Election impossible (pár rychlých dojmů z voleb)

Zvítězila pravice, všiml si toho někdo? - Český volič rozpozná nefér hru - Bobošíková prokázala především mizivou inteligenci - Tomio Okamura si body vlastně plně zasloužil - Jen 60% účasti při tak velkém výběru? - Zemanovci prohráli, Miloš Zeman se ale může chechtat - Nejde o Ali Babiše, ale jeho 46 loupežníků - Pětka pro Českou televizi

Zvítězila pravice, všiml si toho někdo?

Nevím, proč si toho nikdo nevšiml a nezdůraznil: v zemi, kterou komentátoři setrvale označují jako levicovou (rovnostářskou), zvítězila pravice a to poměrně viditelně.

Jediné dvě levicové strany v parlamentě totiž jsou ČSSD a KSČM. Babišovo ANO je jednoznačně, silně pravicová strana (přečtěte si program, nikoli slogany na billboardech a vytušte, co skutečně Andrej Babiš chce, co souzní s jeho světonázorem) a když budeme hledat v Okamurově hnutí nějaké pravo-levé rysy, pak, ač po vyškrtání čistě populistických kydů jich tam moc nezbude, jsou pravicové.

Přitom i já jsem názoru, že Česko je spíše levicové. Proč tedy volí jinak? Protože si lidé neuvědomili, že dvě nové protestní strany, které dostaly třetinu mandátů, jsou ve skutečnosti zamaskovanou pravicí.

Český volič rozpozná nefér hru

Naprostý propadák SPOZu - to je ještě větší překvapení než těsné druhé místo Andreje Babiše. Proč? Protože český volič, i když je často zmatený a ovlivnitelný, umí rozpoznat neférovou hru - neboli, s odpuštěním, dá se občas obloudit, ale srát na hlavu si nenechá. A SPOZ v tomto překročil všechny meze, navíc zcela okatým způsobem, který opravdu z voličů dělal blbce.

Myslím, že je tu jedna velmi silná paralela s Jiřím Paroubkem: ten také z voličů dělal blbce okatým způsobem (kdy svůj populismus ani nezakrýval, kdy dával najevo, že stačí republiku polepit svými portréty a na ty pitomce to přece musí zabrat).

Ke SPOZu ještě jedna poznámka: podle mého názoru to znamená konec této strany. Odvrátí se od ní Miloš Zeman – taky nechce hrát s losery – a bez něj je strana mrtvá jako dodo.

Bobošíková prokázala především mizivou inteligenci

Hnutí Hlavu vzhůru patřílo co se týká množství billboardů mezi “vítěze” voleb, v efektivitě marketingové prezentace bylo suverénně nejhorší. Jana Bobošíková prokázala podobně jako její kolegové ze SPOZu nepatrné množství inteligence. Za prvé si neuvědomila, jak mrtvou osobností pro Česko je Václav Klaus, když svou kampaň postavila v podstatě jen na něm. Za druhé, když se pokusila o jakési “sjednocení pravice” v situaci, kdy nikdo nic takového nežádal, když tu jsou přinejmenším tři zavedené pravicové strany, byť jedna z nich je poněkdu v kómatu (další dvě ale naopak). A za třetí, když se rozhádala s původní Suverenitou a opustila svoje sice trochu bídné, ale přece jenom dlouhodobě artikulované postoje (sudetoněmecká otázka atd.).

Výprask Bobošíkové je také výpraskem Václava Klause: 0,4% ukazuje, jakou podporu tento dlouholetý dominátor české politky dnes má. A domnívám se, že je definitivní tečkou za jeho politickou kariérou: tímto pánem se dnes už nikdo další vrtět nenechá.

Tomio Okamura si body vlastně plně zasloužil

Je jasné, že soudní lidé nad hlasy pro Okamuru jen kroutí hlavou a diví se, jak mohl dostat hlasy. Zapomíná se ale na to, že Okamura si své body poctivě odpracoval: nekonečné turné po kulturácích moravských i českých městysů, ve kterých nehledanými slovy hřímal proti těm lumpům nahoře - tak se sbírají hlasy, sice jeden po druhém, ale spolehlivě.

Je příliš snadné až zjednodušené říci, že Okamura je populista. On má skutečná témata, která sice jsou některá až sprostá (zjevný rasismus a “anticigánismus”) a některá velmi laciná (“potrestat, zavřít” nebo “propustit 117 poslanců, ať jdou makat rukama a ušetříme”), ale jsou to, jak výsledky ukázaly, reálná témata prvořadé důležitosti pro nějakých 7% občanů.

Lidé jsou trvale zklamávání tím, že politici, které si v dobré vůli zvolí, je vzápětí zklamou až podvedou. Divíte se, že Okamurův návrh odvolatelnosti „zklamavších“ politiků referendem – jakkoli to je ve skutečnosti kravina a nesmírně těžko realizovatelná věc – mu sbírá body?

Jen 60% účasti při tak velkém výběru?

Nedivím se, že v řadě předchozích voleb byla účast poměrně nízká, protože často nebylo koho volit. Ale v těchto volbách měl snad každý typ voliče, věkem, vzděláním, příjmem, světonázorem, místem bydliště někoho, komu mohl věřit. Necelá polovina nevoličů zvláště v takovéto situaci svědčí bohužel o tom, že nadávat u pátého piva a na diskusním fóru Novinek umíme skvěle, ale jsme zbabělí udělat čin, který by nás potom mohl pronásledovat jako noční můra špatného rozhodnutí.

Při pohledu na 60% účast se tedy dere na jazyk otázka: nevolící voliči, co ještě chcete?

Zemanovci prohráli, Miloš Zeman se ale může chechtat

S kalkulačkou v ruce se lze děsit jedné věci. Sestavování vlády bude enormně obtížné a může trvat i řadu měsíců a můžeme si prožít několik neúspěšných pokusů. Během celé této doby bude nadále vládnout Zemanova vláda, která, jak všichni vidíme, řádí jako černá ruka, v demisi nebo bez demise. A rozhodně nečekám, že Miloš Zeman půjde nejkratší cestou k vládě, naopak věřím, že pokud to nebude moc okaté, bude pověřovat spíše málo nadějné kandidáty. Zeman si dělá co chce a nebere ohledy na realitu - to dobře víme.

Navíc i kdyby se podařilo nějakou vládu sestavit, bude nepochybně velmi křehká a dost možná i menšinová - takže za rok tu můžeme mít předčasné volby znovu. A Jiří Rusnok s kumpány ze SPOZu půjdou znovu na scénu.

Bohužel tedy z pohledu “prezident versus parlament” dopadly volby pro parlament možná nejhorší možným způsobem.

Nejde o Ali Babiše, ale jeho 46 loupežníků

Omlouvám se za nejapnou slovní hříčku, ale pokušení bylo příliš velké. Nemám naprosto pochyby, že by se Andrej Babiš nedokázal dohodnout na podpoře nějaké menšinové vlády (typicky ČSSD+lidovci). Babiš se sice prezentuje jako člověk, který “nepolitikárí ale pracuje”, ale nemylme se: je to nesmírně tvrdý vyjednavač, jak potvrzují lidé, kteří s ním dělají byznys a současně je to velmi zdatný manipulátor. To nemyslím nijak ve zlém - každý charismatický lídr obří firmy musí být špičkový manipulátor, aby dosáhl svého cíle.

Jde ale o Babišovy “loupežníky” - o jeho 46 poslanců, kteří jsou (tuším) navíc všichni v parlamentě poprvé. Jsou to jednak poměrně respektované osobnosti se silnou osobní integritou a názorem, jednak lidé, jejichž názory a postoje jsou zcela neznámé.

Jak bude vypadat první, druhé, desáté, patnácté hlasování v novém parlamentu? Budou všichni Babišovci držet basu se svým šéfem? Považuju to za vyloučené - jsou to lidé s vlastním názorem, nikoli Babišovi “otroci”, a řada z nich jistě neodolá vlivovému i korupčnímu pokoušení, které i v tomto parlamentě bude na denním pořádku. Má je Babiš na krátkém špagátě, například “zasměnkované” podobně jako Vít Bárta? Pak se to prolátne nejpozději do tří měsíců a slavné ANO zamíří do politické popelnice stejně jako VV před ním. Začnou brzy hlasovat každý jinak a po svém? Stačí jich přetáhnout pár, protože různé koalice a menšinová aranžmá jsou zase velmi křehká, zase je to tam o hlas, dva, tři. To není tak těžké – i kdyby to Babiš myslel dobře a upřímně, nevěřím, že se mu tam nevloudily černé ovce a trojští koně. V tom případě jdeme rychlou cestou k dalším předčasným volbám - stačí pár neprotlačených vládních návrhů a máme je tu zas.

Pětka pro Českou televizi

Průběžné volební zpravodajství bylo OK, ale co následovalo, bylo velkým selháním České relevize. Konkrétně: následující velmi dlouhé „debaty s lídry“ vedené Václavem Moravcem byly špatně připravené, nudné a připomínaly nekonečné pokusy mámit z jalové krávy tele. Moravec se neustále snažil z představitelů stran postoj k budoucím koalicím, což mu samozřejmě nikdo neřekl a v dané konstelaci hvězd to muselo být i všem jasné. Čtyřhodinový prostor (večer ve volební den a pak v neděli po Zemanovi) se dal a měl využít úplně jinak – je zde mnoho vynikajících a pronikavých komentátorů a analytiků, znalců českých poměrů s velkým nadhledem (namátkou Jacques Rupnik nebo Eric Best), jenomže Moravec má své koně a když tam nemá stále stejnou squadru politiků, tak v roli mluvících hlav je nahrazují podobně nevýrazní „politologové“.

Druhá věc, zřejmě ještě vážnější: naprosto chyběla pečlivá analytická práce nad výsledky voleb. Víme, že česká společnost je hodně rozdělená, stratifikovaná – věkem, geografií, vzděláním, příjmem atd. Zveřejňovat jen celkové výsledky voleb znamená smíchat hrušky s jabkama: smíchat Šluknovsko, Broumovsko, Jesenicko s Prahou a plivat jakási čísla. Přitom podstatné je, jak volí malé obce versus města, jak volí regiony, kde je opravdu zle (vysoká nezaměstnanost a celková bezvýchodnost) a regiony, kde je dobře (Praha, Brno, Plzeň…). Jak volí staří, jak volí mladí, jak volí různé příjmové skupiny – protože jen tam lze skutečně najít klíč k tomu, co různé skupiny občanů trápí, jak se orientují a jakou dávají volbu.(Například zcela typické ignorování malých obcí od politických stran vede k tomu, že se zde volí zásadně převážně ve smyslu „všichni jsou to stejně ku..y“, protože strany o problémy venkova nejeví zájem, ba ani nějaké jevení zájmu nepředstírají. Vy na nás kašlete, my na vás taky.

 

téma: Bloc.cz - 27.10.2013  


Komentáře ke článku celkem: 20
Petka pro ct24Smal27. 10. 2013 21:15
 RE:RE: Petka pro ct24Tomáš Kapler27. 10. 2013 22:47
Hezky napsáno, ale...pepak28. 10. 2013 06:47
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...Jiří Hlavenka28. 10. 2013 17:30
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...pepak29. 10. 2013 16:52
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...Jiří Hlavenka29. 10. 2013 20:48
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...thr06. 11. 2013 09:39
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...Jiří Hlavenka06. 11. 2013 10:49
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...thr06. 11. 2013 12:46
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...Rudolf Dvořáček14. 11. 2013 22:54
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...Aoyagi29. 10. 2013 00:34
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...pepak29. 10. 2013 16:49
 RE:RE: Hezky napsáno, ale...Miroslav Hylš29. 10. 2013 20:27
ANOvávra28. 10. 2013 14:23
KomunistéPavelŽ29. 10. 2013 10:34
 RE:RE: KomunistéJiří Hlavenka29. 10. 2013 14:16
Postřeh k médiímJiho29. 10. 2013 10:58
 RE:RE: Postřeh k médiímhighway29. 10. 2013 12:45
Mladá generaceMasta10. 11. 2013 00:17
 RE:RE: Mladá generaceVáclav Lacina11. 11. 2013 08:46
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn