Zpět | Přidat příspěvek

Vložil: Jiho, 22. února 2014,0:26:07

Titulek: Ukrajina a Rusko
1) "Představa, že Ukrajina je tak nějak „půl napůl“ ruská a ukrajinská, ale není správná"
Ta představa není tak úplně mylná. Hranice o které mluvíme totiž není po etnické linii, k Rusům etnicky se sice hlásí relativně malý podíl, ale když se podíváte kolik lidí má ruštinu jako mateřštinu resp. hlavní jazyk, už se ten poměr vyrovnává. A když přidáte východ ve smyslu napojení na Rusko, už se dostáváte k tomu "půl na půl", které je bohužel dokladováno právě těmi volbami, které opakovaně dopadají "půl na půl"...
2) Další trochu matoucí představou je, že nacionální hnutí typické pro západní Ukrajinu (např. Halič, Volyň) je "proevropské". Ano, hledají protiváhu Ruska a to je dnes shodou okolností EU, ale to neznamená, že vyznávají evropské hodnoty. Jindy to bylo třeba nacistické Německo... A když se občas mohla tato ukrajinská hnutí naplno realizovat, nezabíjeli tak moc Rusy, ale primárně Židy a Poláky, to jsou jejich "úhlavní nepřátelé". Pravda, Židů tam moc nezbylo, ale s těmi Poláky ještě může být veselo...
3) Nevidím nic tak špatného na tom, že má Rusko zájem nenechat se zcela odříznout od Evropy a zase se nechat zatlačit do Asie. Je v zájmu nás a EU mít Rusko v Evropě a pod evropským vlivem.
4) Nemyslím, že je správné to studenoválečnické pojetí světa, dávat Ukrajincům volbu: EU nebo Rusko, západ nebo východ. Ukrajina je dost velká země, aby mohla mít dobré ekonomické i společenské vztahy jak s Ruskem, tak s EU. Tou volbou buď a nebo je tlačíme právě k tomu střetu a krveprolévání.
Reagovat >

Vložil: Martin V, 22. února 2014,9:24:41

Titulek: RE: Ukrajina a Rusko
To je takový častý omyl, že volby dopadají půl na půl, nechápu kde a proč se to bere a kdo tento blud šíří.
Volby do parlamentu - první strana 30 procent, druhá 25 - takže je to přibližně čtvrt na čtvrt a další půlka voličů nevolila ani jednu z těch zmiňovaných "půlek"!
To samé volby prezidenta Janukovič 35, Tymošenková 25 - Je tu dalších 40 procent voličů, kteří nedali hlas ani jednomu z těch půl na půl kandidátů! tedy je tu více lidí, kteří nemusí ani jednoho z těch hlavních.
I teď se spojili různorodé strany na odstranění Janukoviče, ale v okamžiku kdy bude pryč, může do ulic vyjít jiný nespokojený slepenec stran, který opět bude mít stejně legitimní právo odstranit vůdce, jako má ta demokratická parta dneska.
S dvojkou skoro bez výhrad souhlasím
3 - souhlas, Eu potřebuje Rusko na své straně, už jen proto, že je celá EU na dodávkách energie z Ruska životně závislá.
4 - souhlas. Č-B pohled na zlé Rusko, už by měl být, hlavně šiřiteli pravdy a lásky překonaný, ale mám pocit, že potřebují strašáka a vzhledem k tomu, že jsou placeny dětmi a vnuky nacistů, musí být holt zlý jen ten stát na východě :-)

Reagovat >

Vložil: Jiho, 22. února 2014,11:21:42

Titulek: RE: Ukrajina a Rusko
Tak jasně, to je vždycky to sporné u 2kolového volebního systému, jestli se vítěz může ohánět výsledkem s tím, že ho "podporuje XX % národa"...
Ale fakt je, že to dopadlo 48:45 a to je zhruba půl na půl. I výsledky 1. kola, tedy když se k těm 2 přičtou kandidáti z podobného tábora, dopadlo podobně.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 22. února 2014,19:05:45

Titulek: RE: Ukrajina a Rusko
1) Ale důležitá je příslušnost k národu, ne jazyk! Pokud jsem v prostředí, kde se hovoří všude kolem rusky, ale cítím se jako ukrajinec, jsem ukrajinec a ne rus.
Volby dopadají půl na půl, ale není to poměrem rusové-ukrajinci. Stačí se podívat na volební statistiky, kdo kde kdy koho volil - Janukovyče například i čistě ukrajinské venkovské obyvatelstvo na západě země atd.

2) O proevropskosti některých regionů jsem nijak výrazně nepsal a víceméně s vámi souhlasím, že ta "proevropskost" Ukrajiny není nějakým převažujícím rysem. Spíše to jde napříč některýi vrstvami obyvatelstva - vzdělané, městské, podnikatelské vrstvy atd.
"Zabíjení" bylo už poměrně dávno. Nás taky Němci "zabíjeli" přes 70 lety, to už je hodně historické, v nějakých vrstvách to rezonuje, ale prostě pro Čechy není "Němec = vrah", stejně jako pro ukrajince není "Rus (Polák, Žid) = vrah". Spíše ještě poměrně nedávno byly ty stalinovy gulagy, obecně utlačování Ukrajiny v rámci SSSR atd.
3) Rusko se do Evropy může kdykoli dostat, když bude chtít a když přijme pravidla, která jsou v rámci EU. Což znamená, že by muselo přestat hrát silovou politiku, že by se stalo "jedním členem z 29" a přestalo si hrát na megamedvěda. Což Rusko neudělá.
A tady o žádné odříznutí od Evropy nejde. Naopak by se Rusko stalo poprvé v historii bezprostředním sousedem EU, se všemi výhodami například tranzitního obchodu jen přes vlastní hranice.
4) Ukrajině nebylo nabídnuto členství v EU, ale asociační dohoda. Což NAPROSTO nevylučuje dobré obchodní i politické vztahy s Ruskem! Bohužel Rusko vše vnímá pouze mocensky: silný-slabší, nadřízený-podřízený. Jak není slabší a podřízený, je to potenciální nepřítel. Oni neznají jiné vazby. EU nijak Rusko neohrožuje - především proto, že EU nemá jediného vojáka a jedinou flintu. Rusové ovšem tuto realitu neumějí pochopit. Je to mimo jejich vnímání světa, které je stále o tom, kdo má větší palici. Vnímají, že EU je velká a silná, je to podle nich větší palice než jejich palice, tedy hrozba a nepřítel. Tohle než jim vysvětlíte že to tak není, tak dřív vyhasne Slunce.
Reagovat >

Vložil: Otaznik, 23. února 2014,2:41:13

Titulek: RE: Ukrajina a Rusko
"Bohužel Rusko vše vnímá pouze mocensky: silný-slabší, nadřízený-podřízený. Jak není slabší a podřízený, je to potenciální nepřítel. Oni neznají jiné vazby."
Můžete se na to ale taky podívat jinak. Dopustil byste jako vládce Ruska, aby Ukrajina spadla pod sféru vlivu Západu a na Ukrajině se ocitly americké vojenské základny podobně jako v jiných postsovětských republikách, když máte "sídlo ruské námořní flotily a obří ruské vojenské základny" v Sevastopolu, pro každého ne příliš ale trochu obeznámeného člověka, ruském městě?
Tady nejde o EU, ale o USA.
Reagovat >

Vložil: Jiho, 23. února 2014,13:17:55

Titulek: RE: Ukrajina a Rusko
To je nedorozumění, já pochopitelně nepsal o vstupu Ruska do EU (na to máme experta na Hradě :-). Já psal o udržení Ruska obecně v Evropě, v našem civilizačním okruhu. To je v našem bytostném zájmu...
A s tím vražděním jsem to psal přesně naopak, ne že by pro ultranacionalistické Ukrajince byl Žid či Rus vrah, ale že by oni je zase rádi vraždili jako to dělali jejich stejně smýšlející otcové a dědové. Což přece jen není nic moc v duchu EU principů, takže se nenechme míst tím, že jsou momentálně (takticky) "proevropští".
Reagovat >

Vložil: thr, 24. února 2014,12:17:48

Titulek: RE: Ukrajina a Rusko
Ad 1 - s tímhle bych byl hodně opatrný... To číslo 78% ukrajinců je z wikipedie a je dost na diskusi - jak víme i z našich sčítání lidu, tak je vždy trochu sporné, zda lidé opravdu vykazují pravdivě, viděl jsem odhady, ze kterých vycházelo procento Rusů a občanů, kteří se hlásí k Rusku celkem otevřeně znatelně vyšší než oficiální údaj.
Hlavně je tu ale celkem patné dělení zeměpisné - od Dněpru na východ je prostě pozice Rusů velmi silná. Tak či onak to nebude jednoduché a situace se může ještě hodně zamotat. Osobně si mimochodem myslím, že relativně klidný rozpad Ukrajiny na dvě části ještě spadá do varianty "dopadlo to dobře", bohužel vůbec nelze vyloučit podstatně drsnější varianty.
Reagovat >

Vložil: martin V, 22. února 2014,9:15:32

Titulek: Máte pravdu
Demokracii je nutné bránit i za cenu nedodržování demokracie, protože jen pravda a láska stojí za to, házet po ostatních zápalné láhve.
Nemělo by se nikomu upírat svobodně vyjádřit jeho názor a žádost o změnu vládnoucí garnitury lze podat přes EU v jakémkoliv okamžiku po volbách, které se mi nelíbí, bez ohledu na to, jestli měl čas a náladu jít k volbám!
Jak si vysvětlujete to, že se v této správné revoluci chtějí uvést v platnost zákony, které bylo nutné v předchozí správné revoluci zrušit?
Reagovat >

Vložil: Jiri Hlavenka, 22. února 2014,19:09:34

Titulek: RE: Máte pravdu
Je tomu naprosto jinak, a mám pocit, že jste ten článek vůbec nečetl. Na Ukrajině není demokracie. Na Ukrajině je autoritářský režim jednoho člověka, který má pod palcem všechny pilíře moci: zákonodárce, soudce, vládu a silové složky. Když Janukovyč nařídí - zatkněte toho a toho, tak ho zatknou. Když nařídí - odsuďte ho na 7 let, odsoudí ho na 7 let. Když mají člověka propustit, je nutný souhlas prezidenta.
Zkuste si to představit aplikované na Německo. Dosaďte si na to jméno Merkel a uvidíte, jak to vypadá směšně.

Na Ukrajině je (či možná dnes už není, kdo ví) autoritářský režim, žádná demokracie, a proti autoritářskému režimu prostě nelze bojovat s rukavičkami na rukou, protože to dopadne tak, že vás promptně chytí, zavřou a napaří vám desítku v lágru.
Reagovat >

Vložil: Martin V, 23. února 2014,8:19:50

Titulek: RE: Máte pravdu
S Vámi je to těžké :-) V principu je mi naprosto ukradené, jaký režim je na Ukrajině, jen se divím, že to začalo vadit zrovna v okamžiku nepodpisu nevýhodné smlouvy a nemohlo to vydržet rok do dalších voleb.
Momentálně byl prakticky zrušen(!) zákon, podle kterého byla paní Tymošenková odsouzena, nepotřebovali k tomu příkaz prezidenta a ona byla ještě ten den propuštěná, protože si odhlasovali, že k tomu není podpis prezidenta zapotřebí. Takže v principu tam autoritářský režim asi být nemůže, protože jde prezidenta obejít.
Nebo ho jde obejít pouze v případě více než 10tis lidí na náměstí?
Proč si EU všimla, že tam není demokracie až teď? Proč nebylo podmínkou pro navázání dialogu o přístupové smlouvě podmínka o "lepší" demokracii? Proč vyjednávala s diktátorem, s kterým se najednou vyjednávat nesmí, protože je fuj a mi ho v ČR nechceme ani vidět?
Proč se EU nesnaží se sílícím Ruskem vyjít, když je na něm energeticky závislá?
Co za demokratické principy lze očekávat od ozbrojeného davu v ulicích, kterému jsou nějaké vůdcovské loutky EU naprosto ukradené a jejich podpisy pod smlouvama je nezajímají? Davu, který nemá problém zaútočit na státní složky a instituce? Opravdu by takový dav chtěl mít Baroso a Ashton srocený před budovama v Bruseli, až nedodají UA to co naslibují a UA půjde do kytek, kam má pěkně našlápnuto?
Co pozitivního vydíte na dění v Ukrajině? Já prakticky nic, protože Tymošenková není lepší diktátor než Janukovič, ale je ten "náš" :-D

Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 23. února 2014,11:06:14

Titulek: RE: Máte pravdu
Tak jasně, jestli začneme diskusi o Ukrajině tím, že je vám naprosto ukradené, jaký režim tam je, tak to můžeme tu diskusi taky hned ukončit. Přemýšlím tedy, proč jste vlastně ten článek četl a proč se k němu vyjadřujete, když je vám to ukradené... nepřišel jsem na to.

To co popisujete, nicméně je přesně příznak autoritářského režimu: na Ukrajině jsou jakési jakoby celkem normální zákony (viz činnost parlamentu v okamžiku Janukovyčova pádu), ale jsou ignorovány, protože praktickou moc má jeden jediný člověk a všichni ostatní ho poslouchají na slovíčko - včetně parlamentu. Ale v momentě kdy tento člověk padne, se veškerá moc režimu, který zosobňoval, zhroutí. To je přece doslova "definice" autoritativního režimu. Opět, představte si Německo: čistě teoreticky, Merkelovou trefí blesk a je out. Co se stane - zhroutí se režim? To je dost směšná představa, že. Poběží vše jako dřív - právě proto, že to je režim demokratický, který nestojí a nepadá s jednou osobou.

EU samozřejmě ví, jaký je na Ukrajině režim, dlouhodobě. Ale nemůže jednat jinak, než jedná - i ve vztahu k tak brutální totalitě, jakou je např. Severní Korea, nemá jinou možnost než jednat s nějakým Kimem, i když při tom skřípe zuby. Diplomacie není "černá" a "bílá". A samozřejmě se snaží vyjít s Ruskem - z čeho vyvozujete že ne? Že mu EU nekývne na jeho postoj "Ukrajina je naše"?

O "ozbrojeném davu" jsem v článku psal, nebudu se opakovat. Myslím navíc, že jakmile uplynulo pár dní, je už situace jasnější - elitní ostřelovači, kteří dostávali příkaz "pracovat" (tj. odstřelovat lidi), Janukovyčova procovská vila jak od zešílevšího římského císaře (za co si ji asi pořídil, za prezidentský plat těžko...), a ostatně i to, že se systém okamžitě zhroutil, jakmile autokrat prchl z Kyjeva.
Ovšemže, cesta Ukrajiny k demokracii bude dlouhá a dost možná že si zažije ještě hodně divoké chvilky a třeba i ještě horší vládce než Janukovyč.
Reagovat >

Vložil: Josef, 23. února 2014,12:26:51

Titulek: RE: Máte pravdu
Ha, ha. Tak oni si myslej, že západ prosperuje? Ha, ha. Oni neviděj, že prosperuje úplně, ale úplně někdo jiný? A co žluťásci? To vy tupci nevidíte, že se stále potácíme v té krizi a z té se těžko vyhrabeme? A jestli náhodou nevíte o co tomu západu tolik jde dávám sem odkaz o co vlastně jde. Jak je výhodný vstup Ukrajiny do EU pro ukrajince. Tady je .. http://leva-net.webnode.cz/products/kam-kraci-ukrajina/

A propo to bude nádhera až bude Ukrajina v EU, ukrajinští fašisti, jelikož na tom budou ekonomicky daleko hůře, než před vstupem do EU, vezmou útokem ne Kyjev ale potáhnou na západ. A kdo jim stojí v cestě nejblíž? No přeci Slováci a pak my. Takže to bude radost až začnou boje, ale ne již lokální. Tak toto vy chcete? A nebo si myslíte, že budete uplácet ukrajince na úkor jiných států: Tak to asi půjde těžko. Ona ta EU má již sakra hodně problémů už bez té Ukrajiny. Ono těm myslícím lidem a ne těm ovčanům je jasné o co tady jde. Určitě ne pomoci Ukrajincům. Cožpak jste už někdy viděli, aby kapitalismus podporoval chudé pracující lidi? Tak o tohle určitě těm papalášům v EU , natož ve slavné a tolik mírumilovné USA, opakuji, určitě nejde, aby se prostý chudý lid ukrajinský měl lépe než nyní. To možná bez EU a USA by se mohl ten lid zmátořit, ale určitě ne s EU a tuplem ne s USA. To bude zcela naopak a pak se máme na co těšit i my. To už nebudou jen lokální bojůvky. Jak jsem psal. To se pohrnou k nám na západ dělat pořádky. To pak budeme ale koukat. Pozorně se podívejte na ta videa těch mírumilovných demonstrantů. Totiž tito na západě cvičení zabijáci budou již ne v Kyjevě, ale třeba v Praze. A jen proto, že EU a USA chtějí oslabit Rusko. Ale bohužel jsou tak tupí a hloupí, když nevidí, že rusáki tímhle nemohou oslabit. Ba spíš naopak. Až bude Ukrajina na tom ještě hůře, koho budou žádat o pomoc? Kdo má suroviny a zdroje? USA a EU jsou v podstatě již vyplundrovány, proto se snaží vecpat tam navýchod. Ale oni ti rusáci to brzo pochopili, co s nimi zamýšlí ten tolik hodný západ. Proto tam vždy zvolí nějakého Putina. A nedoufejte že se vám podaří v Rusku něco podobného co se děje jinde ne světě, viz Irák, Sýrie, Libanon a další a další. Západ totiž ukázal před dvaceti lety tu demokracii jakou na východě chtějí. A to si rusáci budou hodně dlouho pamatovat, co se tam dělo. Vždyť právě díky té západní pomoci je Ukrajina na tom tak jak je. Ti mocní oligarchové si nakradli právě díky západu. Díky té západní demokracii se právě jen mamonáři a hladovci mají dobře a lid jen chudne a chudne. A to v celém světě a ne jen na východě. Ale ono se již začíná vařit vodička...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 23. února 2014,14:50:10

Titulek: RE: Máte pravdu
Leva-net. je fakt dobrý a hlavně nezávislý zdroj informací. Když tam čtu ty chvalozpěvy na Vladimira Vladimiroviče Putina a věty jako "Vladimír Putin mluví vždy pravdu", tak je mě to naprosto jasné, jak průzračně nezávislý a informačně kvalitní web to je.
Reagovat >

Vložil: Josef, 23. února 2014,20:54:57

Titulek: RE: Máte pravdu
Áááá, tak takhle se to má! Je vidět vaše smýšlení! A co vám osobně prosím ten Putin hrozného provedl, že jej tolik nesnášíte? Aha on nenechal porcovat medvěda! A to vás štve. Typický ubohý čecháček. Před pětadvaceti lety lezl do záděle hen tomu a pak jako zázrakem prozřel a otočivše jak na obrtlíku o stoosmdesát procent, alelujá do záděle hen tem na západ od nás. Jak typické pro ubohého čecháčka. To já narozdíl od vás s Putinem problém nemám. Kapitalismus jak u nás, jsou tam miliardáři a žebráci jak u nás, tak nevím proč by měl být horší než ti na západ od nás. Ba co víc, musím brečet vztekem, že našinci takoví nejsou. Ti jen uboze lezou kdekomu do análů, a myslej si co dobrého pro ně nevzejde. Jaká to ale ubohost, to jaksi nevidí. A vy tu ubohost panáčku evidentně rovněž nevidíte, když se tolik k jistejm přikláníte. Narozdíl od vás já vidím, že ta vámi tolik obdivovaná USA je daleko horší jak to Rusko. Kolik tito tolik mírumilovní a o blaho celého světa starající se rádobydemokraté vyvolali válek? Jen za poslední rok tři. A kolik jich vyvolala ta Rus? Takže jak je to s vámi vy hloupoučký a ubohoučký český poskoku? Za pár smradlavejch grošáčků by zaprodal tento český a ubohoučký rádobychytrolín i třeba vlastní mámu, že! Mám příbuzné na západ od nás. Ne nějací emigranti. Rodilí. A víte jak smýšlejí o čecháčcích? Jo Švejk by byl náramně pyšný, kdyby se to dozvěděl. Lokajové a služebníci klanící se pro pár špinavých peněz cizákovi a na své jen bič a nadávku má. To je typický čech. A vy jdete skvělým příkladem. Co nám dal tak dobrého ten váš tolik obdivovaný západ? Co já vím, tak nic. To že dostaneme pár grošů z EU, co je to proti tomu, co oni získali u nás. Kolik našich fabrik dostali! Kolik jich u nás zničili! Kolik našinců za hubičku na ně dře! Ale to vám evidentně nevadí. Zkorumpovaní a ubozí čecháčkové, klanící se komusi a pro cosi aniž vlastně vědí proč. A západu jsou leda tak k smíchu. Za ubohou almužnu dřou na ty co se jim do ksichtu smějí. Místo aby si vzali příklad z toho, který si nenechá těmi nenažranými darmožrouty rozkrást stát, tak jím naopak opovrhují. A to si říkáte slované? Ne vy kdož takhle jednáte a chováte se , jen ubohými patolízali jste a patříte někam na smetiště a ne psát na webové stránky. To, že na Putina nadávají ti pracháči na západě, tomu rozumím. On jim zatrhl to jejich řádění v jeho zemi. A to je musí asi hrozně štvát. Ale že i našinci na něj dokáží nadávat, tak to mi opravdu, ale opravdu nějak nejde do hlavy. No prostě švejkové. Západu jen k smíchu a zde se nakrucující jak krocani ztuplí. Poradím. Chtělo by to více používat to, co nosíte na krku...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 23. února 2014,22:17:56

Titulek: RE: Máte pravdu
Bože, vy jste blbec. Běžte na páté nádraží v Pardubicích vykřikovat ty vaše štěky, tam vás aspoň nikdo neuslyší.
Reagovat >

Vložil: Tomik, 25. února 2014,12:47:57

Titulek: RE: Máte pravdu
Vy jste opravdu radikalni pripad - tak silnou formu demagogie rizlou s fanatismem jsem jiz dlouho nevidel. Osobne si myslim, ze by jste se mel venovat estradnim vystupum - pokud pouzijete spravnou modifikaci hlasu, tak mate hnedka vydelano - retoriku menit netreba - ta je jiz sama o sobe dosti vtipna :D
Reagovat >

Vložil: Jiho, 23. února 2014,13:12:22

Titulek: RE: Máte pravdu
Kouzelně kličkujete a mlžíte. Kolega Martin V. se trefně zeptal, jak to že EU s Ukrajinou a Janukovyčem ještě na podzim chtěla uzavírat asociační dohodu, což je určitý předstupeň další integrace, a nevadilo, že je to vlastně dle vás "autokratický režim jednoho vládce". A vy do toho začnete motat diplomatické vztahy s S.Koreou :-) Té doufám integraci nenabízíme :-))

Není to náhodou tím, že trochu přeháníte a v UA panoval značně nedokonalý, ale demokratický režim? Že ten váš diktátor Janukovyč jednoduše vyhrál demokratické volby, za účasti pozorovatelů mj. z EU? Nesmíte si plést Ukrajinu a Rusko. Problém UA je spíše slabý stát než silný autokratický... Mimochodem opozice tam běžně vládne ve svých městech a regionech a minulé volební období byly role obrácené, s velkou pravděpodobností by se to zřejmě stalo i bez "revoluce" příští rok při volbách.
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 23. února 2014,14:48:26

Titulek: RE: Máte pravdu
S vámi nikdy nevím, jestli se snažíte v diskusi dobrat podstaty a pravdy, nebo jenom chytat za slovíčka, najít v dlouhém textu nějakou bagatelnost a té se pak držet.

Podstatou diskuse s panem kolegou bylo, zda na Ukrajině je (byla) demokracie nebo ne. V situaci, kdy prezident rozhoduje o tom, kdo bude zatčen, kdo bude zavřen, za co bude zavřen (a pokud není za co, tak vymyslí "Lex Tymošenko" a nechá ho schválit), a pak, zda a kdy bude puštěn, tak, milý pane, je vše, jenom ne demokracie. To je podstatné.

A sám dobře víte, že vítězství ve volbách nezaručuje demokracii. Viz třeba Adolf Hitler, že. Ale to je vám zcela jistě známo.

Souhlasím nicméně s tím, že obecně režim na Ukrajině je slabý, že to je spíše země, kde nejspíše vládnou či tahají za nitky oligarchové (a dodal bych, že pokud měl někdo hlavní slovo v pádu Janukovyče, byli to oni).
Reagovat >

Vložil: Jiho, 23. února 2014,17:43:14

Titulek: RE: Máte pravdu
Největší sranda je, že tato "revoluce" šance na integraci Ukrajiny do EU oddálila možná pohřbila. Protože být to normální fungující stát jako se zdál před 3 měsíci, tak by se dalo s Janukovyčem dohodnout nebo prostě počkat na další volby. Ovšem obrovský stát co hrozí rozpadem a občanskou válkou, s ekonomikou na huntě, to by teď nějakou integraci riskoval za EU jen šílenec...
Reagovat >

Vložil: thr, 24. února 2014,10:39:34

Titulek: RE: Máte pravdu
Když jsme tak u toho, tak s Tymošenkovou se do velkého sporu nedostal jako první Janukovyč, ale prozápadní Juščenko ještě před druhým vítězstvím Janukovyče. A dokonce lze říct, že to, za co posléze byla odsouzena je hodně blízké tomu, za co ji napadal právě Juščenko...

Čistě naokraj - celkový vývoj na Ukrajině lze předvídat těžko, ale klidně se s vámi vsadím, že v blízké budoucnosti vypukne pěkné dusno právě kolem Tymošenkové. Ona byla totiž opozici "užitečná" jako propagandistický symbol, ale v reálu se jejího návratu do politiky vesměs spíše hrozí, to už bylo slyšet i v některých prvních rozhovorech. A to byly zatím rozhovory ve fázi "revolučního nadšení", za měsíc to bude asi ještě jednoznačnější. Bylo by docela "zábavné", kdyby dotyčná nakonec skončila ve vězení znovu, důvody by se v souvislosti s děním kolem plynu asi našly...
Reagovat >

Vložil: pedro, 24. února 2014,21:06:45

Titulek: Prosperita Západu
Kardinální otázka, zda onen Západ a v případě Ukrajiny EU, chce a může onu prosperitu sdílet. Jsem zastáncem názoru, že právě vidina členství v EU zásadně ovlivnila (až na nějaké excesy) standardní západní směrování zemí v bývalém východním bloku. Bohužel pro další země tato motivace dnes chybí. Proces rozšiřování se jaksi zasekl, částečně kvůli interním problémům, částečně vypršel určitý entuziasmus začátku 90. let, možná hrají roli i negativní zkušenosti. Asociační dohoda bez perspektivy brzkého členství je spíše klacek, než cukrátko. EU potřebuje jiný nástroj zahraniční politiky, než je rozšiřování. Bohužel jej zatím nemá nebo ne dost silný. Nemyslím, že můžeme spoléhat na prosperitu Západu jenom jako na pěkný příklad...
Reagovat >

Vložil: Jiří Hlavenka, 25. února 2014,0:34:23

Titulek: RE: Prosperita Západu
Já myslím že to je ještě jednodušší. Když to u nás v 89 prasklo, byli jsme všichni jelimani a mysleli jsme si, že když vstoupíme do Evropy, tak že se budeme mít tak dobře jak ta Evropa co jsme ji znali ze západních filmů.

Sdílení prosperity neexistovalo a nikdy existovat nebude. Každý si musí svou prosperitu vybudovat a hlavně vybojovat sám.

U Ukrajiny, hlavně té západní, tam ale bude ještě jeden faktor, a tím je strach z Ruska. Oni s ním mají SKUTEČNE špatné zkušenosti. Ty naše jsou proti těm ukrajinským v podstatě procházkou rozjásanou MOskvou.
Reagovat >

Vložil: Josef, 25. února 2014,15:38:38

Titulek: RE: Prosperita Západu
Sdílení prosperity neexistovalo a nikdy existovat nebude.

Tak proč se má Ukrajina stát další destinací EU? Co je na té Ukrajině tak zvláštního, že se tam cpe i USA? A kam se většinou cpe ta USA?

Víte co jsou ti čeští švekjové? Ne?

Co bylo před 25 a více lety? Koho jsme až do nebes vynášely? A proč?

A co se děje dnes? Najednou ti kteřím jsme se klaněli až k zemi, pěli na ně jen samou ódu, když ti nás pak opustili, tak najednou, jak zázrakem pějeme ódu úplně, ale úplně na jiného. A jak rádi mu sloužíme, že!!!

Osobně nevím proč by se měli Ukrajinci bát Ruska. To vy si přejete, aby tomu tak bylo, aby ti rusáci byli zlí až běda. Proboha co to v nás je? Proč najednou tak nenávidíte to Rusko? Proč se chováme jak pomatenci, kteří ani neumějí myslet a hlavu používat?

To mě naopak ti rusáci připadají mnohem, ale mnohem mírumilovnější ja ti tolik hodní zápaďáci. Nevím, nechápu, co nám tak hrozného provedli? Oni nás chtěli deportovat až na sibiř? Oni nás chtěli vyhladit? Aha a já myslel, že to bylo jinak.

Se 68 rokem nemohu souhlasit, že rusáci a armády varšavského paktu sem vtrhli. To udělali obrovskou chybu. Ale víte jak to tenkrát bylo? Co prováděli okolní státy? Například jak křičelo tehdejší NDR? A co Maďarsko, Polsko a další? Kdepak ono to bylo trošku jinak. Ale hlavní na tom je, že sice sem rusáci vlítli, ale to bylo vše. Ti si jen hlídali, aby se západ netlačil k nám. Toho se oni obávali. A co potom si navzájem prováděli našinci, to jim bylo jedno.

A to už je ta švejkovina přátelé. Lokajství a klanění, to máme nějak ve vínku, že! Jendou nadáváme na toho, pak když on nás "opustí", lísáme s k tomu na kterého jsme před chvílí nadávali a toho, kterému jsme se klaněli nemůžeme ani cítit.

No prostě švejkové. A zlobte se na mne jak chcete, ale já za to nemohu. Já si to vážně nevymyslel, že na nás okolní státy takhle hledí. To že se diví jistý francouzký prezident, jak je možné, že češi na francouze tak dřou, to já si rovněž nevymyslel. Nechápal to. On není čech. A to bylo nejen v TV, ale i na webových stránkách, že se ten prezident směje jistému tupému a hloupému národu. A jak říkám, není sám. Takových je.

A tím, že se budeme jenk lanět, tak tím si určitě prosperitu nezískáme, spíš naopak. A zatím pětadvacet let nic jiného neděláme. Lokajové západu. Jen doufám, že Ukrajinci nebudou tak tupí jako my a pak předvedou i té EU, jak se dělají revoluce.
Reagovat >

Vložil: Tomik, 27. února 2014,11:33:38

Titulek: RE: Prosperita Západu
Svejkovina, svejkove - mate dosti omezeny slovnicek vite to? :) Ale prosim, pokracujte dal s touto tragikomickou estradou vasi retoriky. Mam dojem, ze jsem prave nasel sveho nejsrandovnejsiho pisalka :)
Reagovat >

Vložil: pedro, 26. února 2014,11:44:14

Titulek: RE: Prosperita Západu
Samozřejmě, máte pravdu, že i značná míra naivismu hrála svojí roli. Na druhou stranu sdílení prosperity nepochybně existuje, nejvýznamnějším případem jsou strukturální fondy. Nemluvím vůbec o tom, že členství v EU hraje roli při rozhodování zahraničních investorů. Evropský trh je teoreticky výhodný i pro české firmy, nebudu rozebírat, kolik těch opravdu konkurenceschopných máme.
Reagovat >
Odběr komentářů e-mailem

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn