BSA se chce tentokrát podívat na kreativce

Krást se nesmí, obzvláště když k tomu již není vážný důvod; BSA ale opakovaně vyvolává odpor svými neobratnými a spornými postupy

Společnost BSA (Business Software Alliance, organizace softwarových producentů zaměřená na potírání tzv. počítačového pirátství) vydala před několika dny tiskovou zprávu s názvem BSA rozhodila sítě mezi softwarové piráty.

Je na ní zajímavých několik věcí. Organizace se chce zaměřit na kreativní obory: především návrhářské a designové činnosti, tedy CAD/CAM/DTP apod.; ve stejném odstavci nicméně konstatuje, že nejvíce se pirátí Office, Windows, antivirové programy a hry. Mezi citovanými výrobci kreativních programů jsou uvedeny společnosti Adobe, Autodesk a Siemens (dříve Unigraphics, UGS). Mezi kreativní obory počítá BSA i „konzultační služby“, což v sobě skrývá kouzlo nechtěného (např. kreativní účetnictví, kreativní advokáti atd.; zřejmě tu nejde o to, že by účetní používala Photoshop nebo právník AutoCAD), ale to jen takový menší vtípek tiskového prohlášení.

Zpráva BSA je tradičně zmatená až kontroverzní v jiných ohledech: její titulek zní, že BSA „rozhodila sítě mezi softwarové piráty“, ve skutečnosti ale jedinou náplní akce, která je zprávou anoncována, je rozeslání 15 000 dopisů českým podnikatelským subjektům. Obsahem dopisů manažerům těchto společností pak má být zejména upozornění na rizika, které z používání tzv. nelegálního software vyplývá pro ně samotné. To je bohužel už tradiční jazyk BSA, kterým tato organizace do jednoho pytle hodí nevinné, viníky, vyšetřované, odsouzené, osvobozené a nezúčastněné, zamíchá a vysype na jednu hromadu. Chce BSA těch 15 000 podnikatelů, vůči nimž nemá žádné důkazy, za porušovatele zákona („rozhození sítí mezi počítačové piráty“?). Nepochybujeme, že mezi těmi 15 000 oslovenými – není jasné, jestli je oslovení náhodné, zda jde o výběr podle typu povolání či zda jde o výběr na základě indicií, například nezvykle malého počtu licencí základního SW – jsou společnosti, které software nelegálně využívají, ale právě tak nepochybujeme, že jsou mezi nimi společnosti zcela čisté. Za viníka (v hantýrce „softwarového piráta“) navíc může dotyčného označit pouze soud v pravomocném rozhodnutí, nikoli „proaktivně“ takto BSA: představme si, kdyby například Policie ČR vydala tiskovou zprávu, že „rozhodila sítě mezi zloděje“, načež by obeslala celou populaci výhružnými dopisy…

 

Z protipirátských tažení má člověk smíšené pocity. Krást se nemá, ani software, a krást se dnes nemusí: prakticky jakýkoli komerční program má již svou alternativu ve volně šiřitelném, byť třeba trochu nižší úrovně a funkčnosti (někdy ano, někdy ne). Určitou výjimku nicméně představují právě návrhové (CAD/CAM) programy, kde zatím free alternativy nad úroveň relativně primitivních kreslítek nejdou, a rovněž u špičkového DTP by sazeč zřejmě zešedivěl, kdyby jej zaměstnavatel nutil k sazbě složitých dokumentů s nějakým free sázedlem. Ovšem: a) špičkový (modelovací, výpočtářský) CAD/CAM je podnikatelským nástrojem právě tak jako soustruh nebo lopata, a jeho cena se promítá zákazníkovi do díla, b) jak v CAD/CAM, tak i v DTP se lze „uskrovnit“ a i ke špičkové práci používat komerční produkty, které jsou pro firmu bez problémů dostupné. K masovému pirátství tedy zde taky není úplně nepřekonatelný důvod; ostatně v praxi jsou spíše častější případy, kdy si firma nějaké množství licencí pořídí a další jede v cracknutých verzích. Tedy takové jakési „částečné kradení“.

 

Organizaci BSA asi nikdo rád mít nebude – dělá „špinavou práci“, což především znamená, že sbírá udání a předává je následně Policii ČR k provedení tzv. razií. Při tom se samozřejmě mnohokrát mýlí, neboť mnoho udání je falešných nebo nepodložených, zapříčiněných mstou zhrzeného zaměstnance nebo „chytrým nápadem“ konkurenta. Špinavou práci někdo dělat musí; nemějme vůbec pochyby, že se i v běžné majetkové trestné činnosti postupuje jinak. Od špinavé práce není ještě nutné se ušpinit, ale BSA bohužel právě často sama končí s umazanýma rukama: příkladem může být už tato tisková zpráva, která dopředu nálepkuje 15 000 českých podnikatelů za piráty, příkladem může být to, že BSA zde není schopná či ochotná působit jako český právní subjekt, že jakási prapůvodní pobočka BSA ČR byla, byť dávno (dle těchto údajů, dále neověřeno) pravomocně odsouzena k pokutě, nezaplatila ji a následně šla do likvidace… Platí, že kdo chce či musí vykonávat „špinavé“ povolání, musí být sám čistý jako papír a transparentní jako sklo – tím BSA ale bohužel není, a ve svých tvrzeních to dokazuje opakovaně. (Z „pozoruhodných“ tvrzení BSA lze například uvést:

-         vyšší riziko pirátství hrozí v zemích, kde malí lokální distributoři často prodávají počítače s operačním systémem Linux

-         snížení tuzemské míry softwarového pirátství o 10% by mohlo posílit tuzemskou ekonomiku o 19,8 miliard korun

-         nelegální kopie software může počítač poškodit

-         rizikem pro zaměstnance je i vlastními silami z Internetu stáhnutá hudba nebo filmy)

a tak dále. Nevím, jestli je toto nutné a zda si tím protipirátské úsilí vlastně neháže klacky pod nohy – BSA pak v povědomí funguje, ať už právem nebo neprávem, jako jakási polo-podzemní, polo-nelegálně u nás podnikající organizace, což, myslím si, vyvolává spíše odpor (vztažený následně i vůči softwarovým firmám, které BSA založily a financují) než aspoň jakési respektování.

 

Na okraj několik dat bez komentáře: dle průzkumů IDC má Česká republika úroveň tzv. softwarového pirátství 39% a je mezi 20 nejlepšími zeměmi na světě. Průměr v Evropě je 36%, Čína má 82%, Rusko 80%, ale i třeba v USA je 21%, v Japonsku 25%, v Irsku 36%; jsme na tom citelně lépe než ostatní evropské postkomunistické země. Polovina sledovaných zemí má míru tzv. softwarového pirátství nad 62%, třetina nad 75%. Meziročně si 62 sledovaných zemí polepšilo, 13 pohoršilo, vážený celosvětový průměr však zůstává třetím rokem na 35%.

téma: Bloc.cz - 12.11.2007  


Komentáře ke článku celkem: 15
SouhlasJiho12. 11. 2007 10:34
 RE:RE: SouhlasMaReK Olsavsky04. 01. 2008 09:56
 RE:RE: SouhlasAlis07. 01. 2008 19:35
stáhnutá hudba nebo filmyRudolf Dvořáček12. 11. 2007 11:14
 RE:RE: stáhnutá hudba nebo filmyVfB04. 01. 2008 07:26
Míra pirátstvíMiloslav Ponkrác12. 11. 2007 17:02
 RE:RE: Míra pirátstvíKMa13. 11. 2007 08:32
 RE:RE: Míra pirátstvíMiloslav Ponkrác14. 11. 2007 02:18
 RE:RE: Míra pirátstvíKMa14. 11. 2007 06:50
 RE:RE: Míra pirátstvíMiloslav Ponkrác14. 11. 2007 13:36
 RE:RE: Míra pirátstvíKMa14. 11. 2007 18:06
 RE:RE: Míra pirátstvípavlix31. 12. 2007 18:16
hudba stazena z YoutubePavel04. 01. 2008 12:16
 RE:RE: hudba stazena z Youtubetark04. 01. 2008 17:53
 RE:RE: hudba stazena z Youtubesplite05. 01. 2008 00:10
Přidat příspěvek
 
Zavřít formulář
Odeslání článku e-mailem


SkyPicker

Glosy

Může Apple vůbec něčím potěšit... investory?

24.01.2013
Firma Apple ohlásila kvartální výsledky, které jsou "monstrózní", investory přesto nepotěšila a akcie firmy jdou dolů. Divné? Firma utržila 54,5 miliardy za kvartál a zisk činil 13 mili…více zde
Další glosy
Levné volání Fayn