Volby 2012: co nám média zamlčela

Zejména díky nebývalému posílení komunistů jsou výsledky letošních krajských voleb pro mnohé šokující. Komentářů se vyrojilo dost, ale mám pocit, že jako obvykle neměli komentátoři chuť se „hrabat v číslech“ a psali jen své rychlé imprese. Nevidím je ze zlého záměru, ale jako obvykle z odfláknuté práce a zkusím korigovat.

Samozřejmě, důležitá jsou procenta, méně důležité jsou hlasy, ještě důležitější jsou mandáty a vůbec nejdůležitější budou uzavřené koalice (nikde se to bez koalic neobejde, ani tolerovaná menšina není pravděpodobná). Nicméně pokud se chceme ptát, proč Češi volili tak a ne jinak, musíme začít právě od počtu hlasů. Srovnáme-li tyto krajské volby s těmi před čtyřmi roky, vidíme následující (v tisících hlasů):

                        2008                2012                rozdíl (ztráta/zisk)

ČSSD               1 044               621                  -423

KSČM             438                  539                  +101

ODS                687                  324                  -353

KDU-ČSL       193                  153 (*243)      -40 (*+50)

TOP 09                       -                      175                  +175

 

Toto jsou mimořádně zajímavá čísla, která v podstatě vyvracejí domněnku o výhře komunistů. Levicová ČSSD ztratila přes 400 tisíc voličů, ale jen méně než každého čtvrtého jim dokázali přetáhnout komunistů – to žádná výhra není. Současně pak příliš neplatí, že tyto volby jsou porážkou pravice; jsou samozřejmě drtivou porážkou ODS, která za jediné volební období dokázala přijít o více než polovinu voličů (!). Přičteme-li ale k ODS voliče ještě výrazně pravicovější TOP 09, a nebojme se tam přičíst i část zisku lidovců (více k podivným číslům v dalším odstavci) a určitě celé Svobodné, zjistíme, že pravice, nebo spíše „blok od středu doprava“ sice také ztratil, ale jen asi 40 tisíc voličů – při nižší volební účasti to ale spíše znamená konstantní podporu pro pravici.

 

K lidovcům: první číslo za rok 2012 udává „čisté“ lidovce, druhé pak sčítá čísla tam, kde šli do koalice s různými dalšími stranami (zelení, nezávislí, hnutí starostů atd.). Blíže to vyhodnotit neumím, protože těžko určím, kdo v těchto koalicích měl, má a bude mít „navrch“, to spíše odhadnou čtenáři z těch regionů, kde tato kandidátka byla.

 

Obrázek ale ještě není úplný. Podívejme se totiž na čísla dalších stran a jiných uskupení; už totiž z výše uvedeného je vidět, že právě ti jsou vítězí voleb, neboť etablované strany (ty parlamentní + KDU-ČSL) celkově ztratily kolem půl miliónu hlasů a ty musely k někomu připlout:

                                   2008                2012                rozdíl

Dělnická strana                       26                    32                    +6

NSK                            36                                           (pozn: starostové a nezávislí, 3 kraje)

S.cz                             32                    25                    -7         (pozn: Severočeši.cz)

SNK-ED                      37                    26                    -9         (pozn: vč koalic)

Star+Nez                     19                                           (pozn: starostové a nezávislí, Zlínsko)

Strana Zelených          92                    73                    -19 (vč jedné koalice, ale bez koalic s lidovci)

JIH 12                                                28                    (pozn: Jižní Čechy)

NEZ                                                    44

PB                                                      23

Piráti                                                   58

SLK                                                    29

SN                                                      27

Svobodní                                            39

 

 

Do seznamu jsem vybíral jen  strany a hnutí s výsledkem nad 20 tisíc voličů; na víc už nemám síly, ale kdo má chuť si projít zdroje, tedy 20082012, zjistí, že hlasů pro nové subjekty je ještě mnohem více než ukazuje tato tabulka (spousta stran s výsledky 5-15 tisíc hlasů, to v roce 2008 nebylo) – z ní hrubým součtem vyplývá, že se asi zdvojnásobil počet hlasů, který přibyl seskupením mimo etablovanou čtveřici. Mimochodem, i zde se potvrzuje, že pravice neztrácí, protože většina stran zde uvedených je tvořena sdruženými postavenými na zavedených manažerech veřejné správy a samosprávy, tedy na místních starostech.

 

Podívejme se ještě na volební účast. Celkem bylo odevzdáno 2 637 tisíc hlasů, před čtyřmi lety 2 913 tisíc hlasů, tedy do obálek připutovalo zhruba o 300 000 hlasů méně, o cca 9%. Dá se tedy říci, že při vyhodnocování počtu odevzdaných hlasů je pak desetinová ztráta „v normě“, odpovídá stejné podpoře strany jako před čtyřmi lety.

 

Volební účast byla nyní stejně jako v předchozích volbách nejvyšší na Vysočině (41%), nejnižší v Karlovarském kraji (31,5%), velmi nízká též v kraji ústeckém (34%) a Moravskoslezském (33%). Podívejme se pro zajímavost na výsledky klíčových stran právě v kraji s nejvyšší a nejnižší účastí, opět v tisících hlasů:

 

Vysočina (2008/2012/rozdíl):

ČSSD: 72/48/-24 tisíc, KSČM: 29/32/+3 tis., ODS: 38/17/-19 (!)

 

Ústecký: (2008/2012/rozdíl)

ČSSD:  79/34/-45 (!), KSČM: 44/53/+9, ODS: 50/21/-29 (!)

 

Platí tedy následující:

 

1)      ČSSD ztratila, její voliči zmizeli. Na scéně se neobjevila žádný jiný zloděj levicových hlasů kromě KSČM, a soc-dem se ztratilo přes 400 000 hlasů. Jen čtvrtina či ještě méně hlasů šla komunistům, zbytek voličů buď zůstal doma nebo dal hlasy zcela jiným stranam bez ideologického vyhranění.

2)      KSČM nezískala tak moc. Je dobré připomenout, že v prvních volbách v samostatné ČR získali komunisté nějakých 900 000 hlasů, nyní 539 000. Dále je dobré zdůraznit, že ve volbách naprosto propadly strany „extrémisticko-populisticko-protestní“, tedy v podstatě jen ty strany, které nemají jiná hesla než „vyženeme ty lumpy od koryt“ (to, domnívám se, je jejich voličům a voličů komunistů hodně podobné). Myslím, že i zde se rekrutovala značná část voličů KSČM – jinými slovy, voliči typu „strašně nasranej“ tu byli i dříve, pouze dali hlas jiným stranám, dnes zřejmě (a celkem správně) usoudili, že to s těmi malými protestními stranami stejně nikam nevede, a šli zpět do rudé náruče.

3)      Pravice není ztracená, ale roztříštěná. Je v té bídě snad nadějí, že občanská orientace v ČR se neposouvá silně směrem doleva. Spíše se dá říci, že levice mírně radikalizuje a ideologicky pevná pravice se drolí. V součtech ale pravice spíše posílila, což je myslím pravý opak toho, co tvrdí média, protože:
- sečtená „KSČSSD“ dává -300 000 hlasů
- sečtená „ODSTOP+středopravá drobotina“ dává -40 000 hlasů.

Toto jsou zjištění, která považuji za jednoznačně vyplývající z volebních údajů, kde „čísla nelžou“. Dovolím si ještě tři spekulace:

 

4)      Povolejte zpět Paroubka. Bez ohledu, že Paroubkův „LEV“ nic moc nezískal, všimněme si zásadního rozdílu v paroubkovské ČSSD a té současné. Paroubek coby jeden z nejšikovnějších populistů u nás si dobře uvědomil, že zatímco standardní voličstvo ČSSD, tedy nějakých 20% elektorátu tu bylo a bude a moc se s ním nenadělá, tedy ani se neztratí, ani nerozmnoží, je tu jedna vrstva, které lze podkuřovat velmi zdatně, a to jsou důchodci a lidé do důchodu se blížící. Na ty se Paroubek zaměřil velmi mocně až nechutně, nicméně mělo to výsledek v historicky nejvyšších hlasech pro ČSSD. Vedení po Paroubkovi v podstatě přestalo důchodce akcentovat a ti se od ČSSD odvrátili.

5)      Kdo tentokrát zůstal doma? Tvrdí se, že jádro neochotných voličů se nalézá u ČSSD, zatímco voliči KSČM jsou extrémně disciplinovaní a právě tak voliči ODS. Prvnímu a druhému věřím, ale nikoli třetímu. Letití voliči ODS, kteří v podstatě svoji náklonností k této straně projevovali náklonnost k Václavu Klausovi, protože pro ně to byl nový neomylný vůdce, generální tajemník a car v jednom, svoji víru ztrácejí. Jednak začíná ztrácet glanc a podporu veřejnosti sám Klaus, jednak ODS už je sama všechno jiné než klausovská. Myslím tedy, že letošní volby měli svoje sirotky stejně jako kdysi husité; lidi, kteří se rozešli s rodnou stranou, nikoli však s idejemi, ve které věřili. Rozdíl mezi husity a sirotky ODS však je v tom, že ti první našli svého vůdce v Janu Žižkovi, těm druhým se dosud žádný nezjevil a Petr Mach jím nebude, i kdyby si koupil palcát a nechal vypíchnout oko.

6)      Proč zrudl sever? Neoddiskutovatelná je jedna věc: chudé kraje rudnou. Neplatí to jen o severních Čechách, je potřeba jít o úroveň až dvě níže (obce, menší regiony). My z velkých měst, působících v oborech, kterých se jakoby krize netýká a které jsou stále dobře placené, pro rudnutí nemáme pochopení, nerozumíme mu – považujeme tyto voliče za idioty, za lidi postižené ztrátou paměti a podobně.
To je ale názor, který je nepravdivý a svědčí spíše o naší hlouposti. V chudých a odlehlých regionech se skutečně žije blbě, a kapitalismus sem přinesl spíše zvýšení rozdílů než nějaký citelný pokrok. Nelze srovnávat Brno (o Praze ani nemluvím) s „okresem na severu“: u nás skutečně platí, že kdo chce pracovat, práci má – ale tam práce není a bude to ještě horší. Lidé zde už dlouho žijí víceméně z ruky do úst, a v podstatě jakékoli zhoršení, i drobné, je dostává do kritických situací: pokud vám z přijmů zbudou tři stovky, dá se ještě přežívat, ale pokud se tady drobně zvedne DPH, onde energie, tady zaměstnavatel sekne přesčasy a prémie a celkem to ukousne pětikilo, jste na nejlepší cestě k exekutorovi, případně pod most a moc se s tím dělat nedá.
Kočkování mezi ODS a ČSSD, Paroubky, Zemany a Bobošíky je legrační a pomíjivé, za pár let se tam budou rafat zase jiní pánové a dámy, ale tady sranda přestává. A mám bohužel pocit, že žádná strana, jejíž představitelé si před kamerami nalévají šampaňské, zatímco podzaměstnaní z Okresů na severu mají akorát na metanol z večerky, to nevědí, neuvědomují nebo na to neumějí reagovat. ODS vinou stupidního ultraliberálního „každý svého štěstí strůjce“, ČSSD, které vládnou vysmátí třicetiletí „právníci“, z nevědomosti, TOPka z Kalouskovy ostentativní nadutosti. Jenom komunisté; jen komunisté to s proletariátem vždycky moc dobře uměli.

 

 

téma: Bloc.cz - 15.10.2012  


Komentáře ke článku celkem: 46
Komunisté umí kroutit krky i proletariátu...Miloš15. 10. 2012 14:44
 RE:RE: Komunisté umí kroutit krky i proletariátu...Jarda15. 10. 2012 17:27
 RE:RE: Komunisté umí kroutit krky i proletariátu...Zen15. 10. 2012 20:03
 RE:RE: Komunisté umí kroutit krky i proletariátu...xxx16. 10. 2012 08:35
 RE:RE: Komunisté umí kroutit krky i proletariátu...Jiho16. 10. 2012 10:40
 RE:RE: Komunisté umí kroutit krky i proletariátu...Jiří17. 10. 2012 09:47
No zamlčela...Tomas15. 10. 2012 15:40
 RE:RE: No zamlčela...Jarda15. 10. 2012 17:29
 RE:RE: No zamlčela...xxx16. 10. 2012 08:36
 RE:RE: No zamlčela...brunellus16. 10. 2012 13:28
Jasná ukázka,Pepa15. 10. 2012 17:07
TabulkyPetr Staníček15. 10. 2012 17:09
 RE:RE: TabulkyMiloslav Ponkrác16. 10. 2012 13:07
 RE:RE: TabulkyPetr Staníček16. 10. 2012 13:43
práce....Honza15. 10. 2012 17:41
 RE:RE: práce....xxx15. 10. 2012 18:24
Co nam pan Hlavenka zamlcelnn (Pole Jméno musí obsahovat nejméně 3 znaky)15. 10. 2012 20:23
zase prace ...Tereska15. 10. 2012 20:31
Co nám média zamlčela?Jiho15. 10. 2012 20:40
Necitelný pokrokdedasd15. 10. 2012 21:51
 RE:RE: Necitelný pokrokqwert16. 10. 2012 09:02
 RE:RE: Necitelný pokrokAG.18. 10. 2012 22:43
 RE:RE: Necitelný pokrokthr22. 10. 2012 10:50
 RE:RE: Necitelný pokrokŠ.J.16. 10. 2012 11:28
Perfektní článekPetr15. 10. 2012 22:25
Reakce souhrnněJiří Hlavenka16. 10. 2012 08:58
 RE:RE: Reakce souhrnněJiho16. 10. 2012 10:33
 RE:RE: Reakce souhrnněKLoK16. 10. 2012 11:27
 RE:RE: Reakce souhrnněJiho16. 10. 2012 13:14
 RE:RE: Reakce souhrnněmahas21. 10. 2012 10:33
 RE:RE: Reakce souhrnněJiho21. 10. 2012 13:48
 RE:RE: Reakce souhrnněthr16. 10. 2012 11:49
 RE:RE: Reakce souhrnněJiho16. 10. 2012 13:17
Výborný článekDavid Hlouch16. 10. 2012 17:18
polemikaPetr17. 10. 2012 01:18
Roztristenostbrm17. 10. 2012 07:55
bohužel bude ještě hůřeroman17. 10. 2012 11:17
Pane Hlavenko, mma17. 10. 2012 21:53
 RE:RE: Pane Hlavenko, Jiří Hlavenka18. 10. 2012 23:55
 RE:RE: Pane Hlavenko, mma19. 10. 2012 12:06
 RE:RE: Pane Hlavenko, Jiří Hlavenka19. 10. 2012 12:41
 RE:RE: Pane Hlavenko, mma19. 10. 2012 13:42
 RE:RE: Pane Hlavenko, Jiho20. 10. 2012 18:59
Pár poznámekpedro18. 10. 2012 15:59
 RE:RE: Pár poznámekJiho18. 10. 2012 20:13
 RE:RE: Pár poznámekpedro18. 10. 2012 21:59
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn