým zpochybněno, nikdo nebojoval a neválčil za osamostatnění Krymu do samostatného státu, notabene o jeho připojení k Rusku. Právě tak není žádným argumentem, a vůbec ne "komickým", že tam nežije ukrajinská většina obyvatel. Ukrajina je, pokud jste si ještě nevšiml, multietnickým státem, tak jako řada jiných států na této planetě.

Občané Krymu mají právo se rozhodnout, zda chtějí být samostatní, nebo autonomní v rámci té či oné říše, či ještě jakkoli jinak. K tomu rozhodnutí, které bude, doufám, zcela svobodné a bez nátlaku (vojenského či propagandistického), dojde a bude pak konec těmto poměrně marným diskusím.
Reagovat >

Vložil: Josef, 6. března 2014,15:42:22

Titulek: RE: Krym
Tak jinak.

Už 16. tohoto měsíce rozhodne většinové obyvatelstvo Krymu, že přecházejí z autononího státu pod ochranu Ruského státu. Sevastopol chce totéž.

Za druhé. Až se toto stane, co provedou další města na východě území, které je defakto opět ve většinovém osídlení ruského obyvatelstva?

Pořád nechcete pochopit, že ten prozápadní Kyjevstý akt, na východ od Kyjeva není akceptován většinovou populací obyvatelstva? To, že vám naše až k smíchu přitroublá a prozápadní média podávají zkreslené či nepravdivé zprávy a vy to evidentně příjmáte jako, že je to dobré, to je vaše věc. Ale všimněte kolik lidí už toho začínají mít dost. Kolik uplynulo doby od voleb a kolik lidí nedávno volících tyto vládnoucí strany, se začínají od těchto stran distancovat, to vám asi taky evidentně uniká, že? A proč? Jak je možné, že naše vláda k nám nechává letecky přepravovat nějaké cizí státní příslušníky, kteří mohou být léčeni doma? A to v době, kdy naše záchranné složky jsou nuceny projezdit hodiny po Praze, kdy shánějí místo pro našeho pacienta, který si platí zdravotní a sociální pojištění, kdy se tvrdí, že je málo míst pro ošetření našich pacientů. Tak jak to tedy je? Jak je možné, že pro naše pacienty se místo nenajde a pro nějaké cizí státní příslušníky, kteří si za svá utrpení a zranění mohou sami, se začneme klanět až k zemi a můžeme se div ne roztrhnout abychom světu předvedli, jací jsme to... s prominutím pitomci. Našince si třeba necháme i chcípnout.. A jsme opět u Švejka.

A z jiné strany. Kolik z vás kteří dnes tak enormě fandíte těm ubohým občanům Ukrajiny, ještě před nedávnem nemluvil úplně, ale úplně obráceně? Jako o pakáži z ruska. Najednou když se to hodí, tak jsou to chudáčci. Tohle vám rovněž nevadí? Toto lokajství hodné opovržením? Komu se tak snažíte dokázat svoji věrnost? Nebo jste v době za minulého režimu leštil kliku tam těm předtím správným a teď musíte zachraňovat reputaci opačným leštěním? Tak jako například náš tolik obdivovaný a vysoce oceňovaný soudruh Jaromír Štětina, který kdysi dávno když mohl cestovat tam, kam ani noha obyčejného ruského mužika nesměla vstoupit, tak pěl ódu na toto zřízení a najednou jak zázrakem po devadesátém pěje ódu na úplně jiného? Tak na tyhle lidi já jsem tedy averzní. Já takovou smradlavou pakáž nemusím. A vy se tomu hodně blížíte svým vyjadřováním. Píšete "Argumentace, že Krym nikdy historicky Ukrajině nepatřil je jak vystřižený z agitačních příruček Kremlu". O co ale hlavně jde v tomhle konfliktu? Hlavně co nejvíce pokřivit, pomluvit, stáhnou na kolena Rusko, nebo lépe Putina. A proč? Protože nechce povolit rabování svých nerostných surovin cizáky? Tady vůbec nejde o Krym o Ukrajinu a lidi těchto oblastí. A vy to moc dobře víte. Ale to je vám jedno. Hlavně že je to proti tomu gaunerovi.

Znovu se vás ptám. Co vám proboha ten tolik zlý Putin provedl, že jej tolik nenávidíte? Nebo to je jen ta anální nemoc? Lízat záděle kdekomu?

Kolik válek vedlo Rusko? Vím jen o tom, že vtrhli do Afganistánu. O roce 68 se zmiňovat nemůžeme, protože jsme byly jako stát vázání smlouvou, nebo dokonce dvěma(RVHP, Varšavská Smlouva). I když to neshvaluji, že sem vtrhly cizí vojska. Za další tu Existovala Jaltská dohoda, kterou podepsaly mimo jiné i západní mocnosti. Východní Evropa je přiřknuta k SSSR co-by jedné z vítězných armád, kdy v konfliktu v probíhající studené válce nebylo možno se utrhnout. To berte jako fakt. Rusáci si tím jen pojistily, že západ se neposune blíž k nim. A o nic víc jim tehdy nešlo.

Takže budiž dvě napadená území! No a nyní si spočítejme kolik vypověděla vámi tolik obhajovaná ta západní mocnost. Začneme Větnamen, že? Napřed Francouzi, sotva oni skončí vlítnou tam amíci. Důvod? Hrozba americkému imerialismu? VAsi těžko!

Po několikaletých urputných bojích, kdy amerika nakonec musela se stáhnutým ocáskem odejít, byly jen takové menší bojůvky v Africe, Jižní Americe, kde alespoň nenápadně podporuje určité klany či diktátory. Ale pak v 90. Irák, Afganistán, Jugoslávie, Lybie, Sýrie. Za pár roků kolik mrtvých? Kolik zničených rodin? A proč? Prý nebezpečí amerického imperialismu. Napřed velký kámoš Sadáma, pak najednou je Husajn nejnebezpečnějším člověkem na planetě. Co Kaddáfi? Stejný scénář. A další a další státy. Stejný scénář.

A zajímavé, lehce doložitelné zvěrstva, která vám evidentně nevadí, která vy vaším přístupem podporujete a to s klidným svědomím. Prý to bylo v zájmu demokracie? A jaké? Nejsou to jen ubohé šplechty a bludy to s tou demokracií? Vážně ne? Hrajete si na chytrého. Tak dobře. Jak je možné, že 11. září když padají k zami dva "letadly" nabourané mrakodrapy, oba jdou k zemi, a jako zázrakem po těchto budovách nezbylo zhola nic? Prostě nic. Jen nějakou zčásti spálenou část pasu se dokázalo najít. Jinak vše roztavené. I ta silná ocelová konstrukce která prý odolá zemětřesení a tornádům a bůhví čemu ještě. A najednou stačí obyčejné dopravní letadlo a světe div se mrakodrap je vniveč. Ne že jen spadne, ale nic z něj nezbyde. A nikomu to není vůbec, ale vůbec divné. Nebo že by přece jenom? Ono když byste se víc o tomto tématu zajímal, kdyby se vám chtělo, tak příjdete ne na jednu, nebo dvě nesrovnalosti. Ono je jich při tom celá kupa. Já vím. Je to jen ubohá konspirační teorie. Už mlčím. Ale je divné, že někdo přímo z ameriky si dává práci a to nemalou nejen s tímhle tématem, ale s celou novodobou historií USA, aby světu ukázal co se v té tolik demokratické, prý plné svobody, zemi vlastně děje.

A to vám vůbec, ale vůbec nevadí, že když se tam v té tolikm svobodné zemi, nějakým způsobem ocitá žena v autě, navíc s dítětem, jedoucí směrem, ano pouze směrem k bílému domu, najednou žádné zátarasy, žádný policista který by tu ženu stavěl. Rovnou tu matku dítěte odprásknou! Bůhví, co chtěla? To se již nikdy nedovíme. Zda byla nemocná, zda jen bloudila, zda... Prostě ve svobodné zemi zastřelí člověka aniž...No to by bylo řevu být to v tom hrozném Rusku. Nebo další video, kde nějaká možná trochu narušená, nebo jen nějak rozhořčená žena s banjem (nejspíš nějaká zpěvačka), celkem poklidně protestuje, najednou kolem několik příslušníků kteří ji za nedlouho na to zcela surově zpacifikují. A vůbec ji nešetří i když jim ani neodporuje, jen mluvila a nic víc. Je zpacifikována jako kdyby chtěla někoho zavraždit. Ale to ona ne. Jen stála a mluvila, či zpívala. Ale to se ve svobodné a demokratické zemi nesmí. Ale co by se dělo, kdyby se to stalo v tom hrozném komunistickém, pardon jsou tam sice kapitalisti, no ale přeci jenom to musí být komunističtí kapitalisti, protože jsou rusové, v tom námi tolik nenáviděném a zpropadeném rusku? No to by svět řval jinak, kdyby...

Znovu opakuji, když vy si ani dál jak na tu špičku nosu nevidíte. S tou vaší přihlouplou anální alpinistickou rétorikou nemajíc věcného opodstatnění, si vůbec, ale vůbec neuvědomujete co a to právě i vaším přičiněním, se bude vlastně i v té naší zemi a potažno i v EU dít. Když nám tak vehementně tvrdíte, že jen takhle se mají provádět demonstrace, jak to provedli na Ukrajině skupinky ss a dalších prozápadních přisluhovačů, tak my obyčejní občané této republiky se toho chytáme a přísaháme, že napříště budeme demonstrovat své požadavky tak jak nám to právě vy navrhujete. Už nebudou jen poklidné manifestace, ale již půjde do tuhého. Ukázali jste nám jak se to má provádět, tudíž sen toho chytáme a máte se na co těšit. A je jedno proti komu my půjdeme. My jsme ta lůza, která si ode dneška nic nenechá líbit. Děkujem že nás tolik přesvědčujete, že se mají demostrace provádět jen tak, jak to předvedly vámi tolik obdivované složky v Ukrajině...
Reagovat >

Vložil: thr, 7. března 2014,8:29:33

Titulek: RE: Krym
Tak na okraj, silně podceňujete ruské/sovětské válčení. Klasickou válkou za nasazení Rudé armády byl opravdu asi jen Afghánistán, ale kromě toho měli Sověti prsty v ledasčem.
Například je poměrně bez diskuse, že měli velký podíl na vyprovokování některých válek mezi Izraelem a Araby, mimochodem řečeno minimálně v jednom případě tam i prokazatelně létali sovětští piloti.
To samé už dříve v Korei - tam dokonce v jedné fázi války s MIGy létali celé oddíly sovětského letectva, dnes už známá i konkrétní jména velitelů atd. Válka ve Vietnamu by se koneckonců také bez intenzivní podpory SSSR neobešla.
Ale jsou i méně známé případy, například přímé nasazení sovětského námořnictva v některých akcích v Africe atd - prostě je toho fakt moc.
Reagovat >

Vložil: Josef, 7. března 2014,11:26:00

Titulek: RE: Krym
Bože, to je ale přirovnání!!! Samozřejmě že sověti dodávaly zbraně, když druhá strana dodávala i vojáky. Vždyť byla studená válka. Já jsem zmiňoval hlavně důvody napadení těch zemí. Prý porušování demokracie a další kydy, které se nakonec ukázaly jako lživé. Jo a s tím Izraelem? Co to je Izrael? Kdo to zařídil? A znovu opakuji, byla doba sdudené války. Tedy dobře když, smažeme Vietnam, a co nám vychází? Rusko po 90 roce chce vstoupit do Evropy jako rovnocenný partner, samo odsoudilo ten minulý režim, a očekávají od světa slušné přijetí. Ale čeho jsme byli svědky? Stalo se tak? A to ještě byl u moci Jelcin, který rozdával západu kde, co. A co západ na to? Co slyšeli rusáci od toho hodného západu? že sice slezli ze stromů, ale stále to jsou pořád rusáci a ti nikdy nebudou pro západ co-by rovnocenný partner. Tudíž se pak stalo co? No rusáci si řekli, že když nemohou být rovnocenným partnerem, tak se západem bude jednat tak jak ten západ chce. Putin dostává díky tomu daleko více hlasů, než dostává opozice. Může za to ten námi nenáviděný Putin, že dostává většinu hlasů? Nebo si za to může ten tolik hodný západ, že defakto nepřijal Rusko jako svého rovnocenného partnera. Vždyť oni ti rusáci chtěli i do NATO! Ale to západ se stále vyhraňuje. A proč? Protože to USA náramně vyhovuje, že má nepřítele. Ta potřebuje mít nějakého velkého nepřítele, aby mohla zbrojit, aby mohly jít zisky ze zbrojení a z nastávajících válek. Proto jsem zmiňoval to 11. září. A proč? Co je to za vládu, která je schopna toho všeho zvěrstva? A není ji proti chuti použít i životy vlastních lidí, pro tzv. dobrou věc. Můžete si tvrdit co chcete, že je to výmysl, že to září si připravovala a provedla sama amerika, ale vězte, že se to jednou dostane na povrch, že to tak bylo. Opakuji, když se o ten porblém začnete zajímat hlouběji po chvíli zjistíte, že tam mnoho věcí nesedí. A zvláštní, že to nikomu, ale opravdu nikomu nevadí. Že jsou snahy ne vše řádně vyšetřit, ale naopak vše řádně zahladit. Ale ono to už nejde vše zahladit. Ono se při tom vyšetřování něco zjistilo a těm lidem co to vyšetřovali to zcela jistě jedno není, jak se vše zametlo pod koberec. Opakuji můžete tvrdit, že to jsou vše jen ubohé spekulace a jak to rádi nazýváte vy amerikofilové, že je to jen nějaká konspirační teorie. Ale na to vám lehce odpovím. Tak si to začněte skládat dohromady a ejhle ono to nebude jen nějaká hloupá konspirační teorie. Ono je opravdu hodně, ale sakra hodně důkazů, které s tím závěrem se kterým jsme obeznámeni od té tolik křišťálové pravdomluvné garnituře je hodně v rozporu a vůbec to nesedí.

Ne to opravdu nevidíte to naše vlezdoprdelectví. A z jakých důvodů? Co vám osobně z toho kápne, že se tak klaníte těm váni tolik obdivovaných rádobyochránců demokracie, kteří se neštítí ničeho? Dokonce jsou schopni obětovat svůj vlastní lid, hlavně když to pomůže správné věci? A nebylo to poprvé ten 11. září. Oni si zkoušely vojenské zbraně na svém obyvatelstvu již v v dobách studené války. Ono se to vše všechno jednou celé provalí víte! Ono se to pomaloučku ale jistě dostává na světlo ta zvěrstva tamních vůdců, co prováděli doma. I když vy osobně to nejspíš ani nechcete, aby se všechny zvěrstva spravedlivě potrestala. To vy chcete jen určitou stranu sankcovat, ale protistrana může vše. Jak je zde předkládáno. Takovými ubohými žvásty, že sověti byly ve Vietnamu, že tam dodávali zbraně a podobně. Bodejť by tam neposkytli pomoc, když viděli jak na tom ti Vietnamci jsou. Ale já opět, proč tam amerikáni vlastně lezli? To si opravdu myslíte, že jim šlo, či jde o nějaké národy? Vážně si to myslíte? To si tedy nehrajte na chytré a raději někam zalezte a zpytujte svědomí. Je až do očí bijící to vaše myšlení a smýšlení. Nejsem sám, co nadává na to české lokajství, na to vlezdoprdelství a na tu ubohost čechů se jen k někomu lísat - jednou k tomu a ihned zase k jinému, protože ten má právě v tuto chvíli na vrch. To se zítra začnete lísat třeba marťanovi, jen když ztoho troška kápne? Vzpamatujte se. Jste k smíchu celému světu. To si myslíte, že vás bude někdo obdivovat za ten hnus co provádíte? Nó to si tedy pište, že to bude přesně obráceně. Takovými ubožáky všude budou opovrhovat. Ono si ani nic jiného nezaslouží tato úžasná čecháčkovská vlastnost. Nic jiného než opovržením ostatními státy světa,díky právě vám vy trubky tupé ubohé. Včera se to klanělo sovětu až k zemi a dne s to bude vykřikovat o tom jak dobude svět s tím emerikánem. Hnus pane velebnosti, jen hnus...
Reagovat >

Vložil: Tomik, 7. března 2014,11:46:02

Titulek: RE: Krym
K smichu jste spis vy s tou svoji retorikou - vsiml jste si, ze u na vas temer nikdo nereaguje, protoze jiz pusobite pouze jako karikatura cteare? :)

pouzita retorika:
hodného západu
ubohé spekulace
amerikofilové
konspirační teorie
hloupá konspirační teorie
křišťálové pravdomluvné garnituře

vlezdoprdelectví
rádobyochránců
ubohými žvásty
vlezdoprdelství
ubohost čechů
lísat třeba marťanovi
Jste k smíchu celému světu
ubožáky všude budou opovrhovat
úžasná čecháčkovská vlastnost
trubky tupé ubohé

Dneska jste zapomel ve sve retorice pouzit svejka ;) Ale krome tohoto slova gratuluji - vase retorika je opet stejne smesna. Nejdriv jakesi anznaky nazoru a cim vice se blizi konec vaseho veskrze fanatickeho rpojevu, tak pridavate na plynu a vice a vice nadavate :)

Vy jste vazne neskutecne legracni clovek Pane Josefe :DDD
Reagovat >

Vložil: Josef, 7. března 2014,22:48:19

Titulek: RE: Krym
No když myslíte, že já jsem komikem? Jenže když poslouchám a čtu žvásty těch čechů, kteří kážou pomalu celému světu, co ten by měl dělat a přitom doma mají bordel až hrůza... No já zapomněl, vždyť tenkrát před pětadvaceti lety zde nebylo co nakoupit, člověk neměl co do huby, za každým rohem číhala ruská beranice s ostřenabitým kalašnikovem, chudoba až hrůza a dnes jen samé lesknoucí se zlato vás čeká. Ráj to napohled. Jak bylo napsáno zde, ve kterémsi z článků. Ale nic. když se vám to líbí to žvanění, to je vaše věc. Já jen, že pamatuji jinou dobu. A nebo jsem asi žil někde jinde. Ale to je věc těch hloupých čechů, kteří pracují za třetinu toho co na západ od vás. Pročež jste tedy pro ty západní občany nesmírně k smíchu. A jak se ti češi činí a snaží. Za kus ubohého žvance a ani nepípnou. Co nepípnou, spíš naopak. Ještě hrdi na to jsou. Já na tom nic nezměním. Jen vám to sděluji. Je mi to celkem jedno, za kolik dřete či nedřete. Když se vám to líbí, leštit kliky, leštěte, leštěte. Oni si toho zápaďáci nesmírně váží, když leštíte. A nebo, že by se spíš za břicha popadali? No, ale třeba jednou na vás i něco zbude, že? Jasně je to komické. Hrozně komické. Ale pro koho? Já se vám nesměji. Mě ta hrozná vlastnost čechů, to české lokajství k smíchu tedy není. Mě je to spíš k pláči. Tak vy se tomu tedy smějte. Já jen zprostředkovávám slova která se k vám čechům váží. Od obyvatel na západ od vás. Víte proč němci vámi pohrdají? Ne? Vite proč rakušáci vámi pohrdají? Ne? Ovšem ne všichni a ne všemi. To zas ne. Ale velká část západní Evropy se na čechy dívá takhle. Jenže to vy nepochopíte, jste Čech. Za to nemůžete. Za pár ušmudlanej grošíků se dřou a pak ještě na ostatní národy poukazují(řekové, italové, španělé) prý líní jsou, poukazují na ty, kteří se nenechávají sedřít z kůže jako ti hrdí dříči Slovani, pardon vždyť to Keltové v nich jsou. Takže se řehtejte, řehtejte mému komickému látání na tu vaši ubohou vlastnost. Já ji v sobě nemám. Klanět se hold neumím. Ale je mi vás líto. No ale když někomu není pomoci, co člověk nadělá, že! Tak si toho leštění užívejte. Jak jsem už psal. Třeba jednou i něco z toho kápne.
Reagovat >

Vložil: Tomik, 9. března 2014,14:41:23

Titulek: RE: Krym
Ach ta retorika - fantismus z vas primo odkapava. Ale zase to je na vas nejlepsi - nebyt vaseho fanatismu, nebyl by jste vtipny, ale spise k placi. Takhle onu estradni slozku splnujete vrchovate. Tudiz pro pobaveni, projdeme si vase slovni spojeni tentokrat ;)
čtu žvásty těch čechů
když se vám to líbí to žvanění
hloupých čechů
pro ty západní občany nesmírně k smíchu
Za kus ubohého žvance a ani nepípnou
leštit kliky, leštěte, leštěte
ta hrozná vlastnost čechů
české lokajství
řehtejte mému komickému látání

Kdyz odhledneme od vaseho komickeho stylu - zbyva nam jenom pocit straslive krivdy a strasliveho ponizeni, kterym trpite a ktery davate pokazde najevo. Je mi vas drobne lito - ale skutrecne jen drobne - protoze kazdej dostavame vrchovate, ceho jsme si zaslouzili. Zase na druhou stranu - bez toho patosu by jste nebyl tak dobrym komikem :)
Reagovat >

Vložil: jiri.27, 7. března 2014,16:55:31

Titulek: Ruština nebyla úřední jazyk
Jen bych chtěl upozornit, že ruština nebyla úředním jazykem na Ukrajině nikdy (po roce 1989). Ruština, stejně jako jiné jazyky (maďarština, rumunština, tatarština atd.) byla tzv. regionálním jazykem, jazykový zákon garantoval používání jiného jazyka v okresech, kde žije 10% menšina. Co se týče jazykového zákona, tak ten byl dlouho kritizován ze všech stran a jeho zrušení a nahrazení novým se připravovalo dlouho. Bohužel v "revolučních dnech" zvítězily horké hlavy v parlamentu a nečekaně zákon parlament zrušil (232 hlasů z 450, opozice využila krátkého mezidobí, že vládní poslanci po útěku Janukovyče byli dočasně dezorientovaní, než se jich část přesunula k opozici, tj. nyní už vlastně vládě). Na druhou stranu rozumnější část opozice si tuto chybu prakticky ihned uvědomila - předseda parlamentu a prozatímní prezident rozhodnutí parlamentu nepodepsal (vetoval) a tím rozhodnutí nenabylo účinnosti. Jazykový zákon tedy dále platí. Bohužel tento nepromyšlený a nešťastný krok okamžitě využil Kreml.
4. března parlament vytvořil zvláštní komisi, jejímiž členy jsou všechny v parlamentu zastoupení politické strany a odborníci z Akademie věd a ta má do 31.3. vytvořit nový návrh jazykového zákona, který má plně převzít opatření doporučená Evropskou chartou jazyků.
Co se týče utlačování ruštiny nebo Rusů na východě Ukrajiny nebo v Krymu, tak to je naprosto směšné, sám jsem byl v Doněcku svědkem toho, jak místní na náměstí zbili člověka jenom proto, že promluvil na ulici ukrajinsky. Většina lidí v rusky mluvících oblastech sleduje jen ruské televize (tj. vysílající z Ruska), které jsou zde normálně a volně předávány pozemním vysíláním, nebo kabelově (nikdo je nezakazuje).
Problém ruštiny na Ukrajině je uměle vytvořený Moskvou - Ukrajinci jsou národ dvou jazyků (část Ukrajinců mluví rusky), podobně jako Švýcaři. Problém je spíše v etnických Rusech, kteří se na Ukrajinu stěhovali masově od 60. let za prací, dodnes se odmítají ukrajinsky naučit, ukrajinštinu jako jazyk neuznávají, je to pro ně neexistující banderovci vymyšlený jazyk a když na ně ukrajinsky promluvíte, demonstrativně dávají najevo, že vám nerozumí (byť na Ukrajině žijí 30-50 let). Národnostní nesnášenlivost na Ukrajině a na Krymu bohužel vyvolávají dlouhodobě hlavně ruské televize.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn